Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Yardım] Tasarruf Yöntemleri

Geçen gün bir siyasinin ağzından "İnşallah şubat, marta kadar enflasyon %70'in altına inecek." diye bir söz işittik.

Bu "en az" marta kadar inmesini beklemiyoruz anlamına geliyor. Zaten kimse beklemiyor.

Ailecek tasarruflu bir döneme girmeye karar verdik.

Bu konuda tavsiyelerinizi bekliyorum arkadaşlar.

Sizce giderleri azaltmanın en iyi yolları nelerdir?

Gereksiz lamba yakmıyor, televizyonu açık bırakmıyorsan elektrikten tasarruf edemezsin kolay kolay. Suyu da boş yere israf etmiyorsan, tıraş olurken veya diş fırçalarken, tasarrufunu yapamazsın. Ev halkı klima ya da kombiden kısarsa tasarruf yapabilir. Diğer türlü zaten israf yapmayan bir ailenin tasarruf yapması zor görünüyor.

Tasarruf değil de ihtiyaçları azaltma diyelim gereksiz yere kıyafet almamak. Olabildiğince dışarda zaman geçirmeyi azaltmak hatta evde zaman geçirmek çünkü dışarı çıktığımız zaman kafadan 100 tl gidiyor zaten. En büyük problem gıda genel olarak temel gıda almak lazım peynir, zeytin vb yemeklerde olabildiğince yiyeceğiniz kadar yapmak fazla yaparsanız olabildiğince çöpe gitmesin. Gerisi elektrik, su, doğalgaz olabildiğince bildiğiniz yöntemleri kullanarak tasarruf yapabilirsiniz.

2 temmuz da ceryana %30 daha zamcık geliyor. Ceryana zam demek suya da zam demek. Mazot fiyatı düşmediği taktirde yaz aylarında bile olsak pazar fiyatlarının düşmeyeceği anlamına geliyor. Gübre ve ilaç fiyatları düşmüyor tarım da ürün fiyatları artmasa da aynı kalır. Yem fiyatlarına zam bekleniyor bu da et-süt-tavuk-yumurta ya zam ya da aynı fiyatlardan devam demek.Buğday da üretim açığı artıyor. Bu da un ve unlu mamüllere zam demek.

Kısaca şu dönemde tasarruf zor iş. Boğazından baya feragat etmen lazım. Elektronik eşya kullanımını asgariye indirmeniz lazım. Yeme içme hayatından kıs hayatından azalt. Dayıların dediği gibi evde suyunu iç öyle dışarı çık su alma...

Giderleri azaltmanın tek yolu giderin olmaması. Türkiye’de tasarruf diye bir şey hayal çünkü zaten asgari yaşanıyor.

-Kullanmadığınız lambaları mutlaka kapatın.

-Enerji verimliliği sağlayan elektronik aletler ve aydınlatma sistemleri kullanın.

-İhtiyacınız dışındaki elektrikli cihazların fişlerini prizden çıkarın.

-Bina yalıtımınızda enerji verimliliğine yönelik teknolojileri tercih edin.

-Pencerelerinizde iki ya da üç katlı cam kullanın.

-Odanızı gün ışığından en iyi faydalanabileceğiniz şekilde kullanın.

-Radyatörleri mobilyaların arkasına saklamayın.

-Kış aylarında binalarınızın kapılarını açık bırakmayın ve kullanmadığınız odaları düşük ısıda tutun.

-Sıcak su deponuzu ve borularınızı yalıtım malzemesiyle kaplatın.Güneş enerjisi kullanan sıcak su sistemini tercih edin.

-Mutfakta kullandığınız buzdolabı, bulaşık makinesi gibi gereçlerin daha verimli çalışabilmeleri için temiz tutmaya özen gösterin.

-Buzdolabınızı 3-5°C aralığında çalıştırın.

-Buzluktan çıkardığınız yemeklerinizi pişirmeden evvel çözülmesini bekleyin.

-Sıcak yemeği buzdolabına hemen koymayın. Yemeğinizi soğutmadan dolaba koymanız hem dolabınızın daha fazla enerji harcamasına hem de yemekte bakteri üretilmesine sebep olur.

-Fırın yemekleriniz için seramik veya cam malzeme tercih etmeniz halinde fırınınızın ısısını 20°C azaltın. Bu malzemeler ısıyı diğer malzemelerden daha iyi ilettiği için aynı sonucu verecektir.

-Isının boşa gitmesini engelleyebilmek için tencere ve tavanızın genişliğinin aynı boyutta olmasına dikkat edin.

-Yemek yaparken kullandığınız kapların kapağını kapalı tutun.

-Yemekleri fırınınızın üst raflarına koyun. Böylece, pişirme sürenizi yüzde 20 azaltın.

-Fırında pişen yemeği sürekli fırının kapağını açarak kontrol etmeyin, fırının lambasını kullanın. Çünkü fırınınızın kapağını her açtığınızda ısı enerjisinin büyük bir bölümünü kaybedersiniz.

Az önce markete indim bir göz gezdirdim. Şu onlu olips tarzı şekerler bile minimum 5tl olmuş. Tasarruf yapmanın hiç bir anlamı yok. Bu gün 50 lira kıssanda yarın 200-300 lira bütçe açığı kaçınılmaz. Dolar kazanmayan sabit maaşlı/ortalama geliri çok değişmeyen biri ağzıyla kuşta tutsa hiç bir kara geçemez bu ekonomide. Ve bu en az önümüzdeki 5 sene değişmez gibi geliyor bana. Hükümet değişse dahi.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık