Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] İyi-kötü İnsan Var mıdır?

İyi veya Kötü insan var mıdır yok mudur?

• Kullanılan toplam oy
    66
Soruyu tam anlamadım galiba ama anladığım şekilde cevaplıyım. Bence herkese göre iyi veya herkese göre kötü bir insan yoktur, iyilik ve kötülüğü matematik hesaplar gibi hesaplamıyoruz ya sonuçta. İnsan kendi faydasına göre hareket eder, 1 kişiyi kurtarmak için 10 kişiyi öldürmek yada tam tersi 10 kişi kurtarmak için 1 kişiyi öldürmek iyi bir eylem midir yoksa kötü bir eylem midir?

Bence asıl sıkıntılı konu bazı iyi ve kötü olayların insanlar arasında göreceli olması. Hani benim iyi dediğim şeye diğeri kötü diyebiliyor. Sıkıntı ise iki tarafında görüşünü değiştirememesi.

Konuyu tartışmak için açtım zaten. :/

Vardır hiçbir şart hiçbir koşul seni kötü bir şey yapmak zorunda bırakmaz. Elinde sonunda kararı verip bunu gerçekleştiren sensindir...
İkinci verdiğim örneği dikkatle incelersen bir sorun var gözüküyor. Eğer beynin frontal lobu bir hasar alırsa farklı ve zıt davranışlar sergileme gibi bir durum söz konusu oluyor. Frontal Lob dediğim akıl yürütmeden duygulara kadar olan bölüm bu kısımda yer alıyor.Eğer bir kaza sonucu bu durum meydana gelirse kişi kötü dediğim bir gruba giriyor ama bu ne kadar doğru?

Bunu her yapanın psikolojik sorunlarını olduğunu sanmıyorum. Bazısı sırf yapabildiği için böyle şeyler yapıyor. Mesela daha geçen gün yaşlı bir simitçi adamı evin içine alıp tekme tokat dövenler vardı. Odada var beş kişi, hepsinin mi psikolojik sorunları var?
Şöyle sorun var yalnız. Mesela bu 5 kişinin psikolojik sorunu yok. Bu 5 kişiyi de geçmişte baya iyi davranışlar sergileyen birileri olarak düşünelim. Ondan sonra simitçiyi dövdüklerinde direktmen "kötü" birey demek yaptığı iyilikleri görmezden gelmek olmaz mı ?

Haklısınız, davranışın sonucu ya da tanımını tartışmıyorum. İyi ve kötü insan olabilmek kişinin yanında çevresinin de sorumluluğunda olabiliyor. Demek istediğim buydu.
Ama insan olmak demenin anlamı zaten bunların farkında olabilmek demek. Sen çok istisnai bir olaydan bahsediyorsun. İnsanların çoğu çevresinde iyi ve kötü şeylere tanık oluyor ve bunun bilincinde oluyorlar. İzole bir ortamda insanlıktan uzak doğada tek başına yaşamaya çalışan bir insandan bahsetmiyoruz burada. Ha öyle bir insan var mı varsa nasıl davranıyormuş o da aslında yol gösterici olabilir. Diğer taraftan bu gibi bir çok aynı hikayesi olan şahıslar olup her birinin davranışları birbiriyle de uyum göstermiyor olabilir. O yüzden o kimseler hakkında fazla gözlemim bilgim olmadığı için onlar hakkında konuşmuyorum.

Şöyle sorun var yalnız. Mesela bu 5 kişinin psikolojik sorunu yok. Bu 5 kişiyi de geçmişte baya iyi davranışlar sergileyen birileri olarak düşünelim. Ondan sonra simitçiyi dövdüklerinde direktmen "kötü" birey demek yaptığı iyilikleri görmezden gelmek olmaz mı ?
Aklıma Raskolnikov geldi uu. İyi de diyemiyorsun kötü de diyemiyorsun.

Konuyu tartışmak için açtım zaten. :/

İkinci verdiğim örneği dikkatle incelersen bir sorun var gözüküyor. Eğer beynin frontal lobu bir hasar alırsa farklı ve zıt davranışlar sergileme gibi bir durum söz konusu oluyor. Frontal Lob dediğim akıl yürütmeden duygulara kadar olan bölüm bu kısımda yer alıyor.Eğer bir kaza sonucu bu durum meydana gelirse kişi kötü dediğim bir gruba giriyor ama bu ne kadar doğru?

Bu verdiğin örnek ile alakalı bu gerçek bir olay mı? Bir de bazı kısımlar eksik kalmış.. İnsanın iyilik yapmasını sağlayacak ya da bunun aksini sağlayacak şekilde beyin lobları mı varmış? Bu kanıtlanmış bir şey mi?

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 3)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık