Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Animeler Dinsizliğe Sebep Oluyor

Bu fikre katılıyor musunuz

• Evet, katılıyorum

Kullanılan: 19 14.6%
  • Hayır, katılmıyorum

Kullanılan: 98 75.4%
  • Bilemiyorum

Kullanılan: 13 10.0%

• Kullanılan toplam oy
    130
Doğrudan ateizme yönlendirebileceğini düşünmüyorum fakat sorgulamalara yol açması kaçınılmaz bu iki yöne de kayabilir kişi daha da inançlı olur ya da bulunduğu dinden kuşku duymaya başlar. Biraz araştırayım dedim şöyle bir şey buldum: https://erepo.uef.fi/bitstream/hand...bn_fi_uef-20211233.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Kısaca anime izlemenin ve manga okumanın bazı kişilerde hem dinlerini hem de maneviyatlarını daha iyi anlamaya neden olduğu yazyıyor. Benim dikkatimi çeken görüşmecilerinden birinin verdiği ceva:
2 years ago i left islam and was floating between agnostic/atheism. although it didn't play a major role, full metal alchemist[manga/anime serie] kinda hit the flaws of religion in politics. so in a sense it pushed me a bit more in that direction. Outside of that phase, there is this manga called "umyou wo Kaitotte Moratta. Ichinen ni Tsuki, Ichimanen de." where this guy sold of the rest of his so he could have some more money for his last remaining months, since he didn't care about his life anyway. It definitely made me think more about the gravity of death and what it entails. There is Not just that, it also made me think about faith and what it means to have predetermined (which is what I believe in my religous framework, the manga argues against that) (G)

İki yıl önce islam'ı terkitmiş ateizm-agnostizm arasında gidi gelen birisi az da olsa siyasette dinin kusurlarını gösterdiğinden full metal alchemist' den etkkilendiğini söylüyor. Ayrıca sonda eskiden inandığı dindeki yani islamdaki önceden belirlenmiş kader anlayışının da bu okuduğu mangalarda onu düşündürttüğünü belirtiyor. (katılımcıların ortalama yaşı 24 sanırım küçük çocuk değiller)

Ben ise küçük çocuklar için değil de büyükler için aslında faydalı olacağı düşüncesindeyim. Bir kişi inansın ya da inanmasın ama tamamen içine doğduğu bir kültürün dinini hiç düşünmeden, düşünme fırsatı dahi tanınmadan kabul edi yaşamaktansa bu yaımlar sayesinde sorgulmasının daha iyi olacağını düşünüyorum

Sadece anime değil ki dizi, film, forumlar bence insanın doğayı, dünyayı, evreni oturduğu yerden anlayabilmesi için bir nimet. Bu tür yaımlar yalnızca din değil de genel olarak faydaları - dezavantajları bağlamında değerlendirilirse çok daha sağlklı olur

Haberi okduğumda milletveki hedef 10-14 yaş arası diyor onlar için tabki tehlikeli olabilir youtube bile doğru kullanılmazsa tehlikeli olabiliyor bu yaş aralığı için, mv neden özellikle anime mangayı seçmiş onu da anlamadım.

Mete'ye ulaşıp sanal alemde izimi nasıl kaybettiririm öğrenmem lazım. Burası yakında terörist dinsiz grupların toplanma yeri olarak fişlenir. Liderleri imamhatipli atayıst derler iyice ön plana çıkarız. Elimizdeki en büyük koz olan din konusu da silindi gitti. O olsaydı en azından ekstrem mümine Lamia'nın efsanevi performansı hatırına bize dokunmazlardı.
Benim o performansı bulsalar bana meclisteki en iyi koltuğu verirler. Dindar amcalarım oğullarını bana ayarlar👍🏻

Kardeşim, dini eleştiten, din adamlarını sahtekarlık ve yalancılıkla suçlayan(bunu bizzat gösteren), bunun üzerinde arklar yazan, hatta manganın tamamını dini ve tanrıyı kötülemek adına yazan çizen, pek çok "iyi" karakteri tanrı düşmanı, "kötü" karakteri ise tanrı sevdalısı veya papaz vs. yapan pek çok mangaka ve o mangakaların serileri var. Buraya en popülerden, en az popülere doğru sıralayabilirim.

Senin sorduğun "etki tepki" meselesine gelirsek; Yukarıda evet diyen arkadaşlar yeterince açıklıyor durumu.

One Piece örneği veren sensin, ben de o seri üzerinden cevap yazdım. Şimdi şöyle böyle seriler var diye açıklamaya çalışıyorsun. Bahsettiğin serileri kimse inkar etmiyor zaten. Berserk'i 2-3 haftada bitirdim. Aklıma ne İslam geldi, ne tarikatlar, ne de herhangi bir dini sorgulamak geldi.

Evet oyu verenler arasında, dinini değiştirmesine hangi anime temel olmuş söylesinler o hâlde. Biz de bilelim.

Bu dini ögeler yüzünden biri dinden çıkıyorsa zaten hiç inanmasın o dine daha iyi.
Çoluk çocuk ve ergenler çok kolay etkilenebiliyor böyle şeylerden. Eline kılıç alandan tut, şaringan açana kadar. Karakterlerin fikirlerinden etkilenme mevzusu ise yediden yetmişe geçerlidir.
Böyle olsa sesini çıkarmazdı.

Komik değil. Şuan kendi tarihinle dalga geçtiğinin farkında değilsin sanırım. Ayrıca konumuz anime kızları değil, animelerdeki fikir manipülasyonu.

One Piece örneği veren sensin, ben de o seri üzerinden cevap yazdım. Şimdi şöyle böyle seriler var diye açıklamaya çalışıyorsun. Bahsettiğin serileri kimse inkar etmiyor zaten. Berserk'i 2-3 haftada bitirdim. Aklıma ne İslam geldi, ne tarikatlar, ne de herhangi bir dini sorgulamak geldi.

Evet oyu verenler arasında, dinini değiştirmesine hangi anime temel olmuş söylesinler o hâlde. Biz de bilelim.
Kardeşim bütün animeleri tek tek toplayıp, bak şunda bu, bunda şu var mı diyeyim? Sitedeki ekseriyet op'tan haberdar, optan örnek verdim. Daha beterleri elbet var. Op'un haricinde de pek çok örnek verdim ki onlar da popüler seriler.

Dediğim gibi, belli bir yaşı doldurmuş bir bireyi öyle anime manga kolay kolay değiştiremez ama daha ergen, genç yaştaki bireyler, daha boş olduklarından, en ufak şeyden etkilenebilirler. X karakter bir söz söyler, o sözü haklı bulup, o sözün yönergesini takip eder. Tabii bu demek değil ki bütün sözler dinlerle alakalı. İyi sözler de mevcut. Saitama reisin sözleri mesela, itaçi'nin savaş ve nefret hakkındaki sözleri mesela. Demek istediğim her karakterin kendine ait bir fikri var, bu fikirleri de destekleyenler, mantıklı bulan elbet var. Sadece gençler bu fikirlere daha çok meyilli oluyorlar, çünkü belki de ilk defa karşılarına çıkıyor...

Çoluk çocuk ve ergenler çok kolay etkilenebiliyor böyle şeylerden. Eline kılıç alandan tut, şaringan açana kadar. Karakterlerin fikirlerinden etkilenme mevzusu ise yediden yetmişe geçerlidir.

Komik değil. Şuan kendi tarihinle dalga geçtiğinin farkında değilsin sanırım. Ayrıca konumuz anime kızları değil, animelerdeki fikir manipülasyonu.
Ironi mi yaptınız ? Ben mi anlamadim ? :bilmem:

MHP'nin bizim tarihimizle ne alakası var. Kurucusu Türkeş'in, Fethullah'la yakın ilişkisi var, tövbe tövbe.

RTÜK yüzünden hayal dünyası sekteye uğratilmis bir çocuk, yarım bırakılmış.

Aslında tam tersi bütün platformlarda 7-24 anime yayınlanması lazım.

Ironi mi yaptınız ? Ben mi anlamadim ? :bilmem:

MHP'nin bizim tarihimizle ne alakası var. Kurucusu Türkeş'in, Fethullah'la yakın ilişkisi var, tövbe tövbe.
Mhp nalaka? Arkada türk bayrağı, tuğra, ayyıldız var. Bunlar Türk İslam tarihiyle alakalı. Mhp de Türkçülüğü benimsemiş bir parti. Türklerin kurtlarla(kurt işaretine hitaben) ilişkisi mhp ile mi başladı :artiz: Türk bayrağı ve diğer sembolleri tek tek anlatmaya gerek yoktur herhalde.

RTÜK yüzünden hayal dünyası sekteye uğratilmis bir çocuk, yarım bırakılmış.

Aslında tam tersi bütün platformlarda 7-24 anime yayınlanması lazım.

Bir yanlışın üzerini, başka bir yanlışla örtmek :hmm:

Hiç unutmam, Hashirama "Bin Kollu Buda" tekniğini kullandığında Budist olmuştum. 2 ay "budaa" naraları ile gezmiştim evde.
Şu mükemmel tespiti bile küçümseyip dalga geçen insanlar var, inanılır gibi değil.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık