Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

2024 Eurovision Şarkı Yarışması

Kıbrıs (Rum Kesimi)

Silia Kapsis – Liar

Liar; dans pop, Eurodance bir pop şarkısıdır. Liar, geçen yıl Yunanistan’ın iç seçimlerinde aday olan Melissa Mantzoukis’in demo olarak kaydettiği şarkı iken Silia Kapsis’in ekibi tarafından alınarak yeniden düzenlenmiştir. Şarkı, birinci yarı finalde yer olacaktır.

Silia Kapsis; annesi Kıbrıslı ve babası Yunan, Avustralya doğumlu şarkıcıdır. Avustralya Genç Sanatlar Şirketi için baş vokalist olarak görev almıştır. 2022 yılında 12 yaşında yazıp bestelediği “Who Am I?” adlı ilk şarkısını yayınladı.

Letonya

Dons - Hollow

Hollow, pop soul ve adult contemporary karışımı bir parçadır. Letonya ulusal finali olan Supernova’da jüri ve halk oylamasıyla kazanan Dons şarkının kişinin taşıdığı öz güvensizliğin kendisini nasıl rehin tutabileceğini ve diğerlerinin de o kişinin nasıl yaşaması gerektiğini dikte etmeye çalışacağını söylemektedir. Umut temalı bu şarkı ikinci yarı finalde yarışacaktır.

Ulusal final performansı:

Şarkının Letoncası:

Dons, Letonyalı şarkıcı ve söz yazarıdır. 2003 yılında “Talent Factory” adlı yarışma programına katılarak popülerlik kazandı. Yarışma sonrası çıkardığı “Ja es būtu vējš” adlı single çalışması Letonya Müzik Kayıt Ödülleri’nin ‘En İyi Radyo Hit Ödülü’nü kazanmıştır. Kariyeri boyunca yedi kez bu ödülün sahibi olmuştur.

2015 ve 2017 yıllarında Supernova’da jüri koltuğuna oturdu. Bu yıl ise ulusal finale katılarak ülkesini Eurovision’da temsil etmeye hak kazandı.

Litvanya

Silvester Belt – Luktelk

Luktelk, elektronik pop Litvanca bir şarkıdır. Litvanya ulusal yarışması Eurovizja.LT ile kazanan şarkı için Silvester Belt daha önceki temsilci şarkılar olan Sentimentai ve Stay’ın başarısından ilham aldığını ve sözlerinin de yabancılar için basit ve anlaşılır tasarlandığını açıkladı. Bir matris döngüsüne sıkışıp kalmakla ilgili olan Luktelk, birinci yarı finalde yarışacaktır.

Silvester Belt, Litvanyalı bir şarkıcı ve söz yazarıdır. Londra’da Ticari Müzik Performansı bölümünü okudu. Litvanya’ya döndüğünde ‘Aš – superhitas’ adlı yarışma programına katıldı ve kazandı, bu sayede popüler olmaya başladı. 2017 yılında ilk teklisi “Noise”ı yayınladı. 2018 yılında X Factor’e katıldı ve dördüncü haftada elendi. Kariyeri boyunca altı single yayınladı.

Lüksemburg

Öncelikle 31 yıl sonra yarışmaya geri dönen Lüksemburg’a “hoş geldin” diyorum.

Tali - Fighter

Fighter; pop, indie ve R&B karışımı İngilizce-Fransızca bir şarkıdır. Luxembourg Song Contest ile seçilen şarkı insanların acı çekişi ve acıya nasıl dayandıkları üzerinedir. İki hafta önce yenilenmiş versiyonu yayınlanan Fighter’ın nakarat kısımları dışındaki sözleri Fransızca olup nakaratta ise İngilizce ve Fransızcadır. Uzun zaman sonra geri dönüşüyle ülkeye nasıl başarı getirecek, göreceğiz. Şarkı, birinci yarı finalde yarışacaktır.

Tali; İsrail doğumlu Lüksemburglu şarkıcı, söz yazarı, oyuncu ve vokal koçudur. izzy McAlpine, Sara Bareilles ve Lady Gaga gibi sanatçılardan etkilenen Tali, şarkılarında pop, indie ve R&B türlerini bir araya getirir. İlk şarkısını 2020 yılında yayınlayan Tali, 2021 yılında da ‘Lose You’ adlı ilk EP’sini yayınladı.

Malta

Sarah Bonnici – Loop

Loop; pop, dans pop ve Eurodance bir parçadır. Malta’nın ulusal yarışması MESC ile seçilen şarkıda dans molası (dance break) kısmı vardır. Bonnici, şarkının kendisiyle romantik olarak ilgilenen bir aşk şarkısı olduğunu belirtti. Ekim ayında yayınlanan şarkı geçtiğimiz ay revamp yapılarak yayınlanmıştı. Loop, ikinci yarı finalde yer alacaktır.

Sarah Bonnici 30 Mayıs 1998’de doğdu. 9 yaşındayken 1996 Eurovision Malta temsilcisi Miriam Christine ile vokal derslerine katıldı ve Çocuk Korosu’na katıldı. Miriam Christine, Sarah’ı ilk kez yerel bir şarkı yarışmasına katılmaya teşvik eden kişi oldu ve yarışmada birinci oldu. Sarah için bu, kariyerindeki ilk adımı oldu. Buradan başlayarak, hem yerel hem de yurtdışında çeşitli şarkı festivallerine büyük başarılarla katıldı. Malta’yı Bulgaristan, Romanya ve Macaristan’da düzenlenen festivallerde temsil etti. Daha sonra yerel şarkı festivallerine katılarak büyük bir başarılar elde etti.

Fransa

Slimane – Mon amour

Mon amour, balat türü Fransızca bir aşk şarkısıdır. Adı “Sevgilim” anlamına gelen Mon amour şarkısı Slimane’nin ifadesiyle bir aşk mektubudur, bir ESC yazarı tarafından da “romantizm ve aşka bir övgü” olarak tanımlanır. Slimane şarkıyı 2022 yılında İsviçre’nin Cenevre kentindeki deneyimlerinden hareketle bir müzik turu sırasında yazmıştır. Şarkının dikkat çeken özelliklerinden birisi de Slimane’nin sesinin ön planda olmasıdır.

Slimane, Cezayir kökenli Fransız bir şarkıcı, oyuncu ve söz yazarıdır. Müzik kariyeri, 2007 yılında Popstars yarışmasına katılmakla başlasa da bir sürü yarışmaya katılmasına rağmen asıl çıkışını 2016 yılında Fransa’nın O Ses (The Voice: la plus belle voix) yarışmasına katılarak birinci olmakla başlamıştır. Şu ana kadar 6 albüm çıkaran Slimane 2 milyon albüm satışı, 5 NRJ Müzik Ödülü ve 1 Victorie de la Musique ödülü kazandı. Spotify’da aylık yaklaşık 2.8 milyon dinlenen Slimane’nin 20 milyondan fazla dinlenmiş birçok şarkısı vardır. Yaklaşık 98 milyon dinlenmeyle “Avant toi”, yaklaşık 60 milyon dinlenmeyle “Ça va ça vient”, 40 milyonluk dinlenmeyle “Des milliers de je t’aime”, 30 milyonluk dinlenmeyle “La recette” isimli şarkılar dikkat çeken şarkıları arasındadır.

Katılan şarkıcılar arasında tek tanıdığım, profesyonel olarak yükselişine aşina olduğum tek şarkıcı Slimane. 2016 The Voice La Plus Belle Voix'de aralarında Mika'nın da juri üyeleri arasında bulunduğu yarışmada yukarıda @BlackMask 'ın paylaşım yaptığı videolarda düet yaptığı Vitaa'nın bir şarkısı ile katılarak şampiyonluğa ulaşmıştı. Sadece 2 yıl sonra The Voice Belgique'de bu sefer juri koltuğuna kendisi oturdu, sadece oturmakla kalmadı üst üste şampiyonu da çıkaran juri üyesi oldu. Eurovision'a katılımı ise beni şaşırttı. Fransa genelde bir kaç istisna dışında yeni şarkıcılarla katılım sağlardı önceki yıllarda.

Mon Amour ise yürek parçalayan bir aşk şarkısı ve İspanya, Portekiz, Belçika, Lüksemburg, Hollanda, İsviçre, İtalya gibi ülkelerde de albüm satışlarının iyi olmasından dolayı ben ilk 5'i zorlayacağını düşünüyorum. Benim de favorim.

şarkısını, ortalığı ateşe veren türden bir sahne şovu sergileyerek söylerse eğer italya adına yarışan sanatçı, açık ara farkla kazanır yarışmayı.

Herkese selam özellikle @BlackMask sana, yılboyunca beklediğim başlık açılmış, bu yıl ki şarkılar kötü mü bana mı öyle geliyor pek dişe dokunur bir şey göremedim, neyse bekleyip görelim. Umarım bu yıl da geçen yıl gibi eğlenceli geçer merakla bekliyoruz.
Merhaba JeanTannen. Kusuruma bakma, mesajına şimdi cevap veriyorum. Şarkıları bilgi verip yayınlıyorum, o arada mesajlara bakamadım. Başlığı da birtakım sebeplerden biraz geç açtım. Şarkılar konusunda geçen yıl için olumsuz olarak söylediklerimi bu yıl daha olumsuz söylüyorum. Önümüzdeki zamanda yine değerlendiririz. Şu kalan şarkıları da bu gece yayınlayayım, partilerde boy gösteren performansları da paylaşayım; ondan sonra birinci ve ikinci yarı final kritiği, anket vs. değerlendirme yaparız.

Geçen yıl evet, çok güzel eğlendik. Bu yıl çok fazla şaka temalı şarkı var, onlardan malzeme çıkabilir. Geçen yıl bu kadar değildi. Eğleniriz diye umuyorum. Seni tekrardan burada gördüğüm için mutluyum.

Katılan şarkıcılar arasında tek tanıdığım, profesyonel olarak yükselişine aşina olduğum tek şarkıcı Slimane. 2016 The Voice La Plus Belle Voix'de aralarında Mika'nın da juri üyeleri arasında bulunduğu yarışmada yukarıda @BlackMask 'ın paylaşım yaptığı videolarda düet yaptığı Vitaa'nın bir şarkısı ile katılarak şampiyonluğa ulaşmıştı. Sadece 2 yıl sonra The Voice Belgique'de bu sefer juri koltuğuna kendisi oturdu, sadece oturmakla kalmadı üst üste şampiyonu da çıkaran juri üyesi oldu. Eurovision'a katılımı ise beni şaşırttı. Fransa genelde bir kaç istisna dışında yeni şarkıcılarla katılım sağlardı önceki yıllarda.

Mon Amour ise yürek parçalayan bir aşk şarkısı ve İspanya, Portekiz, Belçika, Lüksemburg, Hollanda, İsviçre, İtalya gibi ülkelerde de albüm satışlarının iyi olmasından dolayı ben ilk 5'i zorlayacağını düşünüyorum. Benim de favorim.
Fransa temsilcilerini iki yıl öncesine kadar ulusal yarışma ile seçiyordu. Geçen seneden beri tanınır isimlere temsilci teklifi yolluyor.

Jüride derece yapabilir ama halk oylamasında ne olur, kestirmek erken. Sahneleri görünce daha olası cevap veririm.

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

Fransa temsilcilerini iki yıl öncesine kadar ulusal yarışma ile seçiyordu. Geçen seneden beri tanınır isimlere temsilci teklifi yolluyor.

Jüride derece yapabilir ama halk oylamasında ne olur, kestirmek erken. Sahneleri görünce daha olası cevap veririm.

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.
Aslında ulusal yarışma yani Destination Eurovision sadece 2018’de Madame Monsieur ve 2019’da Bilal Hassani’nin katıldığı yarışmalar için yapıldı. Öncesinde yoktu. Sonrasında da bir daha yapılmadı. Davet ettikleri şarkıcı hangi şarkıyla geliyorsa onu onaylıyorlar. Destination Eurovision 4 hafta sürüyordu. Halk oylamasının dışında tüm katılımcı ülkelere de aynı Eurovision yarışmasındaki gibi bağlanarak puanlamaları isteniyordu. Bu işi çok ciddiye alıyorlar ülke olarak. Biraz gurur meselesi durum onlarda.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 4, Ziyaretçi: 4)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık