Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Yardım] Tasarruf Yöntemleri

Elektrikte kademeli tarifeye geçip, elektrik kullanan aletleri gece 10'dan sonra çalıştırmak bir tasarruf yöntemi olabilir. Tabi elektriğin en yoğun kullanıldığı saat olan 17-22 saatleri arası elektriği minimum ölçüde kullanmak gerekir bu tarifenin tasarruflu olması için.

Gereksiz lamba yakmıyor, televizyonu açık bırakmıyorsan elektrikten tasarruf edemezsin kolay kolay. Suyu da boş yere israf etmiyorsan, tıraş olurken veya diş fırçalarken, tasarrufunu yapamazsın. Ev halkı klima ya da kombiden kısarsa tasarruf yapabilir. Diğer türlü zaten israf yapmayan bir ailenin tasarruf yapması zor görünüyor.
Bunlara ek olarak ufak tefek abur cubur gibi şeyleri dahil ederim. Bizzat her ay 200-250 lira tasarruf ediyorum.

ögün sayisini düsürmek eger ögrenciyseniz cok iyi bir fikir olabilir. bunu aileler de yapabilir.

aclik hissettiginizde uyuyun uyandıgınızda su ile birkac saat götürürsünüz. günde bir ögün ideal.

En az 3 öğün yapmazsam baygınlık geçiyorum yav ben.
Tamamen psikolojik. Böyle düşünürsen 3 de yetmez 4 de. Ben 2 öğüne düşürdüm. Yemek yemek, hazırlamak falan çok uğraştırıcı bir meşakkat benim için. İşlerim yoğun olduğu zamanlar tek öğün yaptığım bile oluyor. Tabi ekonomik sebeplerle değil.

Amcaoğlum mesela günde sadece tek öğün yer. O da sigara altlığı olsun diye.

ögün sayisini düsürmek eger ögrenciyseniz cok iyi bir fikir olabilir. bunu aileler de yapabilir.

aclik hissettiginizde uyuyun uyandıgınızda su ile birkac saat götürürsünüz. günde bir ögün ideal.
Okul yemekhanesinden kaçak yeme şansın yok mu? Veya yemekhaneye beraber gittiğin arkadaşların rica edip birer tabak fazla yemek alabilir. Bir seneye yakın bu şekilde öğünleri kurtarmıştım. Utanıp çekinilecek bir durum değil açlık.

-Kullanmadığınız lambaları mutlaka kapatın.

-Enerji verimliliği sağlayan elektronik aletler ve aydınlatma sistemleri kullanın.

-İhtiyacınız dışındaki elektrikli cihazların fişlerini prizden çıkarın.

-Bina yalıtımınızda enerji verimliliğine yönelik teknolojileri tercih edin.

-Pencerelerinizde iki ya da üç katlı cam kullanın.

-Odanızı gün ışığından en iyi faydalanabileceğiniz şekilde kullanın.

-Radyatörleri mobilyaların arkasına saklamayın.

-Kış aylarında binalarınızın kapılarını açık bırakmayın ve kullanmadığınız odaları düşük ısıda tutun.

-Sıcak su deponuzu ve borularınızı yalıtım malzemesiyle kaplatın.Güneş enerjisi kullanan sıcak su sistemini tercih edin.

-Mutfakta kullandığınız buzdolabı, bulaşık makinesi gibi gereçlerin daha verimli çalışabilmeleri için temiz tutmaya özen gösterin.

-Buzdolabınızı 3-5°C aralığında çalıştırın.

-Buzluktan çıkardığınız yemeklerinizi pişirmeden evvel çözülmesini bekleyin.

-Sıcak yemeği buzdolabına hemen koymayın. Yemeğinizi soğutmadan dolaba koymanız hem dolabınızın daha fazla enerji harcamasına hem de yemekte bakteri üretilmesine sebep olur.

-Fırın yemekleriniz için seramik veya cam malzeme tercih etmeniz halinde fırınınızın ısısını 20°C azaltın. Bu malzemeler ısıyı diğer malzemelerden daha iyi ilettiği için aynı sonucu verecektir.

-Isının boşa gitmesini engelleyebilmek için tencere ve tavanızın genişliğinin aynı boyutta olmasına dikkat edin.

-Yemek yaparken kullandığınız kapların kapağını kapalı tutun.

-Yemekleri fırınınızın üst raflarına koyun. Böylece, pişirme sürenizi yüzde 20 azaltın.

-Fırında pişen yemeği sürekli fırının kapağını açarak kontrol etmeyin, fırının lambasını kullanın. Çünkü fırınınızın kapağını her açtığınızda ısı enerjisinin büyük bir bölümünü kaybedersiniz.
:hmm:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık