Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Analiz] Roronoa Zoro - Dayanıklılık

Bilinçsiz yatıyor. Düşman istese ezebilir. Sonradan bilinçleri açılıp dövüşe yeniden katılıyorlar. Burdaki ayrım Zoro düşman tarafından aldığı hasar ile bilinçsiz kalıyor. Yani düşmana karşı tamamen savunmasız kalacakları bilinci ile. Luffy ise düşmanın yenildiği tehlikenin bittiği bilinci ile öyle bir duruma geliyor.

O kadar sese tepki vermesi gerekiyorsa Zoro'nun da kendini aşırı kastığını iddia edebiliriz. Çünkü Zoro tedavi edildikten sonrasında bile gözünü kırpmadan yatıyordu. Bir dayanak yok...

Torbanın bir yerini bantlıyon diğer yerinden bir delik çıkıyor hacı. Yorumun buna benziyor. Her şeyi ile düşünülmüş bir sav göremiyorum.
Kata da Luffy'i istese yüz kere öldürebilirdi onu ne yapacağız? İlla bayılmasına gerek yok değil mi? Düşman dediğin de basit biri değil, Luffy'nin gölgesini almış bir canavar. Eğer Luffy kabus olarak gelmese onuda görecektik iki seksen. Zoro'nun kendini kasması ve tedavi edildikten sonra yatması'nın sebebi şey olmasın; hani arc boyu kendi aldığı acıları ve üstüne Luffy'nin bütün acıları. Yani ben anlamadım şuan ne demek istiyorsun. He bir de Luffy, Lucci dövüşün de Usopp gelip bağırmasa, kendini bırakmıştı onu ne yapacağız?

Kata da Luffy'i istese yüz kere öldürebilirdi onu ne yapacağız? İlla bayılmasına gerek yok değil mi? Düşman dediğin de basit biri değil, Luffy'nin gölgesini almış bir canavar. Eğer Luffy kabus olarak gelmese onuda görecektik iki seksen. Zoro'nun kendini kasması ve tedavi edildikten sonra yatması'nın sebebi şey olmasın; hani arc boyu kendi aldığı acıları ve üstüne Luffy'nin bütün acıları. Yani ben anlamadım şuan ne demek istiyorsun. He bir de Luffy, Lucci dövüşün de Usopp gelip bağırmasa, kendini bırakmıştı onu ne yapacağız?
Konuyu anlamamışsın.

Luffy için bilinçsiz kaldı demek ki bu kadarına dayanabilirmiş diyorsun. Aynı arc içerisinde Zoro'nun kendi acılarıyla baygın düştüğünü kaldığını gösteriyorum sana. Adamın vücudu ezilmesin diye oradan taşınıyor. Anlatabiliyor muyum?

Konuyu anlamamışsın.

Luffy için bilinçsiz kaldı demek ki bu kadarına dayanabilirmiş diyorsun. Aynı arc içerisinde Zoro'nun kendi acılarıyla baygın düştüğünü kaldığını gösteriyorum sana. Adamın vücudu ezilmesin diye oradan taşınıyor. Anlatabiliyor muyum?
Tamam işte öyle olsa bile ne olmuş oluyor yani? Ben tersine bir şey demedim sadece olaylar Luffy'e gelince bahsedilen yorumlardan bahsediyorum. Hani Luffy olunca yok şöyle yaptı falan ama Zoro olunca aaaa Zoro'ya bak Luffy'nin acıları adamı komaya soktu demek ki arada çok büyük fark var denmesine laf ediyorum. Yani Luffy'i gömme gibi bir niyetim yok sizin aksinize ben Luffyi de çok severim.

Güzel konu. Her şeye rağmen Luffy'den fazla etmiyor benim gözümde. Arc içerisinde Luffy kadar efor harcayan, onun kadar kavgaya karışan, onun kadar dayak yiyen bir Allah'ın kulu daha yok bu seride. Meyvesinden dolayı diyenler de olacaktır. Fark etmez. Meyvesi ayrılmaz bir parçasıdır. İradesi sayesinde işi bitirene kadar asla pes etmeyen bir yapıda. (Gerçi Zoro da çok farklı sayılmaz)

Ha neden Zoro göze batıyor? En çok göze batan özelliği o çünkü. Luffy'de ise sadece bu yok, çünkü sadece dayanıklılıkla halledemeyeceği düşmanlarla karşılaşıyor. Bu özelliği çoğu dövüşte ilk göze batan şey olmaz. Rakipleri sağ olsun bu zaten normal ve olması gereken bir şeymiş gibi algılanır. Kata dövüşü istisna ama. O dövüşte ise bildiğiniz kum torbası olup hayatının dayağını yedi.

Neyse işte, çok güzel konu olmuş cidden de. Baya emek var.
Eyvallah haciiiii :)

Luffy'nin bedeni, kullandığı teknik ve modlardan ötürü iflas ediyor ve bilinç kaybı yaşıyor. Zoro Luffy'nin iflas eden bedeninin acılarını alıyor ve bilinç kaybı yaşamıyor. Ek olarak Zoro bunları Ryuuma'yla dövüşüp, Oz'la dövüşüp, Kuma'yla dövüşüp yapıyor. Yani hem efor sarf edip hem hasar aldıktan sonra. Birşeyleri kabul edip etmemek kişiye kalmış :bilmem:
Tamam haklısın ama buradan kesin bir sonuç çıkamaz ki. Potansiyelleri var ikisinin de ama aradan geçen 2 yılda çoğu şey kesinliğini kaybetti. Ayrıca o arc'da Luffy de elinden geldiğince efor sarf etmişti. Bilincinin açık olup olmaması ise dayanıklılıktan çok yüzleştiği yöntem ile ilgili olabilir. Yani Luffy tamam ben kazandım deyip kendini bırakmış olabilir diyorum. Zoro ise doğrudan öleceğini varsayarak direnmiş ve beklemiş olabilir ki bence öyle oldu. Yine de Zoro bir yana Luffy sürekli kendi potansiyelini zorluyor ancak Zoro'nun pek zorlandığını görmedik. Yani 2 yıldan sonra güncele baktığımızda böyle bir karşılaştırma gerçeklik taşımaz.

Tamam haklısın ama buradan kesin bir sonuç çıkamaz ki. Potansiyelleri var ikisinin de ama aradan geçen 2 yılda çoğu şey kesinliğini kaybetti. Ayrıca o arc'da Luffy de elinden geldiğince efor sarf etmişti. Bilincinin açık olup olmaması ise dayanıklılıktan çok yüzleştiği yöntem ile ilgili olabilir. Yani Luffy tamam ben kazandım deyip kendini bırakmış olabilir diyorum. Zoro ise doğrudan öleceğini varsayarak direnmiş ve beklemiş olabilir ki bence öyle oldu. Yine de Zoro bir yana Luffy sürekli kendi potansiyelini zorluyor ancak Zoro'nun pek zorlandığını görmedik. Yani 2 yıldan sonra güncele baktığımızda böyle bir karşılaştırma gerçeklik taşımaz.
Bu tarz serilerde bazı şeyler değişmez. İstisnalar müstesna. Tayfanın seri başından beri seçtiği rakiplerin düzeni değişmedi ise bu da aynı. Her karakter için belirlenen ve altyapısı olan bazı kıstaslar koymuş mangaka. Sana birkaç örnek vereyim.

Zoro için silahlanma hakisi ön planda dimi ? Yarın Sanji gelip benim silahlanma senikinden iyi diyemez.

Shanks için genel manada haki olmak üzere özel olarak kral haki ön planda değil mi ? Karasakal çıkıp da benim kral haki senden iyi diyemez.

Aynı şekilde... Kaido dayanıklılığı ile ön plana çıkarıldı. Shanks gelip ben senden daha dayanıklıyım diyemez.

Zoro da dayanıklılığı ile ön plana çıkan bir karakter. Onlarca sayfa attım ve bu sayfalar yüzlerce bölüme yayılıyor; gördün... Dolayısıyla serinin ilk yarısı boyunca dayanıklılığı ile ön plana çıkmış bir karakter serinin ikinci yarısında bu konudaki liderliğini kaybetmez. Göreceksin ki mangaka Zoro'nun dayanıklılık mevzusu üzerine gitmeye devam edecek. Senin şu anki düşüncen Luffy'nin iki yıl sonrasında çok fazla dövüşe girmesinden ve hasar almasından kaynaklı. Zoro gözlerden ırak olduğu için otomatikman gönülden de ırak oluyor. Bu normal birşey. Çünkü Luffy'nin lehine olacak şekilde veri fazlalığı var. Bunu bildiğim için bilerek Zoro'nun iki yıl sonraki durumunu değerlendirmedim.. Buna bağlı olarak Luffy'nin iki yıl sonraki durumunu Zoro'nun iki yıl önceki durumuyla kıyas edenler de bir yanılgı içinde aslında. Bir kıyas yapıyorsan şartlar iki kişi için de aynı olmalı. Yani Zoro'nun da iki yıl sonraki durumunu görmelisin :good:

Zoro'nun dayanıklılığı konusundaki fikir ve beklentilerinin değişmesine sevindim ;)

Bu tarz serilerde bazı şeyler değişmez. İstisnalar müstesna. Tayfanın seri başından beri seçtiği rakiplerin düzeni değişmedi ise bu da aynı. Her karakter için belirlenen ve altyapısı olan bazı kıstaslar koymuş mangaka. Sana birkaç örnek vereyim.

Zoro için silahlanma hakisi ön planda dimi ? Yarın Sanji gelip benim silahlanma senikinden iyi diyemez.

Shanks için genel manada haki olmak üzere özel olarak kral haki ön planda değil mi ? Karasakal çıkıp da benim kral haki senden iyi diyemez.

Aynı şekilde... Kaido dayanıklılığı ile ön plana çıkarıldı. Shanks gelip ben senden daha dayanıklıyım diyemez.

Zoro da dayanıklılığı ile ön plana çıkan bir karakter. Onlarca sayfa attım ve bu sayfalar yüzlerce bölüme yayılıyor; gördün... Dolayısıyla serinin ilk yarısı boyunca dayanıklılığı ile ön plana çıkmış bir karakter serinin ikinci yarısında bu konudaki liderliğini kaybetmez. Göreceksin ki mangaka Zoro'nun dayanıklılık mevzusu üzerine gitmeye devam edecek. Senin şu anki düşüncen Luffy'nin iki yıl sonrasında çok fazla dövüşe girmesinden ve hasar almasından kaynaklı. Zoro gözlerden ırak olduğu için otomatikman gönülden de ırak oluyor. Bu normal birşey. Çünkü Luffy'nin lehine olacak şekilde veri fazlalığı var. Bunu bildiğim için bilerek Zoro'nun iki yıl sonraki durumunu değerlendirmedim.. Buna bağlı olarak Luffy'nin iki yıl sonraki durumunu Zoro'nun iki yıl önceki durumuyla kıyas edenler de bir yanılgı içinde aslında. Bir kıyas yapıyorsan şartlar iki kişi için de aynı olmalı. Yani Zoro'nun da iki yıl sonraki durumunu görmelisin :good:

Zoro'nun dayanıklılığı konusundaki fikir ve beklentilerinin değişmesine sevindim ;)
Dayanıklılığı en çok vurgulanmış karakter Luffy'dir. Zoro ise azmiyle öne çıkıyor. Gidiş yolun konusunda haklısın. Bazı şeyler değişmez , değişmesini de zaten Oda kendisi istemez. Ancak yaptığımız kıyas senin de söylediğin gibi eşit değil ki. Şöyle düşün , Luffy kendi isteğiyle o yükü vücuduna yüklüyor ancak Zoro ise yapmak zorunda kalıyor. Dayanıklılık konuşuyorsak Luffy'nin ne kadar hızlı iyileştiği de ayrı bir ölçüt olmalı. Luffy Zoro'ya göre çok daha hızlı iyileşiyor , kendi isteğiyle vücuduna çok daha fazla yük bindirebiliyor . Tamam Zoro da Luffy kadar dayanabiliyor ancak sınırlarını zorlama konusunda Luffy'nin dayanıklılığı tamamen bambaşka bir boyutta. Daha sonraki bölümlerde olanları da hatırlamak gerekiyor. Örneğin Luffy'nin dayanıklılığı ile kurtulduğu zehir olayını ele alalım. Zoro daha dayanıklıysa oradan sağ çıkar mıydı sence ? Oda'nın mesajı gayet netti. Buradan sağ çıkacak tek kişi Luffy olmalı diye düşündürdü. Başka bir D olan Teach ise yine dayanıklı ancak zehirden ölecekti belkide panzehir olmasaydı.

Görmemişim, eline sağlık, güzel konuymuş. Zoro'nun en dayanıklı olduğu çok net bence. Luffy her şeyde en üstün olamaz. Bunu Luffy kendi bile kabul ediyor zaten.

Dayanıklılığı en çok vurgulanmış karakter Luffy'dir. Zoro ise azmiyle öne çıkıyor. Gidiş yolun konusunda haklısın. Bazı şeyler değişmez , değişmesini de zaten Oda kendisi istemez. Ancak yaptığımız kıyas senin de söylediğin gibi eşit değil ki. Şöyle düşün , Luffy kendi isteğiyle o yükü vücuduna yüklüyor ancak Zoro ise yapmak zorunda kalıyor. Dayanıklılık konuşuyorsak Luffy'nin ne kadar hızlı iyileştiği de ayrı bir ölçüt olmalı. Luffy Zoro'ya göre çok daha hızlı iyileşiyor , kendi isteğiyle vücuduna çok daha fazla yük bindirebiliyor . Tamam Zoro da Luffy kadar dayanabiliyor ancak sınırlarını zorlama konusunda Luffy'nin dayanıklılığı tamamen bambaşka bir boyutta. Daha sonraki bölümlerde olanları da hatırlamak gerekiyor. Örneğin Luffy'nin dayanıklılığı ile kurtulduğu zehir olayını ele alalım. Zoro daha dayanıklıysa oradan sağ çıkar mıydı sence ? Oda'nın mesajı gayet netti. Buradan sağ çıkacak tek kişi Luffy olmalı diye düşündürdü. Başka bir D olan Teach ise yine dayanıklı ancak zehirden ölecekti belkide panzehir olmasaydı.
Zoro varken öyle demeyeydin iyiydi :(

Zoro'nun yarısı kadar sahnesi çıkmaz Luffy'nin iki yıl öncesinde. Çıkıyorsa buyur. Ki bu durum, Luffy'nin Zoro'dan iki koca arc fazlası olmasına rağmen böyle. Bir de fazlası olmasa... :oops: Zoro hem nicelik hem nitelik olarak bariz bir şekilde önde bu konuda.

İyileşme konusuna gelince. Bunu kıstas almak çok sağlıklı değil. Brook süt içince iyileşiyor. Mantık ? Luffy de et yiyince iyileşiyor. Mantık ? Hadi işin mantığını geçelim. Brook hızlı iyileştiği için Sanji ve Zoro'dan dayanıklı mı demek gerekiyor ? Ek olarak iyileşme süreci ile dayanıklılık süreci farklı şeylerdir. Bir karakter hızlı iyileşemiyor diye hızlı iyileşen bir karakterden daha dayanıksız denilemez. Bu paragrafı işin mantık kısmı olarak genel manada yazdım. Özele inecek olursam..

Luffy Croco'dan sonra 3 gün uyudu. Zoro, Luffy uyurken antrenman yapıyordu.

Luffy Mingo'dan sonra 3 gün uyudu yanlış hatırlamıyorsam.

Mihawk Zoro'yu boydan boya yardı ben 3 gün uyuduğunu görmedim.

Zoro Luffy'nin acılarını aldı içi dışına çıktı adamın yine 3 gün uyuduğunu görmedim.

Senin icin demiyorum ama lafa gelince Zoro hasar aldıktan sonra uzun süre bunun acısını çekip iyileşemiyor deniliyor. Ee adam angus gibi aralıksız 3 gün uyumuyor da ondan :) Ayrıca kimsenin dayanamayacağı acıları alıyor adam yani.

Zoro Luffy'nin acılarını zaten hasarlıyken ve ciddi derecede yorgunken alıp ayakta kalmış adam. Luffy'nin kurtulduğu zehirden mi kurtulamayacak ? Bu soruyu soracağın en son kişiyim :fool:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık