Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] Dereyi Görmeden Paçaları Sıvamak

Oda sbslerde mangada olanlar sınırında cevap veriyor. Aslında öyle değil böyle deyip gelecek manga bölümlerinden spoiler mi versin? Mesela bir databookta sabo öldü diyor. Çünkü o manga sayısına kadar öyleydi. Öyle anlatılması gerekiyordu. Sizin mantığınıza göre zoronun kılıç değiştirmesi de shimotsuki çıkması da adının aslında shimotsuki Zoro olması da retcon olur. Oysaki tüm seri boyunca her yerde adı roronoa Zoro yazıldı.
Ne ilgisi var? Oda kendisine gelen her soruyu cevaplamak zorunda değil. Cevabı sıkıntılı bir soruyu hiç yanıtlamayabilir yani, yalan söyleyerek okuyucuyu kandırmasına gerek yok.

Aga noluyor yav…? Bu böyle ikinci konu… 13 yıldır okuduğum seriye daha neyin sabrını vereceğim…? Adam dalga geçer gibi işliyor olayları… yok şu şöyleydi aslında… yok meyve kaçıyormuş aslında… hele şu son 3 bölüm de olanlar için Oda’nın suratına tükürmek lazım… aynı şeyleri ve Oroçi okuyoruz la resmen her hafta. Eiichiro Oda açık açık s.çtı sıvadı… bundan sonra yapacağı tek şey de daha fazla tüy dikmek olur. Bu herifin asıl Foreshadow’u da o iğrenç balık adam adası arc’ın da yapılmıştır… serinin içine nasıl edeceğinin Foreshadow’u olarak. Adam okuyucusunu kale alıp da düzgün tutarlı bir şey çizmeye uğraşmıyor bile… nasıl olsa ben ne versem yer bunlar diye düşünüp çiziyor ki… şöyle bir bakıyorum da harbiden de haklı… hala övülüyor herif… hadi översin tamam beğenmişsindir ama bir de beğenmeyenlere laf ediliyor… kusura bakmayın da türk dizisi tadın da ilerliyor Op… Çukur dizisinden farkı yok anasını satayım…

O değil de biz de bir konu açalım bari… “Görünen köy klavuz istemez” diye… skskksks

Yazıdan neyi anlatmak istediğini anlamadım açıkçası, sadece Oda'ya güvenin bekleyin mesajını aldım. One piece veya oda'yı eleştirmek için serinin bitmesini mi bekleyelim? Haftalık çıkan bir ürünü haftalık değerlendirip eleştirmek herkesin hakkıdır diye düşünüyorum.

Oda bir sbsde galiba, dikkatli okuyucuların one piecein ne olduğunu bulabileceğini söylemiş. Demek ki mangada yeterli bilgiyi verdiğini düşünüyor. Yarın çıkıp one piece şu dediğinde birileri çıkıp beğenmeyecek gene :D Sonra gene biriler çıkacak o olduğunu işaret eden manga sayfalarını paylaşacak. Seride mantıksız bulduğumuz çoğu şeyi sonradan öğrendik. Mesela sanjinin bacağından nasıl ateş çıkıyor dedik. Kesinleşmese de kingin geni çıkacak belli ki. Luffy ve zoronun balatasta croco ve mr1i yenmesini hakiye bağladı. Luffy red hawkta elinden nasıl ateş çıkardığını sorduklarında kalbinden geliyor gibi bir şey demişti. Şimdi düşündüğümüz de bu mümkün. Normal şartlarda lastiğin elinden böyle bir ateş çıkarması saçmaydı. Siz geldiniz sürtünme kuvveti dediniz. Oysaki alakası yoktu. Red hawktan bile şüphe etmeliydik. Çabucak iyileşme zoanlarda var diye mangada birçok yerde geçti. Luffy de hızlı iyileşiyor. İç güdüleri iyi. Ve hayvanlarla iyi anlaşıyor. Birisi çıkıp 1 yıl önce luffy acaba lastik beden özelliğine sahip bir zoan yemiş olabilir mi diye konu açsa adama söverdik muhtemelen. Ben her ne kadar sabırsız olsam da daha bitmemiş bir seri için erken karar vermem. Bittiğinde hala akılda soru varsa o zaman ben de sizin gibi söverim. Yoksa daha bitmemiş bir seri için batırdı demenin manası yok. Bu şekilde biterse batırdı deriz. Bu arada ben de olan bitenden memnun değilim. Ama sabırla bekliyoruz.

Şöyle Luffy'nin ilerideki potansiyel rakiplerine göz atacak olursak bunlar:

Dünyanın en güçlü 2 meyvesine sahip Karasakal,

3 Amiral(Kizaru,Fujitora,Ryokugyu), bir baş amiral(Akainu), 2 tane efsanevi denizci(Garp ve Sengoku) ve daha sayamadığım koramirallere sahip olan Denizciler,

Tüm CP ajanlarına sahip olmak yetmezmiş gibi Vegapunk gibi bir dahiye sahip olan ve aynı zamanda denizcileri de yeri geldiğinde görevlendirebilen, başlarının (Im-Sama) ne kadar güçlü olduğu bilinmeyen Dünya Hükümeti,

Son villian olması ihtimaller arasında olan ve hükümetle ilişkili olması beklenen dünyanın en güçlü korsanlarından biri Shanks.

Benim tarafımdan Luffy'nin aldığı bu güçlendirme serinin gidişatı için gerekli bir şeydi.Çünkü Luffy bu gibi bir güçlendirmeyle bu saydıklarımla başedebilir konuma şuanda geldi.
Meyvenin adının değişmesine ve çizgi film efektlerine gerek yoktu. Zaten herkes dev olmasını, etrafı lastik yapmasını falan bekliyordu. Hakisi güçlenince yine bu dediğin karakterleri alırdı, bence buna hiç gerek yoktu.

Uzun zamandır forumdan uzağım, o yüzden konu ile alakalı biraz daha farklı bir bakış açısıyla yaklaşıp olayı bütünsel ele almak istiyorum.

"Bana göre" bu arc One Piece tarihinin en başarısız dönemi oldu. One Piece okurlarının en büyük eksiği ise bunu sadece Nika özelinde eleştirmek.

Tayfa içi güçlendirmeler, olay örgüsü ve Kaido dövüşü gibi ele alınması gereken büyük bir sıçış var ortada.

Ana karakter korsanlar kralının sağ kolundan iki sene eğitim gördü, elde ne var? sadece üç hakinin temel seviyesi. Üstünden dört arc geçti ve bu çocuk gene bir yere varamadı. Wanoya geldi, akranları meyve uyandırmış ve profesyonel bir şekilde kullanıyorlar.

Bana kalırsa en büyük saçmalık burada. Ana karakterin gelişimi hem hız olarak hem de işleniş olarak çok havada kaldı. Akranları eğitim falan almamış, üstüne Luffy Rayleigh gibi bir adamdan eğitim almış ona rağmen hem haki handikabı ile geri dönüyor, hem de uyanan bir meyve yok ortada. Sırf anakarakteri zorlukla güçlendirmeyi mottosu yüzünden oradan oraya süründürdü. Şu tabloya baktığınız da iki yıllık zaman atlaması sonrası bu gücü elde eden Kid ve Lawın Luffyden daha potansiyelli olduğu düşüncesi gayet mantıklı.

Gelelim kral haki mevzusuna. Yukarıda da söylediğim üzere, yüksek ihtimal bu konuda master yapmış karakterlerden biri (öyle olmasa bile önemi yok) ile iki yıllık eğitim almış adam kral hakinin üst düzeyini bilmiyor, ulan hadi kullanmayı bilmiyorsun da varlığını da bilmiyor fikri yok. Durum böyle iken Goda bu adamın sağ koluna bir kılıç veriyor ve bu gücü şak ortaya çıkarıyor. Ana karakterin iki yıllık tüm olayı iptal oldu benim gözümde.

Bu olay örgüsü beni One Pieceden uzaklaştıran en büyük sebeplerden biri. Yanlış anlaşılmasın, Zoronun güçlenmesini istemiyor değilim. Sadece bunun hem anakarakterin gerek dövüş gerekse güçlendirme aldığı olay örgüsünü yerle bir ettiğini söylemek istiyorum.

Zoro iki yıllık eğitim sonrası en baba su altında Hordyi ezdi. Onun dışında dişine göre bir rakiple asla dövüşmedi. Bu süreç boyunca anakarakter Doflamingo, Cracker, Katakuri gibi komutan seviyesindeki karakterlerle dövüştü ve her seferinde haki bitiyor handikabı ile seriden soğuduk.

Tüm bu dövüşler boyunca okurlarda oluşan, yazarın bizde bıraktığı güç algısı Zoronun ilk ciddi dövüşünde en güçlü denilen yonkounun sağ koluna tek atmasıyla yıkıldı, paramparça oldu. Şu tabloya bakınca iki yıl sonrası Zoro>Luffy diyen bile oldu, ki kızmıyorum onlara kabahat Godada.

İki yıllık eğitim de bu teknikleri Zoro ile Luffye Mihawk ile Rayleigh öğretseydi, eminim bir tane okur gıkını çıkarmazdı.

Gelelim Kaido meselesine. Bana göre ağır sıçış olan muhabbetlerden biri de bu. Evet anakarakter zorlanacak, zor dövüş ile zevk alacağız ama ta PHdan beri bu adam bunu yapıyor. Yenil, kalk, gel yen. Burada tek istisna bu yenilme mevzusu kabak tadı verdi, mide bulandırdı. Anakaraktere bu kadar zulüm eden bir mangaka daha yok. Yenil-kalk-yenil-kalk-yenil-kalk şaka mı abi? Tamam Kaidoyu güçlü göstereceksin de adamı perişan ettin yahu? Luffy şuan Kaidoyu yense de yenmiş gibi hissedemedim. Eminim kimse hissetmemiştir. Bana kalırsa Oda zaten kaçırdığı extreme dozunu daha da kaçırdı.

Değineceğim son nokta konu başlığı ile alakalı. Nika mevzusu zaten tahmin ediliyordu. Bir kaç senedir bu konu üzerinde konuşuyorduk. Çok net hatırlamasam da bir kaç sene önce Luffy'nin gear sonrası küçülme mevzusu Chopper üzerinden bağlantı kurup acaba zoan mı demiş ve tartışmıştık. Meyvenin özel bir meyve çıkması falan umrumda değil. Altyapısı her ne kadar çok güçlü olmasa da en azından önceden sinyal yakmıştı. Benim bu konuda canımı sıkan şey olayların işleniş tarzı ile meyvenin absürt gücü. Olaylar tek bir arca yığıldığı için altyapısı zayıf ve tutarsız hissettirdi. Meyve gücü ise stabil değil, istediği şekilde kullanıyor. İçime sinmedi.

Neyse, uzun lafın kısası eleştiri yapacaksak biraz daha olayları bütünüyle ele almak gerektiğini düşünüyorum. O yüzden genel olarak rahatsız olduğum şeyleri yazmak istedim. Kafa ağrıttıysam affola.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık