Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

En İyi Tasarlanmış Karakterler

Fikir alışverişinin olmadığı yerde gelişme, ilerleme olmaz. Bu gördüğün konuya herkes 'en iyi tasarlanmış karakter' gözlemini yazsa ne olacak? Nereye varacaksınız? Bir müddet sonra konu tıkanacak, unutulacak ve silinip gidecek. Şurada iki tartışma çevirelim ki ufkumuz açılsın, yanlış mı düşünüyorum yoksa, anlamadım.
Madem tartışma diyon Mahir-dono açalım. :D
Toriko da her tarafı kaslı ve birbirine benzeyen adamları Op den kimseyle kıyaslayamıyorum. Kas derinliği var tabi.

Bende Toriko'daki karakterleri, One Piece'ten daha yaratıcı buluyorum. Her çıkan karakter özel olarak çiziliyor. Her birisine yeni bir tarz, görünüş, kişilik, yetenek ve detay ekleniyor. Hiçbir şekildede bu detaylardan taviz verilmiyor. Karakter çeşitliliği çok fazla.

Teppei, Alfaro, Melk, Sunny, Grinpatch gibileri örnek verilebilir bence.

Bahsettiğim olay çizim değil Metin Taiço, bizatihi karakterden bahsediyorum. :D Çizim mangakanın verdiği görüntüden ibarettir. Ona bakarsan OP'da hiç mi birbirinin tıpatıp aynısı karakter çizimi yok? Nami'yi taslak olarak kullanıp kızların %80'ini çiziyor mangaka. Benim bahsettiğim çizimden bağımsız safi karakterin ruh halidir, özüdür yani. Karakterin derinliği derken altının ne tür bir geçmişle doldurulduğu da beni ilgilendirmiyor, mühim olan subjektif durumudur karakterin. One Piece serisinde aklına takılıp orjinalmiş diyebileceğin kaç karakter var ve özellikleri nelerdir? Ben bir iki örnek vereyim, mesela WB. Adamı 2 kelime ile özetleyebiliyorum bak, Aile ve Onur. Bu iki kelimeyi alıp, Cüneyt Arkın'ın ayakta öldüğü filmi de izleyip karakter çizmiş mangaka, bu mu orjinallik? E. Oda 720 bölümde binlerce karakter çizmiştir ama hepsi yüzeysel geliyor bana açıkçası. Onur, haysiyet, saf- salaklık, zekilik, ciddilik, ağırlık vs içi boş kavramlar. Bunları doldurmak gerekiyor.
toriko hiç okumadım. torikoda ne tarz kişilikler var. yani karakterler onur zekilik ciddilik filan. bunlar yoksa torikodaki orjinal karakterler nasıl merak ettim ?

Bahsettiğim olay çizim değil Metin Taiço, bizatihi karakterden bahsediyorum. :D Çizim mangakanın verdiği görüntüden ibarettir. Ona bakarsan OP'da hiç mi birbirinin tıpatıp aynısı karakter çizimi yok? Nami'yi taslak olarak kullanıp kızların %80'ini çiziyor mangaka. Benim bahsettiğim çizimden bağımsız safi karakterin ruh halidir, özüdür yani. Karakterin derinliği derken altının ne tür bir geçmişle doldurulduğu da beni ilgilendirmiyor, mühim olan subjektif durumudur karakterin. One Piece serisinde aklına takılıp orjinalmiş diyebileceğin kaç karakter var ve özellikleri nelerdir? Ben bir iki örnek vereyim, mesela WB. Adamı 2 kelime ile özetleyebiliyorum bak, Aile ve Onur. Bu iki kelimeyi alıp, Cüneyt Arkın'ın ayakta öldüğü filmi de izleyip karakter çizmiş mangaka, bu mu orjinallik? E. Oda 720 bölümde binlerce karakter çizmiştir ama hepsi yüzeysel geliyor bana açıkçası. Onur, haysiyet, saf- salaklık, zekilik, ciddilik, ağırlık vs içi boş kavramlar. Bunları doldurmak gerekiyor.
Ona bakarsan acacia-roger,op de tanrı :D ya da mihawk-zoro=guts.Hepsi birbirinden aşırıyor.Saf karakter bulmak zor.

Kakuri(Bokko):Katışıksız orjinal karakter, okuyanlar için
Bir kadına acımadan yumruk atan bir baş karakter
Nanba Mutta(Uchuu Kyoudai):İçimizden biri
Kenshiro(Hokuto no Ken):Tek dokunuşla herşey mümkün

Bende Toriko'daki karakterleri, One Piece'ten daha yaratıcı buluyorum. Her çıkan karakter özel olarak çiziliyor. Her birisine yeni bir tarz, görünüş, kişilik, yetenek ve detay ekleniyor. Hiçbir şekildede bu detaylardan taviz verilmiyor. Karakter çeşitliliği çok fazla.

Teppei, Alfaro, Melk, Sunny, Grinpatch gibileri örnek verilebilir bence.
toriko,karakter agırlıklı bir seri zaten,gercekten sekil orjinal adamlar var.mesela tommyrodu hiç sevmem igrenctir ama orjinaldir,zaten torikoyu, toriko yapan aksiyon,bol vs,karakterler.one piecei, one piece yapansa kurgu,hikayenin derinligi,eldeki malzemenin genişligi...bana kalsa en iyi karakter tasarımları bleachte. ister orjinal olsun ister olmasın :ehe:

mahir, toriko mangakası gibi degil ama, e.oda. bunuda hesaba kat.yani adamın daha büyük iş yükü ve daha cok ugrasısı var.bizim tayfadaki kişiler mesela cidden orjinaldir.nerede gördün,mavi burunlu rengeyiginin insan meyvesi yedigini.sonra yasadıgı duygusal travma ve ve kendine yer bulma ihtiyacı falan kıyaktır.

yani brook,franky,sanji,zoro diye gider.her birinin hikayesi,karakterleri orjinal ve derin,sadece luffy genel d. özelligi olarak saiyajinlerden araklanma, ama onunda meyvesini,ve meyveye kattıkları bile orjinal.

diger cok karakter zaten hikaye yürüsün diye cıktılar.tayfa üstlerine bastı devam etti.yani adamın elinde tonla karakter var, her birini orjinal yapamazki,en güzel örnegi amiraller...adam direk ünlü isimlerden esinlenip yapıstırmıs,kendi sanki inkarmı ediyor :D verdigi meyve gücleride olabilecek en muhtemel,element cesitleri. ;)

yani torikonun karakterleri üsttede yazdım, daha kıyaklar kabul ama,one piecei efsane ve gecilemez yapan kurgusu ve hikayesinin derinligi,yüz bin tane cöp çizildi diye degil,bizim tayfa ve yasadıkları bize, yasattırıldıgı için takip ediyoruz,işi gücü bıraktım bak spoiler bekliyorum simdi mesela :D

ha diğer karakterlerden, doflamingo bence en yaratıcı karakteri e.odanın,tipi falan aykırıda olsa iyi düsünülmüş,dedigim gibi bana kalsa onca manga-animeye baktım,bleachin karakterleri bana hep cok harika gelmiştir,üstte yazmadım sıra cok uzardı,grimmjow,ulqiorra,neliel,madarame,kenpachi hepsi saglamdır.

ama daha önce yazdım yine yazayım zaraki,vegeta,zoro ve birde hadi grifftih der bu 4 ünü ayırırım:artiz:

eustass kid
blackbeard
x-drake
doflamingo
trafalgar law hepsi iyi tasarlanmış karakterler.
death note l var çok orjinal bir karakter.

Lelouch
C.C (code geass)
Goku
Majin Buu
Cell
Kid
Apoo
Zoro
Franky
Doflamingo
Kizaru
Tommyrod
Sunny
Itachi
Pain
Bee
Ulquiorra
Aizen
Urahara
Mikasa
Rikka
Dekomori
Kurapika
Hakase (nichijou)

Sakata Gintoki: Anlatmaya gerek yok Bu adam tamamen kendine has bir adam
Hasegawa Taizo: hayatın her türlü sillesini yemiş yine de asla yıkılmamış; isyanın, serzenişin, inadın yenilmez savaşçısı...
Zaraki Kenpachi: Tasarım- kişilik tam oturmuş Bleach'ı takip nedenimdir kendisi
Jiraya Sensei: Bu adamın felsefesini gerçekten sevmiştim. boş yere harcandı

One pieceden karakter koymayacam çünkü 3 5 karakter hariç hepsi zaten ustaca tasarlanmış

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık