Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Tom Bombadil Çıkmazı

Tom Bombadil ile ilgili bir kitap vardı.Ama kitap sırf şiir ve müzik ile dolu olduğu için sıkıldım zar zor okudum.Orada Bombadil hep şarkılar söyler mutluluk içerisinde yanındaki kız ile takılırdı.Bombadil'e Yüzük'ün etkisi olmadığına göre Yüzük'ten daha da eski.Sillmarilion'da Sauron ile efendisini anlatıyor.Bombadil o zamanlarda da olması gerek çünkü Yüzük'ten etkilenmiyor.Orta Dünya evreninde ilk Elfler yaratıldı.Sonra Cüceler filan.Ama Bombadil ne insan ne Elf ne de Cüce.Tanrı'ların birine ya hizmet ediyor ya da insan kılığına bürünmüş bir Tanrı.
ilk olarak cüceler yaratılmıştı ama elfler ilk yaratıllması planlanıyordu bu yüzden cüceler yerin altında yaşamaya mahkum edildi diye hatırlıyorum ama 10 sene oldu belki yanlış kalmıştır aklımda. okumadığım bitmemiş öyküler ve hurin in çocukları var onlarıda okuyacam belki orada farklı şeyler vardır tom hakkında.

Rhinkilas

ilk olarak cüceler yaratılmıştı ama elfler ilk yaratıllması planlanıyordu bu yüzden cüceler yerin altında yaşamaya mahkum edildi diye hatırlıyorum ama 10 sene oldu belki yanlış kalmıştır aklımda. okumadığım bitmemiş öyküler ve hurin in çocukları var onlarıda okuyacam belki orada farklı şeyler vardır tom hakkında.
Bildiğim kadarıyla Elfler Tanrırıların hizmetkarlarıydı.Yüzüklerin Efendisi'nin son kitabında Gri Limanlar'dan Batı'ya gidiyorlar.Batı da kutsal bir yer var.Orada Tanrıların olduğu söyleniyor.Bu bildiğimiz High Elfler tarzı daha garip bir ırk var.İlk orada yaratıldı Elfler.Tanrılardan biri heykeller yapıyor yer altında.SOnra o heykellere can verip Cüceler oluşuyor.Sırlamam belki yanlıştır ama Elfler Tanrıların hizmetkarları gibi bir şeydi.Sillmarillion'u okuyabilirsin tavsiye ederim.Tolkien'in dünyasının başlangıcını anlatıyor.Tanrılar kim neler yaptı gibi şeyler.

Bildiğim kadarıyla Elfler Tanrırıların hizmetkarlarıydı.Yüzüklerin Efendisi'nin son kitabında Gri Limanlar'dan Batı'ya gidiyorlar.Batı da kutsal bir yer var.Orada Tanrıların olduğu söyleniyor.Bu bildiğimiz High Elfler tarzı daha garip bir ırk var.İlk orada yaratıldı Elfler.Tanrılardan biri heykeller yapıyor yer altında.SOnra o heykellere can verip Cüceler oluşuyor.Sırlamam belki yanlıştır ama Elfler Tanrıların hizmetkarları gibi bir şeydi.Sillmarillion'u okuyabilirsin tavsiye ederim.Tolkien'in dünyasının başlangıcını anlatıyor.Tanrılar kim neler yaptı gibi şeyler.
Valar'ı diyorsun sen. Onlar Endor'un batısında, denizlerin çok ötesinde yer alan Valinor'da yaşarlar. Yine bu arkadaşlar Melkor'la savaşma görevi de almışlardı. Yaratılanların ilki Elfler'dir, ancak Bombadil Elfler dünyaya düştüğünde, zaten Arda'da bulunan biriydi.

silmarillion u zaten okudum ( 10 sene felan önce) oradan aklımda kalan şöyleydi. bir valar elfleri tasarlarken bir diğeri, diğer valar lardan habersiz cücleri yaratıyor. Sonra o valar ceza olsun diye yarattığı cüceler yerin altında yaşamaya mahkum ediliyordu. sonra elfler dünyaya yerleşiyor vs vs.. şimdi netten bakıcam bir araştırayım yanlış hatırlıyorum heralde..

Not: araştırmam sonucu şunu buldum biraz yanlış hatırlıyor muşum :D

Yaratılış
Tolkien'in eserlerinde cüceler, bütün Orta Dünya'nın Melkor'un orduları tarafından kontrol edildiği Karanlık Çağlar olarak da bilinen Ağaçlar Çağı'nda yaratıldılar. Vala Aulë tarafından yaratıldılar. Diğer Valar bundan habersizdi, fakat Ilúvatar Aulë'nin gizlemeye çalışmasına rağmen meseleyi biliyordu. Ilúvatar, cücelerin yaratılışının karanlık bir amel olmadığını biliyordu ve cücelerin yedi atasının canlarını bağışladı. Bununla birlikte, elflerden önce uyanmamaları arzusuyla cücelerin yedi atasını uykuya daldırdı (Eru Ilúvatar, elfleri "İlkdoğanlar" olarak tasarlamıştı). Bunun üzerine Aulë, cücelerin atalarını taş odalara kilitleyip Orta Dünya'nın kuş uçmaz kervan geçmez bir yerine bıraktı.

Silmarillion'da ne anlatılıyor?Hobbit'den önceki olayları falan mı anlatıyor bu kitap?
En başı varoluşu anlatıyor Illuvatar yaratıcı ve Eru Dünya insalara dair ,elflere dair ,cücelere dair , melkora(sauronun efendisi) dair gibi birçok bölüme ayrılıyor hikayede feanor adlı eflin silmaril taşlarını yapması ve onun çalınması olayları tanrıların bile kıskanacağı güzellikte taşlar hikaye örgüsü çok derin .

En son lisede okudum 4-5 yıl geçti heralde unuttum çoğu şeyi tekrarlamak lazım.:)

Battle for midle earth oyununda en sevdiğim karakterdir; şarkı söyleyip, hoplayıp zıplayıp adamları ezerek döverdi. :D Filmde böyle eğlenceli bir karakterin olmaması filmdeki gerilimin azalmasının istenmemesinden bence.

En başı varoluşu anlatıyor Illuvatar yaratıcı ve Eru Dünya insalara dair ,elflere dair ,cücelere dair , melkora(sauronun efendisi) dair gibi birçok bölüme ayrılıyor hikayede feanor adlı eflin silmaril taşlarını yapması ve onun çalınması olayları tanrıların bile kıskanacağı güzellikte taşlar hikaye örgüsü çok derin .

En son lisede okudum 4-5 yıl geçti heralde unuttum çoğu şeyi tekrarlamak lazım.:)
Kitap okumayı sevmem ama ilgimi çekmedi de değil hani.

Herkesten önce orda olması mevzusu şuraya da bir gönderme olabilir. Tolkien'in Tom Bombadil ile alakalı olan şiiri Lotr serisinden çok önce yazılmış ve yayınlanmış. Yani belki de Lotr yokken Tom Bombadil vardı.

Benim bildiğim kendi topraklarında sınırsız gücü var. Ama topraklarının dışında bi işe yaramıyor.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık