Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Animeler Dinsizliğe Sebep Oluyor

Bu fikre katılıyor musunuz

• Evet, katılıyorum

Kullanılan: 19 14.6%
  • Hayır, katılmıyorum

Kullanılan: 98 75.4%
  • Bilemiyorum

Kullanılan: 13 10.0%

• Kullanılan toplam oy
    130
Saydıkların zaten birer din. Ateistliğe yöneltiyor diyor. İnançsızlaştırıyor aslına bakarsan hiç aklıma gelmemişti fakat küçük yaşta ki çocukların anime izlemelerini uygun bulmuyorum bende... Aile bireyleri kontrolünde olmasını sağlıklı buluyorum. Animeler bana kalırsa daha çok +16 kesime hitap ediyor bilinç düzeyi oluşmaya başlamış yaş seviyeleri için eğlenceli vakit geçirecekleri birer etkinlik olarak görüyorum. Daha alt yaş grupları için sakıncalı...

Dinsizleştirme kısmı ise galiba çevresinde anime izleyen gençler görmüş hepsi başka dinlere veyahut hiç bir dine inanmıyordu sonra da dedi ki anime dinsizleştiriyor.
Ülke de bir sürü sorun var abi git başka işlerle ilgilen... Ona bakarsan Netflix bu işi zaten en iyi şekilde yapıyor :D Hatta hem cinsiyetsizleştirme hem inançsızlaştırma. iki işi birden yapıyormuş pardon..

Aynı mesajımda dinden uzaklaştırma ihtimalini de sorguladım zaten.

TUS sınavı derecesinde meclise seçilecek vekiller için de bu denklikte sınav yapılsın. Mavi balina pc oyunu falan değil, anime kimi intihara sürüklemiş ? İsveçte bu oran yüksek mesela sebebi yıllarca araştırıldı sosyo kültürel ıvır zıvır japonlarda keza sebebi animeler çıktı bunu tece vekili söylüyor 1 gram fikri olmadan. Gerçekten bu laf çok doğru fikri olmayanın zikri de olmasın. Gençler intihar ediyorsa bu topraklarda aile içi istismar, akraba terörü, yanlış arkadaş seçimleri gelecek kaygısı, kötü sınav sonuçları vb... sıralanır. Açtım videoyu leş akıyor böyle irin saçıyor cahillik akıyor. Buna demek ki neon genesisi izletsek arapları katleder haçlı seferi düzenler :hhh: ne hale geldi ülke...

Doğrudur ,genel olarak animeler de böyle dinsiz karakterler bayağı yoğun. Fakat biz bu hikayelerin tamamıyla kurgu olduğunun farkındayız elbette, tabi ki ufak tefek etkileme olur bunlar kaçınılmaz şeyler de şimdi bu durumlarda bir çok tv dizisi var ve onların takipçi sayısı animecilere oranla bir hayli fazla. Madem konu izlenen şeylerden etkilenmek ise bu kimin eli kimin cebinde belli olmayan aşk dizilerine de bir el atsınlar, internette ki film dizi platformlarından bahsetmiyorum bile.

İmam olarak benim görüşüm bu şekilde.

Alparslan Türkeş'in Şeker Kız Candy fanı olduğuna dair söylentiler var bu arada aşsğdllqş

Konuya gelecek olursak bilemiyorum seçeneğini işaretledim. Ama bunun sebebi sadece animeler değil. Genel olarak farklı kültürlerden bir şeyleri izleyen/okuyan insanlar sorgulamaya daha fazla meyilli olur. Dünyanın kendi ailesinden, mahallesinden ve arkadaş çevresinden ibaret olmadığını daha iyi anlar. Bunun ucu pek çok geleneksel değerin sorgulanmasına kadar dokunur ve inanç da bundan payını alır. Yani çok dolaylı bir etkisi vardır varsa da.

Bunun dışında hiçbir animede doğrudan tanrı varlığına karşı bir şey görmedim. Hatta mesela One Piece'de Skypea arcta Conis(ismi buydu değil mi?) Tanrım varsan eğer yardım et diyor tam o duadan sonra işler çözülüyor. :bilmem:

Son olarak şunu da söyleyim bu tür asya yapımlarının (Kore dizileri de dahil) en büyük alıcıları arasında dindar kızlar var. Bu yapımların romantizm barındıranları özellikle. Çünkü aşk var ancak cinsellik yok.

Hikayesinde felsefi ögeler veya ideolojiler bulunduran animeler bazı kişileri biraz düşünmeye sevk edebiliyor tabii.

Bazı kişiler dedim çünkü bunları anlamak için de bu konulara ilgisinin ve biraz da bilgisinin olması gerekir. Yani animeler doğrudan etki etmez.

Hele benim gibi sırf hikayesi güzel olsun, iki şaşalı kavga görek diye izleyenler neyden etkilenecek? En fazla koşarken elleri arkada sallarım.

Temelinde haklı. Sonuçta İslam dininde ve Türk toplum kültüründe tabu olan şeyler animelerde yok. Dinsel, felsefe ve farklı inançtan olan insanları görebiliyoruz. Yabancı film ve dizi içinde geçerli bir durum.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık