Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Deus Ex Machina: Law'ın Uyanışı

Deus Ex Machina

• Kullanılan toplam oy
    26
Güzel bir kavrama değinilmiş, beğendim.
Bu arkta bu durumla adlandırılabilecek birden fazla karakter var. Ancak Law'un gücü şimdiye kadarki karakterlerin içinde bu durumda gösterilebilecek en iyi örnektir. Bu da tamamen Oda'nın ince eleyip sık dokumamasından kaynaklı.

Oda'nın çok sık yaptığı halt bu. Normalden farklı bir durum değil. Law'un Dresrosa'da halihazırda uyanmayı biliyor olması hatta çoktan meyvesini uyandırmış olması gerektiğini yıllardır diyorum zaten ben.

Bunun nedeni Oda bu karakterlerin power-upı için zemin hazırlayan senaryo yazacağına O-tamanın karnının guruldamasını, sumocunun hayatını, sanjinin o-soma mask olmasını, Zoro'nun saçma bir mahkemede cezalandırılmasını vs vs şeyleri daha önemli görüp bunları yazıp çizmesidir.

DEM One Piece'de olan bir şey. Bir zamanlar çok rahatsız edebilirdi ama şimdi eh.

Law'un 100 yıldır uyanış kullanıyormuş gibi muhabbeti, gelecek görmeli hakiden bile bahsetmiş Rayleigh'nin Fatihin hakisi ile kaplama yapıldığını Luffy'e söylememiş olması, Luffy'nin Fatih'in Hakisi de neymiş paket yaptırılıyor muymuş demesi kadar rahatsız etmedi.

Doğrusu Mama ve Kaido'nun uyanışını görmeyi çok isterdim, bu seviyedeki yaratıkların neler yapabileceğini görmek güzel olurdu ama Oda'mız sağolsun! Hadi Mama'dan geçtim bari Kaido bi zoan uyanışı göstersin.

Bunun nedeni Oda bu karakterlerin power-upı için zemin hazırlayan senaryo yazacağına O-tamanın karnının guruldamasını, sumocunun hayatını, sanjinin o-soma mask olmasını, Zoro'nun saçma bir mahkemede cezalandırılmasını vs vs şeyleri daha önemli görüp bunları yazıp çizmesidir.
Aa Kanjuro,Orochi,Kinemon 1000 kere ölüp dirilmeden arc ın tadı kalır mı.Zeus'a drama yapılmalı(10 dk sonra yine karşımıza çıkacağını biliyorduk),Luffy korsan kral olacak denmeli hatta bunun için 100 panel harcanmalı yoksa One Piece'in tadı kalmaz(!)

DEM One Piece'de olan bir şey. Bir zamanlar çok rahatsız edebilirdi ama şimdi eh.

Law'un 100 yıldır uyanış kullanıyormuş gibi muhabbeti, gelecek görmeli hakiden bile bahsetmiş Rayleigh'nin Fatihin hakisi ile kaplama yapıldığını Luffy'e söylememiş olması, Luffy'nin Fatih'in Hakisi de neymiş paket yaptırılıyor muymuş demesi kadar rahatsız etmedi.
Luffy'nin Ray'den bunları öğrenmemesi DEM'e girmez; kurguda yapılan başka bir hatadır sadece o kadar, fakat DEM ile aynı şey değil.
Law'ın olayında uyanış bildiği önceden dile getirilmeli. Mesela insanlar Sanji'nin gen uyandırabileceğini tahmin edebildiler, fakat eğer Sanji'nin arka plan hikayesine hiç girilmeseydi ve Wano'da Sanji gen uyandırsaydı saçma dururdu , işte DEM bu oluyor.
Yine Zoro'nun kral hakili saldırısı da saçma da olsa aniden kazandığı bir power up. Burada bunu saçma bulabilirsin fakat DEM'e girmez, zira başta habersiz kullanmış ve sonrasında ise çözmüştür. Fakat bize çatıda yanlışlıkla kullandığı gösterilmeseydi ve King ile savaşırken kullansaydı bu yetkinlikte DEM olurdu. Mesele gücün gerçekleşeceğine önceden haber vermek.
Bu zor ir şey değil. İlk mesajda yazdım iki adımda bunu belirtebilirdi ve insanlar Law uyanış kullanacağı zaman heyecanlanmalarına sebep olurdu.

Luffy'nin Ray'den bunları öğrenmemesi DEM'e girmez; kurguda yapılan başka bir hatadır sadece o kadar, fakat DEM ile aynı şey değil.
Law'ın olayında uyanış bildiği önceden dile getirilmeli. Mesela insanlar Sanji'nin gen uyandırabileceğini tahmin edebildiler, fakat eğer Sanji'nin arka plan hikayesine hiç girilmeseydi ve Wano'da Sanji gen uyandırsaydı saçma dururdu , işte DEM bu oluyor.
Yine Zoro'nun kral hakili saldırısı da saçma da olsa aniden kazandığı bir power up. Burada bunu saçma bulabilirsin fakat DEM'e girmez, zira başta habersiz kullanmış ve sonrasında ise çözmüştür. Fakat bize çatıda yanlışlıkla kullandığı gösterilmeseydi ve King ile savaşırken kullansaydı bu yetkinlikte DEM olurdu. Mesele gücün gerçekleşeceğine önceden haber vermek.
Bu zor ir şey değil. İlk mesajda yazdım iki adımda bunu belirtebilirdi ve insanlar Law uyanış kullanacağı zaman heyecanlanmalarına sebep olurdu.
Ben zaten bu DEMdir demedim. Ama daha rahatsız edici şeyler varken Law'un DEM'i o kadar da rahatsız etmiyor dedim.

Bana kalsa mangakadan bunların hepsini düzgün yapmasını isterim. Ama ne zaman beklenti yapsam, hikayedeki elementlerin kullanımını sağlam fantastik eserlerle kıyaslama yapsam beklentiyi arttırmış oluyorum. Beklememem gereken bir şeyi bekliyormuşum tepkisi alıyorum. Artık vazgeçtim. Artık ciddeye almaya zorlamadığım için Law dövüşü gibi mangakanın yan sanayi muamelesi yaptığı dövüşteki bir Deus Ex Machina, manganın tek odak noktası yaptığı bir dövüşteki saçma bir kurgudan daha az rahatsız ediyor.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık