Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Kozmer (Cosmere) Evreni

State of Sanderson 2022

Fırtınaışığı 5 başlığı söylenmiş,
Knights of Wind and Truth
Daha önce bununla alakalı yazmıştım.
Kitap başlıklarının baş harflerinin ketek oluşturması muhabbetini daha önce söylemiş mıydım bilmiyorum.
1.TWoK-The Way of Kings
2.WoR-Words of Radiance
3.O-Oathbringer
4.RoW-Rhythm of War
5. KOWT veya KOW.
Yazar bunlara uydurmaya çalışacağını ama önemli olanın uygun bir kitap ismi olduğunu, keteği bozabileceğini söylemişti ve hala daha tam uygun bir isim bulamamış.
Kitap içinde "H" harfinin simetri için joker eleman olarak kullanılması ve simetriyi bozmadığı düşünüldüğü için bu harflerden bazıları yerine H harfi gelebilir belki.

Knights of Withered Truth veya Knights of Woeful Truth geçmişte yazarın fena değil dediği bazı başlıklar.
Başlığın şuanki haliyle baş harfleri KoWaT oldu, ekstra a harfi palindromu biraz bozmuş, yazar palindroma uymaya zorlamışsa da. Başlık çok yüksek ihtimalle bu ama ufak da olsa değişiklik şansı var.

Aslında çok fazla bir durum da yok, öyle ekstra bilgilik. Hollywood işleri rayında ilerliyor ama bir şey söyleyemiyorum vs vs. Gizli Projelerin insanlara ulaşması ile ilgili detaylar var. Kickstartera destek verenlerin e kitapları kitapların çıktığı ayların ilk gününde (Ocak-Nisan-Temmuz-Ekim) linkle dağıtılacak, destek vermeden almak isteyenler de ayın 10. günü erişebilecekmiş(kuchiyose @seyyah :D)

State of Sanderson 2022

Fırtınaışığı 5 başlığı söylenmiş,
Knights of Wind and Truth
Daha önce bununla alakalı yazmıştım.

Başlığın şuanki haliyle baş harfleri KoWaT oldu, ekstra a harfi palindromu biraz bozmuş, yazar palindroma uymaya zorlamışsa da. Başlık çok yüksek ihtimalle bu ama ufak da olsa değişiklik şansı var.

Aslında çok fazla bir durum da yok, öyle ekstra bilgilik. Hollywood işleri rayında ilerliyor ama bir şey söyleyemiyorum vs vs. Gizli Projelerin insanlara ulaşması ile ilgili detaylar var. Kickstartera destek verenlerin e kitapları kitapların çıktığı ayların ilk gününde (Ocak-Nisan-Temmuz-Ekim) linkle dağıtılacak, destek vermeden almak isteyenler de ayın 10. günü erişebilecekmiş(kuchiyose @seyyah :D)
%20-25 bitti ve 2024 demiş. Yıl biraz iyimser geldi.. Savaşkıran, Elantris'in devamı için önceliği 5. kitaba vermiş. Bu konuda çok sevindim açıkçası.
Oyun işi de olacaksa mevcut dünyalardan daha önce yazılmamış bir hikaye üzerinden gideceklerdir diye tahmin ediyorum.
Başlıktaki Wind and Truth Kaladin/Szeth kısmının işlemesinden dolayı mı koydu acaba. Hakikatsiz diye 2 kitap kafa ağrıtmıştı Szeth

Ve Sissoylu 1'i bitirdim. Hastalık ve işler yüzünden biraz uzun süren bir serüven oldu. 2'ye yarın başladım diye umuyorum. Yazarın okuduğum 2. Kitabında da gördüğüm üzere hikayeye çok ağır başlıyor ve finali tam tersine çok hızlı yapıyor. Elantriste bu serinin kalitesini düşürmüştü ama Sissoyluda o kadar olumsuz bir etkisi olmamış.

Biraz spoilerli yorum yapmam gerekirse,

RIP Kelsier. Tahmin etmiştim böyle bir sonu olacağını ve bunu kendisinin de istediğini ama beklediğimden daha agresif bir son oldu Kelsier için. Lord hükümdarın bu değişimi hakkında düşünüyordum sürekli ama sonunda güzel ters köşeye yattım. Finaldeki Atiyum depolarının boş olmasının sebebini ikinci kitapta göreceğiz diye düşünüyorum. Kitaptaki karakterler dolu insanlar ama bazılarına gerekli anlatımı tam vermediğini düşünüyorum yazarın. İlk kitap için altı en boş olanı Elend. Umarım gelecek 2 kitapta altını doldurmayı başarır. Bence bir tık havada kalıyor.

Ve Sissoylu 1'i bitirdim. Hastalık ve işler yüzünden biraz uzun süren bir serüven oldu. 2'ye yarın başladım diye umuyorum. Yazarın okuduğum 2. Kitabında da gördüğüm üzere hikayeye çok ağır başlıyor ve finali tam tersine çok hızlı yapıyor. Elantriste bu serinin kalitesini düşürmüştü ama Sissoyluda o kadar olumsuz bir etkisi olmamış.

Biraz spoilerli yorum yapmam gerekirse,

RIP Kelsier. Tahmin etmiştim böyle bir sonu olacağını ve bunu kendisinin de istediğini ama beklediğimden daha agresif bir son oldu Kelsier için. Lord hükümdarın bu değişimi hakkında düşünüyordum sürekli ama sonunda güzel ters köşeye yattım. Finaldeki Atiyum depolarının boş olmasının sebebini ikinci kitapta göreceğiz diye düşünüyorum. Kitaptaki karakterler dolu insanlar ama bazılarına gerekli anlatımı tam vermediğini düşünüyorum yazarın. İlk kitap için altı en boş olanı Elend. Umarım gelecek 2 kitapta altını doldurmayı başarır. Bence bir tık havada kalıyor.
Sissoylu Youngadult denen klasmanda. Biraz belki o yüzden havada hissetmiştir. Tabi Elend de Vin gibi karakter gelişimi yaşıyor. Son kitaba kadar da devam ediyor bu serüven.

Uzunca bir süre kitap okumadıktan sonra, forumdan kendimi banlattığım 1 haftada kafa dağıtmak için 2. kitaba oturdum. Biraz giriş yapmıştım ama birkaç gün sürdü bitirmek.

Elend, Sazed ve Vin'in ama özellikle Vin'in sorgulamalarını çok güzel işlemiş yazar. Kelsier'in yokluğunun çete üzerindeki etkilerini okumak keyifliydi ve biraz da can sıkıcıydı. Kandra konusunda güzel bir ters köşe oldum. Benim aklıma gelmemişti kesinlikle. Bir Kandra'nın kontratına uygun davranmaması ve bunun sebebi de güzel aktarılmış. Umarım üçüncü kitapta güzel bir rolü olur kendisinin.

Uzunca bir süre kitap okumadıktan sonra, forumdan kendimi banlattığım 1 haftada kafa dağıtmak için 2. kitaba oturdum. Biraz giriş yapmıştım ama birkaç gün sürdü bitirmek.

Elend, Sazed ve Vin'in ama özellikle Vin'in sorgulamalarını çok güzel işlemiş yazar. Kelsier'in yokluğunun çete üzerindeki etkilerini okumak keyifliydi ve biraz da can sıkıcıydı. Kandra konusunda güzel bir ters köşe oldum. Benim aklıma gelmemişti kesinlikle. Bir Kandra'nın kontratına uygun davranmaması ve bunun sebebi de güzel aktarılmış. Umarım üçüncü kitapta güzel bir rolü olur kendisinin.
Sissoylu 3 bitti. Ters köşe oldum. Sonunda duygulandım.

Kitabın başından beri kahraman Elend dedim. Sonra oklar Vine dönerken, yazar ters köşe yapacak ve Elend kahraman olacak diye düşündüm. Bölüm başı yazılarından sonra acaba Elend değil de Dikiz olabilir mi dedim. Çünkü Elend ve Vin hakkında konuşuyordu. Ayrıca yazar kitap başından beri Dikize özel olarak değiniyordu. Ama içimden bir ses Dikiz de olmayacak diyordu. Finale doğru Sazedin sürekli kahraman ile ilgili konuşması bana biraz klişe bir havayla doğru sonuca ulaştırdı.

Genel hatlarıyla üçlemedeki en iyi kitap, ilk kitaptı. Kelsier karakteri çok güzel taşımıştı. İkinci kitapta Vin ve Elendin iç çatışmaları kitabın, benim için ana unsuruydu. Üçüncü kitabın sonuna geldiğimde geriye baktığımda Sazed sorgulaması kitabın temelini oluşturuyordu.

Vinin küpesi bir retcon değilse ki, değildir çünkü küpeye önem vermişti yazar, çok hoş bir ayrıntı oldu benim için. Böyle ufak yerleştirmelerin final kurgusunda önemli yer tutmaları hoşuma gidiyor.

Sırada Savaşkıran var. O ve Sınırsız Arcanum elimde. Savaşkıran bitince, Fırtına Işığı Arşivini sipariş geçerim. Onlar gelene kadar da Arcanum biter diye tahmin ediyorum.

Bugün Sissoylu kitabının ilk üçlemesinin son kitabına başladım daha önce de kralların yolunu ve parlayan sözleri okumuştum.

@kekomancer'ın tavsiyesiyle okumaya başladım (teşekkürler kekem) ve iki seriden de memnun kaldım. Bir kaç tat kaçırtıcı şey var seride gerçi bu genel bir sorun Ölüp dirilme saçmalıkları vesaire son dönem çıkan tüm fantastik edebiyatın içine bir kanser gibi yerleşti.

Neyse
Adolin > Cosmere :ehe:

Tüm kitapları okuduktan sonra daha ayrıntılı bir şeyler yazabilirim.

Bugün Sissoylu kitabının ilk üçlemesinin son kitabına başladım daha önce de kralların yolunu ve parlayan sözleri okumuştum.

@kekomancer'ın tavsiyesiyle okumaya başladım (teşekkürler kekem) ve iki seriden de memnun kaldım. Bir kaç tat kaçırtıcı şey var seride gerçi bu genel bir sorun Ölüp dirilme saçmalıkları vesaire son dönem çıkan tüm fantastik edebiyatın içine bir kanser gibi yerleşti.

Neyse
Adolin > Cosmere :ehe:

Tüm kitapları okuduktan sonra daha ayrıntılı bir şeyler yazabilirim.
Kelseir'i daha çok seversin diyordum 🤔
Serinin 3. kitabı harika bir epik/fantezi örneği. Memnun kalacağından şüphem yok. Yorumlarını merakla bekliyorum:d

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık