Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] One Piece'in İvme Kaybetmesinin 10 Sebebi

Bence exoskeletondansa baskın kostümü daha iyiydi, hatta şöyle Sanji hızlı gidince yada çok güç kullanınca kemikleri kırılsa ama kostüm onu birarada tutsa daha manyak olurdu(Guts abimizin zırhı gibi) . Ben kostümünün gitmesine baya üzüldüm çok karizma olmuştu Sanji, belki biraz Nazileri hatırlattığından Oda kullanmaya cesaret edemedi.

Forumdaki genel intiba Wano'nun kötü bir arc olması, Nika'nın rezil bir retcon olması şeklinde olsa da forumun dışındaki fanlar tapıyor bu ikisine. Wano için Marineford kadar iyi arc diyenler mi, Nika için Goda yazanlar mı... Wanoyla ilgili aşağı yukarı forumla aynı şeyi düşünüyorum, ama çoğu takipçiyi memnun etti bence. Gear 5 Luffy çok komik diyen var çıldıracağım.

Ben bir kıyaslama üzerinden bakmak istiyorum serideki düşüşe; birbirine en çok benzeyen iki arc, Dressrosa ve Arabasta.

Arabasta
  • 63 sayı sürmüş.
  • Arabastanın ülke olarak dizaynı çok güzel. Bir sürü farklı şehir var, çöl iklimi, çölde yolculuk çok güzel anlatılıyor.
  • Tayfanın tüm üyelerinin dövüşü güzel. Usopp'tan Zoro'ya hepsi iyi.
  • Crocodile'ın arkaplanını öğrenmesek de çok iyi yazılmış bir kötü karakter. Luffy'i iki kere osurtuyor.
  • Komedi dozu çok iyi ayarlanmış. Komik olması için çizilen sahnelerin hepsi çok komik.
  • Bomba olayı sıkıcıydı biraz. Pell'in sahte ölümü falan. Ha bide Vivi'yi nasıl tanımıyor Baroque Works örgütü tuhaf.
Dressrosa
  • 102 sayı sürmüş.
  • Arabastadaki 63 sayı uzun bir süreyi anlatırken, bu 102 bölüm tek bir günü anlatıyor.
  • Dressrosa Arabasta'ya göre daha küçük bir ülke. İspanya teması ilgi çekici olsa da yeterince faydalanabildiğini düşünmüyorum.
  • Luffy ve Law'un dışındaki dövüşler epey bayık.
  • Croco'nun aksine Dof'un arkaplanını alıyoruz. Muazzam bir villain.
  • Arabasta'da da yeni karakterler görüyorduk ama Dressrosa'da bu çok fazla. Ceket Ceket meyvesi herife bin selam olsun. Ne boş karakter.
  • Sabonun gelişi ile Luffy'nin abisi de buradaymış plotu tekrar ediyor.
  • Çok komik sahne yok. God Usopp sarmamıştı beni.
  • Dressrosa'nın Arabastadan Doflamingo dışında güçlü olduğu yer flashbackleri. Law-Corazon-Dof üçgeni süperdi bence. Corazon da harika bir karakterdi ayrıca.

Bu iki arcın kıyasına bakınca şu sonuca varıyorum ben;
TS sonrası arclar gereksiz uzun.
Karakter şişkinliği var.
Luffy dışında tayfaya ayrılan süre azalmış.
Komedi unsurları yetersiz, veya tayfa için muhabbetler yok gibi artık.

Eyyorlamam bu gadar.

Forumdaki genel intiba Wano'nun kötü bir arc olması, Nika'nın rezil bir retcon olması şeklinde olsa da forumun dışındaki fanlar tapıyor bu ikisine. Wano için Marineford kadar iyi arc diyenler mi, Nika için Goda yazanlar mı... Wanoyla ilgili aşağı yukarı forumla aynı şeyi düşünüyorum, ama çoğu takipçiyi memnun etti bence. Gear 5 Luffy çok komik diyen var çıldıracağım.

Ben bir kıyaslama üzerinden bakmak istiyorum serideki düşüşe; birbirine en çok benzeyen iki arc, Dressrosa ve Arabasta.

Arabasta
  • 63 sayı sürmüş.
  • Arabastanın ülke olarak dizaynı çok güzel. Bir sürü farklı şehir var, çöl iklimi, çölde yolculuk çok güzel anlatılıyor.
  • Tayfanın tüm üyelerinin dövüşü güzel. Usopp'tan Zoro'ya hepsi iyi.
  • Crocodile'ın arkaplanını öğrenmesek de çok iyi yazılmış bir kötü karakter. Luffy'i iki kere osurtuyor.
  • Komedi dozu çok iyi ayarlanmış. Komik olması için çizilen sahnelerin hepsi çok komik.
  • Bomba olayı sıkıcıydı biraz. Pell'in sahte ölümü falan. Ha bide Vivi'yi nasıl tanımıyor Baroque Works örgütü tuhaf.
Dressrosa
  • 102 sayı sürmüş.
  • Arabastadaki 63 sayı uzun bir süreyi anlatırken, bu 102 bölüm tek bir günü anlatıyor.
  • Dressrosa Arabasta'ya göre daha küçük bir ülke. İspanya teması ilgi çekici olsa da yeterince faydalanabildiğini düşünmüyorum.
  • Luffy ve Law'un dışındaki dövüşler epey bayık.
  • Croco'nun aksine Dof'un arkaplanını alıyoruz. Muazzam bir villain.
  • Arabasta'da da yeni karakterler görüyorduk ama Dressrosa'da bu çok fazla. Ceket Ceket meyvesi herife bin selam olsun. Ne boş karakter.
  • Sabonun gelişi ile Luffy'nin abisi de buradaymış plotu tekrar ediyor.
  • Çok komik sahne yok. God Usopp sarmamıştı beni.
  • Dressrosa'nın Arabastadan Doflamingo dışında güçlü olduğu yer flashbackleri. Law-Corazon-Dof üçgeni süperdi bence. Corazon da harika bir karakterdi ayrıca.

Bu iki arcın kıyasına bakınca şu sonuca varıyorum ben;
TS sonrası arclar gereksiz uzun.
Karakter şişkinliği var.
Luffy dışında tayfaya ayrılan süre azalmış.
Komedi unsurları yetersiz, veya tayfa için muhabbetler yok gibi artık.

Eyyorlamam bu gadar.
Çok güzel bir noktaya değinmişsin. Dressrosa'nın, Arabasta'dan tek farkı Doflamingo'nun geçmişinin anlatılmış olması. Dressrosa tanıtılan çoğu karakter ciddi manada gereksizdi ve gereğinden fazla panel harcanmasına neden oldu. Onun yerine Doflamingo ve Kaidou arasındaki ilişkiye yer verilebilirdi.

Yapma, yapmaz dediğimiz ne varsa yaptı. Bunlar ekstrem fantezi şeylerdi hiçbiri gerekli değildi. Kolay olanı yapacak bomba gibi devam edecekti fantezi ararken zor yola girdi serinin ırzına geçti. Bile isteye kendi emeğiyle alay eden bir mangaka var elde çünkü ne yapsa dilleyen milyonlar dünya genelinde Godaaa diye inliyor.

Bende çoğuna katılıyorum. Haftalık olarak takip etmek çok zor hale geliyor oyle olunca. Fakat su karakter olayina değinmek istiyorum biraz. Dressrosa arcta cok net hatırlıyorum. Senior pink baby five gibi karakterlere fb bile yazıyor ne bicim karakterler bunlar sürekli yaratiyor kolezyum falan cok iyiydi diye ovulurken şuan gömülmesi ilginç. Dressrosa arcta seri bu kadar gomulmuyordu ayni sebepler varken. Orda boğanın uzerine binip 4 5 bölüm Dof aradığı paneller var her arcta benzer sıkıcılıklar dolu. Hatta geri sayım yapıyordu tüm ada 10 sn den bölüm çizdi herif. Hatırlayınca bile midem bulandı. Bence en önemli sebep gerçekten arclarin birbirini tekrar etmesi ve ilerlemenin cok yavaş olmasi haftalık takipte çok göze batıyor.Aralarda bakınca zaten çok iyi olaylar yine oluyor ama 10 bolum guzel olcak diye 150 bölüm haftadan haftaya takibi zor. Birde bunların üstüne bizim forumda bence çok önemli olan şeyin içine sıçınca Güç dengeleri ve seviyeleri iyice mide bulandırdı. Tayfa bir anda Allah oldu. Yonko seviyesine zıpladı.

Katılmamak elde değil hepsi etkili ama en etkilisi Oda'nın kafasında çok fazla hikaye ve karakter olması bunları da hiç düşünmeden hikayeye katması.Yaratıcı bir insan olabilir buna itiraz yok ama 1000 küsür bölümü olan bir seride nesillerin takip ettiği bir seride elindeki karakterleri bile adam akıllı işlemeden yeni karakterler sunmak ve bunları da öyle üstünkörü değil tamamen derin işlemeye çalışmak okuru çok yordu.Mesela en net örnek:Seride geçmişi merak edilen ve okurun hikayesini görmek istediği karakterler sıralaması yapılsa Kuma ilk 50 de bile çıkmaz o kadar geçmişi bulanık karakter varken ya hiç değinmedi ya da 2 bölümde geçiştirdi üstüne yeni yeni karakterler ve hikayeler türetiyor.Birkaç sene önce sonunu merak ettiğim için takip ediyordum şuan sonuna dair de çok büyük merakım yok sayıyı açıp hızlı hızlı sayfaları geçip gidiyorum.Nika ortaya çıktığı gün seri bitti.Naruto da Kaguya yenildiği gün bittiği gibi.Naruto ve Sasuke tanrılığını ilan etmiş daha kimi çıkaracaksın karşılarına işte gitti oğluyla devam ettiler dünkü çocuklar seride adı geçmemiş adamlar tanrı Kaguyayı yok eden Naruto'yu az daha öldürüyordu belki de öldürmüşlerdir takip etmiyorum :D Burada da tek nefesiyle bir adayı yok edebilecek hemen her hakide tanrı gibi takılan Kaido'yu öldüren tabiri caizse yok eden Luffy'i çok değil birkaç bölüm sonra seride görmediğimiz yeni türetilmiş karakterler eziyorlar :D Yerler öyle güç dengesini ve hikaye örgüsünü.Nikayı ortaya çıkaracaksan ve seriyi hala sürdürmek gibi planın varsa Kaido'yu öldürtmeyeceksin ha Kaido'yu öldürdün o zaman Nika önüne geleni ezerek gidecek hızlı şekilde çok sündürmeden önce Akaiunuyu sonra BB yi indirtecek en son finalde IM yi yendirip bir senede seriyi noktalayacaksın.Aklıma geldikçe sinirleniyorum Franky olmasa bağkurdan emekli dayı Luffy'yi öldürüyordu...

Bende çoğuna katılıyorum. Haftalık olarak takip etmek çok zor hale geliyor oyle olunca. Fakat su karakter olayina değinmek istiyorum biraz. Dressrosa arcta cok net hatırlıyorum. Senior pink baby five gibi karakterlere fb bile yazıyor ne bicim karakterler bunlar sürekli yaratiyor kolezyum falan cok iyiydi diye ovulurken şuan gömülmesi ilginç. Dressrosa arcta seri bu kadar gomulmuyordu ayni sebepler varken. Orda boğanın uzerine binip 4 5 bölüm Dof aradığı paneller var her arcta benzer sıkıcılıklar dolu. Hatta geri sayım yapıyordu tüm ada 10 sn den bölüm çizdi herif. Hatırlayınca bile midem bulandı. Bence en önemli sebep gerçekten arclarin birbirini tekrar etmesi ve ilerlemenin cok yavaş olmasi haftalık takipte çok göze batıyor.Aralarda bakınca zaten çok iyi olaylar yine oluyor ama 10 bolum guzel olcak diye 150 bölüm haftadan haftaya takibi zor. Birde bunların üstüne bizim forumda bence çok önemli olan şeyin içine sıçınca Güç dengeleri ve seviyeleri iyice mide bulandırdı. Tayfa bir anda Allah oldu. Yonko seviyesine zıpladı.
Ben Punk Hazardın sonunda güncele gelmiştim. Aokijinin Dofu dondurduğu yerde. Acayip heyecanlı bir şekilde güncel takiplemeye devam ettim. Ama Dressrosada bu dediklerin yüzünden eeeeh diyip Zou başlayana kadar ara vermiştim.

Dressrosa'yı One Pacede izlediğinizde bile illallah etmeniz olası. Herkes sürekli bir yere koşuyor. Bartolomeosundan Zorosuna. Geri sayım yaptığı bölümü asla unutmam, eserinizde nasıl canon filler bölüm yazarsınız el kitabıdır.

WCI'da adanın settingi karakterlerin tasarımı o kadar ilgi çekiciydi ki bu karakter enflasyonu zerre rahatsız etmedi. Wano için aynısını söylemek mümkün değil bence. (Oden fbsi hariç, candır vede baldır)

Ben Punk Hazardın sonunda güncele gelmiştim. Aokijinin Dofu dondurduğu yerde. Acayip heyecanlı bir şekilde güncel takiplemeye devam ettim. Ama Dressrosada bu dediklerin yüzünden eeeeh diyip Zou başlayana kadar ara vermiştim.

Dressrosa'yı One Pacede izlediğinizde bile illallah etmeniz olası. Herkes sürekli bir yere koşuyor. Bartolomeosundan Zorosuna. Geri sayım yaptığı bölümü asla unutmam, eserinizde nasıl canon filler bölüm yazarsınız el kitabıdır.

WCI'da adanın settingi karakterlerin tasarımı o kadar ilgi çekiciydi ki bu karakter enflasyonu zerre rahatsız etmedi. Wano için aynısını söylemek mümkün değil bence. (Oden fbsi hariç, candır vede baldır)
Tüm Kek kısımlarındaki karakterlerin rolleri uzamadığı için çok fazla yormadı. Koca Ana pasta diye ortalıkta dolanmaya başlayana kadar gayet güzel gitmişti hikaye.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık