Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] Yonko Hakkında

Yazının geneline katılıyorum ellerine sağlık.
Luffy'nin yeni dünyaya henüz geldiğini unutmayalım bu kadar erken bir yonkou almasını beklemek one piece serisini basitleştirir zaten. Enfes kurgulanmış bir konuda en tepede duran kişiler için böyle basit bir senaryo one piece'in kalitesini düşürür. Bende luffy'nin BM yenebileceğine inanmıyorum ama BM'nin luffy'i destekleyeceğini de sanmıyorum. Geçen bölüm adamlarından öğrendiğimize göre BM korsanlar kraliçesi olmayı arzuluyor bildiğin ve bir planı var Poneglyphleri topluyor gördüğümüz kadarıyla. Yani her halükarda rakip bizim tayfaya. O yüzden ben Luffy'nin BM karşısında başarısız olacağına ve buradan çıkaracağı dersler ile (+ittifaklarla) Kaidoyu indireceğine inanıyorum. Tabi sonra sıra yine BM'ye gelecektir mutlaka.
Sonuç olarak böyle güzel bir özetle forumdaki bir çok gereksiz tartışmayı önleyecek bilinci oluşturmuş olabilirsin @Smoker bunun için ayrıca teşekkürler :sapkali:

@Smoker Söylediklerine kelimesi kelimesine katılıyorum. Yonkouların küçümsendiğine dair yorumuna yüzde yüz katılıyorum ve bunu her seferinde tekrar tekrar denk geldikçe anlatmaya çalışıyorum. Çok güzel ve isabetli bir yazı olmuş. Ellerine sağlık... :D Umarım arkadaşlar fanboyluklarını bir kenara bırakıp objektif olarak düşünerek bu yazıdan faydalanabilirler....

@Dragon Senin söylediklerine de kelimesi kelimesine katılıyorum. Her zamanki gibi döktürmüşsün. Umarım arkadaşlar yeni dünyanın ne olduğunu yonkouların gücünün ne olduğunu kısacası buradaki oluşumun ne olduğunu anlarlar. Ve taraflılığı bırakıp objektif biçimde olayları değerlendirebilirler.

Eline sağlık Smoker.
Big Mom'ın gücü noktasında tipe/ortama bakıpta güç biçen arkadaşlar okusunlar. O karizma giriş yaptı bu yapmadı, karizma giriş yapan daha sağlam olur mantığı taşıyanlar da, neye baktığı belli olmayıp Big Mom'un çöp olduğuna karar verenler de buna dahil. Her şeyden önce siz ne düşünürseniz düşünün bu kadın hayran olduğunuz adamların arasında ve onlarla aynı konuma gelmiş biri.

Neyse bunların haricinde Yonko hakkında derleyip toplayıcı bir yazı olmuş tekrardan eline sağlık.

Luffy'nin bir avuç adamla Yonko indireceğini falan düşünüp abartanlar veya Luffy çevresinde adam topluyor onlarla bir şeyler yapıyor şeklinde yermeye çalışanlar ya da trolleyenler rakiplerin mevcut düzenine bir baksınlar. Burada sadece Yeni Dünya'da hayatta kalmaktan bahsedilmiyor; kral olmak için alınması gereken yoldan, yüzleşilmesi gereken ciddi güç seviyesine sahip oluşumlardan behsediliyor.

Bireysel güç noktasında katılmadığım bir durum var. Evet arkanın sağlam olması gerekli ve önemli olan bu, çünkü rakiplerinin durumu bu şekilde. Bir avuç adamın bunları aşması mümkün değil. Şekil 1A Luffy'nin son durumu. Dediğin gibi ana kadro tatmin edici bir seviyede değil. Tayfa Yeni Dünya'da daha acemi ve olayı tam olarak idrak edememiş ittifakların durumlarıda gayet ortada. Ama illaki bireysel gücün gerektirdiği dövüşler yapacaklar o yüzden bireysel gücün tamamen anlamsız olduğu noktasına katılmıyorum. Neticede kral olarak anılan şey bir oluşum falan değil, direk belirli br isim kral olarak anılıyor. Bireysel gücünün kabul görmediği bir kişi nasıl kral olarak kabul edilecek ki? Yonko'ya baktığımızda zaten bireysel olarakta gayet sağlam oldukları görünüyor. Onlarıda çekimser bırakan şey aynı seviyede birden fazla rakibin olması ve dediğin gibi sağlam bir çevreye sahip olmaları. Bizimkilerin de rakiplerin durumuna karşılık bireysel güce ve sağlam ittifaka ihtiyacı var. Biresel gücün önemi noktasında ise Kaido'nun karşısına çıkan Kid ittifakının hali ortada.

Diğer bir noktada ise bizimkiler belirli bir yere falan sahip değil, ada ada geziyorlar o yüzden ittifakın bir kısmı yanımda dursun bir kısmıda işlerimizi halletsin şeklinde yapacakları bir durumları yok. Luffy'de böyle bir şey istemiyor zaten. Umarım Oda kurguyu Luffy'nin sağlam bir çevreye sahip olmanın önemini alayacağı şekilde kurmuştur.

Birde Shanks'ın Karasakal tarafında yenileceği iddiası bana çok basit geiyor herkezin ağzında olan bir şey. Diğer taraftan son savaşta kimin ne tarafta yer alacağı çıkarlar noktasında değişkenlik gösterebilir.

Eline sağlık nedense bende Shanks in hiç bir şey yapmadığını düşünüyorum. BB olaylarından sonra zaten Shansk ın gidici olduğuna iyice kendimi inandırdım.

Eline sağlık güzel yazı olmuş.Mom düzeni sağlam kurmuş cidden.Kimse elini kolunu sallayarak giremez tek başına mekanına.Belki Kaido delisi hariç.Ama o bile yakalanabilir muhtemelen tek başına gitse.

Bölüm yorumlarına bir şeyler yazacan diye bekliyordum ama uzunca bir yazı yazmışın. Güzel olmuş. Eline sağlık!

Zamanında sevdiğim bir karakter ''Krala doğrudan ulaşamazsın'' diye bir laf söylemişti. İyi laf söylemiş harbiden. Newgate babanın ve diğer yonko'ların sistemi hakkında da iyi ipucu vermiş sanki. Adamların bölgelerine girince kendilerinden önce kurdukları sistem önüne çıkıyor. Buna güzel örnekler de var:

Ace dünyanın en güçlü adamını yeneceğim diye Oyaji sanı ararken karşısına WB'nin kendi tayfasından bile olmayan Jinbe çıkmıştı ve saatlerce dövüşmüşlerdi. Jinbe çıkmasa başkası çıkacaktı muhtemelen. Bu olayın üzerinden epey sayı geçti. Sistem olayını Oda kafasında önceden iyi kurgulamış galiba.

Diğer bir örnek de Caribou'nun durumu: Bu çapsız da Kaido'nun bölgesine girdiğinde olay büyümeden Drake'den hemen şamarı yemişti. Kaido'nun da bir sistemi var gibi geldi bana. Kaido odun gibi görünse de bir şeyler düşünmüş sanki. Kişiliklerinden biri ince şeyler düşünebiliyor galiba.

BM'nin sistem zaten en iyi olanıdır bence. Bir çok şey çok ince. Meyvesini ve meyveleri iyi kulllanmış bu kadın. Ülkeye yaklaşınca bile hemen ifşa oluyorsun.

Shanks'ın da kendisine özgü bir şeyleri vardır ama ben daha çok ilerde bizimkilerin topraklarla ilgili organizasyonu nasıl olacak onu merak ediyorum. İlerde Kaido'yu indirecek bizimkiler. Kaido'nun elinde olan bölgeler hakkında bir şeyler yapılmazsa büyük ihtimal o topraklar diğer korsanların akımına uğrayacak. Bu yüzden bir düzen şart. Luffy bu tür şeyleri düşünecek ve ilgilenecek bir adam değil. Galiba yine bu işin öncüleri yine Zoro ve Sanji olacak. Senin yazıyı da okuyunca sistem Sanji'de, otorite Zoro'da olacakmış gibi bir izlenim oluştu bende. Luffy'nin Sanji'ye söylediği ''Sen yoksan ben KK olamam'' lafını genel yorumlamıştım. Diğer yedisi de olsa aynısını söylerdi diye. Ancak bir sistem lazımsa bunun nasıl olması gerektiğini en iyi düşünecek kişi Sanji'dir galiba. Belki Luffy o sözleri harbiden Sanji için söylemiştir.

Tabi bir organizasyon lazımsa tepedeki adamın da çok sağlam olması gerekiyor. Adını duyan yapacağı şeyi bir çok defa düşünmeli. Bu haoshoku şeysini felan da bunun önemi için verdi zannımca. Sonuçta milyonda bir adamda görülüyor ve bu adamlarda liderlik vasfı olması gerekiyor. Luffy'nin güç olarak ulaşacağı nokta da bu bağlamda bayağı önemli bence.

Ayrıca Mama'yı seviyorum. :)

Bireysel güç noktasında katılmadığım bir durum var. Evet arkanın sağlam olması gerekli ve önemli olan bu, çünkü rakiplerinin durumu bu şekilde. Bir avuç adamın bunları aşması mümkün değil. Şekil 1A Luffy'nin son durumu. Dediğin gibi ana kadro tatmin edici bir seviyede değil. Tayfa Yeni Dünya'da daha acemi ve olayı tam olarak idrak edememiş ittifakların durumlarıda gayet ortada. Ama illaki bireysel gücün gerektirdiği dövüşler yapacaklar o yüzden bireysel gücün tamamen anlamsız olduğu noktasına katılmıyorum. Neticede kral olarak anılan şey bir oluşum falan değil, direk belirli br isim kral olarak anılıyor. Bireysel gücünün kabul görmediği bir kişi nasıl kral olarak kabul edilecek ki? Yonko'ya baktığımızda zaten bireysel olarakta gayet sağlam oldukları görünüyor. Onlarıda çekimser bırakan şey aynı seviyede birden fazla rakibin olması ve dediğin gibi sağlam bir çevreye sahip olmaları. Bizimkilerin de rakiplerin durumuna karşılık bireysel güce ve sağlam ittifaka ihtiyacı var. Biresel gücün önemi noktasında ise Kaido'nun karşısına çıkan Kid ittifakının hali ortada.
Bireysel güç konusunda yanlış anlaşılmışım sanırım. Ben salt bireysel gücün etkisi olmayacağından değili bu durumun artık ikinci planda kaldığından bahsettim. Yani öne çıkan asıl şey arkandaki güç ve sahip olduğun sistem. Bireysel olarak oluşumdaki en güçlü kişi de sistem içerisinde yer alıyor zaten. Yani bireysel güç gerektiren durumlarda o da öne çıkmak durumunda.

Bireysel güç konusunda yanlış anlaşılmışım sanırım. Ben salt bireysel gücün etkisi olmayacağından değili bu durumun artık ikinci planda kaldığından bahsettim. Yani öne çıkan asıl şey arkandaki güç ve sahip olduğun sistem. Bireysel olarak oluşumdaki en güçlü kişi de sistem içerisinde yer alıyor zaten. Yani bireysel güç gerektiren durumlarda o da öne çıkmak durumunda.
Öyleyse sıkıntı yok. :good: Birde buna itiraz etmemdeki sebep, Luffy'nin kral olması noktasında sanki Luffy'nin kalburüstü adamlardan biri olmasına gerek olmayıp kendisinden güçlü kişileri çevresine toplayarak ileryeceği şeklinde çıkarımların olması. Bireysel gücü yabana atınca bunu çıkarmak ana karakter gömme meraklıları için zor olmuyor. Yani bu şekilde olacak olan kralı hiç bir okuyucu kabul etmez diye düşünüyorum. O yüzden bireysel güç önemli demiştim ki mesajına göre sende bunu bir kenara atmıyorsun.

H.hakiyi özel kılan bu zaten. Sistemi yıkabilecek bir etken. Şimdilik kuru kabalık yok etmekten başka bir işlevi yok gibi duruyor ama düşününce hiç net bir kullanımını görmedik. Yani bu işin ustalarından tam gaz bir kullanım görmedik. Newgate kullanamıyacak kadar zayıftı. Luffy zaten nw de kalbur üstü diyebileceğimiz bir seviyede. Reyli desen ne ciddi bir kullanıma ihtiyaç duydu ne de formunda. Shanks bir kullandı bir yonkou tayfasının yarısını perte çıkarttı. Ki Shanks'ın orda herşeyini ortaya koyduğunu hiç sanmam ''düşman gemisinde biraz tehditkar olmalıydım'' gibi bişiler diyordu. Savaşmaya gitmemişti. Ki Shanks'ın seviyesi tartışılmaz olmasa da kendisi ne ana karakter nede haki konusunda torpilli yada + avantajı bariz olan D ailesine mensup. Bu özelliklere sahip bir h.haki kullanıcısının herşeyini ortaya koyduğunda neler yapabileceğini düşünün.

Şuraya bağlıcam düşünün ki Luffy yada X kişisinde muazzam bir haki var. Adam bir kullanıcak o sistemler vs bir anda yalan olabilir. Zira çok üst düzey bir kullanımda bir kaç komutan ve yonkounun kendisi dışında ayakta kalabilen çıkmayacaktır. Bu durumda işte işler saf güce ve as adamların gücüne bakar.

Mw savaşına bakın. Oda h.haki kullandırtmamakta oldukça ısrarcıydı. Wb kullanamayacak kadar hastaydı. Garp niye kullanmadı bilemiyorum belki onun da yaşlılığına verilir ama o da kullanmadı. Hancockta da tık yoktu. Tek kullanan daha gl den yeni çıkmış hakisini yeni yeni uyandıran Luffydi ki savaşa etkisi yadsınamaz.

Yazıya katılıyorum.
WB nin tek başına ne kadar güçlü olduğunu gördük adam adayı yamultuyor daha ne olsun muhtemelen istediği adayı yok edebilecek güçte.Onun gücü şuan BB de.
Kaidou için çok canavarımsı şeyler duyduk bilmem kaçkere yenilmiş ama öldürülememiş bir türlü ölümsüz büyük ihtimalle fiziksel güç olarak gökyüzü adasından atladı sadece başı ağırdı adamın :D
BM nin bulutları ile havayı kontrol etmesi,insanların hayatlarını alabilmesi,istediği nesnelere hayat verebilmesi felan über güçlere sahip.Shanks ın ki ne boyutta bilmiyoruz ama zaten bireysel güç konusunda aşmışlar kendilerini.Ayrıca sahip oldukları bölgeler buraları koruyan güçlü adamlar organizasyonları,istiharatları vs hepsi kendi çapında WG aslında.
Bu arc Luffy nin BM yi indirebileceğini sanmıyorum.BM nin inmesi ya da zayıflaması,Luffy vs BM olması olabilecek şeyler ama Luffy BM yi alamaz bu çok açık şahsen benim düşündüğüm seneryo şu şekilde Pedro ile Brook Pone lerin kopyalarını alıp tüyecekler ya da sadece Brook tüyebilecek Brook un müzikle uyutma yeteneği ve ruhunu ayırma yeteneği önemli burda.
Chopper-Carrot bir şekilde yaşlı cadı yı yenip ayna dünyasının avantajlarını kullanacaklardır Sanji ile haberleşme,Luffy ile Nami yi kaçırma vs
Balıkadam adasından gelecek hazinenin bomba olduğunu biliyoruz geçen bölüm bu hazinenin patlama ihtimali konuşulmuş ben hazineyi unutmuştum muhtemelen o patlayacak bir şekilde ordan zarar verecekler -duvarda asılı tüfek varsa o patlar kuralı- Germa66 da bir plan olabilir Bege nin de bu plana dahil olması gibi bir durum olabilir.Germa66 nın planı yoksa Bege nin kesin var orasını biliyoruz ondan bir zarar gelebilir.Germa66 nın içinden Sanji nin ablası bizimkilere yardımcı olabilir Jinbei ve balıkadam korsanları destek olabilir bizimkilere.Bunların hepsi ihtimal dahilinde ayrıca BigMam ın Luffy ile kısa bir vs attığınıda görebiliriz belki bir daha ki arc Kaidou vs sine hazırlık için iyi olabilir.
Arc sonunda ne olacak aynı sistem eskisi gibi kalmayacak orası kesin BigMama zararlı mı çıkacak bilmiyoruz.Bence iki seçenek var Luffy ile BM ittifak yapabilir olaysız dağılabilirler.Bizimkiler çıkacak karmaşalardan yararlanıp bir iki vs daha atıp sıvışabilir.
Birde bu karmaşaları haber alıp BM ye saldırmaya çalışanlar olacak olabilir benim aklıma Denizciler ya da BB geliyor nedense.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık