Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Tom Bombadil Çıkmazı

Kim abi bu adam:D çok ilgimi çekti valla seriyi sadece fimlerden takip edip yazık ediyoz kendimize bütün kitaplarını okumak lazım üçlemeyi okumadan önce okunması gereken bi kitap varmı aynı evrende geçen(hobbit hariç) ?
İşte Tom bombadil dediğimiz şey bu üstteki mesajımda anlattığım şey :D
Silmarillionu oku herşeyiin başlangıcını seriye bakış açın değişecektir.:)

Silmarillion var okunması gereken. Bombadil ise Tehlikeli Diyardan Öykülerde acayip dikkatimi çekmişti. Bende okuyucuya bıraktığı kanısındayım.

Tam Tolkiene yakışır bir hareket aslında , hiçlik yada herşey bu adam okuyucu Bombadili merak ettikçe lotrdan çıkacak silmarillionu okuyacak ve olaylar zinciri devam edecek aslında okuyucu o anahtarı bulmuş olacak Tolkien eserinde dediğin tam oturdu bombadil sıfatına.
Okuyucu olması dediğin gibi çok mantıklı. Çünkü kitabı okuyan kişi, anlatılanın ve anlatılacak olan hikayenin yönünü belirleyebilecek (örneğin kitabı okumaktan vazgeçip, devamını kendi kurgulayabilecek) güce sahiptir, ancak bunun yerine sadece hikayenin içinde varolup zevk almayı tercih eder. Kitapta olan herhangi bir şeyden zarar görmeyecek tek kişi de yine kitabı okuyan kişidir. Okuyucu kitabu açmadan önce, Orta Dünya onun için yoktur. Dünya okuyucunun etrafında şekillenir.

Burdaki yazanları okuyunca cidden bence de okuyucunun kendisi olabilir.Smoker'ın dediği gibi okuyucu hikayeye şekil verip yönünü değiştirebilecek güce sahiptir.Filmde de Bilbo başlıyor hikayeye sonra Frodo devam ediyor ve en son Sam'e geçiyor kalem.Yani burdan da bir gönderme var gibi.

Lucybell

Freud'un bir sözü vardır. " bazen puro sadece bir purodur" Belki de diğerleri gibi bir karakterdi sadece. Basit ama anlamlı.

Senin bilgiler bayağı eskimiş. Bir yenilenme çalışması yapman lazım. Frodo, Altınyemiş'e Bombadil'in kim olduğunu sorduğunda "kendisi" diyor. Divan toplantısında yüzüğün Bombadil'e verilmesinin karşı çıkılmasının sebebi, kendisinin nötr konumda olmasından dolayı. Yani Sauron ya da bir başkasına yenileceğinden değil. Biri kendinden yüzüğü isterse, çıkarıp verecek konumda olduğu için. Bombadil taraf tutmaz, iyi ya da kötü değildir.

Luthien olayını da çok abartmamak gerek. Melkor'u sesini kullanarak uyutabildi. Her ne kadar gelmiş geçmiş en güçlü kadın elf savaşçısı olsa da, Melkor gibi bir Vala'yı dövüşte yenemez.

Bombadil, Eru'nun tam kendisi değil bana göre. Eldeki bilgilere bakarsak, Orta Dünya'yı Bombadil'in üzerine yapmışlar gibi bir durum var. Bir arkadaşımla da daha önce konuşmuştum. Ortak kararımıza göre, Bombadil Eru'nun Ainur'a verdiği ilk müzik temasıdır. Çünkü o müzik teması ile Arda yaratılmıştır.
valla dedigim 3lemeyi lisede okudum smoker.hobbiti üni 1 de silmirallionu ise 2de okudum.silmarillion bilgilerim cok daha detaylı ve derin.ben yüzügün bombadile verilmemesi kararını aldıklarını biliyorum ama öyle hatırladım.şimdi diger teorileride okudum.okuyucu olması mantıklı.sonucta yüzügün bizim içinde bir anlamı yok.kendi kendimizin efendisiyiz:flaugh:

eru olamıyacagının garantisi su yada valar;ainurun müzigiyle dünya olusuyor.dünyayı olusturanlar valar,kendi müzükleriyle dünyaya sekil veriyorlar.yani bombadil valar olamaz,,,erunun yaptıgı seyse sönmeyen atesi eaya koymak ve dünyayı canlandırmak yani bombadilde bu can verilenlerden biri.o yüzden eru ve valar haricindeki tüm teorileri desteklerim ben ;)

lotr1.2.3 silmarillion, hobbit kitaplarını okudum. Lotr serisini okuyalı 10 sene oldu o yüzden tom hakkında yazılanları hatırlamıyorum hatta smoker ın baş yazısında özelliklerini ookuyuncada çok şaşırdım. Filmde bahçesinden geçerken sadece gölgesi yada sesimi ne duyuluyordu ama tom dan korkarlardı keşke tolkein daha çok bilgi bırakmış olsaydı onun için.

Rhinkilas

Tom Bombadil ile ilgili bir kitap vardı.Ama kitap sırf şiir ve müzik ile dolu olduğu için sıkıldım zar zor okudum.Orada Bombadil hep şarkılar söyler mutluluk içerisinde yanındaki kız ile takılırdı.Bombadil'e Yüzük'ün etkisi olmadığına göre Yüzük'ten daha da eski.Sillmarilion'da Sauron ile efendisini anlatıyor.Bombadil o zamanlarda da olması gerek çünkü Yüzük'ten etkilenmiyor.Orta Dünya evreninde ilk Elfler yaratıldı.Sonra Cüceler filan.Ama Bombadil ne insan ne Elf ne de Cüce.Tanrı'ların birine ya hizmet ediyor ya da insan kılığına bürünmüş bir Tanrı.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık