Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] İyi-kötü İnsan Var mıdır?

İyi veya Kötü insan var mıdır yok mudur?

• Kullanılan toplam oy
    66
Yoktur.
Ortam, şartlar, tercihler ve ciddi psikolojik rahatsızlıklar vardır. Bunlarda bir insanı oluşturur zaten.

Evinde karınla çocuklarınla cute cute takılırsın sonra trafikte bir sıkıntı olur maket bıçağıyla birinin gırtlağını kesersin otoyolda. Sana iyi bir eş, iyi bir baba ve iyi bir katildi derler. Iceri alırlar. Üzülürsün, üzülmezsin, pişman olursun, pişman olmazsın bunlar mühim değil. Insan surekli değişen bir canlı zaten. Daha iyi ya da daha kötüye gitmekten söz etmek ne kadar mümkün aga?

Soykırımcı diktatörler kendilerini kahraman olarak görüyor, yandaşlarıda öyle. Ölenle öldürenin hayata bakışı bir mi?

Bunun bir benzeri şey var "Doğada etik var mi, iyilik kötülük var mi? "
Valla gecen yıllarda kurbağaya sakso cektirip eziyet eden bir şempanze videosu düşmüştü ortaya. Kurbaga catlayip ölüyordu sanırım. Şempanze kardeş halinden çok memnundu.

Fareleri yakaladiktan sonra öldürmeden önce patisiyle şap şap dövüp eziyet eden tırnaklarıyla farelerin kuyrugunu tutup birakan sonra hemen kaçmadan tırnaklarını tekrar farenin sırtına geciren kedilere hayatınızda denk gelmişsinizdir
Çok eğlenirler.

Peki ya o yunuslar balon balıklarının zehiriyle kafa yapan o yunuslar onlarda iyilik kötülük var mi? Bu arada toplu tecavüz yunusların boş zaman eğlencesi. Insan kadınlarına bile nağme yapar bu junkie arkadaşlarımız. Köpekbalıklarının bunlardan neden kaçtığı daha iyi anlaşılıyor.

Şimdi oturup tek tek her insana, şempanzeye, kediye, yunusa ayrı ayrı derdini soramiyoruz, motivasyonlarını bilemiyoruz. Ama her memeli oturup bu konuları bizim gibi düşünmüyor zaten. Sadece eyleme geçiyorlar.

Biz eylemlerimiz hakkında az da olsa düşünebiliyoruz diye bu kadar götümüz kalkık zaten. Zeka insana üstünlük hissi veriyor.
Ama sonuç çok fazla değişmiyor. Geçmişten gelen ve o an yüklenen çok fazla data var. Bok gibi çocukluk geçir, anan orospu, baban katil, bir iftiraya uğra suçsuzken ıslah evine gir çık, orda iki üç kere arkadan düzsünler, sonra dışarı çık şansın yaver gitsin hayatin normal bir seyire girsin, mutlu bir evlilik yap aile kur, evin var, araban var, işin var . Yinede trafikte bir kornaya bakar o geçmiş datanin yükü başkasına yuklenir. Çıkarsın arabadan toplu katliam yaparsin. Kesik gırtlaklardan yere fışkıran soluk borusu parçalarını adli tıp yerden toplar.

Ee ne oldu şimdi ayıp oldu.

Adam iki kişi vurmuş çıkmış kalan hayatını hayır işine adamış bir dolu insanin yüzünü güldürmüş o zamandan sonra. Hani usta iyilik kötülük. Ne iyisi ne kötüsü.

Yakalarsin birini karanlik odaya atarsın sabah akşam Ajdar dinletirsin delirtirsin bir haftada her şeyi yaptırırsan sonra. Zihin bu kadar kırılgan
Eylemler var sadece. Azıcık düşünebiliyoruz diye çok anlam yüklüyoruz her şeye. Ortam, şartlar, tercihler, psikolojik durum birazda şans. Bunlara bağlı olarak heran herşey olabilir.

O tercihlerin eylemlerin toplamına hayat dersin bir küçük açarsın yatar zıbarırsın sonra

Silinmiş Üye

bir insanın empati ve farkındalığı ne kadar yüksekse etrafındakilere o derece iyi(!) olabilir, iyilik ve kötülük için ancak o insanın farkındalığının ne derece yüksek olduğu ölçüt olabilir. hayvanların bazıları kendilerinin farkındadır ama hiçbiri kendilerinden farkında olduklarının farkında değildir. insanı hayvanla ayıran temel yetenek budur. insanlar arasında da bu farkındalık düzeyi farklı oranlarda gelişir. dolayısıyla düşük farkındalık ve empatiye sahip insanlara kötü demek ve yüksek farkındalık ve empatiye sahip insanlara iyi demek arasında bir fark yoktur. bu yüzden hayvanlara iyi veya kötü diyemeyeceğimiz gibi insanlara da diyemeyiz.

her insanın farkındalığı da aynı olsaydı farkındalığın ayırıcı bir özelliği kalmayacağından yine x özelliği etkin olacak ve yine iyilik ve kötülükten bahsedemeyecektik.

Maalesef vardır. Keşke olmasaydı. Ama genel de bir sürü etki eden faktör de var bu olayda.

Elbette ki dört dörtlük insan yoktur. İyi duygular ile beraber kötü duygular da herkeste var. Kimi kötü olanı bastırırken, kimi ise bastırmıyor.
Kimi sonradan pişman olurken, kimi zevkle yapmaya devam ediyor.

Bakış açısı da var tabii. Mesela birine kötü davranan bir insan, illa ki sevdiği insanlar olduğu için başkasına iyi davranabiliyor. Eğer kötü davrandığı kişinin suçu yoksa, bu kişi iyi biri değildir bence.

Aile faktörü de var ki, bu bana göre en önemli faktörlerden biri.

Bir de kafayı sıyıranlar var işte. Bunun için ise “The Killing Joke” anmasyon filmnde, bir sahne de Jokerin, Batman ile konuştuğu bir sahnesi vardı. Joker, Batman’e şunları söylüyordu;

"...Anlıyorsun ya, beni yakalayıp akıl hastanesine geri yollamanın bir önemi yok. Gordon delirdi. Kendimi kanıtladım. Benim ve diğer herkesin arasında hiç bir fark olmadığını gösterdim! Hayattaki en aklı başında adamı deliliğe indirgemek için sadece tek bir kötü gün yeterli. İşte dünya benim bulunduğum yerden ancak bu kadar uzakta. Sadece tek bir kötü gün. Bir keresinde kötü bir gün geçirmiştin, haksız mıyım? haklı olduğumu biliyorum. Kötü bir gün geçirdin ve her şey değişti. yoksa neden uçan bir sıçan gibi giyinesin? Kötü bir gün geçirdin ve bu seni diğer herkes gibi delirtti... Sadece bunu kabul etmezsin ki! hayatın bir anlamı varmış, tüm bu mücadelenin bir amacı varmış gibi davranmak zorundasın! tanrım, kusmak istememe sebep oluyorsun.

Demek istediğim... senin derdin ne? senin sen olmana ne sebep oldu? belki kız arkadaşın mafya tarafından öldürüldü... erkek kardeşin bir haydut tarafından doğrandı... eminim bu tür bir şeydir. Bunun gibi bir şey... bana da bunun gibi bir şey oldu biliyor musun... ben ne olduğundan tam olarak emin değilim. Bazen bir şekilde hatırlıyorum, bazen başka bir şekilde... eğer bir geçmişim olacaksa, bunun çoktan seçmeli olmasını isterim! hahaha! fakat demek istediğim... demek istediğim şu ki, ben delirdim. Dünyanın ne kadar karanlık, berbat bir şaka olduğunu gördüğüm zaman bir yaban ördeği gibi delirdim! itiraf ediyorum. Sen neden edemiyorsun? yani, sen aptal değilsin! durumun gerçekçiliğini anlamalısın. Bilgisayar ekranının başındaki bir grup gerizekalı yüzünden üçüncü dünya savaşına kaç kere yaklaştığımızı biliyor musun? Son dünya savaşını neyin tetiklediğini biliyor musun? Almanya’nın savaş borcu alacaklılarına kaç adet telgraf direği borcu olduğuna dair bir tartışma. Telgraf direkleri! hahahahaha! hepsi bir şaka! değer verilen ve uğruna mücadele edilen her şey... hepsi devasa, kaçıkça bir şaka! öyleyse neden komik tarafını görmüyorsun? neden gülmüyorsun?"

Kötülük ve iyilik kavramları basit gibi gözükse de bu açıdan bakınca da o kadar basit değil gibi... He yine de böyle bir insana hak verilir mi? Tabii ki veremezsin.
Umarım hepimiz ve herkes iyiliğin yolunda kalır ama bu çok zor bir şey. Sanırım biraz da dünyanın yaradılışında var bu, iyiliğin olduğu yerde kötülük de her zaman olacak maalesef.

Son düzenleme:
Suçluya işkence mübah mı ya da suçluya zarar verince kötü olmuyor muyuz? :d

Not: Şu üç noktayı da rahat bırak gözünü seveyim. Cümle bitti mi bitmedi mi hepsi birbirine girdi okurken.
Ben bu konu da biraz katı düşünüyorum. Eğer birinin suçu kesinse ve büyükse, ağır şeylerle cezalandırılmalı bence. Çok sapıtılmadığı sürece bu konuda sıkıntı görmüyorum.

Not’una cevap: İnan ki alışkanlık olmuş. Yazarken bu kadar üç nokta koyduğumu fark etmedim bile.

İyi olmak veya kötü olmak bence insanın kendi ruhuna ve aklına bağlı bir şey.Çevresel faktörlerin insanları etkilediğini çok fazla söylüyorlar.Örneğin çoğu seri katilin çocukluk geçmişinde aile içi şiddet olması gibi vs.Ama güllük gülistanlık hayat yaşayıp,eli sıcak sudan soğuk suya değmemiş ama vicdan yönünden eksik kalıp kendinden savunmasız kişilere çok büyük zararlar veren kişiler de tanıdım.Tam tersi hayatında her şey doğduğu günden itibaren kötü gitse bile iyi kalbini tüm saflığı ile koruyabilmiş kişiler de tanıdım.O yüzden insan neyi seçerse onu olur diyeceğim.İyi ve kötü insan vardır.Bu da kendi yaptıkları ve yapacakları seçimlere bağlıdır.

İnsan çıkarcı bir varlıktır kendi amacına hizmet eden olayları,kişileri kendine pay ederek yaşamını idame eder.Elbetteki istisnai durumlarda vardır bunlar yaşamsal amaçlarını yitirmiş yürüyen ölüler olarak nitelendirebiliriz yaşamları basittir nefes alıp vermek gibidir onlar için hayat sadece uyumsağlamaktır.Burda esas olan bence iyilik ve kötüğün tanımlanması ve bu kuralların temelleri yapılan eylemler hangi temellere dayandırılarak kötü, hangi temellere bakılarak iyi.Kişilerin sergilediği davranışsal olayların arkplanında yaşanmış ve birikmişlik neler var yaptığı eylemlerin temellerini hangi durumların sonucundan baz alarak yapıyor.Özetle çok uzatmiyim insan her şeydir, fakat iyi ya da kötü değildir, geçmişinin ve gelişiminin onu olduğu hale getirmesinin bir ürünüdür sadece yaptığı eylemlerde bunların topmanının temelidir.

Tüm kötü insanlar animelerdeki kötü karakterler gibidir. Doğuştan kötü kimse olamaz. Ama çocukluktan ama büyüdükce gelişen olaylar insanı kötü yapar. Aynı durum iyi insan kavramı için de geçerlidir.
Ancak arada şöyle bir fark var; en küçük kendisine yapılmış veya yaşamış olduğu bir kötülükte kendisini bu durum benzeri yaşantıya yönlendiren insanların sayısı çok fazla. Ben onlara acıyorum.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık