Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Yardım] Tasarruf Yöntemleri

-Kullanmadığınız lambaları mutlaka kapatın.

-Enerji verimliliği sağlayan elektronik aletler ve aydınlatma sistemleri kullanın.

-İhtiyacınız dışındaki elektrikli cihazların fişlerini prizden çıkarın.

-Bina yalıtımınızda enerji verimliliğine yönelik teknolojileri tercih edin.

-Pencerelerinizde iki ya da üç katlı cam kullanın.

-Odanızı gün ışığından en iyi faydalanabileceğiniz şekilde kullanın.

-Radyatörleri mobilyaların arkasına saklamayın.

-Kış aylarında binalarınızın kapılarını açık bırakmayın ve kullanmadığınız odaları düşük ısıda tutun.

-Sıcak su deponuzu ve borularınızı yalıtım malzemesiyle kaplatın.Güneş enerjisi kullanan sıcak su sistemini tercih edin.

-Mutfakta kullandığınız buzdolabı, bulaşık makinesi gibi gereçlerin daha verimli çalışabilmeleri için temiz tutmaya özen gösterin.

-Buzdolabınızı 3-5°C aralığında çalıştırın.

-Buzluktan çıkardığınız yemeklerinizi pişirmeden evvel çözülmesini bekleyin.

-Sıcak yemeği buzdolabına hemen koymayın. Yemeğinizi soğutmadan dolaba koymanız hem dolabınızın daha fazla enerji harcamasına hem de yemekte bakteri üretilmesine sebep olur.

-Fırın yemekleriniz için seramik veya cam malzeme tercih etmeniz halinde fırınınızın ısısını 20°C azaltın. Bu malzemeler ısıyı diğer malzemelerden daha iyi ilettiği için aynı sonucu verecektir.

-Isının boşa gitmesini engelleyebilmek için tencere ve tavanızın genişliğinin aynı boyutta olmasına dikkat edin.

-Yemek yaparken kullandığınız kapların kapağını kapalı tutun.

-Yemekleri fırınınızın üst raflarına koyun. Böylece, pişirme sürenizi yüzde 20 azaltın.

-Fırında pişen yemeği sürekli fırının kapağını açarak kontrol etmeyin, fırının lambasını kullanın. Çünkü fırınınızın kapağını her açtığınızda ısı enerjisinin büyük bir bölümünü kaybedersiniz.
reis bu kez bayağı emek harcamış.Günlerini harcayarak paragrafları maddeler halinde yazmış sırf bizim gözümüz yorulmasın diye :ühü::hhh:

Okul yemekhanesinden kaçak yeme şansın yok mu? Veya yemekhaneye beraber gittiğin arkadaşların rica edip birer tabak fazla yemek alabilir. Bir seneye yakın bu şekilde öğünleri kurtarmıştım. Utanıp çekinilecek bir durum değil açlık.
Biraz riskli olabilir ya. Yemekhane cok pahali oldugu icin sıkıdır kontroller.

Tamamen psikolojik. Böyle düşünürsen 3 de yetmez 4 de. Ben 2 öğüne düşürdüm. Yemek yemek, hazırlamak falan çok uğraştırıcı bir meşakkat benim için. İşlerim yoğun olduğu zamanlar tek öğün yaptığım bile oluyor. Tabi ekonomik sebeplerle değil.

Amcaoğlum mesela günde sadece tek öğün yer. O da sigara altlığı olsun diye.
Önceden spor yaparken günde 5 öğün oluyordu. Şu an düzenli yapmadığım için 3 yetiyor işte. Günlük besin değerlerini almaya dikkat ediyorum.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık