Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Anket] En İyi Bilim Kurgu Serisi (Anime/Manga)

En İyi Bilim Kurgu Serisi

• Kullanılan toplam oy
    45
Forumda böyle bir konu görmedim bilim kurgu türünde birbirinden iddialı yapımlar var merakımdan açmak istedim, aklıma gelenleri ve popüler bazı serileri ankette şık yettiği kadar ekledim

Neon Genesis Evangelion

Türleri: Bilim-Kurgu, Mecha, Psikoloji, Aksiyon, Drama, Gizem

Konu: Shinji Ikari, öğretmeniyle yaşayan bir çocuktur ve babası ulusal bir savunma ve araştırma merkezi olan NERV'de çalışmaktadır, Babası Gendo Ikari oğlunu NERV'de üretilen özel savunma cihazları Evangelionlardan birine pilot etmek için çağırır ve hiçbir konuda kendine güveni olmayan bu çocuğun NERV'de ki yaşantısı başlamıştır.

Cowboy Bebop

Türler: Aksiyon, Macera, Drama, Bilim Kurgu
Konu: 2021 yılında gezegenler arasında seyahat mümkün hale gelmiştir. Ancak, gezegenler arasında ulaşımı sağlayan atlama ağında büyük bir düzensizlik bulunmaktadır. Bebop isimli gemileri ile, aranılan suçluların peşinden sistemin bir ucundan diğer ucuna yolculuk etmektedir. Dizi, Bebop tayfasının, suçluların peşinde yaşadıkları olaylar etrafında şekillense de aslında her bir karakterin geçmişi ile yüzleşmesini konu alır.

Ergo Proxy

Türler: Bilim Kurgu, Psikolojik, Gizem, Macera
Konu: İnsanların ve androidlerin birlikte yaşadığı ütopik bir dünyada, Romuno isimli şehirdeki katı kurallarla korunan barış ortamı, bir dizi gizemli cinayetle sarsılır. Yurttaş Danışma Kurulu'nda görevli Lil Mayer, ortağı android Iggy ile birlikte bu cinayetleri araştırmak üzere görevlendirilir.

Code Geass Lelouch Of The Rebellion

Türler: Mecha, Bilim Kurgu, Gerilim, Aksiyon, Dram
Konu: 2010 yılının 10 Ağustos'unda Britanya'nın Kutsal İmparatorluğu, gözünü Japonya'ya dikmiş bir fetih seferine başladı. Britanya'nın "Knightmare Frames" adlı yeni mobil insansı zırhlı araçları konuşlandırması sayesinde operasyonlar bir ayda tamamlandı. Japonya'nın hakları ve kimliği elinden alındı, bir zamanlar gururlu ulus şimdi Alan 11 olarak anılıyor. Vatandaşları, Elevens, Britanya aristokrasisi yerleşim yerlerinde rahatça yaşarken geçimini sağlamak zorunda kalıyor. Area 11'de Japonya'nın bağımsızlığı için çalışan direniş cepleri ortaya çıkıyor.

Sürgünde bir öğrenci gibi davranan Britanya İmparatorluk Prensi Lelouch, kendisini ada ulusu için devam eden çatışmanın kalbinde bulur. Lelouch, CC adında gizemli bir kızla tesadüfen karşılaşarak kralın gücü olan Geass'ını kazanır. Artık herhangi bir kişi üzerinde mutlak hakimiyete sahip olan Lelouch, sonunda Britanya'yı içeriden yıkma amacını gerçekleştirebilir!

Steins Gate

Türler: Bilim Kurgu, Drama, Psikolojik, Gerilim
Kendini çılgın bir bilim adamı olarak gören Okabe Rintaro çocukluk arkadaşları ile yaptığı bir deneyde yanlışlıkla geçmişe mesaj gönderirler bunun üzerine yeni ekip üyeleri ile bu deneyin üzerine yoğunlaşırlar ama geçmişi değiştirmenin Okabe Rintaro için ağır sonuçları olduğu ortaya çıkar

Psycho-Pass

Türler: Askiyon, Psikolojik, Bilim Kurgu, Gerilim
Konu: Günümüzden uzak bir gelecekte yapay zeka inanılmaz derece gelişmiştir Sibly sistemi denilen sistem insanların suça yatkınlığını, hangi mesleğe uygun olduğunu ve başka alanlardaki durumu ile ilgili analiz yapabilmektedir böylece suç potansiyeli barındıran herkesi anında anlayıp etkisiz hale getirebilirler bu sistemde akademinin 1.si Tsunemori Akane adında kız 1.Bölüme Müfettiş olarak girer ve müfettişlik kariyeri başlar

Dr. Stone

Türler: Bilim Kurgu, Macera, Aksiyon, Komedi
Konu: Kaçınılmaz bir günde, tüm insanlık kör edici bir ışık parlamasıyla donakalmıştı. Birkaç bin yıl sonra, Liseli Taiju uyanır ve kendini heykellerin dünyasında kaybolmuş şekilde bulur. Ama, yalnız değildir! Onun Bilime aşık arkadaşı Senku kalkmış ve bir kaç aydır çalışıyordu ve bilimin gücüyle medeniyeti yeniden inşa etmek için aklında bir fikri vardı.

From The New World

Türler: Gerilim, Korku, Bilim Kurgu, Aksiyon, Drama, Psikolojik, Gizem
Konu: Nüfusun %0,1'inde ani bir psikokinezi salgınının ardından, dünyayı hızlı bir dönüşüm sardı. Maddeyi uzaktan manipüle edebilen tanrısal yetenekler, birçok güç sahibini şiddete yönlendirerek uzun bir kargaşa dönemini kışkırttı. Son olarak, baskıcı rejimlerin yükselişi ve çöküşüyle şekillenen kaotik bir çağdan sonra, psişik insanlar toplumlarını izole ederek, karmaşık kurallara bağlı yeni bir dünya yaratarak kırılgan bir barışa ulaşmayı başardılar. Serinin ana karakteri Watanebe Saki ve arkadaşları bir gün girmemesi gereken topraklara girerler ve geçmiş hakkında öğrenilmemesi gereken bilgiler öğrenirler bu olaydan sonra Saki ve arkadaşları kaderlerini sorgulamaya başlarlar

Gurren Lagann

Türler:Aksiyon, Drama, Bilim Kurgu, Komedi, Macera, Romantizim,
Konu:
Uzak bir gelecekte, insanlık, yukarıda bir gökyüzü ve yıldızlarla dolu bir dünyadan habersiz, devasa mağaralarda yeraltında yaşıyor.

Küçük Jiha köyünde, kazıcı olarak çalışan utangaç bir çocuk olan Simon, kazı sırasında garip bir parlayan nesne keşfeder. Bir çift tırmık güneş gözlüğü ve ateşli bir güneşin tutkusu olan genç bir adam olan girişimci Kamina, Simon ile arkadaş olur ve köyden kaçmak ve mağaranın tavanını aşmak için küçük bir kardeş grubu olan Gurren Tugayı oluşturur. çok az kişinin var olduğuna inandığı yüzeye ulaşabilmek isterler.

Legend of the Galactic Heroes

Türler: Drama, Bilim Kurgu
Konu: İnsanoğlunun tüm kaynakları tükenmiştir, ırk dünyadan ayrılmış ve tüm galaksiye dağılmıştır. İnsan ırkı tüm galaksiyi kontrol altına almış ve farklı devletler, farklı milletlerce yönetilmeye başlanmıştır. Bu galakside ise 150 yıldır süren bir savaş vardır, Galaktik İmparatorluk ve Hür Gezegenler Birliği. Bir tarafta Otokrasi diğer tarafta ise Demokrasi birbirleriyle yıllardır çarpışmaktadır, tabi bundan faydalanmak isteyen diğer devletler de cabası. Tüm bunların ortasında ise iki karaktere odaklanır bu seri: İmparatorluk altında görev alan Reinhard Von Lohengramm ve Birlik altında görev alan Yang Wen-Li. Bu yeni nesil iki komutan hikaye boyunca Savaşlarda stratejik zekalarını kullanarak birbirlerini alt etmeyi, politik konularda üste çıkmayı ve önlerine çıkan ''engelleri'' bir takım komplolar ve entrikalar üzerinden mağlup etmeye çalışacaklardır, aynı anda kendi hayatlarını ve sevdiklerini korumaya çalışacaklardır.

Parasyte

Türler: Aksiyon, Drama, Korku, Bilim Kurgu, Psikolojik
Konu: Dünya'ya inen ve savunmasız hedeflerin beyinlerine girerek hızla insanlığa sızan parazitik uzaylılar. Bu doyumsuz varlıklar, ev sahiplerinin tam kontrolünü ele geçirir ve şüphesiz avlarını beslemek için çeşitli biçimlere dönüşebiliyor. On altı yaşındaki lise öğrencisi Shinichi Izumi, bu parazitlerden birinin kurbanı olur, ancak beynini ele geçiremez ve onun yerine sağ eline geçer. Artık Migi olarak adlandırılan parazitin yerini değiştiremeyen parazitin hayatta kalmak için Shinichi'ye güvenmekten başka seçeneği yoktur. Böylece, çift, huzursuz bir birlikte yaşamaya zorlanır ve kendilerini, türlerine yönelik bu yeni tehdidi ortadan kaldırmayı uman düşman parazitlere karşı savunmak zorundadır.

Ghost In The Shell

Türler: Aksiyon,Psikolojik, Bilim Kurgu
Konu: 2029 yılında, Niihama Şehri teknolojik olarak gelişmiş bir metropol haline geldi. Sibernetikteki büyük gelişmeler sayesinde, vatandaşları uzuvlarını robotik parçalarla değiştirebilmektedir. Dünya şimdi her zamankinden daha fazla birbirine bağlı ve şehrin Kamu Güvenliği Bölüm 9'u, küreselleşmeye doğru bu geçişin ardından yolsuzluk, terörizm ve diğer tehlikeli tehditlerle mücadeleden sorumlu. Bölüm 9'daki güçlü iradeli Binbaşı Motoko Kusanagi, yalnızca "Kukla Ustası" olarak bilinen ve hafızalarından sıyrılmış bir kurban izi bırakan gizemli bir hacker'ın karıştığı bir davaya öncülük ediyor. Bu fütüristik dünyadaki pek çok kişi gibi, Kukla Ustasının vücudu neredeyse tamamen robotiktir ve onlara inanılmaz bir güç verir. Motoko ve astları esrarengiz suçlunun izini sürerken, Bölüm 6 dahil olmak üzere diğer taraflar dahil olmaya başlar ve onu davanın son derece karmaşık doğasıyla yüzleşmeye zorlar. Kendi hayatının anlamı gibi çeşitli felsefi sorular üzerine kafa yoran Motoko, kısa sürede bu cevapları verecek kişinin Kukla Ustası'ndan başkası olmadığını anlar

Planetes

Türler: Drama, Bilim Kurgu, Romantik, Günlük Yaşamdan Kesitler
Konu: 2075 yılında insanlık, Dünya, Ay ve Uzay istasyonları arasındaki yolculukların günlük yaşamın bir parçası olduğu bir noktaya ulaştı. Bununla birlikte, uzayda teknolojinin ilerlemesi, uzay araçlarına ve ekipmanlarına aşırı ve hatta feci hasara neden olabilen uzay enkazı sorunuyla da sonuçlandı. Bu, Technora'nın Enkaz Toplama bölümünün, EVA çalışanı Hachirota "Hachimaki" Hoshino'nun ve gruba yeni katılan Ai Tanabe'nin hikayesidir.

Texhnolyze

Türler: Aksiyon, Drama, Psikolojik, Bilim Kurgu
Yapay güneşi, gece gündüz döngüsü ve kaynakları ile yeraltında inşa edilmiş Lukuss şehri farklı grupların hesaplaşmaları ile çalkalanmaktadır. Üst sınıftan insanlar tarafından yönetilen Organo ve karşısında yer alan Birliğin yanı sıra kendilerini Organo ve Birliğin çatışmalarından soyutlayan Racan isimli bağımsız bir grup Lukuss şehrinin bölünmüş çıkar gruplarını oluşturur. Class isimli bir dördüncü grup ise Lukuss'un iç yapısından uzak bir şekilde, daha çok dış dünyayla (yüzeyle) ilgili bir gündemi takip etmektedir. Bu gruplara üye olmayan kişiler ise açlık ve sefalet içerisinde yaşamaya çalışmaktadır.

Bu karanlık dünyada geçinmek için ödüllü dövüşlere katılan boksör Ichise, bir çatışma esnasında bir kolunu ve bir bacağını kaybeder. Ölümün eşiğinde, Organo lideri Onishi'nin himayesine alınan ve kendisine protez bir bacak ve kol takılan Ichise, yaşadığı şehrin ve kendi kaderini tayin edecek yeni bir hayata adım atar.

dediğim gibi aklıma gelenleri anket şıkları yettiği kadar kullandım daha bu listede olabilecek muhtemelen çok fazla seri vardır

Son düzenleme:
Emeğine sağlık çok güzel konu. Parasyte harici izlediğim yok ama namlarını biliyorum. Çok iyi olduklarını düşündüğümden erteleye erteleye bir türlü izlemediğim eserler var ankette. Bir ara hepsini elden çıkarmak lazım. Steins Gate - Neon Genesis - Cowboy Bebop özellikle radarımda. Bu arada Parasyte demişken;

Steins tam bir bilim serisiydi onu 1 numara olarak yazarım. Sonra ghost sonra ergo. Neon aslında en tepeye yazılır da bunların yanında fazla uzaylı ve materyalist kalıyor en sona bu yüzden o. Basit anlatamıyor elde ki malzeme kaliteli olsa da tabi diğer 3lü yanında.

Zor bir anket olmuş son ikisi hariç diğerlerini izledim. Birbirinden iyi seriler karar vermek zor, bir seçim yapmak gerekiyorsa Yang Wenli hatrına Legend of the Galactic Heroes diyorum.

Parasyte ve Steins;Gate diyorum. Dr. Stone bu serilerin yanında aşırı sönük kalıyor. Cowboy Bebop bilim kurgu yöntemiyle aksiyon komedisi yaratıyor, o yüzden bilim kurgunun en iyisi diyemiyorum. Planetes okumadım fakat uzay temasını barındırmasından dolayı okumayı düşünüyorum. Evangelion, Galactic Heroes ve Ergo Proxy'nin de bilim kurgu temasıyla felsefik bir yaklaşım içerisinde yapılmış eserler olduğunu düşünüyorum. Hepsi güzel serilerdir, çok severim fakat bilim kurgu denildi mi Steins;Gate benim için ayrı bir noktada.

bende geçen sene bilim-kurgu türüne giren pek duyulmamış mangaları okumaya başlamıştım. bu türde çok fazla okumadığım için en iyisi hangisidir bilemeyeceğim ama aşağıdaki sıralamayı takip ediyorum şimdilik. merak edenler için linki bırakayım.

listedekilerden steins-gate, planetes, ghost in the shell, cowboy bebop'u okudum. üçü de güzeldi ama cowboy bebop en çok hoşuma giden oldu. dr. stone'u da denedim ama çok hoşuma gitmediğinden yarım bıraktım. onun dışında bence fma ve one punch man de bilim kurgu denilebilir ama çok popüler olduklarından ve bilim-kurgu mu değil mi tartışmalı olduğundan, listeye koyulmaması daha iyi olabilir.

En iyiyi bilemem ama Code Geass'ın aşırı abartılmış bir balon olduğunu düşünüyorum. Bazı vurucu aşırı duygusal anları(özellikle son bölümdeki) olduğundan fazla puan verdiriyor. Hele son şarkı. Millet şarkıyı duyup basıyor puanı basıyor puanı.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık