Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Trans Kadınların Kadın Sporlarında Olması Hakkında

Trans Kadınların Kadın Takımlarında/Müsabakalarında Olması Doğru mu ?

• Doğrudur, Kadın Takımlarında/Müsabakalarında Olmaları Adil Rekabeti Bozmuyor.

Kullanılan: 13 6.6%
  • Yanlıştır, Kadın Takımlarında/Müsabakalarında Olmaları Adil Rekabeti Bozuyor.

Kullanılan: 167 84.8%
  • Kararsız

Kullanılan: 17 8.6%

• Kullanılan toplam oy
    197
Şunu da söyleyelim. Trans kadınlar 1. olduğu için bunun yasaklanması gerektiğini söylemek gayet kırıcı bir şey mesela. Sırf trans olduğu için kazanmaya hakkı yokmuş, kazandıysa da sırf trans olduğundan ve sıkı çalışmasıyla ilgisi yokmuş gibi davranmak insanlık dışı. Aynı şekilde voleybolda biri yaralandı diye bunu vuran kişinin trans olmasına bağlamak ne kadar ötekileştirici bir tutum? Sanki sadece cis kadınların oynadığı müsabakalarda yaralanmalar olmuyor. Beni ve Tiksav'ı üst üste koyup dövecek kadınlar var dünyada, onların da bu müsabakalarda oynamaması gerekiyor aynı mantıkla. Bazı insanlar dogmatik düşüncelerinin her alanda dayatılmasını desteklemek için bu örnekleri, aslında transeksüellik ile doğrudan ilişkisi olmasa dahi kullanıyor.
Profosyonel sporculardan bahsediyorsun. Öyle bir şey olamaz. İyi o zaman boks'ta da bunu savunun. Hatta sizin düşüncenize göre erkek-kadın karma yapılsın bütün sporlar. Mesela Güreş, Powerlifting, boks felan gibi dövüşlerde de önü açılsın.

Şunu da söyleyelim. Trans kadınlar 1. olduğu için bunun yasaklanması gerektiğini söylemek gayet kırıcı bir şey mesela. Sırf trans olduğu için kazanmaya hakkı yokmuş, kazandıysa da sırf trans olduğundan ve sıkı çalışmasıyla ilgisi yokmuş gibi davranmak insanlık dışı. Aynı şekilde voleybolda biri yaralandı diye bunu vuran kişinin trans olmasına bağlamak ne kadar ötekileştirici bir tutum? Sanki sadece cis kadınların oynadığı müsabakalarda yaralanmalar olmuyor. Beni ve Tiksav'ı üst üste koyup dövecek kadınlar var dünyada, onların da bu müsabakalarda oynamaması gerekiyor aynı mantıkla. Bazı insanlar dogmatik düşüncelerinin her alanda dayatılmasını desteklemek için bu örnekleri, aslında transeksüellik ile doğrudan ilişkisi olmasa dahi kullanıyor.
Ayak üstü niye dayak yedim ya ben asdfksşksh

Evet zaferini tamamen doğuştan gelen avantajına bağlamak kötü olabilir ama.. Sonuçta ortalamaya vurduğun zaman Transların, Kadınlara karşı bir avantaja sahip olduğu da su götürmez bir gerçek. Yani senin ifade ettiğin mantıkla ilerlersek direkt olarak sporda cinsiyetsizliğe gidelim ve Kadın, Erkeğin karma rekabet ettiği, yer aldığı bir spor ortamı yaratalım. Öyle olursa Translarda pekala yer alabilir.

Ama Erkeğin, Kadına karşı avantajlarını bloke etmek için ayrılmış bir spor çizgisi varsa Düz kadınlardan ortalama olarak farklı, genellikle avantajlı yapıda olan Transları o alana yamamaya gerek yok.

Krdşm trans kadınla erkekle alakası yok durumun. Eleman doğuştan birinci zaten. Kadın elbisesi giymiş erkekle, doğuştan kadın olan birini ringe çıkarmaya benziyor durum ki bu adil değil. Yani kimse trans olduğu için hakkı yokmuş demiyor, fiziksel üstünlüğünden dolayı adil olmaz.

Antrenmanlı x bir sporcu, senin gibi onlarcasını tek başına da tokatlar, bizim yaptığımız kıyas x sporcuyla, sporla alakası olmayan kişiler mi? İki spor dalında eşit koşullarda antrenman yapan kişilerin kıyasını yapıyoruz.Gayet bariz sonucu olan bir konuyu sırf uzatmak için saçmaladığın hissine kapılıyorum.

Ne alaka şimdi bu?
Asıl senin dediğin ne alaka. Seni dövebilecek kadınlar olmasıyla profosyonel sporcuların ne alakası var. Bunlar bütün potansiyelini bu iş üzerine harcıyor. Bu alanda gelişmeye çalışıyorlar. Bu noktada bir erkeğin gelişimiyle kadınınki arasında fark var. Dünyanın en güçlü kadın boksörünün erkekler liginde kaçıncı sıralamada olacağını düşünüyorsun.

Profosyonel sporculardan bahsediyorsun. Öyle bir şey olamaz. İyi o zaman boks'ta da bunu savunun. Hatta sizin düşüncenize göre erkek-kadın karma yapılsın bütün sporlar. Mesela Güreş, Powerlifting, boks felan gibi dövüşlerde de önü açılsın.
O açmadı, ben kendi fikrimi açabilirim.

Oynanan spor, kişinin vücut yapısının o spora etkisi ve trans bireylerde uyum ameliyatı ve hormon tedavisi sonrasında dahi baki kalan fiziksel özelliklerin bununla etkileşimi, oynanacak müsabakanın hitap kitlesinin translara yönelik güncel tutumu vs. Şimdi aklıma gelmedi ama uzun bir liste yapılabilir.
Adam zaten düz bir değerlendirmeden bahsetmiyor alpa .d Translar kadındır, onların da oynamak hakkı kadar basit bir ifadeyle ilerliyormuş gibi yanıt vermişsin .d

Ayak üstü niye dayak yedim ya ben asdfksşksh

Evet zaferini tamamen doğuştan gelen avantajına bağlamak kötü olabilir ama.. Sonuçta ortalamaya vurduğun zaman Transların, Kadınlara karşı bir avantaja sahip olduğu da su götürmez bir gerçek. Yani senin ifade ettiğin mantıkla ilerlersek direkt olarak sporda cinsiyetsizliğe gidelim ve Kadın, Erkeğin karma rekabet ettiği, yer aldığı bir spor ortamı yaratalım. Öyle olursa Translarda pekala yer alabilir.

Ama Erkeğin, Kadına karşı avantajlarını bloke etmek için ayrılmış bir spor çizgisi varsa Düz kadınlardan ortalama olarak farklı, genellikle avantajlı yapıda olan Transları o alana yamamaya gerek yok.
Ben direkt olarak transların yarışması adil demedim zaten. Bireysel zaferleri bu tartışmalara alet ederek lekelemek hadsizce. Bu iş istatistik yoluyla, rasyonel bir zeminde yapılır. Birinin zaferini örnek göstererek iptidai fikirleri dayatarak yapılmaz. Aynı şekilde birinin yaralanmasını buna bağlayarak kişiye yersiz bir suçluluk ve mahcubiyet yüklemek de en hafif tabirle saflık. Sanki cis kadınlar birbirini hiç yaralamıyor. Sanki biri diğerinden çok daha güçlü iki cis kadın aynı voleybol maçına denk gelmiyor.

Krdşm trans kadınla erkekle alakası yok durumun. Eleman doğuştan birinci zaten. Kadın elbisesi giymiş erkekle, doğuştan kadın olan birini ringe çıkarmaya benziyor durum ki bu adil değil. Yani kimse trans olduğu için hakkı yokmuş demiyor, fiziksel üstünlüğünden dolayı adil olmaz.

Antrenmanlı x bir sporcu, senin gibi onlarcasını tek başına da tokatlar, bizim yaptığımız kıyas x sporcuyla, sporla alakası olmayan kişiler mi? İki spor dalında eşit koşullarda antrenman yapan kişilerin kıyasını yapıyoruz.Gayet bariz sonucu olan bir konuyu sırf uzatmak için saçmaladığın hissine kapılıyorum.
Sizin mantığınızla aynı cinsiyetteki herkes aynı güçte, aynı sporu yapan herkes de eşit koşullarda antrenman yapıyor. Transfobikliğinizi kusmak için ideal koşullar yaratıyorsunuz.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık