Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Genel Dil Öğrenme Platformu

O biraz reklam-vari ya :D
Tabi canım. Hadi bildiklerini seç diye test mi olur : ))

Şu da var mesela:

Newsinslevels'ta book 1 ve book 2 var. Orda ise 2 tane klasik eseri yine 3 seviyeye ayırarak okumayı sağlıyor.Ben baya beğendim.

Pekte farkı yok aslında. Seviye arttıkça kelime sayısı da artıyor.
Teşekkürler. https://www.daysinlevels.com/ burada sadece makale-haber tarzı yazılar var ve kategori seçip farklı seviyelerde okuyabiliyorsun ama bundaki klasik eser olayını göremedim. Yönlendirme linki var mı?

Tabi canım. Hadi bildiklerini seç diye test mi olur : ))

Teşekkürler. https://www.daysinlevels.com/ burada sadece makale-haber tarzı yazılar var ve kategori seçip farklı seviyelerde okuyabiliyorsun ama bundaki klasik eser olayını göremedim. Yönlendirme linki var mı?

Konuyla fazla ilgilenemedim, telefona ayıracak pek vaktim olmuyor. Bu konuda bilgi sahibi olup da ilgilenirim diyen varsa, seve seve devredebilirim konuyu. Onun haricinde hala tavsiyelere açığız...

@Bavs

3 çeşit seviyede var.

@Bavs

3 çeşit seviyede var.
Takipledim dinleyeceğim, teşekkür ederim.

Bilenler bilir. Bilmeyenler için bir tüyo.

Arapça'dan Osmanlıca'ya, oradan da günümüz Türkçesine geçen kelimelerin genelde 3, bazen 4, nadiren 5 harfli kökleri vardır. Bu kökleri bilirseniz ondan türemiş olan birçok kelimenin anlamını çıkarabilirsiniz.

Örnek: F-K-R. FiKiR, eFKaR, teFeKKüR, müFeKKiRe, müteFeKKir.

Kelime haznenizi 4-5 katına çıkarır.

Arapça'dan Osmanlıca'ya, oradan da günümüz Türkçesine geçen kelimelerin genelde 3, bazen 4, nadiren 5 harfli kökleri vardır. Bu kökleri bilirseniz ondan türemiş olan birçok kelimenin anlamını çıkarabilirsiniz.

Aynen öyle. Zaten Arapça'a sesli harf yok gibi bir şey :D Elif, ayn falan var.

Ayrıca; Kelimenin aslı 3(buna arapçada sülasi diyorlar) harfli, ziyade olunan harflerle 4,5 ve 6'ya kadar çıkıyor. Her bir harf, ziyade mana katmak için var. Mesela; فكر ، افكر ، انفكر ، (6 harf, elif, sin ve te ziyade olunmuş)استفكر gibi. Asıl FeKeRa, üç harfli, evveline elif eklendiğinde (e)fkera oluyor. Sülasi(üç harfli kelimeler) içerisinde 24 siga(kalıp) var ve ek mana katan 12 ziyade bab var, sadece bunları bilmek neredeyse bütün Arabi kelimleri bilmek demektir. Tabii istisnalar mevcut(harici bilinmesi gereken bir takım hususlar da var). Bunlar Arapçanın mukaddimesi hükmünde bilgiler. Daha detaylısı için; Sarf, Nahiv kitapları var bol bol, Türkçe tercümeli kitapları da mevcut bu kitapların. Uzmanların desteğiyle Arapça asıllarıyla da okunabilir ama tek başına anlamak zor olacaktır.

Aslında vaktim olsa bizzat öğretmeye çalışabilirdim ama pazar günü ancak boş vakit bulabiliyorum. Arapça ile ilgili destek bilgiye ihtiyacı olan varsa, pazar günü özelden bana ulaşabilir...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık