Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tanıtım] Kingdom

Seriyi beğendiniz mi?

• Kullanılan toplam oy
    145
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Mantıklı bir bakış açısı yine de isimleri Japonca görmek isterdim.
Bu değişiklik benim için de zor olacak, zira ben de karakterleri Japonca isimleri ile tanıyorum, ama bu şekilde eserin özgünlüğünün daha iyi korunacağını düşünüyorum. Çünkü serideki karakterler kurgusal değil, gerçekten yaşamış kişiler, başka dildeki isimleri yerine asıl isimlerini yazmak daha doğru olur bence.

Mesela Ryouyou diye bir şehir var, şehrin asıl adı Liaoyang, merak edip yerine baksan bulamazsın. Çünkü Ryouyou yazınca Kingdom ile alakalı başlıklar çıkıyor.

Bunu duymak umarım sizi üzmez, fakat bazı çeviri değişikliklerine gitmeyi düşünüyorum. Öncelikle bundan sonra karakterlerin isimleri için orijinal Çince isimleri kullanacağım. Shin yerine Xin, Ka Ryo Ten yerine He Liao Diao, Kyou Kai yerine Qiang Lei, Ou Hon yerine Wang Ben, Kan Ki yerine Huan Yi gibi. Zamanla alışırsınız.
Baya kötü haber bu :(
Serinin başından beri öyle okusak tamam da, neredeyse 600 bölüm olmuş :(

Bir şey önerebilir miyim?
Yaptığının tam tersini yapsan nasıl olur sence. Orijinal isimlere saygı göstermek ve araştırmak isteyenlerin kolayca ulaşabilmesi için önemli isimlerin orijinal versiyonlarını bölüm sonlarına ek sayfa olarak ekleyebilirsin. Neredeyse 600 bölüm böyle okumuşuz, adapte olmak zor olur okuyucu açısından diye düşünüyorum. Yine de sen bilirsin. Sadece bir öneride bulunmak istedim.

Baya kötü haber bu :(
Serinin başından beri öyle okusak tamam da, neredeyse 600 bölüm olmuş :(
Alışkanlık var, farkındayım. Fakat Çin tarihini anlatan bir eserde gerçek karakterlerin isimlerinin Japonca olması tuhaf duruyor. Ben seriyi okumadan, direkt çevirisine başladığım için en başta böyle yapmadım, şimdi okurken isimlerin Japonca olması çok garibime gidiyor.

Bir şey önerebilir miyim?
Yaptığının tam tersini yapsan nasıl olur sence. Orijinal isimlere saygı göstermek ve araştırmak isteyenlerin kolayca ulaşabilmesi için önemli isimlerin orijinal versiyonlarını bölüm sonlarına ek sayfa olarak ekleyebilirsin. Neredeyse 600 bölüm böyle okumuşuz, adapte olmak zor olur okuyucu açısından. Yine de sen bilirsin. Sadece bir öneride bulunmak istedim.
Önerin için sağol, ama önemli olan o isimleri konuşmaların içerisinde görmek. Açıkçası ben seriyi okurken Çin tarihini anlatan bir seri değil de, Japonya'da geçen bir hikaye okuyormuşum gibi hissediyorum.

Alışkanlık var, farkındayım. Fakat Çin tarihini anlatan bir eserde gerçek karakterlerin isimlerinin Japonca olması tuhaf duruyor. Ben seriyi okumadan, direkt çevirisine başladığım için en başta böyle yapmadım, şimdi okurken isimlerin Japonca olması çok garibime gidiyor.
Elinize saglik
Çevirisi olduğu sürece alışılır illa ki
Esas merak ettiğim sevdiniz mi seriyi
Siz çok sonradan başlamıştınız okumaya
Yıllardır istikrarlı bir şekilde bu konuda isyan eden bir ekip vardi bu seri cevrilsin diye
Hakli miymisiz onu merak ettim

Elinize saglik
Çevirisi olduğu sürece alışılır illa ki
Esas merak ettiğim sevdiniz mi seriyi
Siz çok sonradan başlamıştınız okumaya
Yıllardır istikrarlı bir şekilde bu konuda isyan eden bir ekip vardi bu seri cevrilsin diye
Hakli miymisiz onu merak ettim
Seri güzel, ama eksik yanları yok değil. Mesela bizim tarafta olan karakterler kesilip biçilseler dahi kolay kolay yıkılmıyor veya ölmüyor. Düşman ise genelde tek yiyor. Gerçek olayların anlatıldığı bir seride böyle durumlar çok absürt duruyor. Onun haricinde pek bir sıkıntı yok, güzel seri. Çevrilmesi gerekiyormuş, ben el atmış olsaydım çoktan güncele gelmişti. Neyse, geç olsun güç olmasın.

Seri güzel, ama eksik yanları yok değil. Mesela bizim tarafta olan karakterler kesilip biçilseler dahi kolay kolay yıkılmıyor veya ölmüyor. Düşman ise genelde tek yiyor. Gerçek olayların anlatıldığı bir seride böyle durumlar çok absürt duruyor. Onun haricinde pek bir sıkıntı yok, güzel seri. Çevrilmesi gerekiyormuş, ben el atmış olsaydım çoktan güncele gelmişti. Neyse, geç olsun güç olmasın.
Ben karakterleri çok sevdim
Elinize tekrar tekrar saglik

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık