Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Sokak Köpeği Sorunu

Sizce Ne Yapılmalıdır

• Kullanılan toplam oy
    304
Son günlerde Türkiye gündemini en fazla meşgul eden konulardan birisi sokak köpeği sorunu. Özellikle son zamanlarda saldırı olayları artmış durumda. Sayılarının 10 milyonun üzerinde olduğu söyleniyor.

Sokak köpekleri telef edilmelidir
1) Hayvanları katletme mecburiyyeti.

Barınaklarda toplanmalıdır
2)Barınaklara kapatılırlarsa her birine 10 lira masraf yapilmasi, günlük 200 milyon lira yapiyor. Yildaysa 73 milyar TL yapar.

Oldukları gibi devam etsinler
3) Saldırıların sayisi ve köpek nüfusu daha da artar

Sizce sokak köpeği sorunu nasıl çözülmelidir?

Son düzenleme:
1. seçeneğin saçmalığı sebebiyle atlıyorum, tartışmaya bile gerek yok...

2- Barınak da koşullar iyi olsa en iyi seçenek o. Hem soğukta karda kışta donmazlar, aç kalmazlar hem de ''sistemsel'' olarak daha iyi olur.
Fakat bizim ülkede bu durum da pek iç açıcı değil.

3- Bazı konularda hayvanlar için ''Özgürlük'' ve ''Doğal koşul'' olarak daha iyi gibi görünse de şuan ki dünyanın şartlarında bu da bir problem. Hayvanlar şehir hayatında yatacak yer bile bulamıyor soğuk havalarda. Dün sabah 5- 5.30 gibi yürüyüşe çıktım uyku tutmayınca, hava bir soğuktu böyle 1 saat o rüzgarda dursan donarsın. Hayvanlar dükkanların önünde serili olan yerlere yatmış ısınmaya çalışıyordu mesela...

En iyi seçenek 2. seçenek fakat oranın da koşullarının gerçekten iyileştirilmesi gerek...

Köpeklerin çoğunu uyutarak, toplumsal hafızada yara açmaya gerek yok. Sokak köpeklerinin ortalama ömrü 7-10 sene arası. Üremeleri kontrol altına alınır, sahipli köpeklerin sokağa bırakılmasına ceza verilirse bu sorun rahatlıkla çözülür. Bu sistemi oluşturacak, takip edecek ve onaylayacak; bürokrasi ve siyasi mekanizma yok maalesef.

Geçen bu konu hakkında genel sohbette içimi dökmek istiyordum. Bulamayınca unutmuştum.

Diğer köpekleri bilemiyorum da şu pitbulların uzaklaştırılması gerekiyor. Bunları besleyenler de sinir oluyorum.

O küçük kız cağızı 2 tane pitbull nasıl saldırdığını sürüklediğini yerde kanlar içinde kaldığını gördükten sonra iyice kopmuştu. Gerekirse uyutulmaları gerektiğini de düşünüyorum.

8-10 milyon sokak hayvanı var deniyor. Bu kadar köpeği hiçbir barınak alamaz, bu kadar fazla hayvana bakacak barınak da yapamazsın. Bunlar hayal. Bu işin tek çözüm yolu barınaklara alabileceği kadar sokak hayvanını almak, geriye kalanı uyutmaktır.

Kısırlaştırarak, barınaklara toplayarak vs. bu sorun 10 yılda ancak çözülür. O da gerçekten gerekli hamleler yapılırsa.

Son düzenleme:
Geçen bu konu hakkında genel sohbette içimi dökmek istiyordum. Bulamayınca unutmuştum.

Diğer köpekleri bilemiyorum da şu pitbulların uzaklaştırılması gerekiyor. Bunları besleyenler de sinir oluyorum.

O küçük kız cağızı 2 tane pitbull nasıl saldırdığını sürüklediğini yerde kanlar içinde kaldığını gördükten sonra iyice kopmuştu. Gerekirse uyutulmaları gerektiğini de düşünüyorum.
O olaya bende sinirlendim. Fakat bu biraz da sahip ile alakalı bir durum. Tamam o köpekler vahşi ama en büyük sorun sahiplerinde...
Bu olay sebebiyle sokakta ki diğer zararsız köpeklerin suçu ne mesela? Bizim mahallede var baya sokak köpeği çoğu insandan daha zararsız hayvanlar...

Sokak köpekleri barınaklara yerleştirilecek gerekirse kısırlaştırılacak.
Bütün sahipli köpekler(cinsine göre değişmekle beraber) şehiriçinde ağız koruması olmadan gezemeyecek.Cezai yaptırım uygulanacak.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık