Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Anket] Shanks Kılıç Ustası mıdır?

• Konbuyu başlatan fortime
  • Başlangıç tarihi

Shanks kılıç ustası mıdır?

• Kullanılan toplam oy
    356
Siz bu seriyi ne olarak izliyorsunuz ?
Arkadaşlar bu serideki aşcılar bile elleriyle dövüşmüyorlar diyorum.
Şimdi tutup bu aşcıları diyerleriyle bir yaparsak ayıp etmeiş hak yemiş olmuyormuyuz.
Güçlerinden yada yaptıkları şeylerden dolayı söylemiyorum....
OP ilk başladıgından beri kendini adamış insanları gösterdi.
Kılıç ustalarıda böyledir diyorum kalkıp laf yarıştıracak deyilim, Kılıç ustalıgını kılıc kullanmaya düşürür, Aşcılıgı aş yapmaya indirirsenız SİZ BİLİRSİNİZ SİZE kalmış Herkes kendi DAVARINI güder...

Pandaman

Onceki mesajlari okumadim,ama benim dusuncem soyle:
Bir kolunu kaybettikten ve Luffy'ye Shin Sekai'de gorusme sozu verdikten sonra Shanks daha hirsli oldu bence ve hakisini(ler) daha da guçlendirdi.Kiliçustaligi zayifladi cunku bir kolunu kaybetti fakat genel olarak daha once hiç olmadigi ve olamayacagi kadar guçlendi.Shanks ve Mihawk sadece kiliç kullanarak dovusurlerse Mihawk kazanir ama eger olumune bir vs yaparlarsa Shanks kazanir;kiliç ustaligi hariç diger yeteneklerini de kullanarak.Sadece gorduklerimizi ele alirsak 'bence' Shanks en guçlu hakiye sahip;Wb'nin gemisinde yururken Haoushoku haki ile tahta kalaslari ve tirabzanlari parçalayabilen bir zat.Baska kimsenin yapamadigi birsey;henuz gormedigimiz birsey.Ve ilginç yani da orda Haoushoku'yu zorlamadi bile sadece aktifti Haoushoku'su,sadece bakarak ve yuruyerek gemiyi parçaliyordu adam:ve Haoushoku'nun gerçekten neler yapabildiginiz henuz bilmiyoruz,Shanks gibi usta biri tam olarak kullaniyordur bence,yani sadece ezikleri bayiltip guçlulerin de dikkatini çekmek degil Haoushoku'nun yapabildikleri:Shanks ve Rayleigh daha cok ise yaradigini gosterdiler zaten.
Ozet:Kiliçustasi olarak Mihawk Shanks'tan ama genel olarak Shanks Mihawk'tan daha guçlu.

TheCrux

çok iyi bir kılıç savunma ve kesme vuruşları yaptığını düşünüyorum ama tam anlamıyla kılıç ustası sıfatını taşımıyor shirohige bisento kullandığı gibi shanksta sabresinden yardım alıyor zaten sabre katana kategorisine girmiyordu

Stark

Karakteri gereği kılıçlara bir Zoro bir Mihawk gözüyle bakmadığı için bazı arkadaşlar kılıç ustası saymıyor fakat Akainu'nun saldırısını kılıcıyla durdurması beni ikna etti.

Bu kadar yorum yerine ayrı bir konuda ''kılıç ustası'' tanımını konuşsak üstüne tartışsak daha iyi olacak gibi.Şu yorumların üstüne çıkan sonuç bence Ryuuma dışında kimse kılıç ustası değil.Yok zoro hayalinden vazgeçti,mihawk kim ya buggy yi kesemiyor falan.Önce tanımını oturtalım sonra tartışalım derim ben.

Örnek çok yanlış.Arlong sırf kılıcı ile dövüşebilen birisi olsaydı gerçekten kılıç ustası derdim ama değil.
Shanks'da sırf kılıcıyla dövüşmüyo. Hiçbişeyi yoksa adamın hayvani bi haki'si var.

Bir kılıç ustası olmak için sırf kılıçlamı dövüşmek lazım her zaman ? Bir insan ilk defa eline kılıç alıp çok iyi kullanıyorsa usta sayılır.Usta demek zaten o işi iyi yapıyor demek.
Japonların kensei yada buşido şeklinde kullandıkları bi ünvan/mertebe vardır.
"Kensei:kılıcın azizi anlamına gelir... kensei olarak kabul edilen çok çok az kılıç ustası vardır, çünkü bu ünvanın hak edilebilmesi için kusursuz zihin beden bütünlüğü, yine kusursuz bir teknik ve de kılıç ustalığı konusunda yeni bir öğreti getirebilmiş olmak gerekir... bedenini, zihnini ve ruhunu tam anlamıyla eğitmiş olmak elzemdir... bunlar yazılı kurallar değil elbette, fakat kensei ünvanı çok onurlu ve büyük bir ünvan olduğu için asgari düzeyde beklentiler bu kadar yüksektir...

sensei ile kesinlikle karıştırılmamalıdır... sensei ustadır, öğretmendir... yolu gösterendir... kensei ise o yolun sonunda olunabilecek en onurlu mertebedir..."

ekşi'den alıntıdır.
Buşido her ne kadar orjinal anlamından sapmış olsa da savaşçının onuru ve yolu olarak kullanılır. Kılıç ustalığı bu kavramları karşılayabilen ve her şeyden önce teknikleri ve kılıç onuru olan kimseye denir. Burda duvar ustasından bahsetmediğimiz için söylediğin manâ da bi ustalıktan bahsedilemez.

Japonların kılıca verdiği önem "Kılıcın, samurayın ruhu olduğu düşünülür. Diğer silahlar zamanla popülerliğini yitirirken kılıç yerini korumuştur. Japonlar kılıca olağanüstü değer verirlerdi. Birçok Japon tarihçisine göre Edo döneminde sadece samurayların kılıç taşımasına izin verilirdi. Öyle ki, kılıç taşımak bile bir köylüyü öldürmek için yeterli bir sebep teşkil ediyordu.Hatta intikam peşinde koşan köylülerin her öldürdüğü asker için kılıcına bir inci takılırdı. Paraya ihtiyacı olan efendisiz kalmış samurayın (Ronin) kılıcını satması Japon toplumundaki onursuz durumunu daha da kötüleştirirdi. Bunu yapanlar samurayın gözünde "ruhsuz" olurdu."

Tek kollu,kılıç taşıyan Mihawk ile Düello atan birisi herhalde Kılıcı bırakıp eliyle dövüşecek hali yok ya :) Arlong sırf eline kılıç alıp mı dövüşüyor?Shanks meydan okurken bile kılıç çeken birisi.
Shanks'ın şuana kadar kılıçlı yada kılıçsız dövüşünü görmedik. Tek kolunun olmasının Shanks'ın gücüne etki etmediği söylenmişti. Shanks'ın elinden kılıcını alırsak hiçbişey yapamayıp abi ben kılıçla dövüşüyorum başka numaram yok diyeceğini düşünümyosun herhalde. Shanks'da arlong gibi eli, ayağıyla arlong'a ek olarak haki'siyle dövüşebilir.

Bence siz kılıç ustası tabirini çok abartıyorsunuz Ryuuma'ya kalırsa iş hiç birisi kılıç ustası sayılmaz :D Shanks'in hayatını kılıca adamadığını ne biliyorsun?Zoro da hayatını kılıca adayan birisiydi.Ne oldu Luffy için En büyük rakibine diz çöktü.Hangi kılıç ustası yapar bunu?Kaptanın hedefini kendi hedefinden üstün tutuyor nerede adanmışlık?Mihawk ile Düello attığı için Sırf kılıç ile dövüşebilecek birisini Kılıç ustası olarak görmek yanlış değil Herkesin kişisel görüşü farklı olur yanılabiliriz de .Büyük bir ihtimalle sırf kılıç ile dövüşen birisini tutup ta kılıcı 2.planda tutan birisiylede bir tutmak yanlıştır bana göre.
Kılıç ustalığı en başta onurla ilgilidir. Zoro sırtından yara almak onursuzluktur demişti. Japon kültüründe yenilipte hayatta kalan samuray'ın harakiri yapması beklenir.
Örneğin; bir başkasının evine giren bir samuray, diz çöktüğünde kılıcını nasıl yerleştirmesi gerektiğini bilmelidir. Kılıcı kolay çekebilecek şekilde yerleştirmek şüphe ya da saldırı hissi uyandırabilir; bu sebeple, kılıcın sağda ya da solda olması ve uzağa ya da bir kişiye doğru tutulmuş olması etik açıdan önemli bir noktadır. Ev sahibinin uzun kılıcı, katana-kake adı verilen bir rafta vakizaşinin üzerine yukarı doğru bükülmüş şekilde konur; omote (suka ya da kabzanın solu göstermesi) geleneklere göre bir uyarıdır. Diğer taraftan, taçi, kuşanıldığı gibi bir duruşa sahiptir, suka tabandaki bir oluğa yerleştirilmiştir ve yukarıyı göstermekte olan saya, keskin kısım aşağıda olacak şekilde bir girintiye yerleştirilmiştir.
Misafir olarak bulunduğu mekân da kılıcını nasıl tutacağı bile büyük bi mesele olan bi ustalık ve adanmışlığın shanks gibi dünyayı umursamayan ve onur hayatından değerli değil diyebilen bi adamla bağdaşmaz. Kılıç ustası tabirini abartan biz değiliz japonlar. Ayrıca kılıç ustası diz çökmez diye bişey yok. Hatta efendisi ölen samurayların işe yaramaz ve onursuz olduğu düşünülürmüş. Yani japon kültüründe kılıç ustaları birine boyun eğmiş olan kişiler zaten.

çok iyi bir kılıç savunma ve kesme vuruşları yaptığını düşünüyorum ama tam anlamıyla kılıç ustası sıfatını taşımıyor shirohige bisento kullandığı gibi shanksta sabresinden yardım alıyor zaten sabre katana kategorisine girmiyordu
Sabre katana sınıfına girmiyo bu nedenle Shanks kılıç ustası değildir demek mümkün değil. Vista da aynı shanks gibi saber kullanıyo. Onun ustalığı tartışmaya açık değil. Yada En iyi olan mihawk'ta katana kullanmıyo.

Karakteri gereği kılıçlara bir Zoro bir Mihawk gözüyle bakmadığı için bazı arkadaşlar kılıç ustası saymıyor fakat Akainu'nun saldırısını kılıcıyla durdurması beni ikna etti.
Kılıç ustası saymıyo olmamın başlıca sebebi hiçbi tekniğini görmememizdir. Sonrasında yukarıda saydığım sebepler gelir. Akainu'nun saldırısını haki'yle durdurdu. Kılıç nâmına herhangi bişey yapmadı. Orda elinde kılıç değilde demir bi boru yada sopa olsaydı da aynı şeyi yapabilirdi. Tek yaptığı haki'siyle yumruğun önüne kılıcını koymaktı...

Bu kadar yorum yerine ayrı bir konuda ''kılıç ustası'' tanımını konuşsak üstüne tartışsak daha iyi olacak gibi.Şu yorumların üstüne çıkan sonuç bence Ryuuma dışında kimse kılıç ustası değil.Yok zoro hayalinden vazgeçti,mihawk kim ya buggy yi kesemiyor falan.Önce tanımını oturtalım sonra tartışalım derim ben.
Aynen katılıyorum.Zoro'nun çocukluğunda yaptıklarını vista veya mihawk'ın yaptığını nereden bileceğiz ki?Acaba bu ikisi hayatlarını kılıca adayacak kadar onurlu birisi olduklarını dahi nereden bilebiliriz ki?
Arkadaşlar malesef herkesin çocukluğu zoro gibi olmayabilir.Zoro ve ryuuma japon kültürüne çok uyuyor ama diğer karakterlerin başka ülkelere has kültürleri olmadığı ne malum.Haklısınız gerçek kılıç ustaları japon kültüründen çıkar(samuray gibi)o zaman vista,mihawk,kaku ve brook gibi karakterler de kılıç ustası değildir diyelim olsun bitsin.

Eğer ki mihawk ya da vista dojo'dan eğitim almamışsa veyahut zoro gibi kişilikleri yoksa(şahsen ben öyle düşünüyorum) şöyle bir çıkarım ortaya çıkıyor;Elinde kılıç olan güçlü kişiler ve kılıcını usta bir şekilde kullanan herkes kılıç ustasıdır.
Shanks'ın kılıcını nasıl kullandığını tam olarak bilmiyoruz ama mihawk ile düello yapmasından ötürü çok iyi kullandığı aşikar.

Aynen katılıyorum.Zoro'nun çocukluğunda yaptıklarını vista veya mihawk'ın yaptığını nereden bileceğiz ki?Acaba bu ikisi hayatlarını kılıca adayacak kadar onurlu birisi olduklarını dahi nereden bilebiliriz ki?
Arkadaşlar malesef herkesin çocukluğu zoro gibi olmayabilir.Zoro ve ryuuma japon kültürüne çok uyuyor ama diğer karakterlerin başka ülkelere has kültürleri olmadığı ne malum.Haklısınız gerçek kılıç ustaları japon kültüründen çıkar(samuray gibi)o zaman vista,mihawk,kaku ve brook gibi karakterler de kılıç ustası değildir diyelim olsun bitsin.

Eğer ki mihawk ya da vista dojo'dan eğitim almamışsa veyahut zoro gibi kişilikleri yoksa(şahsen ben öyle düşünüyorum) şöyle bir çıkarım ortaya çıkıyor;Elinde kılıç olan güçlü kişiler ve kılıcını usta bir şekilde kullanan herkes kılıç ustasıdır.
Shanks'ın kılıcını nasıl kullandığını tam olarak bilmiyoruz ama mihawk ile düello yapmasından ötürü çok iyi kullandığı aşikar.
mihawkın küçüklüğünü e.oda çizmişti(tüm shibukailerinkini).orda velet halinde bile tek kılıç taşıyan adam herhalde kılıç ustasılığı ve ruhu hakkında birşeyler biliyordur ki zoronun yaptığı davranışlar adamı etkiledi(ebn mihawkın önceleri zoro gibi olduğunu düşünüyorum çok çabalıyan biri.o resimde bana öyle gözüktü)

mihawkın küçüklüğünü e.oda çizmişti(tüm shibukailerinkini).orda velet halinde bile tek kılıç taşıyan adam herhalde kılıç ustasılığı ve ruhu hakkında birşeyler biliyordur ki zoronun yaptığı davranışlar adamı etkiledi(ebn mihawkın önceleri zoro gibi olduğunu düşünüyorum çok çabalıyan biri.o resimde bana öyle gözüktü)
Ama zoro'nun yaptıklarına şaşırmıştı hatta aptallık demişti(Hani zoro yaralandıktan sonra önünü dönüp beni öldür demesi ve sonuç olarak zoro'nun o meşhur yarası)
Shanks çocukluğundan beri kılıç taşıyor ama ona kılıç ustası diyen yok.Neden çünkü kılıç ustalığının felsefesi onda yok.Tabi herkes sanıyorki bütün kılıç ustaları zoro gibi olması gerekiyor.
Vista için wb korsanlarının en güçlü kılıç ustası denmeseydi,kim diyebilirdi vista kılıç ustası diye?Madem shanks kılıç kullanıcısı,kılıç ustası olan vista ile arasındaki fark ne?Shanks'ı vista gibi kılıç kullandığını görmediğimiz için kılıç ustası değil diyorsunuz.Adam zaten sürekli görünmüyorki nasıl doğru düzgün kılıç kullandığını göreceğiz.

Ama zoro'nun yaptıklarına şaşırmıştı hatta aptallık demişti(Hani zoro yaralandıktan sonra önünü dönüp beni öldür demesi ve sonuç olarak zoro'nun o meşhur yarası)
Shanks çocukluğundan beri kılıç taşıyor ama ona kılıç ustası diyen yok.Neden çünkü kılıç ustalığının felsefesi onda yok.Tabi herkes sanıyorki bütün kılıç ustaları zoro gibi olması gerekiyor.
Vista için wb korsanlarının en güçlü kılıç ustası denmeseydi,kim diyebilirdi vista kılıç ustası diye?Madem shanks kılıç kullanıcısı,kılıç ustası olan vista ile arasındaki fark ne?Shanks'ı vista gibi kılıç kullandığını görmediğimiz için kılıç ustası değil diyorsunuz.Adam zaten sürekli görünmüyorki nasıl doğru düzgün kılıç kullandığını göreceğiz.
Vista'nın mihawk'la karşılaşmak istiyorum, tüm kılıç ustalarının hedefi demesi yeterli...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık