Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Yeni Nesil Shounen Serileri

Aklıma 1 ay önce falan otururken gelmişti bu, hatırlatmış oldun bana da. :D

Hadi sahnelere öykünmesini falan anlıyorum. Bir iki sahne taklit etmişsin direkt yapıştırmışsın hatta.
Ulan Orihime yı sarışın olarak birebir koyup birde aynı mimikleri çizmek nasıl bir kör göze parmaktir aga

Cok shounen sevdalisi degilim ama yeni nesiller icinde en sevdigim Act Age'di hatta baya seviyordum favori mangalarimdan biriydi.

Eski nesilden de Katekyou Hitman Reborn sanırım

Asıl çarpma kore serilerinde var. Aynı mangaya isimleri ve karakterleri değiştirip yazıyorlar.

Doğrudur. Ben sadece ters manga olarak yazılanları okudum. The Breaker ve benzeri bir iki. Tabi lisanslı falan bunlar gene.
Ama o yukarıdan aşağıya renkli olanlarda o kadar çok oyuncu var ki. Birde bloglarda falan başlıyorlar ya. Kim kime tum tum. Sahne sahne çalan vardır muhakkak

Doğrudur. Ben sadece ters manga olarak yazılanları okudum. The Breaker ve benzeri bir iki. Tabi lisanslı falan bunlar gene.
Ama o yukarıdan aşağıya renkli olanlarda o kadar çok oyuncu var ki. Birde bloglarda falan başlıyorlar ya. Kim kime tum tum. Sahne sahne çalan vardır muhakkak
Ben sıkıldıkça gülmek için çin ve kore serilerini okuyup kafa dağıtan biriyim. Hani yazarlar herhangi bir seride 200. bölümde çıkıp bizim karakterler aynı evrendeydi dese şaşırmam. O kadar çalıyorlar.
Edit: Hatta bir defa karşılaştım. asdsadas

Yeni nesil serilerde başlarda tam temel atmadan direkt okuyucuyu etkisi altına alma durumu var gibi. Hızlıca aksiyona giriyorlar. Dergi editörleri de böyle istiyor galiba, okuyucuyu direkt kendine çeken hızlı seriler. Hal böyle olunca eski seriler gibi yavaş kurulum pek görmüyoruz. Bunların arasında worldbuildingi iyi yapıp tempoyu iyi ayarlayabilen seri JJK gibi duruyor şu anlık, çok az baktım, kesin bir şey demeyeyim.

Yani eski serileri beklememek lazım artık. Yeni serilerin de ilgi çekici yönleri var.

Yeni shonen seriler pek açmıyor tabii.Yine de Kimetsu ve Jujutsu en iyileri gözüküyor.Hero akademi oldum olası ısınamadım yaş aralığını çok düşürüp karakterleri de yavan tasarlamış.
La Bleach başlı başlına Yu Yu Hakusho çakması zaten. Birde üstüne Bleach cakilsa ne olur çakılmasa ne olur.
Mangalar belli geleneği devam ettiriyorlar. Haftalık mangada neyin orijinalliği bekleniyor her seriden. Herkes aynı tohumları farklı yerlere ekiyor sadece. Ürün aynı

Snk ve FMA gibi aylık serilerde de benzerlikler var.

Normal yani
Hakusho nereden almış peki ? Cevap vereyim japonların korku kültüründen.Bu ciddi bir birikim olduğu için hepsi aynı şeyi temel alıyorlar.Örneğin Onibaba diye birşey var işte cadı karı tarzında korku unsuru olarak kullanılıyor Yamato’nun taktığı maske şeklinde bir korku unsuru var.Mangalarda bunlardan besleniyor.Yani gidipte Shanks-Gildartz tarzı bir kopyalama yoksa esinlenme olur en fazla.Gerisi de kültürde var.Ki zaten dragonballdan hepsi esinlenmiş görüyoruz.

Yeni nesil shounenler arasında bence hem hikaye olarak hemde güç dengeleri olarak jjk en iyisi.Eğer temposunu korursa seri en iyi battle shounler arasında yerini alır zannımca.

Belirli benzirlikler ilham almalar illa ki olur. Başarılı bir şekilde üstüne daha da ekleyerek yapabiliyorsa bunu seride bir problem yok iyi bir şey bu. Bizim ülkede saçma salak bir algı var bir şey bir şeye benziyorsa özente çalıntı oluyor hemen. Zaten her şey başka bir şeyi örnek alarak üstüne bir şey alarak değiştirerek yapılır. Direk aynısı yapılıyorsa o çalıntı olur.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık