Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] 8 Asırlık Lanet... Analiz ve Öngörü

Oda daha bayağı genç bir elaman... Akira Toriyama'nın Dragonball'ıyla karşılaştırırsak istese 10 - 15 sene bile götürür... :D ama muhtemelen OP'in yanında kafasında daha elli proje falan vardır... Suyunu çıkarmaz muhtemelen... :D

Revillian

İyiki gençmiş aman Allah korusun bir(tahtaya vurun:D) ölse bi daha anime toparlanmaz biter mazallah...

zatoci

piüüfff yaşlanıyorum sanırsam :) anlamakta zorlandım :D . Uykusuzluktanda olabilir gerçi . Öncelikle eline sağlık . Bizim tayfanın Antik krallık soyundan geldiğini düşünüyosun galiba . İlginç bi teori . Bizim tayfanın Raftel i Nico robin in Poneglpyh ları okumasıyla bulabileceklerini düşünüyorum . Manganın sonunda Roger ın yapamadığını Luffy yapabilir ve Dragon la beraber WG ile savaşabilir ve dünyayı bozulmuş düzenden kurtarabilir .

Fivv... Ne yaptın sen ya... Bleach sürer gerçi... Oda da 15 sayfalık manga da 2 baloncuk, koca bir sayfayı dolduran manasız bir Aizen parmağı çizse, 2050de de bitebilir şaşırmam... :D Gerçi orada da daha 0. Takım - Ruh Kralı gibi 50 tane hede hödö var ama... Oda yine de riske atmaz kendini diye düşünüyorum... Hoş 70 bölümlük Water 7 yalnızca bir günü anlatıyordu, bunun gibi iki saga daha yapsa muhtemelen götürür ama eminim onun da kafasında bir zaman çizelgesi vardır...

güzel yazmışssın gerçekten.bende biraz basitinden yazayım .OP de 3 güç var şuan ama asıl güç olarak birde one piece var.asıl olarak denizciler ve korsanlar birbirine düşman ama devrimciler ise ideal olarak sanırım sadece denizcilere değil iki tarafada ters çıkacaklar.yani devrimcilerin korsanlara sempati duyması gibi bir olay olmasını istemem .Rogerın bile grandline ı 3 yılda fethetmek gibi işler yaptığını biliyoruz ,devrimciler girince OP de çıta çok yükselecek bunu savaşta WB nin sözlerine bakarak anlayabiliriz .Ve çok farklı güçlerde çıkmaya devam ediyor Pxler ve iki meyveli BB gibi.Serinin güzel gittiğini düşünüyorum ama çok çok uzaması yanlış olur yani en fazla bir 400-500 bölüm daha sonrası abartı olur bence .yani istediği gibi uzatır Oda ama thriller bark gibi arcların devamı gelirse çekilmez

Boa HancocK

Her şey doğru dostum haklısın. Fakat o bitiş olayına benim de kafam takıldı. Çünkü ben bir keresinde derin düşününce WG'nin D. soyuyla ilgili bağlantısını ve diğer korsanların da hatta East Blue'nin de D. soyuyla bir ilişkisi olduğunun varsayımını yaptım. Çünkü tayfada ki kişiler hadele hüdele seçilecek adamlar değiller. Onların D. soyuyla ilgili bir bağının olduğunun kanaatindeyim. En azından Nami , Zoro , Sanji , Usopp 'un... Çünkü East Blue ile ilgili birşeyler döndüğü apaçık ortada. En güçsüz deniz denmesinin nedeni belkide D. sülalesi(!) ile ilgili olabilir. Yani D. sülalesini eğer düşündüğüm gibi WG halletmiş ise veyahut başka büyük bir güç East Blue diğer denizlerden güçsüz düşmüş olabilir... Bilemiyorum belkide saçmalamış olabilirim ama mantıklı geldi bana.

Ellerin dert görmesin aklına sağlık dostum .. :)

Bana kalırsa ileride Oda tarafından One Piece evrenin üç büyük güç kavramı yeniden şekillenecek... Kişiler bazından taşacak ve : Denizciler, Devrimciler, Korsanlar arasında parçalanan ve çağın gereği olarak yeniden şekillenen bir tarih oluşturulacak... Bunun için öncelikle bu gruplar arasında ki farklılıkları ele almalıyız... "Poneglypler" üstünden şekillenen ve "Ohara Katliamı" ile son şeklini alan çağ, korsanların ve devrimcilerin beklenmedik müdahaleleriyle bir sonuca ulaştı zaten. Shiro Hige'nin ölümü, Luffy'nin çanı çalışıyla beraber Yeni Dünya'da Shanks'ın (ki kendisi Oda'nın OP evrenindeki bilincidir bir bakıma) haberini verdiği "Umursamazlık Çağı"nı başlattı... Gelelim üç farklı algının şekillendirdiği Yeni Dünya'ya...

3 Farklı güç senin bahsettiğin şekilde olmaz olmamalı.Devrimciler korsanlar gibi düzensiz ve biribrinden bağımsız hareket eden bi grup serseriden oluşmadığı için ve bunların esas alanı deniz olmadığı için denizciler yetersiz ve hatta işlevsiz kalacaktır.Bunu denizciler yerine dünya hükümeti dersek daha doğru olur

Doflamingo savaş esnasında adalete dair çok keskin ve ne yazık ki tutarlı bir tespit yapar;

""""Adalet mi? Adalet yalnızca değer yargılarıdır. Hiç savaş görmemiş bir çocukla, barış yaşamaya hiç fırsat bulamamış bir çocuğun adalet anlayışı arasında dağlar kadar fark vardır. Değer yargıları birbirine neredeyse taban tabana zıttır. Biri için cinayet, katliam ve terör anlamına gelen şey, diğeri için direniş, zafer ve savunma anlamına gelebilir... Evet haklısın -kazanan adalet olacak. Çünkü zaferi kazanan adaleti savunduğunu iddia edecek ve tarihi bu şekilde yazacak-..."""

Korsanlar; yani basit güdülerle hareket edenlerin aksine, amaca ya da kaosun macerasına yönelen büyük korsanlar, dünyanın kalanıyla aslında bir şekilde çoktan bağlarını koparmış, yeryüzünde kendince adalet dağıtan, dünyanın ne düşündüğünü umursamadan ve kendinden ödün vermeden... İradesini yalnızca "nakama" dedikleri insanlara teslim eden ve onlar için, kendi hayalleri için savaşan insanlardır... Hepsinin amacı ne kadar farklılık gösterirse göstersin, temelde sahip oldukları içgüdü; "özgürlük"tür. Kimisi bunun yönetmekten geçtiğini düşünürken, kimiside kendi yolunda kendini var etmekten geçtiğini düşünür.

Bu açıdan onurunu ayaklar altına alan Kuro Hige bile, planlarını bunun üstünden şekillendirir. Hasırşapka tayfası ise daha çok "carpe diem, başka bişey demiyem" türden kişiliklerdir. Anı yaşamaya odaklı, en iyi olma, en güçlü olma, en cesur olma, keşfedilmemişe duydukları merak gibi amaçları taşıyan, bir şekilde kendilerince büyümek zorunda kalmış, feleğin en sert sillesini yemiş, ama buna rağmen yaşamak her şeye değer diyen tiplemelerdir ki kendilerinin bu belirsiz aile karmaşaları da bana kalırsa 8 asır önceki krallığın soyundan gelen aileleri için onları bir nevi koruma yöntemiydi... Hoş kral ya da krallıkla ilgili bir tutkuya sahip değiller ama yine de yetenek ve potansiyelleri Saiya-jin vari atraksiyonlara müsait kardeşlerimizdir kendileri... Ki Oda'nın da sonunda bu sonuca ulaşacağını düşünmekteyim.

Tüm tayfa kraliyet soyundan geliyosa fazla pembe diziye döner.Atalarının yönettiği toprakları asırlar sonra kaderin ağlarını örerek biraraya getirdiği bir grup genç varis'in dünyayı tekrar huzura ve adalete kavuşturmalarını izlemiş oluruz ki buda çok zorlama olur.

Denizciler; açısından ise durum biraz farklı. Gorousei'yi bir yana koyduğumuzda çok çok geriye kalan bir avuç üst düzey yetkilinin ve muhtemelen modifiye öncesi "Devrimci" Kuma, Yanlız Kovboy'un denizdeki karşılığı Mihawk (bana kalırsa kendisinin ShichiBukai olmasının sebebide W.G. başını ağrıtmasın diyedir), dünyanın acımasızca gülen yüzü ve insan doğasındaki kirliliğin birebir aynası olan Doflamingo ve bir kaç yeni dünya korsanının dışında kimsenin bilmediği bir sırrı paylaşmaktalar... Bu sır "boş yüzyıl"ın kaderi ve bugünkü Calestial Dragon dallamalarının ataları olan 20 ülkenin liderinin, Antik Krallık ya da bana kalırsa "D.'nin Mirası" denilen altın çağı yok edişine dairdir...

Bu sırra DOF dışında bi schibukai'nin vakıf olma ihtimali çok düşük hele mihawk gibi hayattaki en büyük amacı uyumak olan bi adamın bu tarz bişeye ilgi göstermesi öğrenmesi ve kayıtsız kalması mantıklı değil.DOF gibi sağı solu amacı yapmak istedikleri belli olmayan ama sürekli doğru ata oyanayan birinin bu kadar önemli gelişmeden haberinin olmaması mümkün gözükmüyo.Hancock,moria,crocodile,mihawk gibi günü kurtarmak için schibuaki olmuş kişiler bu tarz bi sırrın ağırlığını taşıyamayacaklarından hiç bulaşmamış olmaları daha mantıklı.Kuma konusu bi bilinmeyen olduğu için bişey demiyorum.

Gücü eline almak isteyen bu hedonist liderler, insanlığın en değerli mirasını yok ettikten sonra, Poneglypler dışında hiç bir kanıt bırakmadan darbeyi başarıya ulaştırdılar, ya da belkide bunun tam tersi bir durum geçerliydi ki, muhtemelen bu denizcilerin kendi "seigi"lerini haklı kılar. İlginçtir ki Hükümet Krallığa kıyasla daha ilerici bir sistem olarak lanse edilirken Alabasta'da bunun böyle olmadığını gördük. Öte yandan OP evreninde arkeologlar vardır... Tarihçilerdense hiç söz edilmez. Bunun için benim teorim şudur ki; Antik Krallığın vakanivüsleri gerçekten haberdar oldukları ve bunları korumak için kendi dillerini oluşturup (ya da daha öncesinde kullanılan bir dili kullanıp) Pon. yarattılar. Bunun üstüne W.G.'ın selefi olan hükümdarlar, bu tarihçileri katletmeye başladı. Bu sırada "Yeni Hükümet"in merkezi A.K.'ın kalbinden taşınıp Kutsal Topraklara, yani kendilerini bütün insanlar ve ırklardan üstün gördükleri Red Line'ın tepesine taşındı (insan ilk başta Arlong'tan nefret etsede ilerleyen süreçte onu bu hale getirenin ne olduğunu anlıyoruz yavaş yavaş)...

Bu ilk büyük katliamdan kurtulan tarihçilerse A.K.'ın kalbine, Kutsal Ağacın gerçek topraklarına dönmeye karar verdi. Pon. için arkeology bilimini geliştiren bu kişiler A.K. taraftarlarını toplayarak onları eğitti. Ki muhtemelen "Nico" ailesi de krallığın baş vakanivüsleridir... Daha sonrasındaysa Rio Pon.'i oluşturan her bir bölünmüş parçayı tek tek ortaya çıkaran bu insanlar, Kutsal Ejderlerce en büyük tehdit haline geldikleri için Gorousei'ye verilen emir doğrultusunda ikinci büyük katliama, bizim bildiğimiz yakın tarihe ait olan "Ohara Katliamı'na" tanık oldular... Bu nedenledir ki Rayleigh Robin'in henüz gerçeği duymaya hazır olmadığına kanaat getirdi... ve bu nedenledir ki Shanks Luffy'yi Yeni Dünya'ya hazırladı... Aslında muhtemelen Edward Newgate de bu sebeten ötürü, Teach'e sen onlardan değilsin, D. soyundan değilsin, savaşı bitirecek olan değilsin dedi... Muhtemelen bu sorularda cevaplarını Yeni Dünya'da ki samurayların adasında bulacaktır... (ya da "Ronin"lerin adası...)

Devrimciler... Gelgelelim OP evreninin en bilinmez "adalet" algısına... Arabasta'yı iç savaşın eşiğindeyken düşürmeyen Komutan Dragon; acaba gerçekten de W.G.'ın iddia ettiği kişi mi? Devrimcilerin algısına bakılırsa; "Dünya ve sivil halk, yaklaşan büyük savaşa hazırlanmalı"... Dünyanın çağları gittikçe küçülüyor... Bir çağın açılışıyla kapanışı arasında ki süre artık eskisine göre çok daha kısa ve umursamazlık çağıyla eski krallığın yeniden doğuşu ve ikinci kim bilir belkide dördüncü altın çağ arasında manganın ömrü kadar bir süre kaldı muhtemelen. Gerillaların gökyüzü insanlarıyla sorunlarını çözmelerine yardım eden korsan Devrimci Dragon'un biricik oğluydu... Roger'ın müjdelediği, Newgate'in ise ölürken gördüğü bu savaş aslında eski krallığın varisleriyle 20 liderin varisleri arasında olacak... Yani savaş bana kalırsa "Mugivara vs. Kuro Hige"den çıkıp, D. soyuyla (ki devreye yine mugivara tayfası giriyor) Kutsal Ejderlerin yumruğu olan gorousei arasında yaşanacak... Sengoku'nun istifasını da buna yoruyorum aynı şekilde...

Bu 20 lider kimdir ve nerden çıktılar ben orasını kaçırdım sanırım.D. soyunu temsilen luffy öne çıkacaksa luffy'nin gorousei'lere yada karşısına çıkacak rakibe sadece miras için yada adalet için saldırmasını beklemek saflık olur.Luffy bugüne kadar ki tüm dövüşlerini bi amaç için yaptı hiç BB gibi gidip biyerleri yağmalamadı yada sırf kötü olduğu için dövmedi.Eğer bi neden vermezlerse luffy hiç umursamaz karşı takımı.

Devrim Ordusu; özgürlüğün yalnızca korsanlara değil, bütün dünya üzerinde ezilen ve hor görülenlere ait olduğunu düşünüyor... Bu kokuşmuş düzenin yaralarını, soyunun farkındalığıyla da gören Dragon; kanayan yaraya dikiş atmak yerine yeniden doğuşu seçen ilk insan... Çevresine topladığı sadık adamlar ve bunun da ötesine geçerek dünyaya yaydığı yeni çağ fikirleriyle, hem mecazi hem de duyduğumuz şekilde OP evrenini seslendiren adam konumuna geliyor... "Çağın kaderi ve insanların hayalleri" diyen Dragon, Luffy'den ayrı bir biçimde yalnızca kendi özgürlüğünü değil, okyanus dünyasına yayılan adalr boyunca yaşayan ve yaşamı mahkum edilen bütün insanların amacını sırtlıyor bir yerde... Dragon ve Garp'ın bilgisi nedense bir şekilde Poneglyplerin daha ötesindeymiş gibi geliyor insana... Fremenlerin deyişiyle "kralyzec" diyebileceğimiz bu büyük savaş muhtemelen manganın da bitiş noktası olacaktır...

Burda bi tezatlık ortaya çıkıyo.Garp'ın da aynı engin bilgiye ve aynı müyhiş soya sahip olduğunu ama oğlunun aksine insanların köleliğini devam ettirmek için uğraştığını söylüyosun.Garp mutlak adalet diyen radikal bi tip olmadığına göre işin bizim bilmediğimiz bi tarafı daha var demektir.Garp dragon'dan daha önce tarihi soyunu katliamı ve birer özgür tutsak olan dünya halkının farkına varmış olmalı.Ama nedense ne torunu gibi salt özgürlük iztemiş ne de oğlu gibi dünyayı eskittiği prangalardan ayırmak istemiş aksine demir yurmruğuyla miadını doldurmuş olan kokuşmuş düzenin devamlılığı ve beka'sı için ömrünü o yolda harcamış yetmemiş torununu ve bu düzene baş kaldıran ilk kişi olan roger'ın oğlunu düzenin devamını sağlayacak kişiler olarak yetiştirmek istemiş.Bu anlaşılabilir bi durum değil.Ya dragon kendi pislik amacını dünyayı özgürleştirme sloganının arkasına saklıyo yada bizim efsanevi D.ler yok olmadan önce kişisel zevkleri ve çıkarları için iyice yozlaşıp halktan kopunca halkın içinden çıkan bi grup tenryubuttou tarafından alaşağı edilmişler ve denizcilerin içindeki garp gibi saul gibi D. ler de kendilerince atalarının dünyaya verdiği zararların diyetini ödemeye çalışıyolar.

Oda'dan beklentim şudur ki; manganın sonunu sevgi, aşk, barış, kardeşlik gibin, şu ana dek yakınından dahi geçmediği OP evreninde, Ace'in, Shiro Hige'nin, Roger'ın ve devrim ordusunun milyonlarca isimsiz şehidinin kanını yerde bırakarak bitirmesin. Yani yarın öbür gün eğer olur da Luffy, Kırmızı Köpeğin karşısına çıkarsa, ya ölsün ya öldürsün, affetmesin...

OP'nin sonunu oda-sensei ilk bölümlerde tarif etti ne karasakal ne gorousei'ler final shanks'la olacak.Hatta uzun zaman önce finalde luffy shanks'ın diğer kolunu da koparıp shanks yerde hareketsiz ce yatarken sözümü tuttum shanks fiyerek şapkayı usulca yüzüne bırakıp tayfasının yanına giderek olacağını düşündüğümü yazmıştım.

Hoş ben bu kadar yazdım, kim zahmet edip okuyacak bilmiyorum, şahsen ben olsam sonuna kadar okur muydum??? hani onu da bilmiyorum ama, şu satıra kadar okuyan güzide arkadaşlar bilsinki; burada yazan herşey için kaynak: şu anda üstüne oturmakta olduğum organımdır... yani yanlış olabilir, hatta bambaşka birşey bile çıkabilir onu Oda Sensei bilir velakin ben yalnızca kendi naçizane görüşlerimi tabiri caizse "kusmuş" bulunmaktayım... Zahmet edip okuyan değerli arkadaşlar da yazdıklarım üstünden ya da güncel bilgiler sayesinde beni eleştirir ve düzeltirlerse sevinirim...

Hey One Piece hey... Sen nelere kadirsin... Derslerime bu kadar çalışım bu analizleri yapaydım, şimdi Ex. Or. Prof.tum bea.. Gerçi kalktı o herhal???

Sen yazdıktan sonra elbet okuyacak birileri çıkar önemli olan yazmaktır.Eline sağlık...

tornado24680

Yazı çok sağlam olmuş ellerine sağlık okadar uğraşmışsın ama sonunda süper bişey çıkmış bence :D
Luffy Korsan kralı oldu hadi bitirelm olucağnı sanmıyorm öle olsaydı bukadar detaya gerek kalmazdı bence Luffy herkese tek atıp geçerdi düz mantık ...

D. olayına bağlanıcağından eminm zaten Manganın başında çıkıp en son öğrendiğmiz hatta hala ucunu görüp devamını getiremediğmiz sayılı konulardan biri de Devrimciler ama yawaş yawaş onu da Robin'nin üstünden görücez gibime geliyor.

Çünkü ben bir keresinde derin düşününce WG'nin D. soyuyla ilgili bağlantısını ve diğer korsanların da hatta East Blue'nin de D. soyuyla bir ilişkisi olduğunun varsayımını yaptım. Çünkü tayfada ki kişiler hadele hüdele seçilecek adamlar değiller. Onların D. soyuyla ilgili bir bağının olduğunun kanaatindeyim. En azından Nami , Zoro , Sanji , Usopp 'un... Çünkü East Blue ile ilgili birşeyler döndüğü apaçık ortada. En güçsüz deniz denmesinin nedeni belkide D. sülalesi(!) ile ilgili olabilir. Yani D. sülalesini eğer düşündüğüm gibi WG halletmiş ise veyahut başka büyük bir güç East Blue diğer denizlerden güçsüz düşmüş olabilir...
WG'nin D. halletme olasılığı çok yüksek çnkü BB çıktığındada muhabbet "yine bir D. yine bir sorun" tarzı bişeyler olmuştu D olayını ne zaman öğrenebilirsek manganın gidişatınıda tam olarak ozaman öğrenebilirz bence yada Oda herzamanki gibi Ters köşeye yatırıp konuyu başka biyerlere çeker tahminimce bu arada manga 4-5 yıl sürer diyenler war bence çok daha uzun sürebilir adam 17 yaşında başlamış başka OP kadar büyük bir projesi olduğnu sanmıyorm ki zaten bi çok kişinin başaramadığnı OP serisi ile başardı ki sadece başarı değil kazançda önemli tekrar sil baştan bi seri daha yapıcağnı sanmıyorm zaten "Wanted" serisini hazırlık olarak okuycularına wermişti ... yani uzun yıllar daha OP ye bağımlıyız :oleyo2:

alpl7

Spoiler içerir manga okuyanlar bakmazlarsa üzülmezler:D
Denizcilerin Yeni Dünya'da etkili bir güç olabileceklerinden aslında şimdilik şüpheliyim. Kutsal Ejderler'in en büyük güçlerinden birisi Denizci Karargahları fakat Cp9 gibi özel birlikleri de var. Bilmediğimiz sadece Yeni Dünya için oluşturulan çok güçlü kimseler Kutsal Ejderler için çalışıyor olabilir. Bunun yanısıra şuan için One Piece'in sonu üzerine yapacağımız tahminlerin çok yüzeysel kalacağına inanıyorum. Fazlasıyla boş bırakılan ve daha açıklanmamış olaylar var, şimdi tekrar düşündüm de gerçekten bir hayli boşluk var. Ne kadar tahmin yaparsak yapalım sonuçta Oda'nın bize gösterdiği kadar şeyle sınırlı kalıyor, sana katıldığım yerlerden birisi de bu zaten. İlerde tahmin edemeyeceğimiz şeylerle karşılaşacağız, bunun nedeni de yeni başlayan çağın One Piece evreninde birçok değişikliğe sebep olacağındandır.

D.'nin arzusuna gelecek olursak, bu var olan hikayenin kesinlikle başlangıcı zaten. Güçlü bir krallığın yıkılmasının ardından (ki bu krallığın çok büyük ihtimalle D.'lerin olduğunu düşünüyoruz.) çıkan yeni, dünya hükümeti dünyanın kontrolünü ele alarak ayrımcılıklara ve baskılara neden olmuş. Son izlediğimiz arc'ta D.lerin arasında kan bağının artık kalmadığını fakat arzularının aynı olduğunu ve Ace'in ölümünün ardından arzusunu artık Luffy'nin taşıdından felan bahsedildi. Ayrıca Korsanlar Kralı Gol D. Roger D.lerin hikayesinden bahsederken çok çok uzun zaman önce diyerek sözüne başladı. Bu da D.lerin ve o zamanlar var olan en güçlü ülkenin aynı kökten geldiğini ve kayıp yüzyılla bağlı olduğunu göstermez mi?! (içimden 40 yapar demek geldi tam burada :D)

edit: okumayanlar evet:D

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 4)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık