Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Üç vs. Hatamız!

Kural 1 kesinlikle katılıyorum.

Kural 2'de saydigin etmenler de zaten gücü kapsıyor. Ona katılmıyorum

Kural 3 katılıyorum diyeyim.

Kural 3'ü çok beğendim nedense. Fanlik durumunda ve antifanlık durumunda Objektivite'den sapıp tamamıyla Subjektivite bir yorum yapılmış olunuyor. Yani sadece olasılik değilde kesinlik belirtip "Zedeler" desek daha mantıkli olur gibime geliyor.

Kural 2 konusunda şöyle bir şey diyebilirim gücün büyük bir etkeni var şimdi unsurları %'lik pasta dilimlerine bölüp tum unsurları %100 esitleyelim. %20 Güç, %5 İrade ,%15Dayanıklılık,%15 Logia veya herhangi meyve kullanicisinin mekansal ortami avantaj+dezavantaj, %10 Hız , %25 Diğer diye sıniflandirirsak gayet ideal bir dusunce. Ve katiliyorum.

Örnek verirsem %35(Güç,İrade,Dayanıklılık)oranlı bir unsura sahip kişi %65 oranlı olan kişiye karşı kişiyi alma şansı %40 ise yenilme şansı da %60'dır. Yani zaferi garantilemez ama zaferi kazanma şansının sadece buyuk olduğunu gosterir.

Kural 1 konusunda ise tam olarak bölümlere ayırmak lazım. Yani şöyle diyelim. Güç kıstası konularında şöyle bir durum olmalı bir karekteri değerlendirmemiz veya hakkında bir varsayim uretmemiz için.
  1. Korsan ise Ödülü nedir? Veya Denizci ise geçmişte kimlerle vs atmış veya vs atmamışsa pozisyonu nedir? Schibukai ise ödülü nedir ve ödülü dondurulmamış olsa idi ne olurdu sorusunun cevabı? Yonkou ise yine bir ödül?
  2. Ünvanı veya takılan lakapları nelerdir?
  3. Herhangi bir olayda küçük bir gücünü göstermiş mi?Örnek(Shanks'ın kral haki salması veya adamlarının hızı misal)
  4. Yaptığı olaylar?(Mesela Wano işgali mesela Oyaji'nin Balıkadam adasini korsanlardan temizlemesi v.s)
Maddeler suanlik dusunulmus bir sey. Bana gore 4 sey yoksa karekter analizi veya guc kistasi yorumlari gecersizdir.

Son düzenleme:
Kural 3 Allah'ın emri zaten. Her konu ve her seri için geçerli bir durum. Kural 1 bence biraz yanlış. Bilgi sahibi olmaktan kastın ne olduğunu açman lazım. Bir iki ekşınını gördüğümüz adam hakkında edindiğimiz de bilgi değil mi? Ya da daha önce yaptığı şeyleri duyup da ona göre güncel seri içerisinde yorumlamamız da bir bilgi sonucu elde edilmiş görüşler değil midir? Yok, karakterleri ölümüne dövüşürken detaylı bir şekilde görmekten ve ona göre yorumlamaktan bahsediyorsak zaten bu işin bir tadı kalmıyor ki dostum. Seriler bittikten sonra box score tutkunu nba sevdalıları gibi sürekli wikiden alıntı teknik isimleri ve manga sayfası peşinde koşup bak şu teknik şuna üstün gelmişti şunun gücü buydu databook da açıklandı konuyu kapatalım tarzı tartışmalar, zorla yaptırılmış dönem ödevi sunumlarını izlemekten daha zevksiz bir hal alıyor. Karakterler arasında uçurum yoksa tahmin yürüterek birbirleri ile karşılaştırmak da gayet zevkli oluyor. Yeter ki düzgün bir üslupla tartışılsın.

Kural 2'yi ise direkt olarak counter muhabbeti gibi algılıyorum. Çünkü aslında söylediğin şeylerin neredeyse tamamı kişinin gücünü yansıtıyor zaten. Güçleri birbirine yakın karakterler arasında counter benzeri bir durum varsa evet OP evreni içinde bu büyük bir avantaj sağlıyor. Ama iki karakter arasında seviye farkı varsa bence OP evreninde vsnin sonucunu etkilemez. Sadece süresini uzatır gibime geliyor.

Hepsi doğru.

Ödülün gücü açıklamayacağı doğru çoğu zamanda. Çünkü ödülün verilme sebepleri seride değişkenlik gösteriyor. Tehlike, sakinlik, olay yaratma, katliam vb. etkenler ödüllerin artmasına ya da yerinde durmasıı sağlayabiliyor. Shabondy de Kid'in Luffy'i geçmesi gibi. Luffy'e baktığında oraya gelene kadar kimsenin geçmediği yollardan geçmesi ama sivil katliamı yapan Kid'den daha düşük ödülü olması. Kid kolay yoldan geldi demiyorum ama bir Luffy'nin yolundan da geçmedi bunu hepimiz biliyoruz.

Çoğu kişi 2. kuralı sorgulamış fakat o da doğru. Çoğu kişi birinin temel gücüne bakıyor fakat seride bazı yeteneklerin birbiri karşısında ki durumları çok önemlidir. ''Yetenek, meyve kişinin gücü değil mi?'' tartışmaları da olmuş. Fakat burada denilen güç tam olarak o değil. Bir meyve diğer meyveyi çok güzel bir şekilde durdurabilir fakat temel de 2 yetenek kullanıcısı arasında dağlar kadar fark vardır. Fakat yetenekler yenişemeyebilir yada birbirlerini geçemez. Bunun bir örneğini şurada görebilirsiniz. Crocodile da zaten bunun üzerine parmak basıyor.

3. kural da doğru. Kişiler bir karakteri fazlaca sevebilir ya da nefret edebilirler. Onları karakterden beklentileri fazla olabilir. Bu da vs'ye bakış açılarını değiştirebilir. Tabi bu her zaman o kişinin vs'ye saçma baktığı anlamını kazandırmaz...

Kural 1 kesinlikle katılıyorum.

Kural 2'de saydigin etmenler de zaten gücü kapsıyor. Ona katılmıyorum

Kural 3 katılıyorum diyeyim.
Hem haklısın hem değilsin. Çünkü (meyve hariç) bu etmenler gücü kapsamakla birlikte değişkenlere tabiler. Dolayısıyla mekanla ya da zamanla, kısaca şartlarla kayıtlılar. Ancak asıl mesele bu değil. Kural 2'nin asıl meselesi şu; x karakteri y karakterinden güçlüdür, o halde x y'yi kesin olarak yener demek biraz sorunlu. Beni bu yargıya varmaya iten şey Oda'nın tavrı. Adam açık açık "istediğimi istediğime yendiririm diyor" bu tavrı One Piece özelinde makul olmak şartıyla (yoksa Usopp elbette Shanks'ı yenemez) göz ardı edemeyiz.

1 - Kural 1 bence biraz yanlış. Bilgi sahibi olmaktan kastın ne olduğunu açman lazım. Bir iki ekşınını gördüğümüz adam hakkında edindiğimiz de bilgi değil mi? Ya da daha önce yaptığı şeyleri duyup da ona göre güncel seri içerisinde yorumlamamız da bir bilgi sonucu elde edilmiş görüşler değil midir?

2 - Yok, karakterleri ölümüne dövüşürken detaylı bir şekilde görmekten ve ona göre yorumlamaktan bahsediyorsak zaten bu işin bir tadı kalmıyor ki dostum.

3 - Karakterler arasında uçurum yoksa tahmin yürüterek birbirleri ile karşılaştırmak da gayet zevkli oluyor. Yeter ki düzgün bir üslupla tartışılsın.

4 - Kural 2'yi ise direkt olarak counter muhabbeti gibi algılıyorum. Çünkü aslında söylediğin şeylerin neredeyse tamamı kişinin gücünü yansıtıyor zaten. Güçleri birbirine yakın karakterler arasında counter benzeri bir durum varsa evet OP evreni içinde bu büyük bir avantaj sağlıyor. Ama iki karakter arasında seviye farkı varsa bence OP evreninde vsnin sonucunu etkilemez. Sadece süresini uzatır gibime geliyor.
1, 2 - Şöyle düşün, bilginin olmadığı yerde gürültü olur, konuşur konuşur dağılırsın değil mi (örn: Mihawk konusu). Burada amaç yeterli bilgidir, yoksa her şey açıklandıktan sonra konuşmanın faydası olmaz dediğin gibi. Maksat spekülasyon yapmaksa isteyen her türlü bilgi kırıntısını bile değerlendirir. Yok eğer maksat makul bir sonuca ulaşmaksa yeterli bilgi olmalı.

Yeterli bilgi de, yolun sonunu görebileceğin kadar edindiğin bilgi miktarıdır. Şöyle gösterebilirim.

3, 4 - Bunu tanım olarak başta yazmıştım. Gözünden kaçmış.

Son düzenleme:
1. kural saçma geldi. 1-2 kere gördüğümüz karakterleri karşı karşıya getirip, bunun üstüne senaryo kurmak hata mı oluyor? Yeterli bilgi olduğunu kim tasdik edecek? Akıllardan ''acaba gizli gücü var mı'' sorularını kim silecek? Forumda özel bir komisyon mu kurulacak bunun için?

Bu kural üzerine tartışabileceğimiz örnek bir VS. söylersen memnun olurum.
Tartışma işte.

1, 2 - Şöyle düşün, bilginin olmadığı yerde gürültü olur, konuşur konuşur dağılırsın değil mi (örn: Mihawk konusu). Burada amaç yeterli bilgidir, yoksa her şey açıklandıktan sonra konuşmanın faydası olmaz dediğin gibi. Maksat spekülasyon yapmaksa isteyen her türlü bilgi kırıntısını bile değerlendirir. Yok eğer maksat makul bir sonuca ulaşmaksa yeterli bilgi olmalı.

Yeterli bilgi de, yolun sonunu görebileceğin kadar edindiğin bilgi miktarıdır. Şöyle gösterebilirim.

3, 4 - Bunu tanım olarak başta yazmıştım. Gözünden kaçmış.
Yeterli bilgi dediğin şey kime göre neye göre yeterli dostum. Mihawk örneği vermişsin mesela, o adamın gücü hakkında konuşacak kadar da vs konularında tartışacak kadar da bilgi sahibiyiz bence. Bundan yıllar önce de daha az şey biliyor olmamıza rağmen adamın serideki konumunu, haki mevzularını vs tartışıyorduk ki çoğu insan haklı çıktı bu konularda. Kural 1'in ucu çok açık. Kişiden kişiye göre de değişiyor sanırım bu durum.

En çok dikkat edilmesi gereken şeyler avantaj-dezavantaj durumları ve güç unsurlarını bir bütün olarak ele almak. Sadece dourikiden yola çıkarak karakter seviyesi belirleyen insanlar var aramızda mesel. Yıl 2019:) İzah etsen de anlatamıyorsun öyle bir takılmışlık öyle bir körlük..

Genel geçer unsurlarla vs. yorumlama olayına el atmak lazım öncelikle.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık