Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Üç vs. Hatamız!

2. kural gayet isabetli. Bir karakter güçsüz olduğu bir başkasını vs'de alt edebilir, çünkü karakterlerden kaynaklı veya onlardan bağımsız bir sürü faktör o vs'ye etki edebilir. Etmeyebilir de, orası ayrı. Mesela Luffy sırf Dof'u alt etti diye ondan güçlü sayılmaz, ama baktığımızda G4 ile mal etmiş demek ki güçlüymüş denebilir. Yağmurdan güç alan bir karakter dövüşün ortasında yağan bir yağmurdan istifade edip giden dövüşü getirebilir. Hatta Luffy'nin Cracker'e karşı Nami'den aldığı gibi bariz yardımlar da alabilir. Bir sürü şey var. Genel olarak güç dengesi yok diye bu tarz şeyler serinin eksiği olarak görülür, ama bence gayet olumlu ve gerçekçi bir işleyiş bu.

2. kurala karşı çıkanlar belki vs ile güç kavramını karıştırıyor olabilir. Çünkü güç konusunda bu tarz faktörlerin bir etkisi yok, hatta akıl ve mantıktan ziyade mangada satır aralarında verilen mesajlar daha önemlidir :) Bir üst ligde gördüğü bir karakteri alt ligdeki birine yedirmez mesela mangaka kolay kolay.

Ayrıca öyle atomu parçalar gibi güç, vs analizi yapmayı da pek mantıklı bulmam :)

3. kuraldan kaçarımız yok o yüzden bir şey demeye gerek yok :/ 1. kural, bazen cılkı çıkartılsa da hakkında yeterince şey görmemek öncelikle çok ucu açık bir şart. Pratikte karşılığı yok :) Ayrıca bırakınız millet eğlensin canım, ileriye dönük tahminlerle karışık tartışmalar da bazen güzel oluyor. Hem ileride ne demişiz diye dönüp bakınca da hoş oluyor.

1. kural saçma geldi. 1-2 kere gördüğümüz karakterleri karşı karşıya getirip, bunun üstüne senaryo kurmak hata mı oluyor? Yeterli bilgi olduğunu kim tasdik edecek? Akıllardan ''acaba gizli gücü var mı'' sorularını kim silecek? Forumda özel bir komisyon mu kurulacak bunun için?

Bu kural üzerine tartışabileceğimiz örnek bir VS. söylersen memnun olurum.
Hata olmaz. Ancak veri ile bilgiyi, gürültü ile tartışmayı da ayırmak lazım. Yanlış anlamadıysam bu kuralları tartışma yolunu tıkayan katı kurallar gibi görüyorsun ama öyle değiller aslında. Şöyle düşün. Örneğin bir karakterin gerçek gücü 100'dür ama eldeki bilgi 60 kadarını görmemize imkan veriyordur. Henüz her şeyini görmedik deyip tartışmamak da hata, bu karakter 60'tır, ötesi yoktur deyip bunu bağnazca savunmak da hata. Geçmişte site böylesinden çok çekti. Amaç akıl mantık dairesinden çıkmadan eldeki bilgi neyse ona göre sağlıklı tartışmak. Kuralların amacı bu.

Yeterli bilgi dediğin şey kime göre neye göre yeterli dostum. Mihawk örneği vermişsin mesela, o adamın gücü hakkında konuşacak kadar da vs konularında tartışacak kadar da bilgi sahibiyiz bence. Bundan yıllar önce de daha az şey biliyor olmamıza rağmen adamın serideki konumunu, haki mevzularını vs tartışıyorduk ki çoğu insan haklı çıktı bu konularda. Kural 1'in ucu çok açık. Kişiden kişiye göre de değişiyor sanırım bu durum.
Bir yere kadar ucu açık ancak tamamen değil. Aslında bunun bilimsel bir kıstası var (malum Gaus eğrisi deniyor) ki o da şu: Topluluğun %63'ünün hemfikir olduğu bir konu varsa o konudaki bilgi yeterli bilgidir. Bunlar da senin haklı çıktılar dediğin kısma giriyor. Bu mutlak olmamakla birlikte en azından kime göre neye göre savını bir yere kadar iptal eder. Mihawk'ta haki yok vs. diyenler de vardı elbet ancak onlar marjinal uçlardaydı. Fakat gel gör ki Mihawk konusunun nasıl bir kanser olduğunu; yerden göğe, gökten yere her şey dendiğini, hala daha bir uzlaşıya varılamadığını sen de biliyorsun. Bu bize şunu gösterir. Mihawk konusunda haklı çıkılan konularda yeterli bilgiye sahibiz ancak her şeye sahip değiliz çünkü hala uzlaşılamayan konular tartışmayı devam ettiriyor. Bu da yeterli bilgi kuralını makul ve geçerli kılıyor.

İlk mesajda dediğim gibi kurallar değişime ve iptale açık ancak bu söylediğinle kuralı kaldırmak, söylediğim sebeplerden dolayı mantıklı gelmiyor bana.

Son düzenleme:
Hem haklısın hem değilsin. Çünkü (meyve hariç) bu etmenler gücü kapsamakla birlikte değişkenlere tabiler. Dolayısıyla mekanla ya da zamanla, kısaca şartlarla kayıtlılar. Ancak asıl mesele bu değil. Kural 2'nin asıl meselesi şu; x karakteri y karakterinden güçlüdür, o halde x y'yi kesin olarak yener demek biraz sorunlu. Beni bu yargıya varmaya iten şey Oda'nın tavrı. Adam açık açık "istediğimi istediğime yendiririm diyor" bu tavrı One Piece özelinde makul olmak şartıyla (yoksa Usopp el
Istese herkesi herkese yedirir zaten. Onun sınırı yok da ben mekan ve zaaf durumu hariç hepsinin güce dahil olduğunu düşünüyorum.

Bir egolu olma veya zeki olma kişinin kendi gücü üzerinde bence.

Zaaf olayına misal meyve antisi olma olayı olursa katılırım. Mekan olayı da ayna dünyası olmasa baska yer olsa Katakurinin galibiyeti olacağı için ona da katilayim. Sürekli olan bir şey değil ama bu da etken tabii.

Onları es gecmiyim ama geri kalan dediklerin maddi manevi olaylar kişinin gücünü temsil ediyor bir nevi.

3. Kural ve 1.nin alt kuralı dışındaki kuralları kabul edilse op vs konuşulamaz neredeyse. Açabileceğin anca Kata vs Dof olur. Dövüşünü, bütün güçlerini gördüğümüz sayılı adam var. Tayfada bile Zoro ve Sanji'nin türlü handikaplarla dandik vs performanslarını ve dandik rakiplere karşı basit dövüşlerini gördük. Mihawk'ı en fazla kılıç sallarken gördük az bir kaç panelle. Dof'u iki bacak kesme ve bir Yonkou kumandanı durduran biri olarak gördük, adam güç hazinesi çıktı Dressrosa'da. Güçleri ayrıntılı işlenen ve geri dönüşünde daha da güçlü olacağı ima edilen karakterler(Croco, Lucci) var.
Oda'nın tarzı bu biraz. Bir adamın posası çıkacağı varsa bütün tekniklerine aşina oluyoruz, o zamana kadar ne gücü olduğunu bile anlayamıyoruz. Tıpkı Kishimoto'nun birini öldürmeden hemen önce flashbackini girmesi gibi.

Gücü iyi işlenen karakterler tayfanın yendiği ve hikayede önemli rol alamayacak karakterler. Yani konu özeti "Tayfanın harcadığı ve bir daha ayrıntılı işlenmeyecek, hikaye örgüsünde önemli rol almayacak karakterler harici vs konuşmak açmak hatadır", olmuş.

Mesela amaneden.
Morgans fanı.
Morgans ortalıkta yok.
Morgans olmadigi durumda ne fan ne hater.
Objejtiviteye en yakın biri?
Benim Morgans sevgimin onu savunmaya ya da ona karşı olan birine karşı hater'lık kasmaya herhangi bir etkisi yok ki zaten. Ben orijinalliğinden seviyorum.
Ben de Zoro fanıyım ama objektifliğimi koruduğumu düşünüyorum.

Gerçi tahta seviciye ne anlatıyorum ben :artiz:
Ohoo. Geç geç.

3. Kural ve 1.nin alt kuralı dışındaki kuralları kabul edilse op vs konuşulamaz neredeyse.
Keşke.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık