Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Belgesel Önerileri

Kendimce dizi ve filmlere nazaran daha çok izlemeyi tercih ettiğim belgesel türündeki yapımları listelemek istedim. Olabildiğince geniş bir yelpazede sunmaya çalıştım. İlk başta bonuslarımı bırakıp ardından konular bakımından kategorilendirip sıralamaya çalıştım. Sizlerde belki benim sunduğum şekilde beğendiğiniz belgesel veya belgesel/film yapımlarını belirtirseniz güzel bir konu olabileceğini düşündüm.

Okursanız teşekkür eder, yorumlarınızı kırmadan belirtirseniz de sevinirim. Bilerek bazı baba belgeselleri eklemedim sizler eklersiniz.

(Eğer beğenip benden başka konu isterseniz kafamda müzik türlerinin genel bir biçimde anlatıldığı yüzeysel bir çalışma var. Fikrinizi belirtirseniz ayrıca sevinirim.)

Sarı Zeybek (1993) (IMDB 8,5)

Yönetmen
: Can Dündar

Bölüm/Süre: Tek bölüm, 44 dakika.

Mustafa Kemal Atatürk’ün son günlerini dramatik bir tonla anlatmaya çalışılan bir araştırmacı gazetecilik belgeseli.

İki Dil Bir Bavul (2008) (IMDB 7,4)

Yönetmenler:
Orhan Eskiköy, Özgür Doğan

Bölüm/Süre: Tek bölüm, 81 dakika.

Türk öğretmenin, uzak bir Kürt köyündeki bir yılını anlatır. Öğretmen Kürtçe bilmez, çocuklar da Türkçe.

1.Doğal Yaşam ve Hayvan Belgeselleri

A.Planet Earth (IMDb: 9,4)

Yazarlar: David Attenborough, Alastair Fothergill, Vanessa Berlowitz, Gary Parker

Bölüm/Süre: 11 Bölüm, her bölüm 50 dakika

BBC yapımı bir doğa belgeseli olan Planet Earth, izleyici sayısı milyarları bulan bir yapım. Her bölümünde mağara, dağ, çöl ve kutuplar gibi farklı konular işlenen belgesel, 11 bölümden oluşuyor. Yaşadığınız dünyanın farklı bir boyutunu görmek için mutlaka izleme listenize alın.

B.Our Planet (IMDb: 9,3)

Yönetmen: Alastair Fothergill

Bölüm/Süre: 8 bölüm, her bölüm 48–53 dakika arası

Planet Earth’ün yapım ekibi tarafından hazırlanan “Gezegenimiz”, 8 bölümden oluşan bir doğa belgeseli. 7 kıtada yer alan 50 ülkede dört yıl boyunca devam eden çalışmalar sonucu ortaya çıkan belgesel, içinde bulunduğumuz gezegenin nefes kesen güzelliklerini gözler önüne seriyor.

C.Africa (IMDb: 9,0)

Yönetmen:
Mike Gunton

Bölüm/Süre: 13, 60 dakika

Africa, vahşi yaşamı merak edenlerin mutlaka izlemesi gereken bir hayvan belgeseli. Afrika kıtasının ayak basılmamış tehlikeli bölgelerinden insanların yaşadığı lokasyonlara kadar kıtanın birçok yerinde bulanan vahşi hayvanları hayranlıkla izleyeceksiniz.

D.Pacificium: Return to the Ocean (IMDB 6,6)

Yönetmen: Mariana Tschudi

Bölüm/Süre: 72 dakika

Uçsuz bucaksız okyanusun derinliklerine iniyor. Dört bilim insanı, Peru’nun devasa sahil şeridini kapsamlı bir şekilde keşfediyor. En az karadaki kadar vahşi ve tehlikeli bir hayat olan okyanus yaşamını yakından inceleyebilmek için bu belgesel büyük bir fırsat.

E.72 Dangerous Animals: Latin America (IMDb: 6,8)

Yönetmen: Showrunner Productions

Bölüm/Süre: 12 bölüm, 40-45 dakika arası.

Latin Amerika’da yaşayan, dünyanın en tehlikeli hayvanların hikâyesi. Güçlü kediler, yok edilemez araknidler ve et eritici çukur engerekleri, Latin Amerika'nın en ölümcül yaratıkları hakkında bilgiler içermekte.

2.Yemek Belgeselleri

A.Chef's Table (IMDb: 8,6)

Müdür: Abigail Fuller

Bölüm/Süre: 6 sezon, her sezon 6 bölüm, bölümler 45-50 dakika aralığı.

“The World’s 50 Best Restaurants” listesinde yer alan Michelin yıldızlı restoranların şeflerini izleme şansı yakalayıp onların mutfak sırlarını öğrendiğiniz belgesel serisi.

B.Cooked (IMDb: 8,1)

Yaratıcı: Alex Gibney

Sezon, bölüm/Süre:1 sezon 4 bölüm, 50-58 dakika arası.

Gazeteci ve gıda uzmanı Michael Pollan’ın kitap uyarlamasıdır. Belgesel; doğanın dört elementi ateş, su, hava ve toprağın objektifinden gıdaların evrimsel tarihini ve dönüşümünü inceliyor.

C.Somebody Feed Phil (IMDb: 8,1)

Müdür: John Bedolis

Sezon, bölüm/ Süre: 4 sezon her sezon 5 bölüm, 40-63 dakika arası.

Hem gastronomi hem seyahat üzerine olan bu belgeselde; "Everybody Loves Raymond” komedi dizisinin yaratıcısı Phil Rosenthal, dünyayı dolaşıp Bangkok, Lizbon, Meksika ve diğer şehirlerin yerel mutfaklarını ve kültürlerini öğreniyor.

D.Street Food (IMDb: 8,0)

Yaratıcı: David Gelb

Sezon, bölüm/Süre: 1 sezon 9 bölüm 28-34 dakika.

Streed Food(Sokak Yemeği), yemek severler için çekilmiş olan kültürel yemekler yapan ve bunun için gezintiye çıkan usta elleri konu alıyor.

3.Spor Belgeselleri

Free Solo (IMDb: 8,2)

Yönetmenler: Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi

Süre: 100 dakika

Oscar ödüllü dağcılık belgeseli olan Free Solo, nefes kesen bir başarı hikâyesini konu alıyor. Alex Honnold, Kaliforniya’daki Yosemite Ulusal Park’ında bulunan El Capitan dağına free solo yöntemiyle tırmanan ilk insan olmuştur.

A.When We Were Kings (IMDb: 8)

Yönetmen: Leon Gast

Süre: 89 dakika

Spor tarihinin en öne çıkan isimlerinden olan Muhammad Ali’nin 1974’te Zaire’de gerçekleşen ve herkesi ekran başına toplayan boks maçını işliyor.

B.Murderball (IMDb: 7,7)

Yönetmenleri: Henry-Alex Rubin, Dana Adam Shapiro

Süre:88 dakika

Fiziksel engelli olan sporculardan oluşan, Amerikan rugby takımının başarı hikâyesini yansıtıyor.

C.The Armstrong Lie (IMDb: 7,3)

Yönetmen: Alex Gibney

Süre:124

Birçok ilham verici spor hikayesinin yanı sıra spor hayatının başka bir yüzünü ortaya koyan The Armstrong Lie, başarılı ve yetenekli bisikletçi Lance Armstrong’un kariyerinin doping suçlamaları sonrası sona erme hikayesini anlatıyor.

4.Tarih Belgeseleri

A.The Vietnam War (IMDb: 9,1)

Yönetmenler: Ken Burns, Lynn Novick

Bölüm/Süre: 10 bölüm, toplam 18 saat.

Tarihin en kanlı savaşlarından biri olan Vietnam’ın daha önce anlatılmamış bir hikâyesini gözler önüne seren belgesel, her iki taraftan 100’e yakın askerin yazılı ya da sözlü ifadelerine dayanarak savaşın insani boyutlarını mercek altına alıyor.

B.Five Came Back (IMDb: 8,3)

Analizciler: Steven Spielberg, Francis Ford Coppola, Guillermo Del Toro, Lawrence Kasdan ve Paul Greengrass

Bölüm/Süre: 3 bölüm, 60-68 dakika arası.

Dönemlerinin en ünlü yönetmenlerinden olan John Ford, William Wyler, Frank Capra, John Huston ve George Stevens’ın, 2. Dünya Savaşı sırasında propaganda filmleri hazırlamak için Amerikan Hükümeti tarafından cepheye gönderilmesini konu alıyor.

C.Hitler’s Circle of Evil (IMDb: 8,0)

Yönetmen: Christian Duguay

Bölüm, Süre:10 bölüm, 52 dakika

Adolf Hitler’in en yakın çevresinde yer alan Nazi Partisi üyelerinin birbirleriyle olan ilişkilerini ve aralarındaki güç dinamiklerini konu alıyor.

5.Teknoloji ve Bilim Belgeselleri

A.The Social Dilemma(IMDb 7,7)

Yönetmen: Jeff Orlowski

Süre: 94 dakika

Sosyal medya çağını ve tüm dünyaya olan negatif etkilerini anlatıyor. Facebook, Google, Twitter ve Instagram gibi daha pek çok sosyal medya mecrasının ilk ekiplerinde çalışmış olan direktörler, yazılımcılar ve iş modeli geliştirme görevinde yer almış önemli isimlerin yer aldığı belgeselde, bu platformların nasıl bizi bağımlı hale getirdiği ve bir jenerasyon üzerinde olan etkileri anlatılıyor.

B.Unnatural Selection (IMDb: 8,1)

Yönetmenler: Joe Egender ve Leeor Kaufman

Bölüm/Süre: 4 bölüm, 60-68 dakika arası.

Genetik bilimi alanında yapılan ilerlemeleri ele alıyor.

C.The Great Hack (IMDb: 7,0)

Yönetmenler: Karim Amer, Jehane Noujaim

Süre:139 dakika

Facebook - Cambridge Analytica Skandalı’nın iç yüzünü anlatıyor.

6.Çeşitli Konularla İlgili Belgeseller

A.Şok Doktrini (The Shock Doctrine) (IMDb 7,7)

Yönetmenler: Mat Whitecross, Michael Winterbottom

Süre:77 dakika

Naomi Klein'ın neo-liberal kapitalizmin egemenliğini kurmak için doğal afetler, savaş ve terörden beslendiği eserine dayanan "felaket kapitalizmi" üzerine bir araştırma.

B.Soyut Düşünce: Tasarım Sanatı (Abstract: The Art of Design) (IMDB 8,4)

Üretim Şirketi: RadicalMedia, Tremolo Productions

Sezon, bölüm/Süre: 1. Sezon 8 bölüm 2 sezon 6 bölüm 40-50 dakika arası.

Alanlarında söz sahibi ve dünyaca ünlü 8 tasarımcının çalışmalarının, ilham kaynaklarının ve yaşama bakış açılarının işlendiği enfes bir belgesel.

C.Kapitalizm: Bir Aşk Hikâyesi (IMDb: 7,4)

Yönetmen: Michael Moore

Süre:127 dakika

Şirket egemenliğinin Amerikalıların (ve doğal olarak dünyanın geri kalan ülkelerindeki insanların) üzerindeki mahvedici etkisini anlatan bir yapım.

D.Zeitgeist Zamanın Ruhu ( IMDb: 8,3)

Yönetmenler: Peter Joseph ve Tony Shore

Bölüm/Süre: 3 bölüm, 118 dakika ile 161 dakika arası.

Amerikan ve Dünya tarihinin en önemli olaylarının sebep ve ilişkilerini yazılı tarihten bağımsız kendi usulleriyle yalanlıyorlar.

Inside Job (İç İşler) (IMDb: 8,2)

Yönetmen: Charles Ferguson

Süre:109 dakika

2008 ekonomik krizinin perde arkasındaki akıl almaz gerçekleri ilk defa gözler önüne seren bir filme imza atıyor. Faturası 20 trilyon doları aşan kriz, milyonlarca insanı evsiz ve işsiz bırakarak mağdur etti. Film, derinlemesine araştırmaların yanı sıra finans dünyasının önemli isimleriyle, politikacılarla ve gazetecilerle yapılan dudak uçuklatıcı röportajlar üzerinden arsız bir endüstrinin gelişimini takip ediyor.

The 13th. (IMDb: 8,2)

Yönetmen/Yönetici: Ava DuVernay

Yazarlar: Spencer AverickAva, DuVernay

Süre: 100 dk

Konusu: Irkçılık sistematiğiyle ilgili sunmuş olduğu eleştiriler acısından önemli bir içerik. ABD anayasasındaki 13. maddeyi, siyahilerin tutuklanması için kullanılmasını anlatıyor. Peki, ABD anayasasında 13 th amendment'a göre tüm Amerikalılar özgürdür. Böylece siyahiler kölelikten kurtulmuştur ancak aynı yasa "suçlular hariç" demektedir. Böylece kölelikten kurtulan siyahiler kriminalleştirilerek hapse tıkılır.

Son düzenleme:

Sabah açılmıştı aynı konu.
Edit: Ben mesajı yazamadan yok oldu. Neyse eline sağlık, güzel öneriler.

80 yılındaki Carl Sagan'lı versiyonunu izlemedim ama modern Cosmos belgeselleri sizi derinden etkileyebilecek çok güçlü yapımlar. Popüler bilime amatör bir ilginiz olsa da, hatta temel bilimlerle akademik bir ilişkiniz olsa bile kapsamına aldığı konuları sunuş biçimiyle bambaşka bir etki uyandırabilir. 2014'teki Cosmos: A Spacetime Odyssey sezonu çok izlendi zaten ama nedense geçtiğimiz aylarda çıkan Cosmos: Possible Worlds isimli ikinci sezon pek ilgi görmedi. Neil deGrasse Tyson hakkında çıkan taciz iddiaları sebebiyle yayına alınması biraz gecikmişti, sonra bunlardan aklansa da yapımcı kanal bu sezon için çok fazla bir tanıtım kampanyası yapmak istemedi herhalde. O yüzden belki burada da ilk sezonu izleyip sevmiş ama aynı tarz ve kalitedeki ikinci sezondan haberi olmayanlar vardır diye iliştireyim:

Meru Bir tırmanış hikayesi. Mutlaka izlenmeli

Kaptan Cousteau Denizi seven herkes izlemeli. Özellikle Sessiz Dünya ve Güneşsiz Dünya.

Inside Job (İç İşler) (IMDb: 8,2)

Yönetmen: Charles Ferguson

Süre:109 dakika

2008 ekonomik krizinin perde arkasındaki akıl almaz gerçekleri ilk defa gözler önüne seren bir filme imza atıyor. Faturası 20 trilyon doları aşan kriz, milyonlarca insanı evsiz ve işsiz bırakarak mağdur etti. Film, derinlemesine araştırmaların yanı sıra finans dünyasının önemli isimleriyle, politikacılarla ve gazetecilerle yapılan dudak uçuklatıcı röportajlar üzerinden arsız bir endüstrinin gelişimini takip ediyor.
Inside Job'ın yönetmeni Charles Ferguson epey aktivist ve bir şeyleri değiştirebilme hayali güden bir adam. 2015'te iklim değişikliğiyle ilgili Time to Choose adında bir belgesel çıkarmıştı ama gelgelelim bunu bulamadım ben bir türlü, zaten IMDb'de yalnızca 245 oy girilmiş. Çok kısıtlı bir dağıtım ağına ulaşabilmiş demek ki. Bulan çıkarsa bana da atabilir :D

Bir de aslında az belgesel izleyen birisiyim ama yeri gelmişken beğendiklerimden önermeye devam edeyim, geçtiğimiz aylarda Netflix'te LA 92 belgeselini izlemiştim, Black Lives Matter olaylarının sıcaklığında bunu da beğenmiş ve ilgi çekici bulmuştum. Bu yapımın ilginç özelliklerinden biri de belgeselde hiç anlatıcı kullanılmamış, bunun yerine o döneme ait haber kayıtlarıyla görüntülerin üzerine açıklamalar yerleştirmeyi tercih etmişler.

Beklediğim şey gelmiş. :fool:
Umarım artar burada da güzel bir konu olarak gelişir.

Inside Job'ın yönetmeni Charles Ferguson epey aktivist ve bir şeyleri değiştirebilme hayali güden bir adam. 2015'te iklim değişikliğiyle ilgili Time to Choose adında bir belgesel çıkarmıştı ama gelgelelim bunu bulamadım ben bir türlü, zaten IMDb'de yalnızca 245 oy girilmiş. Çok kısıtlı bir dağıtım ağına ulaşabilmiş demek ki. Bulan çıkarsa bana da atabilir :D
Satın alarak bulabilirsin Amazon'da var.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık