Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Genel Tartışma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Luffy'nin karada hiç g3 gatling attığını görmedik. Bana göre bu saldırı saniyede yener Pica'yi.
Adamlar kabul edemiyor işte. Bir de kılıç belli bir yeri keserken, Luffy'nin saldıraları kılıca göre daha bölgesel zarar verebiliyor. Kılıç saldırılarında Pica kesilen yerin sağına veya soluna geçip kendini kurtarabiliyordu. Ama Luffy'nin yumruğunda böyle bir şey yapamayacak. Yani şu saldırısını Pica'ya uygulasa neler olurdu tahmin etmek zor değil :)

Adamlar kabul edemiyor işte. Bir de kılıç belli bir yeri keserken, Luffy'nin saldıraları kılıca göre daha bölgesel zarar verebiliyor. Kılıç saldırılarında Pica kesilen yerin sağına veya soluna geçip kendini kurtarabiliyordu. Ama Luffy'nin yumruğunda böyle bir şey yapamayacak. Yani şu saldırısını Pica'ya uygulasa neler olurdu tahmin etmek zor değil :)

O saldırı müthişti bence. G4'e en yakın saldırı olduğunu düşünüyorum. Hody pestil olunca çok sevinmiştim. En salak düşmandı.

Benim kafamda oluşan hikaye ise WB'nin Rocks'ı bırakması sonucu zayıflayan Rocks'ı Garp patlatmıştır. Croco-boy'un da WB'ye olan nefreti, Rocks'ı terk edip evlatsız bırakmasıdır, kısacası Croco-boy Rocks'ın liderinin oğlu/üveyi/sahipsiz evladı(aslında buna bir kelime var da, şimdi tTk'da küfürsüz anlamı da olduğu bilinen bir kelimeyi kullandım diye bir hafta ban yemek istemiyorum) veyahut buna benzer bir yakınlığı olabilir. Croco'nun sırrı da budur. Feci ürettim.
Croco konusunda aynı düşünüyoruz. Açıkçası Garp gibi bir adamda olsa Yeni Dünya'da Roger'ı kovaladığına inanmak biraz abartı geliyor bana. Smoker- Luffy tarzı bir ilişkileri vardır diye düşünüyordum ben.

Türkçe çeviride bu. Bana pek farklı gelmedi ki Koca Ana karşısında da bu sözü çiğnediğini düşünmüyorum. Çünkü Luffy zaten oraya Koca Ana ile kapışmaya gelmedi. Benim buradan çıkardığım kapışmam gerekiyorsa artık kapışacağım kaçma devri bitti. Buradaki gönderme de daha çok Sabody'deki olay. Çünkü orada Luffy şunu söylemişti: "Şu an bu adamlarla kapışabilecek güçte değiliz hepiniz kaçın sözleştiğimiz yerde buluşalım."
Dediğim gibi benim bunu okuduğum sıra garipsediğim iki kısım vardı. Birincisi kaçma huyu demiş orası saçma gelmişti. Çünkü duruma göre 3 Amiral'e kafa atan biri Luffy. Duruma göre de kaçan. O yüzden öyle bir huyu olduğunu bilmiyordum. Orası saçma gelmişti. Yine de sonuçta Manga'yı kabul ediyoruz. Tamam herhalde Oda bir şey anlatmaya çalışıyor gibisinden yorumlamıştım.

Aydın'ın attığı çeviri de artık bu zorunlulukta değilime getirilmiş olay. Eskiden güçsüzdük el mahkumduk ama şimdi öyle bir şey yok demek istemiş. Bir de gördüğümüz hikaye açısından ben daha çok yakıştırdım bu çeviriyi.

Çevirilerin sonradan çok değiştiğini gördük. Bunu Dressrosa'daki çevirilerde de gördük mesela. Anlamı da baya değiştiriyor.

Ha sen ilkini böyle yorumlamışsın ona bir şey demeyeceğim. Ama ben ilk çeviriye göre Luffy'nin lafını yediğini düşünüyordum. Bu son ingizlice çeviriye göre ise yemediğini.

Aydın'ın attığı çeviri de artık bu zorunlulukta değilime getirilmiş olay. Eskiden güçsüzdük el mahkumduk ama şimdi öyle bir şey yok demek istemiş. Bir de gördüğümüz hikaye açısından ben daha çok yakıştırdım bu çeviriyi.
Ha sen ilkini böyle yorumlamışsın ona bir şey demeyeceğim. Ama ben ilk çeviriye göre Luffy'nin lafını yediğini düşünüyordum. Bu son ingizlice çeviriye göre ise yemediğini.
Aynen ben o zaman da oradan o manayı çıkarmıştım ki aklıma gelen ilk gönderme de dediğim gibi Sabody'de amiral lafı duyulunca başlayan kaçma muhabbeti idi. Tabi Kuzan olayı da var. Çünkü orada da kaçmaya yönelik bir dövüş vardı. Tabi sana öyle geldiyse bilemem.

Aynen ben o zaman da oradan o manayı çıkarmıştım ki aklıma gelen ilk gönderme de dediğim gibi Sabody'de amiral lafı duyulunca başlayan kaçma muhabbeti idi. Tabi Kuzan olayı da var. Çünkü orada da kaçmaya yönelik bir dövüş vardı. Tabi sana öyle geldiyse bilemem.
Aynen hocam ben öyle yorumlamıştım. Ha kesinlikle ilk çevirinin de bu anlama geldiğini savunmuyorum şimdi onu da okuyunca dediğin gibi belki yorumlanabilir olduğunu da kabul ediyorum. Ama ''kaçma huyu'' felan bozuyor bence anlamı. Hani önceden kaçardım şimdi huyum kurusun kaçmayacağım demek istemiş gibi.:D İyi de bu adam zaten 2 yıl önce ID basmış bir adam. 3 Amiral'e kafa atmış. Nasıl öyle bir huyu olabiliyor?

Bu yeni gelen çeviriye bakınca artık o olayın bittiğini söylemiş. Devran değişti gibi. Neyse kafamda hep bir nokta olarak kalacaktı. Açıklığa kavuştuğu iyi oldu. Haraketleri gözümde daha çok mantığa oturdu.

Oda'nın 30 bölüm önce söylettiği şeyin tam aksini yaptırdığını düşünüp bir mesaj vermeye çalıştığını düşünmüştüm. Luffy lafını yedi gibisinden. Meğerse zaten asla kaçmam gibi bir şey söyletmemiş. Ben yanlış yorumlamışım.

Aynen hocam ben öyle yorumlamıştım. Ha kesinlikle ilk çevirinin de bu anlama geldiğini savunmuyorum şimdi onu da okuyunca dediğin gibi belki yorumlanabilir olduğunu da kabul ediyorum. Ama ''kaçma huyu'' felan bozuyor bence anlamı. Hani önceden kaçardım şimdi huyum kurusun kaçmayacağım demek istemiş gibi.:D İyi de bu adam zaten 2 yıl önce ID basmış bir adam. 3 Amiral'e kafa atmış. Nasıl öyle bir huyu olabiliyor?

Bu yeni gelen çeviriye bakınca artık o olayın bittiğini söylemiş. Devran değişti gibi. Neyse kafamda hep bir nokta olarak kalacaktı. Açıklığa kavuştuğu iyi oldu. Haraketleri gözümde daha çok mantığa oturdu.
Yok öyle savunuyorsun demedim zaten :D Ama dediğin gibi orijinal ingilizce çeviride olay netlik kazanmış ve Türkçe çeviri daha bulanık olmuş olabilir sonuçta mangastreamin çevirisi. Ben anladım seni.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 9)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık