Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Kutsal Ejderler ve D. Hakkında

Meyveleri D. ler yaratıyor demişsin ama logia meyveler kutsal ejderlerde? ve de kutsal ineklerin meyve hakkında bilgilerinin geliştirme aşamasını D.'lerle karşılaşıp, kaybettikten sonra olduğunu yazmışsın. O zaman nasıl bu inekler Logialar konusunda öndelermiş veya elde etmişler birde meyveleri D.'ler yaparken.
Oyuncak hikayesi de çok zor. Oyuncak meyvesini kullanmışlarsa inekler D.'ler üzerine, o zaman gizlenen D.'ler ne diye tarihten silinme korkusu içine girsinler zaten onların varlığı, onlar için yok. Bu korku da nerden?

Böyle yazılar görmek çok hoş. Ellerine sağlık.

Güzel bağlantılar kurup güzel kurgu yapmışsın, aklına sağlık.

Ama uygun olmayan noktalar var. Bu Dünya Hükumetini oluşturan adamlar zamanında 20 farklı kraliyet ailesiymiş ve hepsi de bağımsızmış. Logia/tanrı x Haki/şeytan = doğal düşman denklemini beğendim, epey ilgi çekici ve mantıklı ancak gelen kurguyla uyuşmuyor gibi. Çünkü esas kurguda, 2 ayrı krallık toplanıp anlaşmış, saldırmış ve başarmışlar, sonrasında yine ufak tefek anlaşmazlıklara düşmüşler. Yani en baştan bir arada değillermiş gibi geliyor. Sen ise bunlar ve Antik Krallık ezeli rakipmiş gibi bahsetmişsin, bu biraz tuhaf oluyor.
Bir de o logiaların kaynağı nedir, nereden gelmiş o güçler onlara? Desen ki bunlar böyle bir güç kullanmayı öğrendi, sonradan da Antik krallık bunları meyvelere dönüştürdü eyvallah derim.

Bana sorarsan bu Antik Krallık ile diğer 20 krallığın çarpışması tamamen politikti. Siyasi çıkarlar, güç yarışı yüzünden oldu savaşlar. Tabi 20 krallığın tamamının, ve hatta Nefertari soyunun bile bu savaşa katılması, beni D soyu hakkında işkillendirmiyor değil. Acaba millete ne yaptılar da tamı tamına 20 krallık bunlara karşı birleşti. Ben D'lerin ve Antik Krallığın hep "iyi" olarak görülmesine karşıyım açıkçası, daha farklı yönlerden de bakılmalı.
Ayrıca Antik Krallığın yöneticilerinin D olma ihtimali yüksek görünse de, bu D soylular tamamen farklı şahıslar da çıkabilir.

Oyuncak meyvesi olayında da bir tutarsızlık var sanki. Zira Antik tarihi tam olarak bilen kişiler var. Eğer o meyve kullanılmış olsaydı, geriye kalan D'ler de poneglyphlere çok eksik şeyler yazarlardı. Oysa Rayleigh, son taşta ne yazıldığını okuduklarını ve 800 yıl önce neler olduğunu tam olarak bildiklerini söyledi. Prof. Clover ise tüm gerçeği öğrendiklerini söylemişti ve tam açıklayacakken öldürüldü.

Antik Krallığın şeytan meyvesi ürettiği ve işlerde veya savaşlarda kullandığı fikri bana hep mantıklı ve tutarlı gelmiştir. Bu meyvelerin verdiği güç ve özgüvenle, dünyaya diz çöktürmüş ve ezmiş olabilirler. Buna karşın bazı meyve güçleri ve bir iki antik silahı ele geçirmiş olan 20 krallık birleşip Antik Krallığı yıkmış olabilirler. Tabi bu 20 krallık, Antik Krallığa rahmet okutacak derecededir ve dünyada kalan iki katre huzur da yok olmuştur. Onlar da bunu bastırmak için tüm kanıtları, kalıntıları yok edip tarihten silmişlerdir ve sürekli kara propaganda yapıp onlara şeytan demişlerdir, adı anılmaması gereken kişiler olmuşlardır. Kendilerini de tanrı ilan edip tam ve sarsılmaz bir otorite kurmuşlardır. Eğer bu kutsal ejderler tanrı gibi davranmasa, halk bunlara karşı daha cesur olurdu, bir isyan çok daha kolay patlak verebilirdi. Dragon incelememde de değindiğim gibi, Devrimciler bu algıyı yıkmaya çalışıyorlar. İnterwiev filmini izlediysen, orada Kim Jong Un için de benzer bir taktik uyguluyorlardı. Gayet de mantıklı tabi.
Yani bu Tanrı, Şeytan söylemleri tamamen politik ve stratejik şeyler olabilir.

Her şeyin özü meselesi de biraz karışık mevzu. Sen her element için tek öz var diyorsun ama Sabo acaba bunu mu demek istedi? Orada her elementin mi bir özü vardır dedi yoksa her nesnenin mi özü vardır dedi sence? İşte bunu bilmiyoruz ama bazı enstantanelere bakarak buna ulaşabiliriz. Eğer element özü deseydi, arenanın taştan tabanını yıkarken taş elementinin özünü kendisinin kullanıyor olması gerekirdi. Oysa taş özünün elementi, senin teorine göre Pica'da bulunuyor. Yok eğer her nesnenin ayrı ayrı özü vardır diyorsa, ki bunu destekliyorum, yaptığı daha oturaklı oluyor. Zira arenadaki ayrı nesne, Pica'nın büktüğü ayrı nesne.
Tabi Zoro'nun da nesnelerin ruhunu ve sesini duyması buna örnek verilebilir. Roger'ın da her şeyin sesini duyması ha keza.

Diğer detaylara giremiyorum zira üzerinde hemen hiç kafa patlatmadığım şeyler. :/

Sonuç olarak güzel düşünmüşsün, bazı tutarsızlıkları aradan çıkarınca epey güzel bir kurgu çıkabilir ortaya.
Tabi şu ünlü teorinin bir de genişletilmiş versiyonu vardı, Joyboy meselesine falan da giriyordu. Onla da derleyip ortaya daha iyi bir kurgu çıkarılabilir.

Meyveleri D. ler yaratıyor demişsin ama logia meyveler kutsal ejderlerde? ve de kutsal ineklerin meyve hakkında bilgilerinin geliştirme aşamasını D.'lerle karşılaşıp, kaybettikten sonra olduğunu yazmışsın. O zaman nasıl bu inekler Logialar konusunda öndelermiş veya elde etmişler birde meyveleri D.'ler yaparken.
Oyuncak hikayesi de çok zor. Oyuncak meyvesini kullanmışlarsa inekler D.'ler üzerine, o zaman gizlenen D.'ler ne diye tarihten silinme korkusu içine girsinler zaten onların varlığı, onlar için yok. Bu korku da nerden?

Böyle yazılar görmek çok hoş. Ellerine sağlık.
Yazımda belirmiştim okuduysan eğer.Ejderler logiaların bilinen ilk sahipleriydi dedim.D.ler paramecia ve zoan meyvelerini onlarla dövüştükten sonra oluşturuyorlar dedim.

Bir terslik olduğunu devrimcilerin anladığı gibi onlarda anlayabilirler sonuçta.Pek fazlada D. kalmadığı için tamamen soykırıma uğramaktan korkuyorlar.Bu da zaten bir nevi tarihten silinmedir.Yada meyveden zaten haberdar oldukları için bu konuda şüphelenmiş olabilirler geçmişte havada kalan kısımlar yüzünden.Devrimciler bile not tutup bir terslik olduğunu farkediyorlar dressrosada.

Teşekkürler bu arada.

@ÇERLO

Maddeler halinde yazdıklarım dışında biraz kurgu zaten hikayenin tamamen böyle çıkması imkansız.Ben sadece şüphelendiğim kısımlardan gidişata yaklaşmaya çalıştım biraz.

Logiaların geçmişini şimdilik hikayeye oturtamadım.Doğal olarak oluşmaları yada bir teknolojiyle oluşturulmaları gerekiyor.Fakat bana nedense bu Kutsal muhabbeti enel muhabbetinden farksız çıkacakmış gibi geliyor.Gökyüzü halkı gibi cahil olacak halk,izole bir ortamda bu adamlara ulvi bir anlam yükleyecek.Kökeni böyle çıkacak sanki.Skypie boşa gösterilmedi diye düşünüyorum.

Tabii karasakal gibiler varsa bazı kötülükler yüzünden birleşmiş olabilirler.Yada yine ejderlerin önayak olduğu bazı iftira ve yanlış anlaşılmalar yüzünden.Aynı kral rikunun kötü sanılması gibi.

Başkalarını unutsalar dahi kendilerini ve kendi geçmişlerini unutmayacakları için Poneglyphlere hala doğru aktarabilirler.Yada en kötü kendi tarihlerini çok önceden kitaplara yazmışlar ve oradan aktarmışlardır.

Propganda konusu aynen söylediğin gibi daha önceki cevabımda da yazmıştım.Sadece mecazi sıfatlar.Birilerini galeyana getirmek ve kendilerini yüceltmek için.Üstün ırk muhabbeti yüzünden herşey.

Picanın meyvesi tam olarak kaya meyvesi değil zaten manipule ediyor tamamen.Bu şekilde manipule edebilecek maddeyi bulup meyve haline getirmiş olabilirler.Ancak mesela elmas için elmasın en yoğun hali gerekebilir meyve yapmak için.Zaten öz dediğimiz yoğunlaştırılmış hali olmalı ki kullanıcı bunu sürekli oluşturabilsin yada dönüşüm yapabilsin.

Öz meselesi ikinci dediğin gibi de olabilir.Her nesnenin ayrı ayrı özü olabilir.Ancak o zamanda niye sadece bir meyve var sorusu ortaya çıkıyor.Kum meyvesini alabasta çölünden de oluşturabilirsin.Gidip nevada çölünden de oluşturabilirsin.Aynı meyveden 2 - 3 tane olması gerekir.O yüzden özü muhafaza eden tek bir ruh olmalı tarzında birşeyler olduğunu düşünüyorum.Onu da ses,nefes duyma muhabbetiyle bulmaları mantıklı geliyor.

Genel olarak uçuk bir teori. Saçma falan anlamında demiyorum sıfırdan kurgulamışsın neredeyse. O bakımdan işin hikaye kısmının çok az desteği var. Hikayede uzak bulduğum noktalardan biri ejderlerin logia olduğu kısım Enelden farklı olarak bu adamlar yer yüzünde yaşıyorlar ve su karşısında zayıflıklarını farkedilmemesi için çok şanslı olmaları gerekiyor. (ki bazı logiaların başka zayıflıklarıda var) 2. olarakta oyuncak meyvesine aşırı bir misyon yüklemişsin bana çok uzak geldi bu kısımda. Kalan kısımlarda aklıma yatmayan bir yer yok. Ha bu hikayenin tutma olasılığını düşük görüyorum ama mantıksal pek bir hata yok.

Genel olarak uçuk bir teori. Saçma falan anlamında demiyorum sıfırdan kurgulamışsın neredeyse. O bakımdan işin hikaye kısmının çok az desteği var. Hikayede uzak bulduğum noktalardan biri ejderlerin logia olduğu kısım Enelden farklı olarak bu adamlar yer yüzünde yaşıyorlar ve su karşısında zayıflıklarını farkedilmemesi için çok şanslı olmaları gerekiyor. (ki bazı logiaların başka zayıflıklarıda var) 2. olarakta oyuncak meyvesine aşırı bir misyon yüklemişsin bana çok uzak geldi bu kısımda. Kalan kısımlarda aklıma yatmayan bir yer yok. Ha bu hikayenin tutma olasılığını düşük görüyorum ama mantıksal pek bir hata yok.

Su karşısında zayıflıklarını farketmeleri bence egolarına zincir vurmamıştır.Zaten bu adamlar kendilerinin üstün olduğuna o yüzden bu meyveleri yediklerine inanmışlardır.Meyve olmasa direk doğuştan bu güçlerle donatıldıklarını da düşünürlerdi.
Bunu farketmiş olmaları dokunulmaz olmadıkları anlamına gelmiyor.Öyle olduklarını düşünmedikleri anlamına gelmiyor.Hakiyi biliyorlar demekte değil.Zaten cahilliğin tavan yaptığı eski yüzyıllarda kimsenin su zayıflığını yada kairousekiyi bildiğini sanmıyorum.Hakiyi de bilmiyorlardır.Bu yüzden istedikleri gibi at koşturup kutsal oldukları sanılmıştır.D.ler haki bilselerde uygulayacak kimse olmadığı için meyvelere karşı işe yaradığını da bilmiyorlardır.Bunu bence ejderlerden öğrenmiş olabilirler.

Biraz zorlama olabilir.Yazdığım maddeler dışında aklıma yatan şekilde kurguladım zaten.Sadece ucundan kıyısından yaklaşsa yeterli.

Yahu konuyu okuyacağım ama şu manga sayfaları neden ıngilizce ? Hani bilen var bilmeyen var. Güzel okuyorum aha manga sayfası ilede desteklemiş diyorum bi bakıyorum ıngilizce :/ hani neden böyle yapıyorsunuz anlamışda değilim ya. Çok mu zor türkçe koymak ?
Yıl olmuş 2015 hala ingilizce bilmeyen mi var?

Roronoa Zoro

Wizard'ın sayfasına yazdıklarımı aynen buraya atayım da konu canlansın:

Hakinin bir şeylerin özüne ulaşabildiği konusunda hemfikiriz. Fakat meyvelerin kutsal ejderler veya D.ler tarafından yaratıldığı kısmına katılmıyorum. Ha özelliklerin doğaya dönmesi konusunda da hemfikiriz bak. Ben şahsen şöyle olacağına inanıyorum: zamanında bu meyvelerin güçlerine sahip olan canavarlar vardı(deniz kralları gibi) ve bu güçler haki kullanıcıları tarafından ele geçirildi. Sahipleri ölünce de doğaya karışıp tekrardan ortaya çıkmaya başladı. Teach ise bizzat karanlıkla değil de bu güçle ele geçirdi WB'nin meyvesini. Ha önceden bu güçler nasıl ortaya çıkıyordu? Joyboy olayı gibi: nasıl prensese geçti Joyboy'un gücü, eğer meyveler yenilmeseydi onlar da canlıdan canlıya doğal yolla aktarılacaktı, maddeselleştirildiği için meyve şeklinde ortaya çıkıyorlar. Ray-san diyordu ya haki her canlıda var diye, aynı o şekil. Canlılığın temeli su olduğu için denizin ruhu(hakisi) kabul etmiyor bu anormaliteyi. Doğal değil çünkü.

Wizard'ın Cevabı 1:
Meyvelerin güçlerine sahip olan canavarlar veya yaratıklar vardı güzel bir düşünce.Şeytan sıfatı buradan geliyor olabilir.Ancak o kısmı paramecialar bozuyor bence.İnsan icadı gözüken tekerlek meyveleri var.Herhalde böyle doğaüstü bir güç yoktur normalde.Canlıdan canlıya aktarılması kısmında hemfikiriz.Ben bu dediğin mevzunun antik silahlar için geçerli olabileceğini düşünüyorum.Diyorsan meyveler de bir silah ve normalde böyle aktarılıyordu gayet mantıklı olur.Shirahoshi böyle.Diğer 2 antik silahta böyle diye düşünüyorum.Yoksa pluton dediler bulamadılar ama insan olacağını aklına getirmediler belki de o yüzden bulamadılar.Bana kalırsa Roger ve Luffy antik silah çıkabilir.Denizin hakisi kabul etmiyor çok orjinal bir fikirmiş yalnız şu an kafama yattı.Üzerinde düşünmek lazım bunun.Zaten kairosekiye biraz kafa yordum ama şu an pek bir düşünce gelmedi aklıma.

Merry gibi bir tahta parçasında ruh ortaya çıkıyorsa, koskoca denizde olmaz olur mu? Mesela Merry'nin bizzat Luffy etkisiyle benliğini ortaya çıkardığını düşünüyorum. Her şeyin sesini duyan birinin sesini de işitebildiğini gördük (Deniz Kralları x Luffy), ve bence Luffy Merry'nin formlaşmasına can verdi. Ha bu arada, insan yapımı diyorsun ya; Meyvelerin birer özden geldiğini düşünürsek, bu özlerin de insanlardan dolayı şekillenebileceğini öngörebiliriz. Şimdi diyeceksin ki sen ne diyorsun ki denişik? İnsanların maddeleştirdiği güçler spesifik güçler olmayabilir, zamanla şekillenmiştir vb.

Wizard'ın Cevabı 2:
Merry benim aklıma geldi ama konuya oturtmadıktan sonra bir anlamı yoktu.Onunda bu konularla ilgili çıkmasını bekliyorum.Sadece efsane olmamalı.Evet luffy deniz yaratıklarını duydu.Bu bence antik silah olabileceğine delalettir.Çünkü onları çekebilen sadece shirahoshi var.Demek ki bir iletişim var ki çekiyor.Luffyde de bu iletişim var gözüküyor.Meyveler herşeye dönüşebilecek bir hamur diyorsun yani.Doğanın formlarını yoğunlaştırma yeteneğine sahipler.Zamanla evrimleştiler yada bunu insanlar kendileri yoğunlaştırıp istedikleri maddeyi yoğunlaştırmakta kullandılar.Elementlerden yaptılar.Sonra canlılar üzerinde uyguladılar ve parameciaları ihtiyaç için yaptılar.Bu şekilde olabilir.Veya erimleşmişlerdir doğayı şekillendirme kalıba girme yeteneğine sahiptirler.İnsanlarda zamanla doğanın bir parçası haline geldiği için paramecialarda şekillenmiştir.

Ha bu arada, bu formu kazandıranlar D.ler olabilir ha Aynı kandan gelmedikleri belli sonuçta (Bir tane D. dev olduğunu düşünürsek)

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık