Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Anket] En İyi Bilim Kurgu Serisi (Anime/Manga)

En İyi Bilim Kurgu Serisi

• Kullanılan toplam oy
    45
Evangelion; bilim kurgu denmez buna ya. Çok zayıf kalıyor bilim kısmı. Fantastik, mistik bir eser baya.
Bebop; keza bunda da durum benzer. Bilim kurgu tarafı zayıf baya.
Ergo Proxy; ergen eğlencesi denebilecek kalitede "mindfuck" peşine düşüp bilim kurgudan azat ediyor kendisini:d
Code Geas; :(
Steins Gate; Burada diğerlerine nazaran daha oturaklı dengeli bir durum var. Tabi en iyinin peşinde olduğumuz için bu da eleniyor maalesef.
Psycho-Pass; bu işi en iyi yapanlardan. Kurgu ve bilimi çok güzel iç içe işliyor. Yaratılan ortamla beraber distopik bir bilim kurgu sunuluyor. Liste içerisinde en iyisi bu diyebilirim.
Dr. Stone; Bunda da işler tersine işliyor. Bilim varken kurgu yok. Ansiklopedi bilgileriyle tüm kurguyu ittirmeye çalışmış arkadaşlar. Meh.
From The New World; Tüketmedim, bilmiyorum.
Gurren Lagan; Burada da bilimden ziyade inanılmaz bir kurgu var. Sonlara doğru işler fantasyaya kaçıyor olsa da yine diğerlerinden özellikle geas'tan çok daha bilimsel bir eser:d
Legend of the Galactic Heroes; Bitirmedim. Fakat burada da daha çok siyaset, sosyoloji ve felsefe ağırlıkta. Kurgu ve bilim motiften öte değil.
Parasyte; Saf kurgu bu da neredeyse. Listede olmasına şaşırdığım tek eser bu olabilir.
Ghost In The Shell; Bu da daha çok bilim felsefesi üzerine gidiyor. Tabi türünün öncülerinden sayılır. İyidir ama en iyi için biraz kitsch kalıyor:/
Texhnolyze; Tüketmedim, fikrim yok.

Listede olmadığı halde çok beğendiğim Blame var. Tabi o da listede olsaydı yine kazanamazdı benim nazarımda. Güzel konu olmuş, emeğine sağlık.

Code Geass izlemem üstünden 10 yıl geçmiştir o yüzden pek hatırlamıyorum. Ama hatırladığım bir şey varsa o da serinin sonunda dumura uğramamdı. Cidden çok iyi sonu vardı. Aottan da bu tarz bir son bekliyordum:( Bir seri ne kadar iyi olursa olsun sonu iyi bitmeyince çöp oluyor.

Ayrıca manga bilim kurgudan bahsediyorsak listede gantz da olmalıymış. "All you need is kill" bu seri de güzeldir.

Valla hiçbiri diyesim geldi ama birini seçmek gerekirse Psycho-Pass derim.

Steins Gate severim de yani mikro dalga fırından geçmişe gitmek de ne bilim, gerçi kaynak eseri bile benim gözümde otaku şeyinden öte bir şey değil.

Bi ben yanıt atmamışım, buradan sadece 5-6 seri tüketmişimdir gerisi bana önerilen veya adını sıkça duyduğum seriler bana kalırsa buradaki serilerin bilim kurgu tarafı zayıf değil ama özellikle vurgulanan kısmı da bilim kurgu oluşu değil mesela steins gate denildigi gibi tam bir bilim kurgu serisi Eva ise bilim kurgu olmasına rağmen öne çıkan özelliği bilim kurgusundan ziyade psikolojik ve felsefik yönü ağır basıyor ama bu demek degil ki eva bilim kurguda zayıf, yine distopik bir evreni belirli başlı kuruluşlar devasa Evangelionlar ve bu evaların genetigi gibi serinin bilim kurgu tarafina hizmet eden başka yönleri de var

From The New World pek bilinmeyen ama güzel bir yapımdır bilim kurgu tarafı o kadar detaylidır ki neredeyse fantastik bir seri olarak anılacak düzeyde yine kendine ait hoş bir distopyası var ama burada da bilim kurgu tarafından ziyade karakter psikolojileri ön planda konuyu işleme konusunda da bazı kişileri rahatsiz edebilecek düzeyde olaylar var bu arada aynı zamanda gerçekten kaliteli bir villaini var

Steins dedigim gibi bilim kurgu tarafı ön plana çıkan serilerden ama en iyi diyebilecek düzeyde degil basit karakter kadrosu olsa da eğlenceli seri

Cowboy Bebop'un bilim kurgu tarafı digerlerine nazaran zayıf bence bilim kurgu tarafı bir yana steins gate gibi bir tik abartildığını düşünüyorum bilim kurgusu cok saglam olmasa da seri gayet hoş bir seri

Psycho-Pass izliyorum bitirmedim ama bitirmeden de bilim kurgu tarafının gayet saglam oldugunu söyleyebilirim

Parasyte'ın mangasını okumuştum uzaydan gelen yeni canlı türünün bilim ile ilişkilendirebilir miyim pek emin degilim güzel bir kurgusu var ana karakteri de gayet sağlam işlenişi de hızlı ve güzel her şey bir yana aksiyonu da ayrı güzel

Bu arada ben dr.stone'u baya bilim kurgu serisi falan sanıyordum yorumlar beni şaşırttı iyi olmuş öğrendiğim .d

Evangelion; bilim kurgu denmez buna ya. Çok zayıf kalıyor bilim kısmı. Fantastik, mistik bir eser baya.
Bebop; keza bunda da durum benzer. Bilim kurgu tarafı zayıf baya.
Ergo Proxy; ergen eğlencesi denebilecek kalitede "mindfuck" peşine düşüp bilim kurgudan azat ediyor kendisini:d
Code Geas; :(
Steins Gate; Burada diğerlerine nazaran daha oturaklı dengeli bir durum var. Tabi en iyinin peşinde olduğumuz için bu da eleniyor maalesef.
Psycho-Pass; bu işi en iyi yapanlardan. Kurgu ve bilimi çok güzel iç içe işliyor. Yaratılan ortamla beraber distopik bir bilim kurgu sunuluyor. Liste içerisinde en iyisi bu diyebilirim.
Dr. Stone; Bunda da işler tersine işliyor. Bilim varken kurgu yok. Ansiklopedi bilgileriyle tüm kurguyu ittirmeye çalışmış arkadaşlar. Meh.
From The New World; Tüketmedim, bilmiyorum.
Gurren Lagan; Burada da bilimden ziyade inanılmaz bir kurgu var. Sonlara doğru işler fantasyaya kaçıyor olsa da yine diğerlerinden özellikle geas'tan çok daha bilimsel bir eser:d
Legend of the Galactic Heroes; Bitirmedim. Fakat burada da daha çok siyaset, sosyoloji ve felsefe ağırlıkta. Kurgu ve bilim motiften öte değil.
Parasyte; Saf kurgu bu da neredeyse. Listede olmasına şaşırdığım tek eser bu olabilir.
Ghost In The Shell; Bu da daha çok bilim felsefesi üzerine gidiyor. Tabi türünün öncülerinden sayılır. İyidir ama en iyi için biraz kitsch kalıyor:/
Texhnolyze; Tüketmedim, fikrim yok.

Listede olmadığı halde çok beğendiğim Blame var. Tabi o da listede olsaydı yine kazanamazdı benim nazarımda. Güzel konu olmuş, emeğine sağlık.
Bu da güzel mesaj olmuş.

İsmi geçen serilerden 10'unu tüketmiş biri olarak buna iki ayrı cevap vermek istiyorum. Eğer en iyi bilim kurgu derken aralarındaki en iyi eseri söylemem gerekirse, bu LoGH olur ama eğer bilim kurgu olarak en iyisini demem gerekiyorsa GitS derim. LoGH direkt izlediğim en iyi anime olabilir, ancak GitS bilim kurgu bakımından sadece anime sektörünü değil Hollywood sektörünü bile oldukça etkilemiş bir yapım.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık