Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Askerlik

@Bavs

Tabanlık ( 1 ay için gereksiz ama ayağım hassas diyorsan olabilir. Bota alışık değilsen vurabilir. Bir yara bandı da alabilirsin o zaman.)

Fanila ve içlik (soğuk yere gidiyorsan içlik gerekli. Hatta birkaç tane al çamaşır yıkamak her zaman sorundur. Fanila bir kaç tane olabilir.)

Çorap ve don (çoraba bazıları takıyor o yüzden garanti olsun asker yeşili al ama don için renk ve tip fark etmez. İkisi için de biraz çok al. Çamaşır yıkamak sıkıntı)

Kulak tıkacı (gereksiz, zaten işe yaramıyor.)

Asma kilit (gereksiz, zaten değerli neyin var ki askerde. Botuna, telefonuna ve cüzdanına sahip çık yeter.)

Tıraş seti diş seti (seti bilmem de 6 lı Gillette 3 bıçaklı traş bıçağı paketi ve bir Gillette köpük işini görür.) (Jel tavsiye etmem bıçağı tıkıyor.)

Boyundan asmalı cüzdan (gereksiz)

Ağrı kesici (hassas bir vücudun varsa gerekli ilk günler spor yorucu gelebilir)

Kağıt sabun ( ilk defa duydum. Gereksiz)

Eldiven (gereksiz çünkü farklı renk eldiven zaten yasak. Ama asker yeşili alırsan olur. Sanki onu da askerde veriyorlardı ama emin değilim.)

Tuvalet kağıdı (gereksiz zaten var ama olmasa da kantinde satılıyor. Belki bir tane çok ekstrem durumlar için olabilir.)

Yastık kılıfı (çok titizsen alınır ama çarşaflar düzenli aralıklarla yıkanıyor. Tabii temizliği tartışılır. İlla alacaksan mavi al farklı renge izin vermezler.)

Dudak nemlendirici (normalde gereksiz ama cilde göre değişir tabi)

Giysi torbası (çamaşır yıkama filesini kastediyorsan gerekli ama başka bir şeyse gereksiz)

Son bir ekleme. Çok fazla eşya alma o kadar yerin yok. Ufak bir dolabın olacak hangi birini sığdıracaksın? Zaten çorap, baksır, traş bıçağı, içlik, fanila vb. kantinde satılıyor. Sadece ilk günler herkes hücum ettiği için bitebiliyor. 1, 2 hafta sonra her şey normale döner. O yüzden bu tür şeylerden ilk hengameli günleri atlatacak sayıda alsan yeter sonra kantinden alırsın. Ben acemi birliğindeyken çamaşır makineleri bozuktu. Galiba hiç çorap falan yıkamamıştım. Kantinden alır giyer atardım.
En önemli ekipmanı söylüyorum: Tükenmez mavi kalem. İlk günler bir sürü kağıt işi oluyor kalem sırası beklemekten kurtulursun.
Herhangi bir şeyden anlayan var mı derseler hiçbirine anlıyorum deme gereksiz yorulursun. Bizim grupta bilgisayardan anlıyorum diyen bilgisayar mühendisine gece 2 ye kadar isim listeleri hazırlatmışlardı. :)
Görüntülü telefonun var mı diye sorarlar genelde üstünü aramazlar. Yok de geç. Nizamiye girişinde ararlarsa (sanmıyorum) içeride teslim ederim dersin.

Sevk tarihim yarın başlıyor testimi yaptırıcam negatif çıkınca yol izni ile gideceğim. Biraz gerginlik var ama 1 ay gidicem zaten hem kafamı resetlerim, ortam değişikliği iyi gelir belki diye düşünüyorum.

çanta yaptım,
Tabanlık
Fanila ve içlik
Çorap ve don (siyah sorun olmaz umarım)
Kulak tıkacı
Asma kilit
Tıraş seti diş seti
Boyundan asmalı cüzdan
Ağrı kesici
Kağıt sabun
Eldiven
Tuvalet kağıdı
Yastık kılıfı
Dudak nemlendirici
Giysi torbası

Tavsiye olarak eklemek istediğiniz ya da şu gereksiz bence dediğiniz varsa belirtirseniz güzel olur.
Bugün terhisimi aldım elime. Kazasız belasız görevimi yaptım. Ortam değişikliği iyi olur kafa resetlerim falan yazmışım ama hiçte öyle olmadı. İnsan ilk girince sudan çıkmış balıga dönüyor direkt. Ondan sonra ortama falan alışınca zaman saymaya başlıyorsun ama saydığın 1 gün sivildeki 3 gün gibi bir şey. Ortam , arkadaşlar falan iyiydi. Komutanlar kötü davranmadılar sorunlarımızla ilgilendiler (cimer’den cok tırsıyorlar). Yemekler güzeldi, Eğitimler falan da ağır değildi , spor tarzı şeyler yaptırmıyorlar zaten. Hava cok soguk olduğunda yemekhanede yazılı eğitim falan yaptırıyordu komutanlar sagolsunlar(içerisi dısarıdan daha soguktu ama neyse :D)
Uzun lafın kısası güzel askerlik yaptığımı düşünüyorum ama en iyi şartlarda bile bu askerlik denen şey baya kötü. Hele kötü şartlarda 6 ay falan yaptığımı düşünemiyorum . İmkanı olanlar bedelli yapsın derim. İmkanı olmayanlar imkanını zorlasınlar , ya da 12 ay yedek subaylık yapsınlar. Yedek subaylığa bende negatif bakıyordum 6 ay yapılır 12 aya gerek yok falan diye düşünüyordum ama gidince gördüm ki yedek subaylık daha mantıklı.

askere giderken götürülecek şeylere gelirsek her şey kantinde var. Kartınızda para olsun, hiçbir şeye ihtiyacınız kalmaz.
Bence mutlaka yanınıza almanız gerekenler;

sivil ayakkabı , terlik , üst baş,
Kaliteli bir tabanlık
Soguk yere gidiyorsanız bepanthol krem ve lipstick(kantinde var ama dandik)
Beyaz Muayene eldiveni( mıntıka yaparken gerek yok ama tuvalet temizlerken eldiven vermiyorlardı. Kantinde var mi yok mu bilmiyorum.)
Kaliteli çorap(kantindekiler cok dandik.)
Artı olarak tıraş seti diş seti falan kişisel bakım şeylerinizi koymak için çanta ve eşyalarınızı ayarlayabilirsibiz ama tıraş çantası, gillette diş fırçası falan onlarda kantinde var.

Kitap falan cok almayın haftaiçi cidden zaman kalmıyor. 3 kitap ideal bence 1 ay için. Asosyal olmayın insanlarla kaynasın. İnsan tanımak için güzel bir ortam askeriye. Sivilde alakanız olmayacak insanlarla beraber yatak yapıp bot bağlıyorsunuz.

En cokta yalnız kalmayı özledim lan

Bugün terhisimi aldım elime. Kazasız belasız görevimi yaptım. Ortam değişikliği iyi olur kafa resetlerim falan yazmışım ama hiçte öyle olmadı. İnsan ilk girince sudan çıkmış balıga dönüyor direkt. Ondan sonra ortama falan alışınca zaman saymaya başlıyorsun ama saydığın 1 gün sivildeki 3 gün gibi bir şey. Ortam , arkadaşlar falan iyiydi. Komutanlar kötü davranmadılar sorunlarımızla ilgilendiler (cimer’den cok tırsıyorlar). Yemekler güzeldi, Eğitimler falan da ağır değildi , spor tarzı şeyler yaptırmıyorlar zaten. Hava cok soguk olduğunda yemekhanede yazılı eğitim falan yaptırıyordu komutanlar sagolsunlar(içerisi dısarıdan daha soguktu ama neyse :D)
Uzun lafın kısası güzel askerlik yaptığımı düşünüyorum ama en iyi şartlarda bile bu askerlik denen şey baya kötü. Hele kötü şartlarda 6 ay falan yaptığımı düşünemiyorum . İmkanı olanlar bedelli yapsın derim. İmkanı olmayanlar imkanını zorlasınlar , ya da 12 ay yedek subaylık yapsınlar. Yedek subaylığa bende negatif bakıyordum 6 ay yapılır 12 aya gerek yok falan diye düşünüyordum ama gidince gördüm ki yedek subaylık daha mantıklı.

askere giderken götürülecek şeylere gelirsek her şey kantinde var. Kartınızda para olsun, hiçbir şeye ihtiyacınız kalmaz.
Bence mutlaka yanınıza almanız gerekenler;

sivil ayakkabı , terlik , üst baş,
Kaliteli bir tabanlık
Soguk yere gidiyorsanız bepanthol krem ve lipstick(kantinde var ama dandik)
Beyaz Muayene eldiveni( mıntıka yaparken gerek yok ama tuvalet temizlerken eldiven vermiyorlardı. Kantinde var mi yok mu bilmiyorum.)
Kaliteli çorap(kantindekiler cok dandik.)
Artı olarak tıraş seti diş seti falan kişisel bakım şeylerinizi koymak için çanta ve eşyalarınızı ayarlayabilirsibiz ama tıraş çantası, gillette diş fırçası falan onlarda kantinde var.
Geçmiş olsun...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 3)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık