Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] Bir Kılıç Ustasının Gücünü Arttıran Etmenler

Bir kılıç ustası için en önemli 3 kriter hangileridir?

• Kullanılan toplam oy
    107
Buradaki tüm seçenekler birer etkendir ama bunlar dışında eklenecek şeyler de var kesinlikle. O da sizi yetiştiren, size bir şeyler öğreten hocanızdır. Sonuçta kimse anasının karnından dünyanın en iyi kılıç ustası olarak doğmuyor ve sadece çalışarak da olacak bir şey değil.

Misal Mihawk'ın hocası kim ve o kılıcı nasıl elde etti veya kim verdi ona? Bunlar önemli sorular.

Kılıç, haki, hız hepsi birer araçtır. Bunları bir araya getirmenizi sağlayan şey önemlidir bence.

1-) Kılıç
2-) Teknik
3-) Fiziksel güç ya da haki

Kuina Zoro'yu yendiğinde 2 kılıcın olmasına rağmen yenildin diye Zoro'yu ezikliyordu. O yüzden Zoro 3 kılıç kullanıcısı oluyor. Kılıç sayısının yanı sıra kılıcın kalitesi de çok önemli. Direk ataklar seviye atlıyor kılıç ile. Bunun bir sürü örneği var Zoro'nun her yeni kılıç aldığı sırada.

2 yıl önceki Zoro'nun kılıcının Mihawk karşısında kırılmamasını ne teknikle ne de fiziki güçle açıklayamazsın.
Ağzında süs diye duruyor kokutoya çarpmamıştır bile. :D

Mihawk'a en güçlü denmesi bence o kılıca sahip oluş hikayesi fandaş. Adamın kılıcı istediğini gördük ama ünvanını dillendirdiğini görmedik. Çok iyi detay. :sapkali:
Eski en iyi kılıç ustası belki hocası ve yorunun sahibiydi. Hocası kılıcını buna verdi, ortamlarda da Mihawk o kişiyi yenip en iyi kılıç ustası oldu demişlerdir kim bilecek. :)

-1 Kizaru kendi ışık kılıcı Kusanagi'yi çıkarttığında ismi mi vardı. Rayleigh ışık hızında saldırıları karşılarken (k.haki ile), Kizaru ise onun b.haki saldırılarını rahatça karşılıyordu. Yani çevikliği sağlayan k. haki iken, güçlerini gösteren de b. haki oldu. Buradan çıkan, 3 tip hakiyi üst düzey kullanabilmek en önemli faktördür Yonkou Saga'da kılıç ustasıyım diyebilmek için. Zoro haki bilmediğinde Kizaru onu ortalama bir kenshi olarak yorumladı. Kısaca fiziki güç, çeviklik hakinin büyüklüğü ile orantılı faktörler.

-2. etken ise kılıcın türü. Potansiyelinin ve hakinin son noktasına gelen biri için gücü sadece eklentilerle arttırılabilir. İsimli kılıçların saldırı gücü gibi. Yada Kinemon gibi isimli bir kılıca sahip olmadan kılıcın türü ile ateşi kesebilir veya ateş çıkartabilirsiniz.

-3 ise kullanıcının diğer kişiliği barındırıp, onunla tamamen uyumlu olması. Açarsak bunu,
Şeytanı ile anlaşan Mihawk
Şeytanı ile anlaşamayan Cavendish
Şeytanına boyun eğen Shiryuu
Şeytanını baskı altında tutan Zoro. (şimdilik bilinen)

-4. faktör, kılıcı etkileyecek meyve veya doğrudan kılıca yedirilmiş meyve. Örneğin Kizaru'nun eline aldığı normal bir kılıcı da ışık hızında kullanabilmesi veya Linlin'in kılıcına kendi ruhunu verebilmesi gibi. Veya Rayleigh'in Funkfreed'i kullanması gibi. Sahip olduğu b. hakiyi funkfreed üzerinde kullandığında yapabileceği saldırı çeşidi artarken kılıcın gücünü de büyük oranda arttırmış oluyor.

Yani şahsi sıralamam, -Haki, -Kılıç türü, -2. Kişilik, Etken Meyve

Fizik gücü, Haki, Hız. Diğerleri de etken tabi ama kılıç kalitesi kullanıcıya bağlı bir şey bence, kılıcı kullanacak kişi kılıç ustası sonuçta, kaliteli kılıcı bir eziğe versen zerre bir şey yapamaz, önemli ama en önemlisi değil bence.

Mihawk'ın söylemi çiziksiz olmasına gidiyor. Ki Zoro da aynı sahnede kılıcına bakıp çizik yok diyerek bunu teyit ediyor. Güç açısından kasıt yok. Ama hakinin atak gücünü artırdığını biliyoruz. Bu da zaten kişiye bağlıdır. Güç açısından her silah Kokutou olacaksa neden yanında Kokutou taşıyor? Adamın boyu kadar kılıç. Al yanına düz sadece bir kılıç onunla gez. Olay öyle değil işte. Kılıçların kendi sertlikleri, güçleri var. Bu da aralarında hiyerarşiyi anlatan sıralamalarına bir mantık getiriyor. Yoksa neden en iyi 12 ya da 21 tarzı hiyerarşiyi kastedecek sıralamalar yapılsın? Zoro neden Ryuuma bana güzel bir kılıç bıraktın desin? Zoro bu kılıçlardan canlı gibi bahsediyor.

Bunun dışında haki, fiziksel güç, hız sadece kılıç ustaları için değil herkes için önemli olacak çapta şeyler. Bu zaten genel anlamda serinin belli bir noktasına gelmiş herkesten beklenilir. Alanlarında sivrilmelerini sağlayan şey teknikleri ve kılıçları oluyor. Zoro'nun 3 tane sade kılıç kullanması ile Zoro'nun 3 tane dereceli kılıç kullanması aynı güç doğuramaz. Zoro'nun sahip olduğu kılıç sayısı bile gücünü etkiliyor.

Ki bu da tekniğe giriyor. Yani Zoro'nun üzerinden gücünü en çok etkileyen faktörlerin kılıçlar ve teknikler olduğunu anlayabiliriz. Mihawk 2 kılıç tekniğine sahip olmadığı için gücü düşer çünkü teknik açıdan sıkıntı çekecek. Diğer taraftan düz kılıçlı bir Mihawk'ta Kokutou'lu Mihawk'ın gerisinde kalır.

Burdan en önemli olan şeylerin Kılıç ve teknikler olduğunu çıkarabiliriz. Vista ile Mihawk arasında fiziksel açıdan uçurum olduğunu düşünmüyorum. Mihawk'ın kılıcına karşılık verebiliyorsa Vista ile arasında uçurum derece fiziksel güç bekleyemeyiz bana göre.

Kılıcın özelliği de elbet bir güç faktörüdür. Bunu kabul ediyoruz zaten. Bize bunu anlatmaya çalışıyorsun ama iddia ettiğin şey kılıcın en önemli güç faktörü olduğu. Benim dediğim şeylere cevap vermeden tekrar kılıcın bir güç faktörü olduğunu anlatmışsın. Ben kılıcın etkisi yok demiyorum ama hakiden daha önemli olmasını kabul edemem.

Kısa bir soru sorayım. Deney yapar gibi sadece iki şeyi kıyaslayacağız. Haki hariç tüm yetenekleri eşit olan iki kılıç ustası alıyoruz. Birisinin hiç hakisi yok ama elinde Mihawk'ın kılıcı(dünyanın en iyi kılıcı) var. Diğeri ise dünyanın en iyi haki kullanıcısı ama elinde kılıç olarak Sabo'nun fıratpeni var. Kim kazanır? Sağa sola bükmeden net cevap istiyorum.

Kılıcın özelliği de elbet bir güç faktörüdür. Bunu kabul ediyoruz zaten. Bize bunu anlatmaya çalışıyorsun ama iddia ettiğin şey kılıcın en önemli güç faktörü olduğu. Benim dediğim şeylere cevap vermeden tekrar kılıcın bir güç faktörü olduğunu anlatmışsın. Ben kılıcın etkisi yok demiyorum ama hakiden daha önemli olmasını kabul edemem.

Kısa bir soru sorayım. Deney yapar gibi sadece iki şeyi kıyaslayacağız. Haki hariç tüm yetenekleri eşit olan iki kılıç ustası alıyoruz. Birisinin hiç hakisi yok ama elinde Mihawk'ın kılıcı(dünyanın en iyi kılıcı) var. Diğeri ise dünyanın en iyi haki kullanıcısı ama elinde kılıç olarak Sabo'nun fıratpeni var. Kim kazanır? Sağa sola bükmeden net cevap istiyorum.
Bence cevabı Oda'dan başkası bilemez. Ben serideki örnekleri üzerinden yola çıkıyorum ve genel anlamda kılıç ustası için en önemli olanları yorumluyorum. Haki, fiziksel güç sadece kılıç ustalarına hitap etmeyecek tarzda herkes için eşit derecede öneme sahip güçler. Zaten ilerledikçe ne kadar öneme sahip oldukları da ortaya çıkacak bu kılıçların. Zoro'nun gözü arc'ın başından beri bir kılıçta.:D

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık