Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] İnsan Hakları

İnsan Hakları gerçekten var mıdır, varsa evrensel bir İnsan haklarından söz edilebilir mi?

• Evet, vardır ama evrensel olduğunu söyleyemeyiz.

• Evet, vardır ve evrensel olduğunu söyleyebiliriz.

• Hayır, yoktur.

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.
Öncelikle bu hayatta hiç bir şeyin kesinliği yoktur bilimin bile. Medeniyet ile gelen genel bir ahlakın olduğuna inanıyorum tıpkı Kant'ın ödev ahlakına benzer bir ahlak. Bazı arkadaşlar primatız gelişmemişiz ormanda yaşıyoruz kafasında olsalar da. İnsan sosyal bir canlıdır tek başına değil etkileşim ile gelişir, evrimleşir büyür bu yüzden toplum olmak önemli. Bu da doğal olarak hayatımızı düzenleyebilmemiz için benzer davranış biçimleri ve sınırlar belirlememizi gerektiriyor. Buna uymayan insanlar elbet vardır onları da kötü insanlar olarak yaftalayabiliriz.:rolleyes:

İnsan haklarına gelirsek olması gerekiyor ancak yok. Bunu uygulayabilen toplumlar elbet var ama en iyilerinde bile sistem kapitalizmin gerektirdiği gibi her zaman güçlü olana zengin olana nüfuslu olana yarıyor. Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde bu durum daha vahim.
Gelişmiş ve gelişmekte olan. Hmm. @yyolcu

Edit: Neden böyle bir ayrıma gittin?

Öncelikle bu hayatta hiç bir şeyin kesinliği yoktur bilimin bile. Medeniyet ile gelen genel bir ahlakın olduğuna inanıyorum tıpkı Kant'ın ödev ahlakına benzer bir ahlak. Bazı arkadaşlar primatız gelişmemişiz ormanda yaşıyoruz kafasında olsalar da. İnsan sosyal bir canlıdır tek başına değil etkileşim ile gelişir, evrimleşir büyür bu yüzden toplum olmak önemli. Bu da doğal olarak hayatımızı düzenleyebilmemiz için benzer davranış biçimleri ve sınırlar belirlememizi gerektiriyor. Buna uymayan insanlar elbet vardır onları da kötü insanlar olarak yaftalayabiliriz.:rolleyes:

İnsan haklarına gelirsek olması gerekiyor ancak yok. Bunu uygulayabilen toplumlar elbet var ama en iyilerinde bile sistem kapitalizmin gerektirdiği gibi her zaman güçlü olana zengin olana nüfuslu olana yarıyor. Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde bu durum daha vahim.
Hayatta hicbir seyligin kesinligi yoksa "Kesin bilgi" de olmamasi gerekir o zaman tartismak cok gereksiz kalmaz mi? Epistemolojik nihilizm...
İşte noktalar olmayınca, en başta öyle okunabiliyor. :(
Senin düşünceni merak ettim ama :D

Gelişmiş ve gelişmekte olan. Hmm. @yyolcu

Edit: Neden böyle bir ayrıma gittin?
Çünkü bir kısmında uygulanabiliyor bir kısmında uygulanamıyor. Gelişmişlerde bu oran daha yüksek. :D
Hayatta hicbir seyligin kesinligi yoksa "Kesin bilgi" de olmamasi gerekir o zaman tartismak cok gereksiz kalmaz mi? Epistemolojik nihilizm...
Hayat bir şeyleri tartışmadan geçmiyor.:D
Gelişmemiz için münazara yapmamız lazım ve kesin doğrular olmasa bile bunu anlamsız bulmuyorum.

Israrla felsefeye çekiyorsun, yapma :D
Ana konu zaten felsefe. Benim felsefeye cekmem mi yanlis?:ehe: Cozdun ama tebrikler.
Gelişmemiz için münazara yapmamız lazım ve kesin doğrular olmasa bile bunu anlamsız bulmuyorum.
Bakma bende senle ayni gorusteyim, verecegin cevabin aynisi bende verirdim bana da sorulsa idi :D Sadece verecegin cevabi merak ediyordum. Dedigin gibi "kesinlik" denilen bir sey yok ama "kesinlige" yaklasmamiz icin fazla akilsal ve bilimsel birligi saglayarak olabilir.

Ekleme geregi yapma duydum: "kesinlik" olmuyorsa nasil "olmayan seye yaklasilabilir" bir soru mantigiken dogru olsa da gelmez umarim.

Son düzenleme:
Ülken zengin ve güçlü,sende zengin isen her türlü hakkın var.Sen normal ama ülken güçlü ise tek taraflı hakkın var.Ülken fakir sen zengin isen anca başka ülkeye kaçarsın ki orada da paran bitene kadar.Fakir ülkenin fakir vatandaşı isen yaşamak için çabalarsın sonra ölür gidersin hepsi bu.Hak hukuk dünyada güce bakıyor.

Senin düşünceni merak ettim ama :D
Ben kendim dışındaki insanların fikirlerini merak ettiğim için açtım konuyu. :D

Çünkü bir kısmında uygulanabiliyor bir kısmında uygulanamıyor. Gelişmişlerde bu oran daha yüksek. :D

Peki. :D

Ülken zengin ve güçlü,sende zengin isen her türlü hakkın var.Sen normal ama ülken güçlü ise tek taraflı hakkın var.Ülken fakir sen zengin isen anca başka ülkeye kaçarsın ki orada da paran bitene kadar.Fakir ülkenin fakir vatandaşı isen yaşamak için çabalarsın sonra ölür gidersin hepsi bu.Hak hukuk dünyada güce bakıyor.
+1 Bir belgesel izlemiştim, virüs afrikada çıkıyor, yayılıyor orda ölümlere neden oluyor dünyanın umrunda değil. Amerikalı bir elamana bulaşana kadar, adam ülkesine dönünce üst düzey güvenlik önlemleri, aşılar vb şeyler yapılmaya başlanıyor. Afrikada ölümler minumum seviyesine geliyor.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık