Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Abartıldığını Düşündüğünüz Dizi ve Filmler

Buraya yazacağım dizi veya filmlerin hepsini izledim ve beğenilebilecek yapımlar olduğunu düşünüyorum(ben de beğendim);fakat buna rağmen abartıldıklarını düşünüyorum. Belki başa bunu yazarsam lince uğramam. :D

1-) Breaking Bad: Bana göre, günümüze kadar çekilmiş dizilerden en overrated olanı bu dizidir. Bu diziden daha çok şişirilebilecek bir dizi geleceğini düşünmüyorum. Bir ara, bırakın kötü yanlarının olduğunu söylemeyi, en iyi dizi olmadığını ima ettiğiniz taktirde linç ediliyordunuz. Yani değil işte. Bu dizi gelmiş geçmiş en iyi dizi değil. Bu konuda en iyi on arasına bile giremez. Güzel,ortalama üzeri bir dizi;fakat o kadar.

2-) House M.D: ''Abi Hausss yaaa'' diye gezen 14-20 yaş arası fangirl kitlesi yüzünden soğuduğum dizi. Güzel dizi,pek çok ibretlik bölümü var. Yine de o dizi siz Facebook'da House sözü paylaşıp altına da: ''Hayata karşı duruşum'' yazın diye çekilmiyor. Abartılıyor.

3-) Game of Thrones: Yayınlandığı gün tüm dünyanın-en azından ülkemizin- gündemine oturan ve birkaç gün de gündemden kalkmayan bu dizinin abartıldığını düşünüyorum. Ben şahsen çok seviyorum;fakat kitaplarını okumamış olmama rağmen kitaptan saptıkları andan sonra bozduğunu hissedebiliyorum.Kaliteli;fakat bu kadar ilgiyi hak edecek kalitede değil.

4-) Leyla ile Mecnun: Şu an kırklı bölümlerin sonundayım. Benim şu ana kadar izlediğim en güzel Türk dizisi. Bayağı beğendim ve günde 1-2 bölüm atıyorum şu aralar;fakat bu da abartılıyor. Hala daha İsmail abi resmi paylaşıp altına da: ''O GEMİ BİR GÜN GELECEK ABİMMM'' yazanlar var. Hala daha dizi hakkında olumsuz yorum yazanlar linç ediliyor. Yahu dizinin konusu belli olayları belli. Sen ben sevdik diye herkes sevmek zorunda mı?

Film olaraksa;

1-) Star Wars: Fan kitlesi korkunç.Özellikle belli bir yaşın altındakiler. Zoro fanları bile her şeyi gözü kapalı savunmuyor;fakat özellikle belli bir yaşın altındaki Star Wars fanları asla filme toz kondurmuyor. Overrated...

2-) Fight Clup: İzlerken hoşça vakit geçirdiğim, hakkındaki birkaç ilginç bilgiyi okuyunca şaşırıp saygı duyduğum bir film Fight Club;fakat bu film de çok ama çok abartılıyor.

3-) Back To The Future: İkinci filmini izlemedim gerçi;fakat bunu da yazayım. Abartılıyor. Bilim kurgu düşmanı mıyım bilmiyorum;fakat Star Wars ne ise gözümde bu da o. :(

4-) The Dreamers: Bu film benim için zaman kaybıydı. Sanat bu ise ben almayayım. Bu filmi beğenen kitleyi kınıyorum. İzleyeni çok fazla yok gerçi;fakat bu da abartılıyor.

HxHde başkarakter Gon'dur, seri Gon ile başlar ve esasen onun hikayesi işlenir, diğerlerinin tamamı yan karakterdir önce burasını kavramak gerekir. OP serisinde tüm tayfa başkarakterdir çünkü tek bir hikaye işlenir ve tüm hikaye tayfa etrafında döner. Aynı tayfa aynı maceraya çıkar. HxHde ise böyle değil. Gon kendi macerasını yaşarken Killia ayrı Kurapika ayrı Hisoka ayrı ayrı ayrıntılı olarak anlatılır hepsinin macerasò farklıdır. Adam öyle bir hikaye kurgulamış ki başkarakter geri planda kalmış. Hikaye içinde hikaye var çünkü her karakterin hikayesi ayrıntılı olarak işleniyor ve OPte bile yok böyle bir şey. Daha Sanjinin ailesi dahi yeni tanıtıldı, Luffynin anası kim ailesi nasıl bir aile belli değil, Zoro keza öyle. HxHdeki kurgu ve karakterler OPtan çok daha detayli ve özgündür. Düşün Kişimoto Kurapikanın hikayesini kopyalayıp Uchihaya ćevirmiş, OPten bu derece etkilenen bir seri duymadım şahsen. HxH fan muhabbeti şahsi bir fikir tabi ki, bir seri 400 bölüm diğeri 800 küsür tabi ki parmakla saymayacağız karakterleri.

Bleach plansız bitirilmeye zorlanan bir seriydi. Mangakanın tasarlayıp işleyemediģi koskoca bir dünya ve cehenmem var. Dediģin gibi karakterlerin kişilikleri dışında yetenekleri dahi işlenemedi lakin bu mangadan değil dergiden kaynaklanan bir durum. Bu yüzden evren inşaasında bir anlam ifade etmiyor. Bleach anlattıkları bir yana anlatamadıklarıyla da OPtan daha büyük bir evrene sahiptir, muhabbet konumuz da bu zira.

Diğer hususta bak, HxH herhangi bir amaçla sınirlandırılmamış bir seri, Gon babasını bulmak için maceraya başlıyor ama bulunca seri bitti mi, bitmedi aksine dünyadan çıkıp kara kıtaya aćıldılar. Bleach keza òyle, herkesi koruma amacında İçigo ama bu amacın belli bir sınırı yok, çünkü asla bitmeyecek bir saldıri söz konusu. Yani şu düşmanı yenince bitecek diye bir şey yok, bitmiyor zira. OPta ise böyle deģil, gidilecek ada sınirlı, amać sınırlı. Luffy KK olunca bitecek aynı naruto gibi.

Son olarak OPtan uzun şu anda 25 tane seri var. 1 2 3 5 değil bak 25 diyorum. Bunların 6 tanesi bitmiş gerisi devam ediyor. Listesi de burda;

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_manga_series_by_volume_count

Velhasıl bir serinin uzunluğu evreninin geniş olduğunu göstermiyor, sadece mangakanın hikayeyi işleyis şeklini gösteriyor. Mangaka akıcı bir tarzla çizmek isterse seri kısa olur yok yavaş almak isterse seri uzun olur. One Piecein uzunluğu da buradan kaynaklanıyor. 50 bölümde anlatacağı şeyi 200 bölüme yayıyor, haliyle uzun sürecek.
Oo ilk dediğin yan karakterlerin hikayesinden bahsediyorsan lütfen, Teach'in, Doffy'nin, Shanks'in, Law'ın hepsinin hatta dolusu karakterin kendi yolunda gittiği kurgulanan hikayeleri var. Hepsinin yıllarca oluşturduğu bir hedefi, yolu, ilerleyişi var ki bunların Luffy veya hasırşapkayla bağlatısı yok. Luffy'nin Zoro'nun onun bunun ailesi belli değil, ama bunlar senin tabirinle evren işlenişinin potansiyelleri arasında kalıyor. İleride açıklanır açıklanmaz bilemiyorum ama kalkıp Gon'un annesinin bilinmezliğini potansiyel olarak niteleyip Luffy'i nitelemiyorsan enteresan.

Bleach plansız bitirilmeye zorlandı lakin bunun nedeni mangakanın işleyememiş olması. Derginin böyle bir yola gitmesi de okuyucu kitleyle alakalı. Bir sorun var ki demek ki işleyemiyor adam. Benim anlamadığım nokta şu, senin kafanda OP nasıl bu kadar bitmiş, tamamlanmış bir seri ki serinin bütünüyle kafanda kurduğun işlenmemiş güzel Bleach senaryolarına tutunup karşılaştırarak Bleach'i savunabiliyorsun? OP'nin gizemini, potansiyelini bitiren olay ne? Henüz bir şey olmuş değil. Ne yönde ilerleyeceği belli ama nasıl ilerleyeceği belli olmayan bir seri. Kalkıp bana bundan 20 sene sonra bitecek serinin sonunda hissedeceğin, düşüneceğin şeyleri şimdiden söyleme. Çünkü ben buna inanmam. Ne yönde ilerleyeceğini bilsen de nasıl ilerleyeceğini bilmiyorsun, kurulan evrende neyin nasıl meydana geleceği, zaten asıl olay da bu değil mi?

Gon, babasını buldu bitmedi olay hatta bu başlangıç oldu yeni evrene açılma bakımından haklısın. Yalnız Luffy KK olunca seri nasıl bitiyor? OP çıkınca asıl olay başlamayacak mı? KK olacak ve dünyaya karşı çıkacak. Şirohigenin lafını nasıl unuttun? Biri o hazineyi sırtlanınca olaylar başlayacak. KK olunca bitecek bir evren yok, ben mi yanlış biliyorum? Bleach'i bu konuda kaale bile almıyorum, en zayıf noktası bir çıkış hikayesi yok. Bu onu kaliteli mi yapar kalitesiz mi bilemem ama kıyaslanılacak bir faktörü yok bu yüzden Bleach'in. Sevdiklerini korumak. Luffy'de sevdiklerini koruyor. Hem de Ichigo gibi fütursuzca. Bana göre tamamen zayıf bir çıkış noktası Bleach'in ki.

Senin düşüncen, serinin sonu görünmüyorsa veya yarım kaldıysa "taşıdığı potansiyel"den ötürü kaliteli ve geniş bir yapıya sahiptir gibi bir şey herhalde. Lakin bir evren oluşturuluyorsa vaad edilenlere uygun bir inşaası gerekir. Öyle havada bırakamazsın bazı şeyleri, işlemen gerekir. Bunu vaad ettiğin şekilde de gerçekleştirmek öyle herkesin harcı olan bir şey değil. Bu yüzden çoğu seri tıkanıyor yarıda kalıyor veya yol değiştiriyor. Bu sana göre potansiyelken bana göre başarısızlıktır. Ben OP uzun bir seri diye evreninin geniş olduğunu idda etmiyorum. Ben karakterleriyle, doğasıyla, ırklarıyla, içerdiği farklı zihniyetleriyle vs geniş bir evren olduğunu idda ediyorum. Ben bu uzun bir seri çünkü bunun hikayesini işlemek hele ki mantıksal çerçevede işlemek öyle kolay değil diyorum. 50 bölümde işlenecek şeyi 100 bölümde işlemesi bütün detayları tek tek hikayeye dokumasından kaynaklanıyor, boş laf salatalığı yapmıyor Oda veya işlenmemesi gereken şeyleri işlemiyor. Sana göre bu uzunluk hikaye işlenişinin zayıflığı iken bana göre taşıdığı potansiyeli ispatladığını gösteriyor, öyle bahsettiğin serilerdeki gibi potansiyel olarak kalmıyor One Piece.

Oo ilk dediğin yan karakterlerin hikayesinden bahsediyorsan lütfen, Teach'in, Doffy'nin, Shanks'in, Law'ın hepsinin hatta dolusu karakterin kendi yolunda gittiği kurgulanan hikayeleri var.
...

Gon, babasını buldu bitmedi olay hatta bu başlangıç oldu yeni evrene açılma bakımından haklısın. Yalnız Luffy KK olunca seri nasıl bitiyor? OP çıkınca asıl olay başlamayacak mı? KK olacak ve dünyaya karşı çıkacak.
Her arcta onlarca karakter yaratıp çoğuna hikaye yazan bi adam Oda. Bu konuda en iyilerden ki manga yorumlayan çoğu insan da one piece e bu yüzden yüksek puan veriyor sitelerde. En çok okunan olmasada en yüksek puanlı shounenlerden olması da bu yüzden. Mesela en son arcta doflamingonun altındaki en basit kadın üyenin bile isminin hikayesi çok hoşuma gitmişti hala da aklımda. 1 sayfa flash back olmasına rağmen, her okur kendini etkileyen bir yan karakter seçebiliyor olması ve bunu her arcta yapması müthiş bir şey.

İkinci bölüm için, yazınca aklıma geldi, örneğin narutoda hedef hokage olmak ama baktığında end game konsepti basit. Hokage oldu? yani? O yüzden mangaka hokagelikle alakasız tanrının torunu olmakla end game konsepti yaptı. Luffynin ben kk oldum bitti demesi gibi bir durum yok, olamazda. Luffynin kk olması tüm evreni tüm karakterleri etkileyen en büyük olay, kk olmasıyla dünyanın hem fiziksel hem yönetim şekli değişecek. Her ülke etkilenecek, kayıp yüzyıl vs. büyük gemi çıkacak, bir ton şey olacak.

Bu iki konu bana göre one piece in en güçlü yanları, odaya goda deniyorsa yine bunlardan. Ama burada tam tersi gibi düşünülüyor sanırım, çok garip geldi:) o yüzden kendi fikrimi yazdım.

Her arcta onlarca karakter yaratıp çoğuna hikaye yazan bi adam Oda. Bu konuda en iyilerden ki manga yorumlayan çoğu insan da one piece e bu yüzden yüksek puan veriyor sitelerde. En çok okunan olmasada en yüksek puanlı shounenlerden olması da bu yüzden. Mesela en son arcta doflamingonun altındaki en basit kadın üyenin bile isminin hikayesi çok hoşuma gitmişti hala da aklımda. 1 sayfa flash back olmasına rağmen, her okur kendini etkileyen bir yan karakter seçebiliyor olması ve bunu her arcta yapması müthiş bir şey.

İkinci bölüm için, yazınca aklıma geldi, örneğin narutoda hedef hokage olmak ama baktığında end game konsepti basit. Hokage oldu? yani? O yüzden mangaka hokagelikle alakasız tanrının torunu olmakla end game konsepti yaptı. Luffynin ben kk oldum bitti demesi gibi bir durum yok, olamazda. Luffynin kk olması tüm evreni tüm karakterleri etkileyen en büyük olay, kk olmasıyla dünyanın hem fiziksel hem yönetim şekli değişecek. Her ülke etkilenecek, kayıp yüzyıl vs. büyük gemi çıkacak, bir ton şey olacak.

Bu iki konu bana göre one piece in en güçlü yanları, odaya goda deniyorsa yine bunlardan. Ama burada tam tersi gibi düşünülüyor sanırım, çok garip geldi:) o yüzden kendi fikrimi yazdım.
Katılıyorum yazdıklarına tamamen. OP forumunda OP'i savunmak işin enteresan tarafı da :D Ama en azından eleştri olacaksa izleyen, bilen birisi tarafından olsun. O yüzden OP eleştirisini de OP formunda yapmak en iyisi. Alternatif cevaplar ve bakış açıları alacaksın seriyi takip edenler yüzünden.

Bazen arkadaşlarımı One Piece'e başlatmaya çalışırken "Fazla mı abartıyorum" diye düşünmüyor değilim fakat daha sonra açıp 1-2 tane sevdiğim sahneyi izleyince "Tabii ki de abartmıyorum" diyip keyfime bakıyorum :fool:

Got bende izlemeden once cok abartiliyor diyordum ama cidden abartilacak kadar var bir sey demeyecegim ona ama Walking Dead de baya abartı var. Onun haricinde Lost bir çöptür ve filmler de de Star Treek :D alacakaranlik seriler iste açlık oyunları ya da labirent bilmem ne bunlarin hepsi beş para etmrz en son olarak da uyumsuz serisi izledigim en kotü seri filmleriydi.
GoT ilk 3 sezonu için tamam da sonrasını ben sevemedim yahu. Efektlere olaylara bakmak için izlesem de özellikle son sezon çok kötü buldum. Efsane başlayıp kötü biten bi seri olacak.
Toriko :hmm:
Dur lan o bartılmıyordu :hhh::hhh:
Torikoyu ben yazacaktım sonra aklıma geldi "la abartan bi tek savcı var boşver" dedim. :D

İnterstellar. Senaryosu saçmadır. Karadelik yorumu ve babanın kitaplıkla oynaması kısmı ise apayrı bir saçmalıktır.
Zamanında böyle bir yorumda bulunmuştum, karşı çıkışlar olmuştu. Bilimsel açıdan senaryosunun saçma olduğunu dile getirdiğimde. Ekteki video ile sizleri baş başa bırakıp tartışmayı yeniden başlatıyorum. :D

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 4)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık