Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] One Piece'in En Önemli Özellikleri

• Konbuyu başlatan $abo
  • Başlangıç tarihi
10 bölüm Kid'in macerasını verse,
BB'nin adamlarının bir adayı alışını çizse,
Bir Amiralin aldığı bir görevi çizse,
10 kor amiralin(Smoker,Momonga tarzı ilgi çekici adamların) bir korsan tayfasını etkisiz hale getirişini çizse,
Devrimci komutanlarının bir ada üzerinde yaptığı şeyleri gösterseler, hükümetin de buna karşı koyuşunu,

Bu tarz şeyleri arc bitimlerinde yapsa şu seriye karşı olan sevgim 2-3 katına çıkardı ama işte malesef.
Oldu bittiye getiriyor.
Dediğin gibi bazı şeyleri çok aceleye getiriyor. Mesela kaç yüz bölüm oldu, insanlar hala vs. görmeye aç. Bu çok büyük bir eksiklik. Ama bu konuda da umarım aklımdaki şeyler gerçekleşir. Oda nasıl ki karakter öldürme özürlüsü, seri sonunda bir sürü adam öldürsün, Oda nasıl ki vs. çizme özürlüsü, tüm efsane dövüşleri seri sonuna bıraksın. O kadar sene beklediğimize değsin yani. Zaten bu Caponların en sevmediğim özelliklerinden bir tanesi seri sonlarını tatmin edici şekilde bağlayamamaları. Seri sonunda tatmin olalım, ben şimdiki duruma razıyım.

Seri sonuna 10 tane adam gibi vs. çizsin, seri kendini kurtarır vs. açısından. Ki çok önemli dövüşlerde kişi başı 4-5 sayfa çizmek zor olmasa gerek ya. Seri sonu dövüşleri kardeşim bunlar. 1-2 sayfada kestirip atma işte. Doyur insanları. Bakalım ne olacak :)

Karakter tasarımları Shanks - BB -vb.

Gizem Dragon - Tarih vb.

ve en önemlisi karakter gelişimleri ve ödül sistemi benim için.

Karakter derinliği ve çeşitliliği, en basit karaktere bile hikaye yazabilmesi, arka planını boş bırakmaması.
Hikayenin genişliği, derinliği ve çeşitliliği, kurgunun başarılı çekiciliği; dünya kültürlerinden enfes esinlenmeler, metaforlar, alegoriler, uyarlamalar, göndermeler. Çizim kalitesi, mangakanın sanatsal bakış açısı. Olaylara felsefi ve eleştirel yaklaşımı, her ağızdan farklı ve en uçuk görüşlerin bile çıkabilmesi, her birine şans verilmesi (çeşitlilik).

En sevdiğim yönü ise hikayedeki insancıllık. Çocukça, saf ve derin hislerle anlatılıyor oluşu ki bunlar macera, arkadaşlık, epiklik, keder, eğlence vesaire; yaşamın ta kendisi.

Unknown

Kurgu, gizem, hikaye ve karakterler gibi şeylerin genel olarak iyi yapıldığı için sevilebilecek bir seri.
Ortaya bir karakter koyup yenildikten sonra ya da repliğini söyledikten sonra kaybolmaması.
Evrenin ilgi çekici oluşu, adalar sayesinde tek bir zamanı ya da tek bir olayı değil istediği zamana gönderme yapıp işleyebilmesi.
Karakterlerin içinin dolu oluşu, her karakterin kendine ait düşüncelerinin oluşu.
Gizem de en büyük unsurlarından biri seri için. Hikaye de boşlukların oluşu insanı ister istemez meraka sürüklüyor. Bir süre sonra zaten devam ediyorsun beklemeye, okumaya.
Evrenin teori üretmeye, tartışmaya el verişli oluşu. Üzerinde konuşulacak karakterlerin oluşu veya ileriye yönelik düşünülecek onlarca olayın oluşu.

Daha sayılabilir tahmini ama şimdilik yeter.

Açıkçası eğer hiç One Piece okumamış olsam ve şimdi görsem, yüzüne bile bakmazdım. Hala takip etmemin sebebi, 14 senedir düzenli baktığım tek seri olmasındandır. İleride olacakları da çok merak etmiyorum, sadece saygımdan devam ediyorum. Şu an seri bitirilse, üzülmem bile.

İzlenecek tarafı kalmadı zaten artık bazı ender iyi yapılan sahneler dışında.( Dof - Kuzan atışması gibi.) Onlar için de youtube yeterli.
Okunabilecek özelliklerini hala koruyor ama eskiye kıyasla heyecan verici kısımlar biraz daha az sanki.Ve manganın kendini tekrarlaması manga uzadıkça daha fazla göze batmaya başladı.Alabasta v2 gibi...

Açıkçası eğer hiç One Piece okumamış olsam ve şimdi görsem, yüzüne bile bakmazdım. Hala takip etmemin sebebi, 14 senedir düzenli baktığım tek seri olmasındandır. İleride olacakları da çok merak etmiyorum, sadece saygımdan devam ediyorum. Şu an seri bitirilse, üzülmem bile.
Kırılma noktası neresi oldu ? Ne zamandan beri böyle düşünüyorsun merak ettim.

Op'nin bu kadar takip edilmesinin nedeni karakterlerdeki gizem unsuru.Shanks,Mihawk,BB vesaire burdaki çoğu tartışma görmediğimiz karakterler üzerinde dönüyor.İkinci nedende ileride ne olacağının tahmin edilememesi.Heyecanla Dragon'u bekleyenler filan var :D

Kırılma noktası neresi oldu ? Ne zamandan beri böyle düşünüyorsun merak ettim.
Sabaody'den sonra yavaşça azaldı. Tayfa eğitim görmek için ayrıldığında da, tamamen bitti. Klişelere alışkınımdır, ama bu biraz fazla geldi. Ayrıca seride sürekli bir şeyler son anda gerçekleşiyor. Yani durmayan bir tesadüfler silsilesi var. Aklıma gelenleri yazayım:

- Loguetown'a Dragon'un gelmesi (Hala alakasını kurabilmiş değilim)
- Law'un Marineford'a gelip Luffy'yi kurtarması (Serinin en büyük saçmalığıdır bu. Law yola çıktığında, daha Ace kurtarılmamıştı bile. Ne hikmetse kaçacak yer olmadığında, hop birden Law ortaya çıkıyor)
- Yine savaşta Hancock ve Marco son anda araya girmesi
- Dressrosa'da Kyros'un ve Rebecca'nın kafa uçacakken son anda Luffy kurtarması
- Jora tam adamları iyileştirecekken, Leo son anda yetişip bunu engellemesi
- Zo'da Mink kabilesi ölecekken bizimkiler adaya gelip adamları kurtarması. Tesadüfe bak, adaya atılan kimyasal silahı yapan adam da bizimkilerin yanında.

Örnekler çoğaltılabilir. Çok seri okudum ve çevirdim, onlarda da böyle son anda gerçekleşen olaylar oldu. Fakat onlar en azından mantıklı bir temele oturtulmuş şeylerdi. Bu seride tesadüfler, sadece bizimkilere göre gerçekleşiyor. Zo'ya gaz silahı atılması ile Caesar'ın tayfanın yanında olması, Going Merry'nin kullanılamayacak hale gelmesi, tayfanın Water 7'da olması. Yani gidilen yerlerde sürekli bizimkilere göre bir olay yaşanıyor. Bu sıktı artık.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık