Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Analiz] Zoro'nun Karakter Tasarımı ve Bilinmeyen Yönleri

Teorilerini okudum. Eline ve aklına sağlık. Üç tane sorum var ve bir kaynak paylaşacağım.

1) Mihawk' ın Wano ile geçmişi olduğunu düşünüyor musun?

2) Zoro' nun sakatlığı yeşil saçı olablir mi?

3) Bahsettiğin şeytanlıkla ve kan dökme arzusu ile ilgili olarak Dracule Mihawk' ın Dracula adını almasının nedeni bu olabilir mi? Biliyor olabilirsin Dracula karakteri 3. Vlad gibi kan dökmeyi seven birinden ilham alınmıştır.

Belki teori oluşturmanda işe yarar diye önemli gördüğüm kısımları paylaşıyorum.
''Söylencelerde dokuz benzerliğinden söz edilir ( hepsini yazmıyorum)
1) Gözleri şeytanın gözlerine
2) Ayak izleri kaplanın ayak izlerine''
''Genelikle boyunlarından sarkan güneşin simgesi olan inciyle resmedilirler. Ejderin gücünün kaynağı burada saklıdır(benim aklımda bir şey çağrıştırmasa da yazayım dedim).''
''Tarih, ilk imparatorların Ejder soyundan geldiğini yazar.''
''Göksel ejder: tanrıların saraylarını insanların şehirlerini yerle yeksan etmesinler diye sırtlarında taşır
Kutsal ejder: insanlara yarasın diye yeller estirir, yağmurlar yağdırır
Yeryüzü ejderi: derelerin ve nehirlerin yatağını açar
Yeraltı ejderi: insanların yasak definelerinin başinda nöbet tutar.''
''Ejder dağlara hükmeder, müneccimlikle bağlantılıdır, mezarların yakınlarında yaşar. Denizlerin Neptün'üdür ama zaman zaman karada da görülür.( bu kısım ve üst kısım antik silahlar hakında bilgi verebilir gibi sanki tüm silahlar ejder türleriyle ilintili olacak)''
''(Monkey D Dragon ile bağıntısı olabilir)deniz ejderleri okyanusun yüzeyine çıktıklarında burgaçlar, tayfunlar meydana gelir; gökyüzüne uçtuklarında evlerin damlarını uçuran, kırları sele boğan fırtınalar patlak verir. Ejder krallar ölümsüzdür ve birbirleri ile ne kadar uzak olurlarsa olsunlar, tek bir söze gerek duymadan iletişim kurabilirler. Her yılın üçüncü ayında tanrılara haber verirler.'' (Telefondan yazdığım için bazı kısımlar hakkindaki düşünlerimi sonra yazarım)
Kaynak: Borges- Düşsel Varlıklar Kitabı-Doğu Ejderi

Bu zoro num enies lobby arcında bacaya sıkıstıgı zaman chopper kitetsu tasıyodu ve onu hissetmisti.Sadece onu hissedebiliyorum demisti lanetli oldugu icin.Bu zoronun da lanetli bi ruha sahip olduguna örnek gösterilebilirmi??
@Chaos Bringer'a ek olarak...

Zoro şeytani ve lanetli şeyleri hissedebililiyor. Lougetown'daki kılıç seçimi buna örnek. Kılıca dokunduğu anda lanetli olduğunu anlıyor.

Water 7'daki olay da şu; gözlem hakinin çeşitlerinin ve kullanım alanlarının olduğunu biliyoruz. Buna göre varlıkları farklı şekillerde hissedebiliyorsun. Zoro da varlıkları aura, yani enerji şeklinde algılıyor. Bu sebeple kılıcının aurasını dokunmasa da hissedebiliyor. Buna da gözlem haki diyebiliriz.

@pilavüstükuru

Eyy sonunda süper bir okuyucu olan yeni üye buldum. Kanım kaynamadı desem yalan olur. Sorulara gelince;

1-Mihawk'ın bana göre hiçbir Wano geçmişi bulunmuyor. Ama bu Wano'ya hiç gitmediği anlamına gelmiyor. Sadece kökenlerinin Wano ile bir alakası olduğuna inanmıyorum. Bunu anlamak için hareketlerine bakmak yeterli. Önce Momonosuke ile Zoro'nun küçüklüğüne bir el atalım. Hareketler, davranış ve konuşmalar arasında bariz bir çevresel fark var. Bir Wano çocuğu fazlasıyla gururlu, eğitimli ve saygılı. (Ve sapık). Zoro ise kılıç ve güç için gururunu kenara atabilir, küçükken terbiyesiz ve saygısız. Mihawk da Zoro gibi farklı bir çevresel gelişim gösterdiği görüyoruz. Büyüdüğünde eğlence için korsan gemilerini kesmesi, ben merkezli düşünmesi ele geçirdiği Kuraigana Adası ve içki eğilimi. Bunların hiç biri Wano çevresel eğilimi göstermeyen davranış ve durumlar. Bu yüzden Wano'dan çıkmayan en büyük kılıç gücüdür Mihawk. Ama Yoru'yu Wano'dan aldığına inanıyorum.

2-Hiruko, Tanrıların sakat çocuğu. Wano da meşhur Jade İchizoku düşüncesi yayılmış durumda. Bu düşünce akımına göre yeşil saçlarını yeşim ejderinin gücünden alan bir clan. Ve bu saçla doğanların lanetli olduğuna inanılıyor. Ben bu şekilde düşünmüyorum. Hiruko'nun gerçek sakatlığı 'laneti'dir. Kısaca Ashura. Şöyle düşün, Oda Hiruko'yu ters çevirdiğinde Kuina'yı söz verdikleri akşam dolunayda öldürttü. Zoro'nun içinde bulunan Ashura o doğduğunda içine konmuş yada fark edilmiş olabilir. Bu yüzden 'lanet' yani Hiruko'nun sakatlığı Zoro'yu Wano'dan dışlamıştır. Kısaca sakatlık denilen Ashura'dır.

3-Elbette Vlad, Mihawk'ın çıkış noktasıdır. Hareketlerine baktığında yaşamayı seçtiği yer de buna dahil kendine ve kendi için çaba gösteren bir adam görüyorsun. Lakin Vlad onun kişiliğine yansımasıdır sadece. Şeytanı mı? Nosferatu. Doğuştan bu lanet ile doğanlara söylenir. Onun şeytanın Nosferatu olduğuna inanıyorum. Ve onun kişilik eğilimi onu Vlad'a dönüştürdü. Nosferatu ölmez ve yaşlanmaz.

Gelelim en beğendiğim kısma;

Borges, mistik varlıkları dünya kültürüyle sentezleyen bana göre Kör Tolkien dediğim bir adamdır. Centaur, Sfenks, Cheshire Kedisi (Nekomamushi), Minotaurus ve daha nicelerini incelemiştir. Tabi Oda da bundan bol bol faydalanmıştır. O kitabı okuyup fark etmene şaşırdım. One Piece'in kilometre taşlarındandır. Borges doğu ve batı sentezini buluşturmasıyla bilinirken, One Piece ise halk şeklinde ayrımcılık olmadan yaşanan bir dünyadır.

Gelelim senin ele aldığın şeytani kısma. Açıkçası biraz beni yemlemek için 9'luyu yazdığını düşünüyorum. Bariz olanı yazmamı istiyorsun.

-'Gözleri' şuan bir gözdür sadece. Zoro'nun vücudunda 2 söz mevcut. Vücudundaki yara Mihawk'a verdiği söz. Gözünde yara 'Ashura ile sözü.

-'Kaplan' Zoro'nun kişiliği, Ejder ruhudur. Amacı ve istikameti belirlemek 'ayak izi'dir. Kaplan buradan amacı 'en güçlü' olmayı simgeler.

-Güneş simgesi inci bana hep, yazdığım gibi Wano güneşinde Zoro'yu yönlendirecek Tora soyundan olan kişiye atıf gibi gelmiştir. Bu kişi soy yani Ejder'in kökenini anlamdırır.

Geri kalan mistik yaratıkların Zoro ile alakası yoktur lakin seri içerisinde göreceğimizden emin olduğum canlılar. Tekrardan beni şaşırttığını belirtip, teşekkür ediyorum.

Hint mitolojosi hakkında birkaç bilgi yazacağım, belki teoriye bir şeyler eklemek isteyen çıkabilir.
Kaynak: Dinsel İnançlar ve Düşünceler Tarihi-Mircea Eliade(Kabalcı Yay.)

Varuna-Vrtra ve İndra

1)Varuna; kendisine rta(dünya düzenini,evrenin,ahlaķın düzenini ifade eder) kralı denir.
2)rta kralı olduğu kadar mâyâ yakından bağlıdır. Maya: 'değişmek' anlamına gelen mây kökünden türemiştir.
3)İyi ve kötü mâyâ vardır.
Kötü May: Hileler,büyüler ve özellikle şeytani dönüşümlerdir. Vrtra bu konuda mükemmeldir. Bu tür bir maya düzeni bozar, güneşin hareketini engeller veya suları esir eder.
İyi Maya: a) Savaş mayaları; İndra'nın şeytani varlıklarla mücadelesinde kullandığı 'karşı mayalar'dır. b) Egemen tanrıların, özellikle Varuna'nın sahip olduğu biçimler ve varlıklar yaratan maya.
4)Ejderha Vrtra, 'suları tutmuş' , 'zincirlemiş' anlamına gelir. Varuna'nın da buna benzer anlamı vardır, kökü: 'bağlamak'tır. Benzer bir diğer yanları, Vrtra ejderha iken Varuna engerek yılanıdır. Kendisi 'naga'ların kralıdır. Nagalar yılan iken insana dönüşen canlılara denir.
5)İndra, yaratılış güçlerinin ilk örneği olan soma'nın(tanrıdan yapılan ölümsüzlük veren içki) hiç bıkmayan tüketicisidir. Kasırgalar başlatır, yağmurlar başlatır, rutubete hükmeder.
6)İndra Vrtra'ya karşı savaşmıştır. Bu savaşta Vrtra'yı yıldırımıyla yere serer ve Tvaştr'ın(tanrılara biçim veren) örste dövdüğü silahla ejderin başını keser.
7)Daha sonra İndra, Varuna'yı evren egemeni ve rta'nın bekçisi olarak atadı.

Agni(başka bir tanrı,üstteki hikayede yeri yok)
1)Agni hem ateşle ilişkili hem de tanrısal vasıflarla betimlenir. Alevden saçları vardır. Rahibin ilk ve ideal örneğidir.
2)Agni sonsuza dek genç kalır. İnsanlar ona hep dua eder: 'bizi kötünün,yıkıcının,yalancının ya da talihsizliğe terk etme.' diye.

Teori ile ilişkili olabileceğini düşündüğüm noktaları yazdım. Teoriden ve buradaki yazıdan yola çıkarak, kendi düşünceme göre,
Varuna=Momonosuke, Vrtra=Kaido, Agni=Marco olabilir. Eğer İndra ve Vrtra'nın savaşına değinirsek sanki İndra birden fazla kişiyi temsil edebilir. Böylece Luffy Kral hakisiyle şimşeği kontrol ederken, Zoro yeni silahıyla Kaido'nun işini bitirir.

Hint mitolojosi hakkında birkaç bilgi yazacağım, belki teoriye bir şeyler eklemek isteyen çıkabilir.

Varuna-Vrtra ve İndra

1)Varuna; kendisine rta(dünya düzenini,evrenin,ahlaķın düzenini ifade eder) kralı denir.
2)rta kralı olduğu kadar mâyâ yakından bağlıdır. Maya: 'değişmek' anlamına gelen mây kökünden türemiştir.
Kötü May: Hileler,büyüler ve özellikle şeytani dönüşümlerdir. Vrtra bu konuda mükemmeldir. Bu tür bir maya düzeni bozar, güneşin hareketini engeller veya suları esir eder.
İyi Maya: a) Savaş mayaları; İndra'nın şeytani varlıklarla mücadelesinde kullandığı 'karşı mayalar'dır. b) Egemen tanrıların, özellikle Varuna'nın sahip olduğu biçimler ve varlıklar yaratan maya.
4)Ejderha Vrtra, 'suları tutmuş' , 'zincirlemiş' anlamına gelir. Varuna'nın da buna benzer anlamı vardır, kökü: 'bağlamak'tır. Benzer bir diğer yanları, Vrtra ejderha iken Varuna engerek yılanıdır. Kendisi 'naga'ların kralıdır. Nagalar yılan iken insana dönüşen canlılara denir.
5)İndra, yaratılış güçlerinin ilk örneği olan soma'nın(tanrıdan yapılan ölümsüzlük veren içki) hiç bıkmayan tüketicisidir. Kasırgalar başlatır, yağmurlar başlatır, rutubete hükmeder.
6)İndra Vrtra'ya karşı savaşmıştır. Bu savaşta Vrtra'yı yıldırımıyla yere serer ve Tvaştr'ın(tanrılara biçim veren) örste dövdüğü silahla ejderin başını keser.

1)Agni hem ateşle ilişkili hem de tanrısal vasıflarla betimlenir. Alevden saçları vardır. Rahibin ilk ve ideal örneğidir.
2)Agni sonsuza dek genç kalır. İnsanlar ona hep dua eder: 'bizi kötünün,yıkıcının,yalancının ya da talihsizliğe terk etme.' diye.

Teori ile ilişkili olabileceğini düşündüğüm noktaları yazdım. Teoriden ve buradaki yazıdan yola çıkarak, kendi düşünceme göre,
Varuna=Momonosuke, Vrtra=Kaido, Agni=Marco olabilir. Eğer İndra ve Vrtra'nın savaşına değinirsek sanki İndra birden fazla kişiyi temsil edebilir. Böylece Luffy Kral hakisiyle şimşeği kontrol ederken, Zoro yeni silahıyla Kaido'nun işini bitirir.
Hmm, şöyle ki bu konuya çok hakim olan biri olarak ben de bu bilgilere vakıfım. Bunlar ışığında bir değerlendirme yapmıştık hep DnS ile. Lakin Oda'nın etkisini koyunca bu kadar basite indirgenemiyor. Bu teori özünde yazdıkların bağlantılı ama Vrtra ve Indra Zoro'nun 2 parçası bana göre. Kapak resimlerine bakarsan Kaplan kişiliği, Ejder ruhu-soyu.

Kaplan-Hava imgelerini kullanıp saldırıyor / Indra
Ejder-Ashura ortaya çıkıyor / Vrıtra

Yani aslında tek bedende bir zıtlık söz konusu. Bu Oda'nın tarzına çok daha uygun bence. Birde benimde beklediğim Zoro vs Luffy dövüşü var. Luffy ejder ve kaplanı ayırıyor. Zoro'yu bu duruma sürükleyecek sebep olarak Kuina veya Soyunu görüyorum. Yazdığın bilgilerin tamamı Zoro'ya uyarlanabiliyor. Ateş kılıcı istenmesi, Şeytan'ın yaşlanmaması ve güçsüzleşmemesi gibi. Harika bir okuyucu olduğun için ve güzel yorumun için teşekkür ediyorum.

Doğrusu böyle düşünmemiştim ve dediğinin olma ihtimali de yok değil. Peki sence -eğer yanlış anladığım yer varsa af buyur- Zoro gözünü açtığında mı kontrolünü yitirecek yoksa yeni kılıcı aldığında mı? Merak ettim :flaugh: .
Ayrıca Luffy ile olası bir mücadelelerini izlemek keyifli olur; hem görsel şölen hem duygusal. Lakin bana kalırsa böyle bir durumda Zoro mücadeleyi kaybedip kendine gelmesindense şeytanını dizleyerek yatışması tercihim olur.

Varuna-Vrtra ve İndra

Öncelikle konuya yaptığın katkılardan ötürü teşekkür ediyorum ben de. Bu tarz dinsel, kültürel ve fantastik konular ilgini çekiyor sanırım.

Şu konuda ben de Vritra'nın Kaido olabileceğini düşünmüştüm.

http://www.korsanfan.com/konu/one-piece’te-4-büyük-güç-Şeytani-ruh-ve-enerji-lanetli-kılıçlar.5314/

Lakin daha sonra Chaos'la yaptığımız tartışmalarda Vritra'nın Zoro'nun içinde yatan ikinci bir kişilik olduğu konusunda karar kıldım. Bunun sebebi büyük ölçüde kapak resimleri. Bu resimler her zaman bir hikaye anlatıp çeşitli konularda ufak ufak bilgiler verir. Ace'in ölümü, Jinbe ve diğer karakterlerin yolculuklarında geçirdiği maceralar, Zoro'nun kişiliği, Sanji'nin geçmişi vs. Genellikle tayfa ya da tayfayla bağlantısı-akrabalığı bulunan kişiler ve hikayeler anlatılıyor yani. Lakin bildiğim kadarı ile hiçbir hikaye ya da bilgi X kişinin karşılaşacağı rakip hakkında bilgi vermiyor. Biraz önce linkini attığım konuda kaplan ve ejderhanın düşmanlığına yer veren kapak resimlerine bakacak olursak sonuç doğrudan Zoro vs. Kaido'ya çıkıyor. Fakat mangaka Zoro'nun tek başına yenemeyeceği bir rakibi neden yüzlerce bölümdür çizip Zoro Kaido ile tek başına karşılaşacakmış gibi anlatmaya çalışsın ? Peki bunun tam zıttı olarak mangakanın Zoro'nun kendi içinde yaşadığı kişilik karmaşasını anlatması kapak hikayelerinin amacına daha uygun olmaz mıydı ? Özellikle Hakuba gibi şeytani bir form görmüş iken, Zoro şeytani-lanetli enerjiyi hissedebiliyor ve Ashura gibi şeytani bir form kullanabiliyor iken, kapak resimlerinde "çift kişilik" yazıyor iken vs. Çok daha mantıklı ve oturaklı geliyor bana böylesi.

Ek olarak bazı ilginç detaylar da var. Misal Indra, Zoro ile bire bir örtüşen, tencere-kapak misali bir motif.

• Zafer Tanrısı(bir daha yenilmeyeceğim),
  • Hava-Gök Tanrısı (Adım cennette duyulacak)
Gibi detaylara ek olarak senin yazdığın fırtına ile ilgili bilgiler (Zoro-Tatsu Maki) tartışılmaz derecede uyumlu. Yani Zoro'nun Indra yönü şu an daha ön planda. Işin Vritra tarafı ise Indra gibi ön planda değil çünkü Vritra, yani lanetli güç Ashura henüz tam anlamı ile işlenmedi. Wano'da Vritra Ashura ortaya çıkacak ve belki Zoro kendini kaybedecek falan.

Bunun yanında Vritra'nın ejderhayı temsil etmesine binaen Zoro'nun ateşli bir kılıç istemesi, Punk Hazard'da ejderha ile yüz yüze gelmesi, saldırılarının ejderha isimlerine sahip olması gibi ufak ufak detaylar da Zoro'nun ejderha yönüne yapılan göndermeler.

Hatta belki biraz abartı gelecek ama Franky'nin kollarındaki iki yıldızı birleştirip yaptığı "suuuuuuupeeeerrrrr" hareketi de Zoro'nun çifte kişiliğinin birleştiğinde oluşacak muazzam gücün bir işareti bence. Ayrıca malum işaretin yıldız olması ile Zoro'nun Gök Tanrısı Indra'yı temsil etmesi arasındaki bağlantı bu göndermenin tamamen Zoroyla ilgili olduğunu düşünmemi sağlıyor.

Neyse. Işte bu nedenlerden ötürü Indra ve Vritra Zoro'yu temsil eden iki unsurdur diyorum.

Son düzenleme:
Sana ve Chaos'a teşekkür ediyorum. Detaylıca bilgilendim ve meseleyi kaptım.
Sanırım bu durumu 'alter ego-öteki' durumlarına benzedebiliriz, ki zaten kurgularda farklı motiflere bürünerek epey yer alır.
İkinizin teorileri de epey hoş tekrar tekrar sağ olun.

Sanırım bu durumu 'alter ego-öteki' durumlarına benzedebiliriz, ki zaten kurgularda farklı motiflere bürünerek epey yer alır.
Çok teşekkürler. Okuman bile yeterli, kafandaki sorulara da @Densetsu no Samurai cevap vermiş sanırım. Nice teorilere, şerefe.

Rica ederim ne demek :sapkali:
Elim değmişken şuna da cevap vereyim dur :p

Doğrusu böyle düşünmemiştim ve dediğinin olma ihtimali de yok değil. Peki sence -eğer yanlış anladığım yer varsa af buyur- Zoro gözünü açtığında mı kontrolünü yitirecek yoksa yeni kılıcı aldığında mı? Merak ettim :flaugh: .
Ayrıca Luffy ile olası bir mücadelelerini izlemek keyifli olur; hem görsel şölen hem duygusal. Lakin bana kalırsa böyle bir durumda Zoro mücadeleyi kaybedip kendine gelmesindense şeytanını dizleyerek yatışması tercihim olur.
Gözünü açtığında :) Çünkü o göz mühür gibi.

Luffy vs. Zoro ne olur ? Şimdi kontrolsüz güç, güç değildir felsefesinden yola çıkarak (Cabej-Hakuba) şunu söyleyebilirim. Bana göre Zoro kendini kaybedecek ve Luffy Vritra ile baş başa kalmış gibi olacak. Yani dövüş Zoro vs. Luffy'den çok Luffy vs. Vritra şeklinde olacak ve Luffy Vritra'yı durduracak. Ya da dediğin gibi Vritra Luffy'ye zarar verecekken Zoro bunu engelleyecek. Ikisinden biri.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 3)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık