Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

En Son Hangi Kitabı Okudunuz?

• Konbuyu başlatan Reversi
  • Başlangıç tarihi
Ejderhaların Dansı Kısım I ve Kısım II
Kitap güzel, özellikle Kargaların Ziyafeti gibi her ne kadar güzel olsa da önemli karakterlerden yoksun bir kitaptan sonra. Jon Snow, Tyrion Lannister ve Daenerys Targaryen'i tekrar okumak çok güzeldi.
Bazı PoV karakterlerini değerlendireyim kendimce:

Jon Snow: Nefret ettiğim bir karakter değildir Jon Snow, ama ölümüne üzülmedim. Hatta umarım dirilmez. Ölümü haketti çünkü, hain ve aptal. Yabanılları aldığı için hain değil, en sonunda kışyarına gitmeyi istediği için hain. Sen bir kara kardeşsin, üstelik oraya yollanmamışsın, kendi isteğinle gitmişsin. Oraya işlediğin suçların affedilmesi için gitsen, ya da iftira sonucu gitsen neyse. Üstelik öncesinde Stannis'in teklifini reddetmişsin. Millet Bowen Marsh'a küfrediyor bu adam yüzünden. Oh oldu. NÖBET İÇİN!

İkincisi aptal. Mesela hem nöbeti bırakmak isteyip hem de öyle milletin kendisini ağzını açmayı düşünmeyecek olması. Her ne kadar yabanılları alması gayet insancıl olsa da o da kendini bitiren bir hareket oldu. Üstelik senin yiyecek stoğunda bitti bitecek. Adamın yaptığı resmen devrim, sen lord kumandansın diye kabul edecek değiller böyle bir şeyi.

Daenerys Targaryen: Kitabın bittiği yere bakılacak olursa, diziden farklı bir şekilde ilerleyecek hikayesi. Dany ilerlemek için geri gitmesi gerektiğini anlayınca Khal onu Ejderhasıyla buldu. Bence kensine bağlayacaktır onları Ejderha sayesinde. Dizideki gibi bir uzatma söz konusu olursa 2 kitapta bitmez bu seri.

Dany'ye Jon gibi pek suç bulamıyorum açıkçası, kendisi bence Stannisten sonra tahta en layık isim. Bunu vesayet sisteminden dolayı demiyorum. Bu işe yetkinliği var. Adil, iyimser ve yeri gelince sınırlarını biliyor. Ödün vermeyi biliyor. Bu kadının Tyrion ile karşılaşmasını dört gözle bekliyorum. Dizidekini saymıyorum. Ben yeni baştan yazılmış Tyrion maceralarından hoşlanmadığım için açıkçası Tyrion onu el ilan ettiğinde bile sahneyi sevmedim aksine nefret ettim. Çünkü bence Tyrion dizide bu konumu hakedecek bir şey yapmamıştı. Kitapta ise henüz karşılaşmadılar bile. George R. R. Martin, David Benioff ve D. B. Weiss salaklarından daha iyi yapacaktır bu işi.

Dany hakkında en beğendiğim şey ise koca kitap boyunca Jorah'ı sadece bir kez hatırlamasıydı. Ben kitaba başlamadan önce, kitap boyunca sürekli "Benim ayım nerede, ayım keşke burada olsaydı böyle olmazdı. Ayımı özledim ama onu affedemem." diye hatırlayıp duracağını düşünmüştüm ama Dany bunu sadece bir kere yaptı. Bu durum benim Dany'ye olan saygımı arttırdı.

Tyrion Lannister: Gelelim favorime. Bu adam hayran olduğum nadir karakterlerden. Ve bence kitabın en underrated karakterlerinden. Bir diğeri de Stannis ve Davostur. Underrated yani değeri bilinmeyen olmasının sebebi okuyucu ve ya izleyici değil, kitaptaki herifler. Kitapta Stannis'in değerinin bilinmesi zaten tee abisi Robert'a dayanıyor.

Bir diğeri dediğim gibi Davos. Soğan şövalyesi diyerek aşağılanıyor fakat Stannis'in etrafındaki hem kişilikli hem de akıllı bir o var. Stannis bence adil bir isim ama onunda aşamayacağı sınırlar var. Stannis ihtiyacı olmasa ve sorun çıkmayacağını bilse bütün destekçilerine tekmeyi basardı eminim.

Gelelim böceğime. :D Tyrion Lannister da kral eli iken yaptığı şeylere ve hepsinden zeka fışkıran sözlerine rağmen, çirkinliğinin ve cüceliğinin cefasını çekiyor.

Robert kardeşi Stannis'e, Tywin ise oğlu Tyrion'a gerektiği değeri verseydi bu ikilinin yönettikleri krallık çok daha iyi olabilirdi.

Minik aslanıma dönersek, Tyrion kitapta, dizisine göre çok daha farklı bir maceraya girişiyor ve ve bu macera diziden daha güzel bence. Gelecek kitapta merak ettiklerimden birisi de mantarlardan kimin nasibini alacağı. O zehirli mantarları Tyrion boşu boşuna yanında taşımadı. Benim sağlıklı bir tahminim yok.

Tyrion ilk olarak İllyrio ile tanıştı. İllyrio ile Varys'in bu adamı yaşatması Tyrion'un değerine işarettir. Tywin'i öldürerek Jaimedeki değerini de bitirdi zaten. Bu adam yaşıyorsa kendisi sayesinde. Casterly Rock için düşünülmesi çok düşük.

Tyrion sonra Aegon Targaryen'in varlığını öğrendi ve adamın belkide kaç yıl önceden belirlenmiş rotasını dakika geçmeden değiştirtti. Tyrion eğer Dany'ye katılırsa ona bu konuda ne der merak içindeyim. Aegon'a yedi krallığa gidersen Dany sana katılmak durumunda kalır dedi. Acaba Dany'ye ne diyecek? Dany'nin bu konudaki düşüncesi de önemli ama Tyrion onu ikna edebilir, hem de rahatlıkla.

Sonra da Jorah ile karşılaştı ve Penny ile. Penny bunun başına kalacak. :D

Daha da yazılır, hem Tyrion için hem de diğer bir sürü karakter için. Ama Deku üşengeç. :D

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu - Italo Calvino
Gülün Adı - Umberto Eco
Tılsım - Roberto Bolano
Kaplumbağalar - Fakir Baykurt
Körlük - Jose Saramago
Saatleri Ayarlama Enstitüsü - Ahmet Hamdi Tanpınar
Körleşme - Elias Canetti
Şato - Franz Kafka
Sarnıç - Sait Faik Abasıyanık
Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupery
Anna Karenina - Tolstoy
Sokrates'in Savunması (Euthyphron, Apologia, Kriton, Phaidon) - Platon
Boncuk Oyunu - Hermann Hesse
Çavdar Tarlasında Çocuklar - J. D. Salinger
Çocuk Yasası - Ian McEwan
Doktor Jivago - Boris Pasternak
Düşüş - Albert Camus
Sineklerin Tanrısı - William Golding
Sefiller - Victor Hugo
Kör Baykuş - Sadık Hidayet
Mösyö Pain - Roberto Bolano
Ay'a Yolculuk - Jules Verne
Peter Camenzind - Hermann Hesse
Cevdet Bey ve Oğulları - Orhan Pamuk
Katharina Blum'un Çiğnenen Onuru - Heinrich Böll
Simyacı - Paulo Coelho
Tüfek, Mikrop ve Çelik - Jared Diamond
Ses ve Öfke - William Faulkner

Dany'ye Jon gibi pek suç bulamıyorum açıkçası, kendisi bence Stannisten sonra tahta en layık isim. Bunu vesayet sisteminden dolayı demiyorum. Bu işe yetkinliği var. Adil, iyimser ve yeri gelince sınırlarını biliyor. Ödün vermeyi biliyor. Bu kadının Tyrion ile karşılaşmasını dört gözle bekliyorum. Dizidekini saymıyorum. Ben yeni baştan yazılmış Tyrion maceralarından hoşlanmadığım için açıkçası Tyrion onu el ilan ettiğinde bile sahneyi sevmedim aksine nefret ettim. Çünkü bence Tyrion dizide bu konumu hakedecek bir şey yapmamıştı. Kitapta ise henüz karşılaşmadılar bile. George R. R. Martin, David Benioff ve D. B. Weiss salaklarından daha iyi yapacaktır bu işi.
Malesef Dany eğer tahtatahta geçse bile yönetemez. 3 şehir fethetti. Fethettiği üç şehirde de şu anda bir kaos hakim. Köleliği kaldırdı fakat eski köleler "Köleyken yiyecek yemeğimiz yatacak yerimiz vardı" diye geldi. Yani bir nevi köleliği kaldırıcam diyerek adamları aç bıraktı. Sons of Harpy'nin bahsini bile açmıyorum

Plume Adında Biri - Henri Michaux

46 sayfalık bir kitaptır .Güzel bir kitaptır .Plume fransızca da tüy anlamına gelir .Kitabı okuduğunuzda anlarsınız zaten neden Plume olduğunu anlıyorsun .Gelen giden vuruyor takmıyor köpek gibi davranıyor Plume de hiç ses çıkarmıyor savruldukça savruluyor.

Malesef Dany eğer tahtatahta geçse bile yönetemez. 3 şehir fethetti. Fethettiği üç şehirde de şu anda bir kaos hakim. Köleliği kaldırdı fakat eski köleler "Köleyken yiyecek yemeğimiz yatacak yerimiz vardı" diye geldi. Yani bir nevi köleliği kaldırıcam diyerek adamları aç bıraktı. Sons of Harpy'nin bahsini bile açmıyorum
Adil olmakta mı suç kardeşim?

Gerçi biraz Jonvari bir hareket ama. xD

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık