Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Sokak Köpeği Sorunu

Sizce Ne Yapılmalıdır

• Kullanılan toplam oy
    320
Hani aklıma şey geldi, otur sen ye derken piyasaya fazla - köpek - et(i) gireceğinden et fiyatlarına bi güncelleme gelir belki. Vatandaşın ete daha kolay ulaşır hem de, hem akp oy çalmak için hem kasaplar et sat... pardon kâr etmek için bunu bi düşünsün bence.
Aynen öyle. 5-10 milyon köpek vardır, 5-10 sene yenilebilir rahatça. Öldürüp israf etmeye gerek yok. Köpekten de iyi et çıkar, ayrımcılığa lüzum yok. Yiyin gari.

Köpekler acısız bir şekilde öldürülüp(uyutma kelimesi bana çok çocukça geliyor) ineklerde yapıldığı gibi pastırma yapılıp çin'e güzel fiyattan satılabilir ekonomiye de güzel katkısı olur bence.

Ben de bu işe kısırlaştırma + barınakla çözüm bulunamayacağı görüşünde olduğum için itlaf kararına daha yakındım.

Ama görünen o ki insanlar buna ikna olmuş değiller. Gerçekten bu çözüm yolu işe yaramayacaksa bile önce bu denenmeli. Eğer gerçekten işe yararsa bizim bilmediğimiz bir şeyler varsa ne ala. Yaramazsa artık buna ikna olunur kimse de o aşamadan sonra köstek olmaya çalışmaz diye düşünüyorum.
Olacaksa da son seçim olmalı bence itlaf, benim düşüncem bu iş kısırlaştırma ve toplanma ile çözülür ama süreç meselesi var. Yani her belediye kafasına göre iş yapmak yerine belli bir plan doğrusunda hareket ederse olmayacak iş değil. Fakat bugün bir barınağı bile aradığında ters bir durumda adamlar gelmeye tenezzül etmiyor görevli olmasına rağmen, bu şekilde hangi seçeneği yapmaya çalışırsan çalış çözüm bulunmaz.

İtlaf diyenlerin çoğunluğda "Hemen kurtuluruz" düşüncesi var. Haklı bulduğum kadar belli durumlarda benim düşüncem farklı. Önce ki mesajlarda da yazdım, şimdi büyük saldırganı köpekler de var fino köpekleri de var sokakta, şimdi ben bunları nasıl bir tutayım? Popülasyon çok olduğu için diğer seçenekler de imkansız gelebilir ama dediğim gibi burada önemli olan şey birlikte hareket etmek ve tüm ülkede yapılacak şeyin belirlenmesi. Bugün İtlaf seçeneğinde çoğu kişi ayaklanma yapar bu çok net şimdiden bile, siyasi taraftan bile sert tepkiler geldi daha karar çıkmadan. Ünlüler vb. desen yine benzer...

O yüzden ilk etapta herkesin destekleyeceği, hatta elini taşın altına koyacağı seçimler yapmak en doğrusu. Yoksa bu iş kaos çıkmasından öteye gitmez yine yarım kalır gibi görünüyor.

Yıllar yıllar önce yapılsaydı bu itlaf işlemi ,ölecek hayvan sayısı birkaç yüzbindi.Şimdi birkaç milyondan aşağı değil.Eğer genel itlaf uygulaması işleme girerse ,ekstradan ölecek olan milyon küsür köpeğin kanı önceki itlafı durduranların elinde olacaktır.

Bu hayvanlar kendi kendilerine azalmayacak.

Yıllar yıllar önce yapılsaydı bu itlaf işlemi ,ölecek hayvan sayısı birkaç yüzbindi.Şimdi birkaç milyondan aşağı değil.Eğer genel itlaf uygulaması işleme girerse ,ekstradan ölecek olan milyon küsür köpeğin kanı önceki itlafı durduranların elinde olacaktır.

Bu hayvanlar kendi kendilerine azalmayacak.
Eskiden itlafa da gerek yoktu ki. Barınaklara toplansa gayet yeterliydi.

Köpeklerib tek zararı insanlara değil, bir tomar hayvanında yaşamını tehdit ediyorlar. Bunun çalışılması yapılıp makul sayı neyse o seviyeye indirilmeli. Sadece köpek-kedi sevmekle hayvan sever olunmuyor. Kedilerden dolayı birçok kuş türü de ciddi tehdit altında vs. Bir operasyona girilecekse bunun temel alınması lazım. Yoksa bugün köpek, yarın kedi sayısı çok arttığından kedi, öbürgün kuş diye gider bu olay.

Ve evet köpek sayısı azaltılmalı.

Bence bu yasa geçtiğinde karşı olanlar sahipleniyorum ayağına köpekleri alıp sokağa geri bırakacaklar :D. Köpekleri öldürmekten kurtardık heyooo diye.

At fava bekle :D
Sahiplenilen köpeklere çip takılacak, yeniden sokakta yakalanırsa sahiplenen kişiye cezai işlem uygulanacak. Tasarıda böyle geçiyor ama uygulaması nasıl olur bilemiyorum.

Bir insan hayvan düşmanı olabilir bütün sokak köpekleri öldürülsün isteyebilir ama insanların kesip yediği hayvanlarla beslediği büyüttüğü can yoldaşı hayvanları aynı kefeye koymaları aşırı derecede komik ve acınası oluyor.İyi o zaman sizin bu kafa yapınızla tüm insanlarda öldürülsün madem.Sokaklarda azda olsa cidden saldırgan köpekler mevcut ve bunlara bunca sene hiçbir halt yapmayan belediyeler ve hükümete sesiniz niye çıkmadı bunca zaman.Hiçbir halt yapılmayacak yine ama acilen kısırlaştırma olayı ve dediğim tehlike barındıran köpekler toplanmalı.
Azda olsa saldırgan köpek mi mevcut?

Eskiden itlafa da gerek yoktu ki. Barınaklara toplansa gayet yeterliydi.
Barınaklara toplanıyordu zaten ama bu ittaparlar belediye ekiplerine saldırdığı için belediyeler toplamayı bıraktılar.

Yeni bir seçenek:

Çin ile ticari anlaşma yapılıp, onlara satılmalıdır. :)
Bu öneriyi yıllar önce yapmıştım. Hala daha yapıyorum.

Barınaklara toplanıyordu zaten ama bu ittaparlar belediye ekiplerine saldırdığı için belediyeler toplamayı bıraktılar.

Bu söylediğin şeyin pek de etkisi olduğunu düşünmüyorum. Şöyle sorayım sence bir mahallede köpeksever oranı kaçtır? Kaç tane o köpekleri besleyip toplandığını gördüğü zaman çıldırıp engelleyecek insan vardır? Bu insanların tam da belediye ekipleri o köpekleri alacakken orada bulunup saldırma ihtimalleri ne kadardır? Böyle şeyler hiç olmamıştır demiyorum bak ama köpeklerin toplanmama sebebinin küçük bir yüzdesini oluşturuyordur.

Aslında bence ipin koptuğu nokta köpeksever saldırısından çok pandemi zamanı.

Bu köpek populasyonu asıl pandemiden sonra arttı dikkat ederseniz. Ondan önce de köpekler vardı yok değildi ama tek tük ve daha nadirdi genel olarak. Ama pandemi zamanı sokağa çıkma yasağıydı şuydu buydu derken köpeklerin toplanması aksadı. Bu bir yıllık boşluk da nüfusun logaritmik artışına sebep oldu.

Ama gene de pandemi olmasa da işin geleceği nokta burası olurdu muhtemelen. Köpekleri barınaklara almak bir yandan işi yavaşlatıyordu. Ama gene de köpekler artmaya devam ediyordu. Olması gereken şey devletin harekete geçip yeterli barınak yapmasıydı o zaman için. Ama bu yapılmadı ve bu noktaya geldik.

4-5 sene önce köpekler kısırlaştırılıp barınağa toplansın denince mama tarikatları kendini yırttı köpekler hapsedilemez diye, şimdi itlaf gündeme gelince gelir sıfıra düşeceği için sanki önceden istiyormuş gibi yapıyor çakallar
Aynen öyle. Hele geçen yıllarda bir çocuk parçalandığında afiyet olsun diyen ve bunu beğenen binlercesi vardı. Şimdi işler ciddiye binince çocukları da düşünür olmuşlar ve barınak yapalım kısırlaştıralım diyorlar. Barınağa almak için bir belediye iki köpeğe dokunduğunda ortalığı yıkıyorlardı. Daha geçen haftalarda bir barınak önünde toplanmışlar hepsini oradan çıkarmaya çalışıyorlardı, güvenlik görevlisine histerik tehditler savuruyorlardı.

Bu yasayı çıkaranların bununla kalmayıp bütün bu para toplayan dernekleri tek tek incelemesi lazım. Hepsinden ne yolsuzluklar ne bağış paralarının kişisel kullanımları çıkar.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 3)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık