Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Zaman Çarkı (Wheel of Time)

Galad ile Berelain'in ilk karşılaşma sahnesi o kadar iyiydi ki bilmem kaç kitaptır sabırsızlıkla beklediğim Morgase'in ortaya çıkışına bile coşamadım. Bilinen dünyanın en güzel kadınıyla en yakışıklı erkeği karşılaşıyor ve anında birbirlerinden etkileniyorlar. Sonra da liseli aşıklar gibi davranıyorlar adsfjk Mükemmel. :D

Ya bu hangi sahne, geçen gün kafamı karıştırdın. Galiba aynı sahneden bahsetmiyoruz.
. Matrim saraydan kaçarken Tuon'a rastlar ve rehin alır sonra kız rehinken kaçmak için onlarla buluşan Egeanin'den Tuon'un 9 Ayın Kızı olduğunu öğrenir ve anında o benim karım der. Ne diyorsun kardeş diye buna deli bakanlara 2 kere daha tekrarlar.

. Matrim saraydan kaçarken Tuon'a rastlar ve rehin alır sonra kız rehinken kaçmak için onlarla buluşan Egeanin'den Tuon'un 9 Ayın Kızı olduğunu öğrenir ve anında o benim karım der. Ne diyorsun kardeş diye buna deli bakanlara 2 kere daha tekrarlar.
Hatırladım ya sağol. Müthiş sahneydi cidden. :D
Sonrasında Rand ile Tuon'un da buna benzer bir sahnesi oluyordu galiba, ben onla karıştırıp kafamı karıştırdım.

Hayır Tuon ile oturup konuştukları sahnede Rand'a Mat'in kocası olduğunu söylüyordu Tuon. Koca detayını uyduruyor olabilirim, çok oldu. Ama Mat'in lafı geçmişti.
haa anladım, o baya sonra oluyor. Sonrasında deyince yakın bir zamandakiyle karıştırdın sandım.

Aviendha'nın görülerini okuduğumdan beri okuduğumdan tat alamıyorum. Spoiler verdi resmen. Aieller için her şeyin mahvolacağını bile bile okumak can sıkıyor.
Yazar niye böyle bir şey yazma gereği duydu anlamıyorum. Bu bana seri sonu için de spoiler veriyor. Rand'ın başarısız olduğunu ve Shai'tan'ı tam mühürleyemediğini (Mührü gevşediğinden dünya üzerindeki etkisiyle insanlarda habis hisler uyandırıyor ve bu yüzden savaşlar, kötülükler çıkabiliyor), son savaşta öldüğünü (çocuklarıyla onları düzgünce eğitecek ve kararına saygı göstertecek kadar vakit geçirememiş), Aes Sedailerin kadın ve erkek olarak yeniden birleşmediğini, Seanchan'ların hala A'dam kullanıp yönlendirenleri köleleştirdiğini, Sözde sağlam temeller kurmak için Egwene'in o kadar çabalamasına rağmen Tar Valon'un çökerek hiçbir halta yaramadığını, büyük ihtimalle Shara'nın da Seanchan'ların eline geçtiğini haber veriyor net şekilde. Aviendha'nın ağzından bunlar kesin olacak diyerek de teyit ediyor.

Tem umudum Aviendha'nın bu geleceği engellemesi. Eğer yapamazsa, ki çok az umudum var, bence bu ciddi bir sorun.

Şimdi en temelde yazarın bakış açısını anlayabiliyorum. Çağ döngüsüyle bu olayları bizim çağımıza bağlamak istiyor. Yönlendiricilerin yok edilip dağıtılması, artık en yönlendirmesi gereken insanlarda bile güç'ün ortaya çıkmaması ve tek güç yerine teknolojinin ön plana çıkması gibi detaylarla bunu anlatmaya çalışıyor. Ama bunu biraz erken verdiğini düşünüyorum. Ben şu an kitabın finalini tahmin edebiliyorum ve bu hoş değil. Ama tabi bir şaşırtmacaysa müthiş olur. Umarım öyledir.

Bu arada bu çağlar kousunu da can sıkıcı. Şimdi yapmaya çalıştığı gibi 4. çağ geçiş olacak, 5. çağ bizim çağlar, 6. çağ uzay çağı, 7. çağ da çok ileri evren çağı, sonra bam diye yine ilk çağ ve sıfırdan döngü başlayacak. Bu yetmezmiş gibi bir de her yerden biten kehanetlerle çağ içinden bile spoiler verecek sürekli.Basbaya her şey önceden belli gibi görünüyor.
Eğer Ishamael haklıysa, ki şu ana kadar epey haklı görünüyor, yerinde olsam ben de karanlık varlığı seçerdim. Boş bir kısır döngüde dolaşmaktansa ne olacağı sana bağlı, başı sonu belirsiz lineer bir zamanda ilerlemek daha ilgi çekici. Tabi Shai'tan'ın anlayışı insana hayatı zehir edecek kadar boğucu ve baskıcı olmasa daha iyi olurdu ama kısır döngüden iyidir.
Yani cidden iki ucu boklu değnek gibi duruyor bu evren. Yaratıcıyı seçsen boş döngüye giriyorsun ve kaderin belli, Shai'tan'ı seçsen kötücüllükle dolu, boğucu, ölümcül bir jungle'a dönüşecek tüm kainat. Umarım finalde bilmediğim şeyleri öğrenince fikrim değişir.

Yetiş ey Telamon, yetiş ey Tamirlyn, yetiş ey Lews Therin, yetiş ey Rand Al'Thor!

Bu arada o sınırboylu geri zekalı kralların sırf Rand'a tokat atmak için o kadar zahmete girip kuzeyi boş bırkarak buralara gelmeleri inanılmaz aptalcaydı ve hiçbir şeye de faydası yoktu. Ve biz bu sahne için tam 4 kitap boyunca mal gibi bekledik. İşte böyle bir yazar Jordan da; aşırı basit ve etkisiz de olsa bir olayı başlatır ve öylece bırakır, ta beş kitap sonra nihayete erdirir.

Benim gibi betimlemelere karşı savaşan kişiler için Youtube'da bölüm incelemeleri yapan bir kanal var.Tekrar gözden geçirmek için birebir.Tabi serinin meraklısı zaten görmüştür ama atayım dedim.Kanal bölüm bölüm inceliyor.İlk kitabın 34. bölümüne gelmiş.Devam eder mi etmez mi bilmiyorum.

Kanalın Linki

Bu ev sürecinde tekrar başladım kitaplara. Dönüp dolaşıp ZÇ'ye geliyorum. Malazan tez zamanda çevrilsede yeni diyarlara yolculuk etsek.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık