Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Marvel Soru - Cevap Başlığı

Güncele ulaşmak diye bir kavram yok burada, onu bir kenara koy :D Guardians of the Galaxy özelinde soruyorsan, evet 2008'de kurulan bildiğimiz ekibin tüm serilerini okudum ama arada okumamış olduklarım olsa da veya daha önce hiçbirini okumamış olsam da bu yeni başlayan seriye bakabilirdim. "Güncel olarak Marvel'ı takip etmek" diye bir cümlenin karşılığı yok. Kabaca bir tahminle şu anda yayında olan düzenli seri yaklaşık 35 civarıdır, yine her ay 20 tane de mini seri, one-shot ve Star Wars gibi lisanlı markaların çizgi romanları çıkıyordur Marvel'dan. Kimse bunların hepsini düzenli olarak takip etmez. Başlayıp biten serilere göre azalıp artıyor ama ben ortalama olarak 25 civarı aylık seriyi takip ediyorum, mini serilerden vesaire de 5 civarı okuduğum oluyordur ki geç Türkiye'yi, Dünya'da benim kadar Marvel okuyan kişi çok az. Daha önce yazdığım gibi bir yazarın başladığı noktadan serilere giriş yaparsan büyük oranda bütünlüklü bir okuma deneyimi alabilirsin.

O seri Ultimate Evreni'nin Cataclysm eventine bağlanıyordu, Age of Ultron'a bağlanan bir şey var mıydı hatırlamıyorum ama en kötü ihtimalle bağımsız olarak okumuş olursun. Age of Ultron da tırt hikaye zaten, ana seriyi okuyup geçmen de yeterli olacaktır.
Hocam sen ayrı bir okuyucusun bir de senin gibi olan ama dc tanıdığım var ama benim dediğim şey şu bu güncelde çıkan serilerin hepsi earth 616 da mı geçiyor yoksa baska mı bırde bu serının hangı evren oldugunu nerden anlıyoruz?

Hocam sen ayrı bir okuyucusun bir de senin gibi olan ama dc tanıdığım var ama benim dediğim şey şu bu güncelde çıkan serilerin hepsi earth 616 da mı geçiyor yoksa baska mı bırde bu serının hangı evren oldugunu nerden anlıyoruz?
2000-2015 yılları arasında bir kısmı Ultimate Evreni'nde geçerdi, Ultimate Evreni artık devam etmiyor. Sürekli yayınlarda başka bir evrenin uzun soluklu kullanıldığı hiç olmadı zaten, çeşitli mini seriler haricinde sürekli yayınların hepsi evet 616 Evreni'nde geçiyor.

Birde comicbookreadingorder.com sitesindeki veriler ne kadardoğru?
İyi bir site, faydalanabilirsin. Ama direkt bu şekilde okunması gerekiyor gibi düşünmene gerek yok.

2000-2015 yılları arasında bir kısmı Ultimate Evreni'nde geçerdi, Ultimate Evreni artık devam etmiyor. Sürekli yayınlarda başka bir evrenin uzun soluklu kullanıldığı hiç olmadı zaten, çeşitli mini seriler haricinde sürekli yayınların hepsi evet 616 Evreni'nde geçiyor.

İyi bir site, faydalanabilirsin. Ama direkt bu şekilde okunması gerekiyor gibi düşünmene gerek yok.
Ben ultımate evrenıne baslıcam sonra gelen gelir.

Hocam stan lee'in yazdığı jack kirby in çizdiği bi çizgi roman önerirmisiniz iron man olursa sevinirim.
Belirli bir çizgi roman okuma alışkanlığı edinmeden eski serilerden çok keyif alacağını tahmin etmiyorum ama önereyim. Jack Kirby, Iron Man hikayelerinin çizerliğini bir iki sayı haricinde hiç yapmadı. Jack Kirby için Iron Man'in kurucu ekipte yer aldığı ilk Avengers sayılarını okuyabilirsin, belirli bir süre Stan Lee ve Jack Kirby götürüyorlar. Güzel çizgi romanlar onlar. Yalnız hem Jack Kirby bir noktada ayrılıp Don Heck'e devrediyor, hem de 16. sayıda Avengers ekibi değişip Iron Man, Thor gibiler yerlerini günümüzde "Cap's Kooky Quartet" olarak anılan ekibe bırakıyor. Jack Kirby bu arada kaç sayı Iron Man çizmiştir emin değilim. Avengers serisi zaten 40. sayılar civarında Roy Thomas'ın yazarlığa başlamasıyla şahlanıyor, Thomas'ın seriye alıştıktan sonraki yani 50. sayılardan 100. sayıya kadar olan süreci Stan Lee sayılarına kıyasla daha çok tavsiye ederim.

Eski Iron Man dönemlerinden 70'ler sonu gibi başlayan önce David Michelinie & Bob Layton'ın yazdığı, ardından Dennis O'Neil'ın devam ettirdiği, sonra bir kez daha David Michelinie & Bob Layton''ın yazarlığa geçtiği 8-10 yıllık dönemi tavsiye edebilirim. Özeellikle Dennis O'Neil'ın yazdığı sırada Tony Stark'ın iyice dibe vurduğu sayılar etkilemişti. Bunun dışında 90'lar sonu Kurt Busiek dönemi, 2000'lerdeki Matt Fraction dönemi güzeldir.

Stan Lee ve Jack Kirby üzerinden tavsiye verecek olursam da Fantastic Four ve Thor bu ikilinin ortaklığının kesinlikle zirve işleri, eğer Lee & Kirby okumaya karar verirsen bu iki seriye bakmanı öneririm. Fantastic Four'la ilgili zamanında Kayıp Rıhtım'a bir yazı yazmıştım, onda hangi sayılara öncelikli olarak şans verilebileceğini falan da değerlendirmiştim, aşağıya bırakayım yazıyı. Hem 60'lar dönemi Marvel'ını daha iyi anlamaya da yardımcı olabilir.

Belirli bir çizgi roman okuma alışkanlığı edinmeden eski serilerden çok keyif alacağını tahmin etmiyorum ama önereyim. Jack Kirby, Iron Man hikayelerinin çizerliğini bir iki sayı haricinde hiç yapmadı. Jack Kirby için Iron Man'in kurucu ekipte yer aldığı ilk Avengers sayılarını okuyabilirsin, belirli bir süre Stan Lee ve Jack Kirby götürüyorlar. Güzel çizgi romanlar onlar. Yalnız hem Jack Kirby bir noktada ayrılıp Don Heck'e devrediyor, hem de 16. sayıda Avengers ekibi değişip Iron Man, Thor gibiler yerlerini günümüzde "Cap's Kooky Quartet" olarak anılan ekibe bırakıyor. Jack Kirby bu arada kaç sayı Iron Man çizmiştir emin değilim. Avengers serisi zaten 40. sayılar civarında Roy Thomas'ın yazarlığa başlamasıyla şahlanıyor, Thomas'ın seriye alıştıktan sonraki yani 50. sayılardan 100. sayıya kadar olan süreci Stan Lee sayılarına kıyasla daha çok tavsiye ederim.

Eski Iron Man dönemlerinden 70'ler sonu gibi başlayan önce David Michelinie & Bob Layton'ın yazdığı, ardından Dennis O'Neil'ın devam ettirdiği, sonra bir kez daha David Michelinie & Bob Layton''ın yazarlığa geçtiği 8-10 yıllık dönemi tavsiye edebilirim. Özeellikle Dennis O'Neil'ın yazdığı sırada Tony Stark'ın iyice dibe vurduğu sayılar etkilemişti. Bunun dışında 90'lar sonu Kurt Busiek dönemi, 2000'lerdeki Matt Fraction dönemi güzeldir.

Stan Lee ve Jack Kirby üzerinden tavsiye verecek olursam da Fantastic Four ve Thor bu ikilinin ortaklığının kesinlikle zirve işleri, eğer Lee & Kirby okumaya karar verirsen bu iki seriye bakmanı öneririm. Fantastic Four'la ilgili zamanında Kayıp Rıhtım'a bir yazı yazmıştım, onda hangi sayılara öncelikli olarak şans verilebileceğini falan da değerlendirmiştim, aşağıya bırakayım yazıyı. Hem 60'lar dönemi Marvel'ını daha iyi anlamaya da yardımcı olabilir.

Bi bakım o sayılar varmı yoksa ingilizce okumaya çalışayım cevap için teşekkürler zaten bu champıons ve fantastc fouru merak ediyordum bi bakarım.

Hela (Thorun bacısı) ne kadar güçlü ? FSJ deki Zi Yu ile kıyaslamak istiyorum da :)
Kıyaslamayı düşündüğün karakteri bilmediğimden sana ne lazım tam bilmiyorum ama çizgi romanlarda öyle aman aman güçlü bir karakter değil. Cate Blanchett'in canlandırdığı film versiyonu gibi ağırlığı yok. Bu tür karakterler genelde kendi diyarlarında çok güçlü oluyorlar ama genel bir yorum yapacak olursam Hela, Thor'dan daha güçlü bir karakter değil mesela. Surtur, Mangog gibi klasik düşmanları çok daha güçlü ve tehlikeliler.

Bu arada Thor'un ablası değil çizgi romanlarda, Loki'nin kızı ama o duruma da ufak bir ayar çekiyorlar son çizgi romanlarda.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık