Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Eski Zamanlardan Şehir Fotoğrafları

Merhaba. Ekşi'de gördüğüm eski İstanbul'un fotoğrafları üzerine bu konuyu açmak istedim. Yaşadığımız yerlerin eski hallerini görmek güzel olabiliyor. Sizler de bulduğunuz bu tarz fotoğrafları paylaşabilirsiniz bu konuda.

İlgili entrynin içeriğini direkt alıyorum; https://eksisozluk.com/entry/140602644

Paylaşacağım fotoğraflar 1853-1860 yılları İstanbul'unda çekiliyor. Fotoğrafları James Robertson çekmiş.

Sultanahmet 1853;

Tophane 1853;

Kanuni Sultan Süleyman Türbesi 1854;

Berber 1855;

Dönerci 1855;

Nusretiye Camii Sebili 1855;

Simitçi 1855;

Pera 1856;

Ayasofya 1857;

Dolmabahçe Sarayı 1857;

Mihrişah Valide Sultan Çeşmesi 1860;

Süleymaniye Camii 1860;

İstanbul Panaroması 1860;

İstanbul Panaroması 2 1860;

Konu çok hoşuma gitti. Bu fikrini düşünüp başlık hâle getirdiğin için ve paylaştıkların için eline sağlık Mihawk.

Ben de arşivleri karıştırıp buldukça paylaşacağım. Şimdi paylaşacaklarımın çoğunluğu 'Eskiİstanbul' adlı bir web sitesinden alınmıştır. Galata Köprüsü kısmı ise Pinterest, Google Görseller'den yakaladığım fotoğraflardır.

1929 yılı kış dönemine ait Taksim Meydanı:

1919 yılına ait görüntüden Üsküdar Çarşısı:

1952 yılında Büyükçekmece Gölü ve arkada gözüken Mimar Sinan Köprüsü:

Ernest De Caranza tarafından 1852'de çekilen Galata Kulesi ve etrafındaki ahşap evler:

1933'te Beyazıt Meydanı. Bu fotoğrafta Cumhuriyet kutlamaları yapılmaktadır:

1910 yılına ait Gülhane Parkı'nın cadde girişi:

Burada da Gülhane Parkı'nın latin harflerine aktarılmadan önceki tabelası. Türkiye Türkçesine aktarımıyla "Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti" (transkribe edilişiyle "Yaşasun Türkiye Cumhūriyeti") yazmaktadır:

Son düzenleme:
Burada da Gülhane Parkı'nın latin harflerine aktarılmadan önceki tabelası. Türkiye Türkçesine aktarımıyla "Yaşasun Türkiye Cumhuriyeti" yazmaktadır:

Aslında yaşasın cumhuriyet yazıyor. Osmanlıcada ekler eski Türkçedeki orijinallerine sadık kalınarak yazılırdı ama o şekilde okunmazdı. En azından 20. yüzyılda onun öyle okunmadığını hepimiz biliyoruz.

Son düzenleme:
Aslında yaşasın cumhuriyet yazıyor. Osmanlıcada ekler eski Türkçedeki orijinallerine sadık kalınarak yazılırdı ama o şekilde okunmazdı. En azından 20. yüzyılda onun öyle olunmadığını hepimiz biliyoruz.
Son dediğin doğru. 19 ve 20.yüzyılda kelimeler ses uyumuna göre hareket ediyor. Ben transkribe ederek aktarmışım. "Türkiye Türkçesine göre" dediğim için düzeltme yapayım. Söylediğin için teşekkür ederim.

Son dediğin doğru. 19 ve 20.yüzyılda kelimeler ses uyumuna göre hareket ediyor. Ben transkribe ederek aktarmışım. "Türkiye Türkçesine göre" dediğim için düzeltme yapayım. Söylediğin için teşekkür ederim.
Bilmeyenler o dönem o şekilde okunduğunu düşünebilir diye belirtmek istedim sadece hocam. Fotoğrafları paylaştığın için ben teşekkür ederim.

Aslında yaşasın cumhuriyet yazıyor. Osmanlıcada ekler eski Türkçedeki orijinallerine sadık kalınarak yazılırdı ama o şekilde okunmazdı. En azından 20. yüzyılda onun öyle okunmadığını hepimiz biliyoruz.
Bilmeyenler o dönem o şekilde okunduğunu düşünebilir diye belirtmek istedim sadece hocam. Fotoğrafları paylaştığın için ben teşekkür ederim.

Şimdi de Ankara'dan fotoğraflar paylaşacağım. 'Eski Türkiye Fotoğrafları Arşivi, Eski Türkiye, EGO ve Tarih Kurdu' sitelerinden yararlanarak aktarıyorum. Detaylı fotoğraflara bu siteleri yazarak bakabilirsiniz.

1944 ile 1953 yılları arasında inşa edilen Anıtkabir'den bir görüntü:

1953 yılında Anıtkabir:

1928 yılında İtfaiye Meydanı:

1940 yılında Zafer Meydanı ve Zafer Anıtı:

1940 yılına ait Atatürk Orman Çiftliği'nin Marmara Havuzu:

1958 yılına ait Atatürk Orman Çiftliği'nin Hayvanat Bahçesi:

1953 yılında Paraşüt Kalesi ve İstasyon kısımlarının üstten görünümü:

1927 yılında Ulus Meydanı'nda Zafer Anıtı'nın açılışı:

1930 yılında Ulus Zafer Anıtı:

Yine 1930'da Ulus Meydanı'nın görüntüsü:

1930 yılında Ankara Kalesi ve Bentderesi:

Yine aynı tarihte, kale etrafında mahallenin (Tabakhane Mahallesi) görüntüsü:

1920 yılında Ulus Meydanı'nda ilk TBMM'nin açılışı:

1930 yılında Yenişehir ve Kızılay:

1881 yılında John Henry Haynes tarafından çekilen Julianus Sütunu ya da başka bir adıyla Belkıs Minaresi:

1939 yılında Ankara istasyonu ve treni:

Yine aynı yılda tren istasyonunun birinci peronu:

1970'li yıllarda Ankara Otobüs Garı:

Sanki o kadar bir şey değişmemiş,klasik yurdum insanı havası aldım.
Belkide geçen sadece zamandır.

Son düzenleme:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık