Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

En Son Hangi Kitabı Okudunuz?

• Konbuyu başlatan Reversi
  • Başlangıç tarihi
Yazar/Kitap: Albert Camus/Düşüs
Camus'un "Yabancı" kitabına gore cok ilginç bir kitabı. Yani "Yabancı" kadar iyi olmasa da etkileyiciydi. İnsanın "Ahlak'ını" "Hz.İsa'yı" "Tanrı'yı" ve "Hristiyanlığı" sorgulama mevcut. Ana karekterde Camus'un özelliklerinı gormek sasirtici idi. Resmen ana karekter kendini tanitirken Camus'un hayatini okuyormusum gibi oldu. Hayatın gerceklerini bir bir one surmesi cidden kitabi etkileyici yapıyor. Ama ilk Camus okuyacak kisiler "Yabancı" romanini okuyup edebi eserin tadına ulasmali.

Beyaz Diş
Son zamanlarda okuduğum en güzel kitaptı. Roman boyunca resmen Beyaz Diş oldum ve onun hissettiklerini hissettim. Güzel Smith'ten nefret ettim ve Weedon Scott'a hayran kaldım. Normalde sonlara pek aldırmam ama bu kitabın sonunda Beyaz Diş'in ölmemesini ve mutlu bir sonla bitmesini her şeyden çok istedim.

Yazar/Kitap: Dostoyevski / Yeraltından Notlar.
Tek kelime ile okunması gereken kitap. Ne desem yersiz kalacağı için 2 cümle ile özetlemem gerektiğini düşündüğüm ve bir kez daha yazarına saygımı arttırdığı kitap.

Nietzsche Agladıgında - Irwin D. Yalom.
Kitap adının hakkını vermekle kalmayıp iceriginin hakkıni da veriyor. Bu kadar etkilenmezdim derdim ama tumden etkiledi beni. "Yanlızlık,Yaratıcı,Aşk,Ümitsizlik,Toplumsal Yaşam" gibi konuları sorguluyor. Kurgusal bir roman ama yazar Nietzsche,Freud ve Breuer hakkında kapsamlı ders ve bilgi alıyor Alman Akademisi Profesorlerinden. Kitapta bazi mektuplar var bunlarin baziları gercek oldugunu belirtmis son sozde. Zaten yazar kisilerin davranis ve duygularini gerceklikle bagdastirarak yakinlastirmaya calismis. Neyse ilkten bir yolculuğa çikiyorsunuz ilk once Breur Nietzsche'yi iyilestirirken sonlarda Nietszche Breuer'i iyilestiriyor :D Nietzsche'in sözleri bende affedersin davul etkisi yaptı. Yani onceden belirttigim gibi tum degerlerimi sorgulamama ve tekrardan gozden gecirmeme sebeb oldu. Özümseyerek kitaptan tam verim almaya calıştım ve bazı aforizmaları çizmemek çok zor. Yani Nietzsche'nin insan hakkındaki tespitleri takdire şayan. Freud'un da Breur ve Nietzsche 2lisine katılmasıni isterdim ama yazar uygun gormemis. Pisman olunmayacak kitaplar listesinde olmali

Rahel Tanrı'yla Hesaplaşıyor - Stefan Zweig
Menkıbe(Dini Hikaye) sevenler varsa okuması gereken bir eser. 3 hikayeden oluşuyor. 2'si Hristiyanlık Din'inde Nuh Tufanı ve Rahel ve Yakup'un ayrışmazlığı Rahel'in Tanrı ile hesaplaşması. 3'cüde önsözde anladığıma göre Hint Külturüne ait Mahabrata Destan'ında geçen bir kesit. Ama Zweig kalemiyle güzelleşiyor. İlk'te "inanç ve bağışlanma" duygusu sorgulanırken ikinci ve ucuncude insanların "Günahlarının neden işlediği" sorusunun irdelemesidir veya anlatılmasıdır. Her hikaye hoşuma gitti. Ama beni asıl etkileyen ilk ve son hikaye oldu. 2 ve 3 hikayede Nazi Almanya'sının verdiği tehlike nedeniyle(Yahudi Sorunu) Zweig'in ülke değiştirmesinin nedenlerini ve sonuçlarını goreceksiniz. Yani 2 ve 3 hikaye kendi hayatından kesitler oldugunu dusunuyorum. Çünkü 2'ci de Zalimliği gören kuşun geri dönmeme olayı ve 3'cude eylemsizlik eden insanın bile günaha gireceğini dünyadaki kotuluk problemine karsi cikmadigi surece kendisinin kotu oldugunu isliyor. Ama burda 3 hikaye var Zweig asıl 5tane Menkıbe yazmış. Diğeri Gömülü Şamdan diğeri Zıt Hikayeler. Gomulu Samdan'i bulursunuz/buldum ama Zit Hikayeleri bulamadim. :D

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık