Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

En Son Hangi Kitabı Okudunuz?

• Konbuyu başlatan Reversi
  • Başlangıç tarihi
Kitap: The Alchemist / Simyacı
Yazar: Paulo Coelho

Şarkılarda, filmlerde, dizilerde, tiyatrolarda ve kitaplarda geçen sözleri ezberleme huyum çoktur. Bu kitap benim için dünyanın en büyük kaynağı oldu.

Ufak bir kısmı anlatmak isterim;

Simyacı ve delikanlı savaşçılar tarafından yakalanır. Simyacı üç gün içerisinde savaşçılar için rüzgara dönüşebileceğini ve düşmanı yenebileceğini vaat eder. Kral kabul eder ve üç gün süre tanır delikanlı ve Simyacı'ya. Üçüncü gün delikanlı, Simyacı'nın eğitim yapmayıp şahinini beslediğini görünce şaşırır. Simyacı'ya "Rüzgara dönüşmeyi başaramazsan öleceğiz" der. "Şahini beslemek neye yarar? diye ekler. Simyacı ise soğuk kanlı bir şekilde "Sen öleceksin, ben rüzgara dönüşmeyi biliyorum." diye yanıtlar.

Altını çizdiğim bazı sözler;

• Dünyanın ruhu insanların mutluluğu ile beslenir. Ya da mutsuzluklarıyla, arzuyla, kıskançlıkla... Her şey bir ve tek şeydir. Ve bir şey istediğin zaman, bütün evren arzunun gerçekleşmesi için işbirliği yapar.
  • Gizin kökü şimdidedir, şimdiye dikkat edecek olursan onu iyileştirebilirsin ve şimdiyi değiştirebilirsen daha sonra olan da iyi olacaktır.
  • Aşk, sevilen nesnenin yanında bulunmayı zorunlu kılar.

O kadar çok var ki. Biraz daha buna benzer cümle isterseniz ekleyebilirim. Okumak isteyenleri müthiş şeyler bekliyor.
Harikadır.

Kitap / Yazar: Semerkant / Amin Maalouf
Kitabın dili beni çekemedi veya çekmedi. Yani resmen yabancılaşım içinde kitabi okudum. Yazar'in tek iyi tarafı " kurgulama " yeteneğinin baya bir iyi olması. Bir de saygi duydugum bir kisinin biyografisini kurgulamasi yuzunden biraz cektim yoksa birakacaktim kitabi :D Ama gercekci bilgiler ve ortaya atilan rivayetleri tarihsel surec icerisinde irdeleyip size sunmasida artı bir yön olarak alinabilir.

Kitap 2 hikayeden oluşuyor. İlk 3 bolum tek hikaye uzerinden Hayyam'ın hayatı anlatılıyor. Hayatini etkileyen Nizamülmülk ve Hassan Sabbah'ada genişce yer verilmis hikayede bu da iyi bir noktasi. 2 ci hikaye 4bolumun basindan basliyor, yazar bu sefer 19yy zamaninda gecen bir olay uzerinden "Hayyam'ın kaybolmuş gerçek Rubaiyat'ını" arama meselesini anlatıyor. Bunu hikayenin kurgusuda iyiydi. Ben begendim kurgusal acidan.

Dedektif Auguste Dupin Öyküleri'ni okudum. @twei sevebilir. :oleyo2:

Genel olarak sıkıcı. Hatta ikinciyi yarısında bıraktım. İlki eh, üç aşağı beş yukarı tahmin edilebilir. Üçüncü de öyle. Daha öykünün başından belliydi hatta. Biraz fazla konuşmayı seviyor anlaşılan Poe kardeş. Tüm öykülerini okurken de epey sıkılmıştım. Eserlerine eklemeye çalıştığı entellikler çok zorlama ve bu sebeple de yersiz. Öyküleri de okuyucuyu merak ettirmeyi başaramıyor ne yazık ki. Öyle işte.

Genel olarak sıkıcı. Hatta ikinciyi yarısında bıraktım. İlki eh, üç aşağı beş yukarı tahmin edilebilir. Üçüncü de öyle. Daha öykünün başından belliydi hatta. Biraz fazla konuşmayı seviyor anlaşılan Poe kardeş. Tüm öykülerini okurken de epey sıkılmıştım. Eserlerine eklemeye çalıştığı entellikler çok zorlama ve bu sebeple de yersiz. Öyküleri de okuyucuyu merak ettirmeyi başaramıyor ne yazık ki. Öyle işte.
Karmaşıklığı derinlik sanıp etkilenenler beri gelsin okusun efenim xD

Bir ara niyetlenmiştim bu kitabı almaya farklı kitaplar araya koydum. Edgar Allen Poe'nin bildigim kadariyla polisiye edebiyatinda zirve kisi olarak dogrulanmis herkes tarafindan :/ İlk ornekler oldugu icin ve kusurlu oldugu icin sevmemis olabilirsin belki :/

Son düzenleme:
Yazar/Kitap: Ömer Hayyam/Rubailer
Şiirleri güzel ve anlaması zor. Yani saraptan tut aşka kadar her seyi sorguluyor. Tabi anlamadigim yanlari oldu ama kulak zevkime baya iyi geldi veya a+a+b+a'nin duzeninden kaynaklanmiş olabilir. Hayyam'ın sadece tek kitabi basılması üzücü. Matematik ve Astronomi alanlarinda yapilan calismalar Bati Avrupa'da mevcut sadece. Biz gereken degeri veremiyoruz galiba. Bir tane güzel siirinden paylasayim okumak istiyenlere:
Dedim:Artık bilgiden yana eksiğim yok;
Şu dünyanin sırrına ermişim az çok.
Derken aklım geldi başıma,bir de baktım
Ömrüm gelip geçmiş , hicbir sey bildigim yok.

Burda da buyuk ihtimalle anladigima gore "her seyi bildigini sanan kisilere" bir elestiri veyahut onlari sorgulama mevcut.

Yazar/Kitap: Denemeler/Montaigne
Bu yazar sadece yazar değil aksine filozof. Yani sonlarda biraz sıkıci buldum. Bulmamın sebebi tamamiyla bu türe yabanci olmam. Yoksa sıkılacagınız bir kitap değil. Kendi goruslerini veya dertlerini sanki arkadasiymissiniz gibi size anlatiyor. Her konuyu irdelemesi takdire sayan. Ama kitabi okuduktan sonra "Bu yazarin Tarih bilgisi hic azimsanamayacak kadar varmış be" diyeceksiniz. Antik Yunan ve Antik Roma tarihini cok iyi biliyor ve o donem sairlerinden cokca alintilar yapiyor. Bana keyif veren yanları filozoflarin kucuk oykulerine yer vermesi ve bazi konu hakkindaki gorusleri.

Beni etkileyen bolumu "Amerika'nın bulunuşu" oldu. Tamamıyla insanliğın ozeti. Yani okuyacak olanlar bu bolumu 2 defa okusun. Yani "Subjektif" yaklasir sandim ama tamamiyla "Objektif" yaklasmaya calismis konulara. Kendini de elestirmesi bunu kanitlar niteliginde.

Yazar/Kitap: Ömer Hayyam/Rubailer
Şiirleri güzel ve anlaması zor. Yani saraptan tut aşka kadar her seyi sorguluyor. Tabi anlamadigim yanlari oldu ama kulak zevkime baya iyi geldi veya a+a+b+a'nin duzeninden kaynaklanmiş olabilir. Hayyam'ın sadece tek kitabi basılması üzücü. Matematik ve Astronomi alanlarinda yapilan calismalar Bati Avrupa'da mevcut sadece. Biz gereken degeri veremiyoruz galiba. Bir tane güzel siirinden paylasayim okumak istiyenlere:
Dedim:Artık bilgiden yana eksiğim yok;
Şu dünyanin sırrına ermişim az çok.
Derken aklım geldi başıma,bir de baktım
Ömrüm gelip geçmiş , hicbir sey bildigim yok.

Burda da buyuk ihtimalle anladigima gore "her seyi bildigini sanan kisilere" bir elestiri veyahut onlari sorgulama mevcut.

Yazar/Kitap: Denemeler/Montaigne
Bu yazar sadece yazar değil aksine filozof. Yani sonlarda biraz sıkıci buldum. Bulmamın sebebi tamamiyla bu türe yabanci olmam. Yoksa sıkılacagınız bir kitap değil. Kendi goruslerini veya dertlerini sanki arkadasiymissiniz gibi size anlatiyor. Her konuyu irdelemesi takdire sayan. Ama kitabi okuduktan sonra "Bu yazarin Tarih bilgisi hic azimsanamayacak kadar varmış be" diyeceksiniz. Antik Yunan ve Antik Roma tarihini cok iyi biliyor ve o donem sairlerinden cokca alintilar yapiyor. Bana keyif veren yanları filozoflarin kucuk oykulerine yer vermesi ve bazi konu hakkindaki gorusleri.

Beni etkileyen bolumu "Amerika'nın bulunuşu" oldu. Tamamıyla insanliğın ozeti. Yani okuyacak olanlar bu bolumu 2 defa okusun. Yani "Subjektif" yaklasir sandim ama tamamiyla "Objektif" yaklasmaya calismis konulara. Kendini de elestirmesi bunu kanitlar niteliginde.
Hayatını Allah'ı bulmaya adamış biri, ömrünün sonlarına doğru hiç bir şey bulamadığını, anlayamamış olduğunu itiraf ediyor.

Yazar/Kitap: Vladimir Bartol/Fedailerin Kalesi:Alamut.
Kitap ilk başlarda merak uyandırdı. Olayı gözlemci olarak izliyorsun ama arada sırada hakim bakış açısı ile sahit oluyorsun. Yani bastan sona kadar güzel gitti,Fedailerin beyinlerinin yıkanması ve Sabbah'ın bu planının zekice tasarlanması baya şaşırtıcı idi. Sonunda beklediğim gibi Ibn-i Tahir Hasan'ı öldürmedi ona kızdım biraz. Yani yazarın son bölümlerde Hasan'ı oldürup , Alamut'un yıkılışına(Yani sistemin) kadar olay çercevesinde göstermesini bekliyordum. Yani keşke 750sayfa yapıp o 250sayfa'da o dedigim olayları aktarsaydı daha çok sevebilirdim. Sabbah-Ömer Hayyam ve Nizamül-mülk ilişkisine yer vermiş. Biraz araştırma yaptığim kadarıyla tarihsel olgu ve belgelere uyarak bu yapıtı hazırlamış. Tabi biraz sapma olabilir ama yazarın bunu düşünmesi yeterli. Yani ama daha iyi olabilirdi. 2'dir yaptığım çıkarıma göre Semerkant olsun Alamut olsun tarihsel romanın tamamen kusursuzlaştırılması ve roman tadında olması zor gözüküyor.

Semerkant ile benzerlikle var. Ama bazı tutmayan yerlerde var. Mesela Hasan'ın vergi üzerine olan yazıların tamamamını çıkardıği Nizam'ın oyunu sayesinde yarısının olmaması ve bunun sonucu saraydan atılması her 2 romanda da belirtilmiş. Ama Semerkant'ta Nizam'ın öldürülüşü Sultan Melikşah ile gezintisinde bu olay meydana geliyordu. Ama Alamut'ta Nizam bir sefer sırasında öldürüluyordu.

Son düzenleme:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık