Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Trans Kadınların Kadın Sporlarında Olması Hakkında

Trans Kadınların Kadın Takımlarında/Müsabakalarında Olması Doğru mu ?

• Doğrudur, Kadın Takımlarında/Müsabakalarında Olmaları Adil Rekabeti Bozmuyor.

Kullanılan: 13 6.6%
  • Yanlıştır, Kadın Takımlarında/Müsabakalarında Olmaları Adil Rekabeti Bozuyor.

Kullanılan: 167 84.8%
  • Kararsız

Kullanılan: 17 8.6%

• Kullanılan toplam oy
    197
Bu aralar Amerika'da Transeksüel bireylerin durumu hakkında geniş çaplı büyük bir tartışma mevcut. Demokratlar, trans bireyler hakkında daha genişletilmiş hakları savunurken Cumhuriyetçiler daha kısıtlayıcı bir tutum sergiliyor.

Perşembe günü Temsilciler Meclisinde bu konu hakkında yapılan bir oylamada Cumhuriyetçiler 219 - 203 zaferle bu konuyu Senato'ya taşıyabilmişti ancak Senato'da Demokratları aşıp aşamayacağı belirsiz.

Birkaç gün önce Kuzey Karolina'da bir voleybol maçı esnasında bir kız, trans kızın topa sert bir şekilde vurması sonucu ciddi bir şekilde yaralandı. Bu olaydan sonra yaralanan kız, Eyalet Meclisine "Trans kadın bireylerin kadın takımlarında oynaması yasaklanmalı." çağrısında bulundu.

Bu olay bir ilk değil. Geçmişte bu olaya benzer birçok olay yaşanmıştı ve konu tekrardan gündeme getirilmişti.

Bazı eyaletlerde bu durum yasaklı iken bazı eyaletlerde yasaklı değil. Örneğin Trans kız/kadınların kadın sporlarında oynaması 2022 yılında Oklahoma ve Arizona eyaletinde yasaklanmıştı. Birçok eyaletin bu konu hakkındaki yasaları hakkında kaynaklar bölümündeki espn* sitesinden detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Amerika'daki durumlar böyle, bir de diğer ülkelerdeki durumlara bir göz atalım.

Örnek olarak Birleşik Krallık'ın bu yöndeki tutumu negatiftir ve UK Athletics, trans kadınların kadın müsabakalarında oynamalarını yasaklamıştır.

Başka bir zıt örnek olarak Kanada'nın tutumu bu konuda pozitiftir ve Kanada trans kadınların kadın müsabakalar içerisinde bulunmasını engellememiştir. Ayrıca Şubat ayında, bir trans kadın 1.500 metrelik koşu yarışında zaferle ayrılmıştır.

Sizce Trans kız/kadınların kadın takımlarında oynaması doğru bir şey mi ? Yanlışsa eğer Trans bireylerin spordaki yeri nerede olmalıdır ?

.

Yanlıştır, Kadın müsabakalarında olmaları adil rekabeti bozuyor. O kadar doğru ve yeterli bir yorumki üzerine konu altında uzun uzun bir şeyler açıklamaya gerek yok.

Zor bir soru. Bildiğim kadarıyla çeşitli hormon düzenleyicilere yıllar boyunca maruz kalsa bile bir trans'ın kemik yapısı ve bilimum mekanik özellikleri kadın doğmuş birisi ile doğrudan aynı olmuyor ancak erkek kategorisine almak da doğru olmaz bu insanları çünkü aynı şekilde erkek bedeninden de farklılar. O zaman kendi kategorilerini açalım mı dememiz lazım, bunun olmayacağını bence hepimiz biliyoruz çünkü yeterince katılımcı olmayacaktır.
Fiziksel olarak avantajlı olduklarında hem fikiriz muhtemelen. Peki bu yüzmede ve koşuda falan boy uzunluğuna yada ağırlığına göre klasmanlar var mı, ufc ve boksda olduğu gibi? Yoksa kısa bir kadından daha uzun olan bir kadın da avantajlı sayılmış olmuyor mu? Bu kısmı bilmediğim için soruyorum.

Bir ara bir sunum yapmak için bir konferansa gitmiştim. Konferans yöneticisi spor bilimleri profesörüydü. Ona sormuştum aynı soruyu. Net olarak doğru ya da yanlış demenin doğru olmayacağını, koşullara bağlı olarak doğruluğunun değişeceğini söylemişti. Ben de katılıyorum bu görüşe. Ad verecundiam da yapmış olalım böylelikle.

Zor bir soru. Bildiğim kadarıyla çeşitli hormon düzenleyicilere yıllar boyunca maruz kalsa bile bir trans'ın kemik yapısı ve bilimum mekanik özellikleri kadın doğmuş birisi ile doğrudan aynı olmuyor ancak erkek kategorisine almak da doğru olmaz bu insanları çünkü aynı şekilde erkek bedeninden de farklılar. O zaman kendi kategorilerini açalım mı dememiz lazım, bunun olmayacağını bence hepimiz biliyoruz çünkü yeterince katılımcı olmayacaktır.
Fiziksel olarak avantajlı olduklarında hem fikiriz muhtemelen. Peki bu yüzmede ve koşuda falan boy uzunluğuna yada ağırlığına göre klasmanlar var mı, ufc ve boksda olduğu gibi? Yoksa kısa bir kadından daha uzun olan bir kadın da avantajlı sayılmış olmuyor mu? Bu kısmı bilmediğim için soruyorum.
Kendi kategorilerini açmak transları ötekileştirmek, onları üçüncü bir seçenekmiş (biner translar için konuşuyorum) gibi lanse etmek olur. Belli sporlarda siklet ayrımına gidilebilir fakat sadece siklet ile de çözülmüyor iş. O zaman iskelet yapılarına kadar kategorize etmemiz gerekir ki bu da spor müsabakalarının yapısını zedeliyor.

Bir ara bir sunum yapmak için bir konferansa gitmiştim. Konferans yöneticisi spor bilimleri profesörüydü. Ona sormuştum aynı soruyu. Net olarak doğru ya da yanlış demenin doğru olmayacağını, koşullara bağlı olarak doğruluğunun değişeceğini söylemişti. Ben de katılıyorum bu görüşe. Ad verecundiam da yapmış olalım böylelikle.
Koşullardan kasıt nedir? Açabilir misin? Bakalım benim anladığım şeymi.

Koşullardan kasıt nedir? Açabilir misin? Bakalım benim anladığım şeymi.
O açmadı, ben kendi fikrimi açabilirim.

Oynanan spor, kişinin vücut yapısının o spora etkisi ve trans bireylerde uyum ameliyatı ve hormon tedavisi sonrasında dahi baki kalan fiziksel özelliklerin bununla etkileşimi, oynanacak müsabakanın hitap kitlesinin translara yönelik güncel tutumu vs. Şimdi aklıma gelmedi ama uzun bir liste yapılabilir.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık