Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Sokak Köpeği Sorunu

Sizce Ne Yapılmalıdır

• Kullanılan toplam oy
    309
Uzmanlar çıkar bunların saldırmalarının sebepleri şunlardır şunlardır bu gibi önlemler alırsak dışarda serbestçe dolaşabilirler insanlara saldirmazlar felan diye açıklama yaparlar. Bu gibi hayvanların saldırgan olmasındaki sebeplerden biri insanlar ise buna sebep olan insanlara da ağır para cezaları hatta hapis cezası verirler.

Ben de isterim sokak köpeği de olsa dışarda gezen bir köpeği gidip sevmeyi. Bu mümkünse böyle olsun zaten.

Ama kesinlikle öncelikle insan can sağlığı çok önemli. Yavrusu o hale gelen bir anne babanın yaşayacağı üzüntüyü düşünemiyorum.

Kısırlaştırma işlemi de çok uzun bir süreçtir. Dişilerde kısırlaştırma daha zor olduğu için erkekleri kısırlaştıracaklar ama yine sorun çözülmeyecek. Artık tüm hayvanları bulmak bile zor. Ben olaya biraz daha gerçekçi bakıyorum sanırım çünkü diğer yöntemler en azından Türkiye'de aklıma yatmıyor.

Gerçekçi bakıyorsun da, barınaklar %1 bile almaz. Bu tarz sert ve ölüm tabanlı çözümler her zaman sorun yaratır maalesef ki burada 10 milyondan bahsediyoruz.

10 sene uzun bi süre.

Demek istediğim, bu işlemin 10 yılda meyve vermesi değildi. Yaşam süreleri az ve buna bağlı olarak tek doğumdan 8-9 köpek doğuyor. Üremelerinin kısıtlanması durumunda en geç 2-3 sene içerisinde gözle görülür bir azalma olur.

Bu olay sadece köpeklerden ibaret de değil. Köpeklerle beraber kediler konusunda da önlem alınmalıdır. Doğaya fare, kuş gibi canlılar da lazım. Her canlının fazlası zarar.
Avustralya yapıyor bunu şuanda kediler avustralyadaki hayvan nüfusunu yok etdikleri için 6 milyon kediyi yok ediyorlar.

Kendimizi ve küçüklerimizi korumaktan başka çaremiz yok maalesef. Öldürün veya uyutun demek şu hayvan severleri ayağa kaldırır. Şu an bile bu konuyu açan kesime hop ne yapıyorsunuz diyen ve hayvanlara eziyet mi edeceksiniz diyen bir kesim var.

Avustralya yapıyor bunu şuanda kediler avustralyadaki hayvan nüfusunu yok etdikleri için 6 milyon kediyi yok ediyorlar.
Yapılması gereken bu maalesef. Adamlar kedi kafası başına para ödülü bile veriyordu yanlış bilmiyorsam. Hayvanları çok severim. Balık, kaplumbağa besledim, şimdi kuş bakıyorum. Kedi ve köpeklerle çok ilgilendim ancak olaya hayalperest bakasım gelmiyor. Sokak hayvanlarının hepsi acı çekerek ölürken ay çok yazık uyutmayalım diyemiyorum.

Gerçekçi bakıyorsun da, barınaklar %1 bile almaz. Bu tarz sert ve ölüm tabanlı çözümler her zaman sorun yaratır maalesef ki burada 10 milyondan bahsediyoruz.
Emin ol hiçbir sorun yatarmaz. 1 sene konuşulur sonra insanlar memnun bile olur. Dünyada ilk defa yapılan bir işlem değil.

Bu olay sadece köpeklerden ibaret de değil. Köpeklerle beraber kediler konusunda da önlem alınmalıdır. Doğaya fare, kuş gibi canlılar da lazım. Her canlının fazlası zarar.
Onlarca saldırı haberine rağmen köpek sorunu olduğu şu zamana kadar görmezden gelindi. Hala ısrarla sokak köpeklerine dokunulmaması gerektiğini söyleyen kitle var. Kedilere asla el sürdürmezler. He İstanbul gibi 20 milyonluk şehirde sıçan, fare sorunu yoksa kediler sayesinde biraz bundan şikayetçide değilim ama kuşlara cidden üzülüyorum.

Yok arkadaş ben sahipleri iyi olabilir diye ihtimal verip hiçbir köpeğe güvenemem. Hele pitbullara karşı hiçbir toleransım yok. Ülkede yetiştirilmesi bakılması yasaklanmalı. İnsanlardan uzak doğa bulabilirseler oralara salınsınlar. Büyük doğal yaşam alanı parkı gibi bir park kursunlsr etrafını çevirdiler denetlesinler.
Pitbull'a karşı bende ister istemez çekinceli davranıyorum. Lise zamanında bir kaç arkadaşın vardı bu köpeklerden. Fakat ciddi ciddi sahiple alakalı hayvanın vahşiliğinin büyük bölümü. Köpeği nasıl yetiştirirsen öyle gidiyor, dövüş içinse işte orada ipler kopuyor. Bir arkadaşta vardı köpek şeker gibiydi. Tabi ''Pitbull pitbull'dur'' diyorsun ama cidden bakışına acırdın hayvanın. Diğer tarafta başka bir arkadaş da vardı 50 metreden fazla yaklaşmazdım.

Kime neye göre zararsız? Bizim burada sokakta köpekler yüzünden 1 tane kedi göremiyorum. İnsanlar korkuyor. Sincap gibi hayvanlardan zaten eser yok onlar hayal. Diğer canlıların da soyunu tüketiyorlar.

Kısırlaştırma işlemi de çok uzun bir süreçtir. Dişilerde kısırlaştırma daha zor olduğu için erkekleri kısırlaştıracaklar ama yine sorun çözülmeyecek. Artık tüm hayvanları bulmak bile zor. Ben olaya biraz daha gerçekçi bakıyorum sanırım çünkü diğer yöntemler en azından Türkiye'de aklıma yatmıyor.
Valla sen nerde yaşıyorsun bilmiyorum. Ben Samsunda yaşıyorum, benim mahallede 40 tane sokak köpeği vardır belki de hele de kasaplar var onların önü dolu. Bir o kadar da kedi, daha birinin birini öldürdüğünü, yaraladığını görmedim. Tabi bu hayvanlar düşman gibi ama bu biraz ortamla da alakalı heralde. Onun dışında dediğin gibi köpekleri TV de falan gördüm, değişik çok vahşi hayvanlar var. Fakat bu biraz devletin elinde olan bir şey. ''10 yıllık süreç çok uzun bir süreç'' deniliyorda eğer kökünden çözülecek ise bu durum hiç de uzun bir süreç değil ''Hayat'' olarak. Hemde ciddi bir özveri ile 10 yıl süreceğini sanmam gerçekten bu işin üstünde dururlarsa.

Büyük ve tehlikeli cinsden olanlar uyutulmali, daha küçük olanlaraysa bir şey yapılmamalı bence. Küçük köpek çok da sorun teşkil etmiyor.

Valla sen nerde yaşıyorsun bilmiyorum. Ben Samsunda yaşıyorum, benim mahallede 40 tane sokak köpeği vardır belki de hele de kasaplar var onların önü dolu. Bir o kadar da kedi, daha birinin birini öldürdüğünü, yaraladığını görmedim. Tabi bu hayvanlar düşman gibi ama bu biraz ortamla da alakalı heralde. Onun dışında dediğin gibi köpekleri TV de falan gördüm, değişik çok vahşi hayvanlar var. Fakat bu biraz devletin elinde olan bir şey. ''10 yıllık süreç çok uzun bir süreç'' deniliyorda eğer kökünden çözülecek ise bu durum hiç de uzun bir süreç değil ''Hayat'' olarak. Hemde ciddi bir özveri ile 10 yıl süreceğini sanmam gerçekten bu işin üstünde dururlarsa.
Ankara'da yaşıyorum. Daha geçen sene kardeşimin kolu sokak köpekleri yüzünden kırıldı. Ameliyatla tel taktılar. Gerekli kurumlara da güvenmiyorum maalesef. Bunlar 3 gün ilgilenir sonra tekrar salarlar gibi geliyor.

Barınak veya kısırlaştırma diyenler yaklaşık 20 milyon köpek olduğunu atlıyor sanırım bu iki yol da imkansız. Tek çare maalesef uyutmak.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 5, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık