Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Zoro'yu Kılıçları Mı Taşıyor?

Zoro'yu kılıçları mı taşıyor?

• Kullanılan toplam oy
    85
Aslında kılıçlar içinde genel ifade kullanıldı ama o laneti ya da büyüyü (ne deniyorsa artık ) hiç bir kılıçta Enma kadar somut bir şekilde göstermedi.

Kararmış kılıcı gösterdi mesela bu yüzden Zoro kılıcı karartsa vay be biraz hızlı oldu ama Zoro bu ana karakter der geçeriz ama lanet denilen şeyin bir sınırı olmadığı için Oda Enma'ya koydu da koydu. Bir kılıç en iyi 12 olmadığı halde nasıl bu kadar güçlü olabilir? En iyi 12'de ne göreceğiz ? Ne kaldı ki ?
Kararmış kılıcı gösterdi ama hiçbir numarası olduğundan bahsetmedi. Mesela ben elime Yoru'yu alsam ne olacak ? Ne hissedeceğim veya rakip ne hissedecek veya bana ekstra ne katacak ? Şuana kadar gördüğümüz sadece rengi siyah ve çentik atılamaz şekilde dayanıklı kılıçlar. Başka hiçbir esprisi yok. Yazar resmen çuvallamış durumda yani, içinde bu kadar haki barındıran silahların artı özelliğinin olmaması saçmalık.

Böyle bir yorum geleceğini tahmin etmiştim ondan yazdım sondaki kısmı. Ben kafamda oturtamıyorum bırak 21 üstün kılıçtan biri olmayı 50 güçlü kılıca bile giremeyecek bir kılıç için Zoro neden keskinliğine vurgu yapsın özellikle Wado Ichimonji gibi 21 üstün kılıçtan birini çocukluğundan beri kullanmasına rağmen. Bu lanet olayı haki ile bağlantılı değilse neyle alakalı sana göre?

Bana göre sahnede açıkça Zoro'nun istediği şekilde kesmek yerine daha fazla kesen bir kılıç var. Birebir aynı sahneyi Zoro Enma'yı ilk aldığında uçurumu keserken gördük. Dozajı tabiki Enma'nın çok altında orasına bir şey demiyorum ama daha önce hiçbir örneğini görmedik demek doğru olmuyor. Kılıçları alma sahnesi bile aynı Zoro'nun. İkisinde de dışarıdan birisi bu kılıcı almaması gerektiğini söylüyor ve Zoro kılıcı bir kere denedikten sonra gözüne kestirip satıcıyı/Kinemonu umursamıyor.
Sahnelerin aynı olması OP'ta alışılmadık bir şey değil, bırak sahneyi adam Arcları aynı çiziyor, yetenekler aynı çiziliyor, çok önemli değil.

Senin dediğin şuna geliyor, Sandai Kitetsu, Haki'nin H'sinin bulunmadığı bir zamanda Zoro'dan haki çekerek kontrol edilemez oldu ve daha çok kesmeye başladı !!! Bunun ne kadar zorlama bir yorum olduğu açık değil mi ? O zaman Enma'ya ne gerek var Sandai Kitetsu haki çekiyorsa ? Bırak onu, diğer Kitetsulara bile gerek yok, onlara ne hikaye çizecek mangaka ?

O sahnede bana göre kılıç aşırı keskin olduğu için Zoro kontrol edemiyor önce, ona söyleniyor, benim istediğim gibi kes diye.

Bir de dereceli kılıçların neden dereceli olduğu da henüz belli değil, yani keskinliği mi dayanıklılığı mı kullanıldığı malzeme mi kaliteli, niye dereceli ve bunu kimin belirlediği de belli değil. O derecesiz kılıç dediğin kılıcı hala kullanıyor Zoro. Kalitesiz bir kılıç olsa yüzlerce kere kırılır giderdi. Demek ki kılıcın dayanıklılığında ve keskinliğinde bir sorun yok.

Sandai Kitetsunun tanıtıldığı 97. bölümde lanet anlatılıyor, kılıcın sahibini ölüme götürdüğünden bahsediliyor, arkadaki ölüm sahnesinde de deniz canavarı ve sair trajik ölüm sahneleri çizilmiş. Lanet ve Haki arasında bir ilişkiden bahsedilmiyor, hatta lanet anlatılırken Son Durak filmleri gibi ölümlerin kılıçtan kaynaklandığından bile bahsedilmiyor. Kötü enerji veya kötü şans yahut hurafe bile diyebilirsin. Lanete dair somut bir örnek bile yok zira.

Roger'ın ace si patlama yapıyor(oden'e vururken çıkan güç) wb nin bisento'su en dayanıklı(magmayı dondurma gibi tuttu). Yoru da sanırım en keskindi. Buz dağı sahnesinde düz sallama ile kesmişti. Şu da var odeni hisseden kaido, lucci bir şey hissetmedi mesela. Vay başka birinin hakisini hissediyorum dedi mi hatırlamıyorum düzgün okumadım o bölümleri. O hissiyat mevzusu oden-kaido ilişkisi içindi biraz da wano ya has yani. Çizer güçleri arşa çıkardı şimdi indirmeye çalışıyor ya da dengelemeye.
Ace - Bisento veya Yoru ile ilgili EN muhabbeti yok. Yani en güçlü - dayanıklı - keskin gibi bir tanımlama yok. Roger kendi hakisiyle Oden'i uçuruyor. WB desen bisentoya haki basıyor, hadi haki yok desen bile magma tutmak maharet değil, WB hayvanı üfleyerek magmayı söndürüyor. Yoru'nun attığı kesiği elinde Yoru olmayan şuanki Zoro veya Seraphim Hawk da atabilir.

Yukarıda da değindiğim gibi kılıçların derecelerinin neye göre belirlendiği, özellikleri ve sair belli değil.

Kaido niye Oden'i hissediyor ? Burası zaten saçmalık olan. Yarası sızlayabilir ama Oden'in hakisini hissetmesi saçmalık. Enma'da Oden'in hakisini hissedenin Shusui görünce korkup kaçması lazım. Kara Kılıçları layığıyla işlemek yerine sihirli kılıç Enma'yı çizdi E. Oda sıkıntı burda.

Kararmış kılıcı gösterdi ama hiçbir numarası olduğundan bahsetmedi. Mesela ben elime Yoru'yu alsam ne olacak ? Ne hissedeceğim veya rakip ne hissedecek veya bana ekstra ne katacak ? Şuana kadar gördüğümüz sadece rengi siyah ve çentik atılamaz şekilde dayanıklı kılıçlar. Başka hiçbir esprisi yok. Yazar resmen çuvallamış durumda yani, içinde bu kadar haki barındıran silahların artı özelliğinin olmaması saçmalık.

Sahnelerin aynı olması OP'ta alışılmadık bir şey değil, bırak sahneyi adam Arcları aynı çiziyor, yetenekler aynı çiziliyor, çok önemli değil.

Senin dediğin şuna geliyor, Sandai Kitetsu, Haki'nin H'sinin bulunmadığı bir zamanda Zoro'dan haki çekerek kontrol edilemez oldu ve daha çok kesmeye başladı !!! Bunun ne kadar zorlama bir yorum olduğu açık değil mi ? O zaman Enma'ya ne gerek var Sandai Kitetsu haki çekiyorsa ? Bırak onu, diğer Kitetsulara bile gerek yok, onlara ne hikaye çizecek mangaka ?

O sahnede bana göre kılıç aşırı keskin olduğu için Zoro kontrol edemiyor önce, ona söyleniyor, benim istediğim gibi kes diye.

Bir de dereceli kılıçların neden dereceli olduğu da henüz belli değil, yani keskinliği mi dayanıklılığı mı kullanıldığı malzeme mi kaliteli, niye dereceli ve bunu kimin belirlediği de belli değil. O derecesiz kılıç dediğin kılıcı hala kullanıyor Zoro. Kalitesiz bir kılıç olsa yüzlerce kere kırılır giderdi. Demek ki kılıcın dayanıklılığında ve keskinliğinde bir sorun yok.

Sandai Kitetsunun tanıtıldığı 97. bölümde lanet anlatılıyor, kılıcın sahibini ölüme götürdüğünden bahsediliyor, arkadaki ölüm sahnesinde de deniz canavarı ve sair trajik ölüm sahneleri çizilmiş. Lanet ve Haki arasında bir ilişkiden bahsedilmiyor, hatta lanet anlatılırken Son Durak filmleri gibi ölümlerin kılıçtan kaynaklandığından bile bahsedilmiyor. Kötü enerji veya kötü şans yahut hurafe bile diyebilirsin. Lanete dair somut bir örnek bile yok zira.

Ace - Bisento veya Yoru ile ilgili EN muhabbeti yok. Yani en güçlü - dayanıklı - keskin gibi bir tanımlama yok. Roger kendi hakisiyle Oden'i uçuruyor. WB desen bisentoya haki basıyor, hadi haki yok desen bile magma tutmak maharet değil, WB hayvanı üfleyerek magmayı söndürüyor. Yoru'nun attığı kesiği elinde Yoru olmayan şuanki Zoro veya Seraphim Hawk da atabilir.

Yukarıda da değindiğim gibi kılıçların derecelerinin neye göre belirlendiği, özellikleri ve sair belli değil.

Kaido niye Oden'i hissediyor ? Burası zaten saçmalık olan. Yarası sızlayabilir ama Oden'in hakisini hissetmesi saçmalık. Enma'da Oden'in hakisini hissedenin Shusui görünce korkup kaçması lazım. Kara Kılıçları layığıyla işlemek yerine sihirli kılıç Enma'yı çizdi E. Oda sıkıntı burda.
Oden'in Kaido ile husumeti olduğu yarım kalan işi olduğu için. Ryuma ile Kaido'nun ortak noktası yok. Bence bununla alakalı. Çünkü Enma efektleri sadece Kaido karşısında gördük. King de yoktu bu etki.

Sadece bizim tayfaya olduğu doğru ama eksik. Bu kılıcın kendi türü içinde başka örneği yok.

Meyve ve gemi için genel ifade kullandılar. Zoanlarin kendine ait iradesi var dediler, gemi ruhu için de efsane ifadesini kullandilar, yani meyve ve gemi olayının eski tarihlerde de olsa başka örneklerinin olduğu kesin.

Ama Enmanin 1100 Bölümdür örneği yok, örneği olduğuna dair genel bir ifade bile yok. Sihirli başka kılıçlar var diye bir ifade yok, tek bir kılıç bu.

LOTRda misal guc yüzügu gibi sihirli gucler veren bir sürü yüzük var, bizim OPta ise tek sihirli kılıç Enma.

Serinin ruhani boyutunu kılıcta karartma şeklinde işlemesi gerekiyordu iste, kılıç karartma demek ruhun ve iradenin somut hali olan hakiyle kılıcın artık birleşmesi demek. Kılıç o kadar hakiye maruz kalmis ki kararmış. Bu muhabbeti berserkten calmis zaten E. Oda , Gutsun Kara Kılıcı havarilerin kanına maruz kaldıkça kendiliğinden doğaüstü güç kazaniyordu. OPta ise o kadar hakiye maruz kalam kılıcın sadece rengi kararıyor, başka bir numarası yok.

Yani sihirli kılıç yaratacağına, aynı özelliği kara kılıca verse hiç sorun olmayacak, aksine çok anlamlı olacaktı. Ryuumanin kılıcını veya Kaidonun kanabosunu tutan onu hissedecek, sanki ortak saldiri yapiyor gibi olacak, rakip de bunu bilecekti. Söyle bir örnek gostereyim.

Bu sahnede Komatsu elindeki bıçağı çekiyor ve rakibin gözünden bu sahneyi görüyoruz. Bicak Ejder Kral Derousun disinden yapildigi icjn onun aurasini tasiyor.

Enmayi goren Kaidonun Oden in hakisini hissetmesiyle aynı olay. Ama sorun şu, Enma kararmamış bir kılıç, içinde kararmış kılıçlar kadar yoğun haki olamaz. Zoro shusuiyi çektiği anda rakiplerde bir korku olması lazımdı, veya Mihawk Yoru çekince kim kararttiysa onun hissedilmesi lazımdı ama yok, E. Oda elindeki malzemeyi kullanmak yerine sihirli kilic ureterek sacmalamayi tercih ediyor.
Sihirli kılıçlar var. Shusui sert, enma haki emiyor, sandai keskin, ace daha büyük şok dalgaları yolluyor. Kılıçların seviyesi yükseldikçe saldırı gücü de artıyor. Shusui ilk kullanıldığında şok dalgası daha da büyümüş ve diğer dalgaları yutmuştu. Oda, kılıçların bu yanlarını yeni yeni gösteriyor. Wadomonci de dayanıklılığı ile ünlü.

Bu kılıcın keskinliğinin olayı da bence hakiye bağlı çünkü yani kılıcın keskinliğini bilirsin ve ona göre kullanırsın normalde. Kılıç diğerlerinden keskinse neden bir sorun olsun ki bu, Zoro'nun zorlanmasını sağlayacak bir faktör değil. Ancak şu şekilde bir sorun olabilir, aynı kılıç farklı durumlarda farklı keskinlikteyse işte o zaman ayarlayamadığın için gücünü bir problem yaratır. Enma'da ne gördük, kılıç bazen kullanıcısının hakisini çekip çok daha keskin olabiliyor öyle ki bir uçurumu yağ gibi kesiyor. Aynı şey yani Sandai Kitetsunun Zoro hiç fark etmeden bir taşı şak diye kesmesiyle.

Haki kavramını bence Oda doğrudan söylemesede özellikle Zoro üstünden geliştiriyordu. Bunun en net örneği Daz Bones dövüşü bence. Zoro hakiyi bu dövüşten önce istediği gibi kontrol edemiyordu ancak kılıç ustası istediği zaman keser istemediği zaman kesemez mantığıyla gösterdi. Bu dövüş 194. bölümdeymiş mangada yani arada bu Sandai Kitetsuyu almasıyla 100 bölüm falan var, o kadar da bir aralık yok One Piece'in büyüklüğünü göz önüne alınca.

Sana bununla alakalı belkide son sorumu sorayım. Sence bu Daz Bones dövüşünde ki kılıç felsefesi haki temelli miydi? Eğer değildi dersen benim temellendirdiğim mantığı açıklamaya çalışmaya devam etmemin anlamı yok, perspektifimiz hiç benzemiyor demek olacak bu ki aslında sorun da değil bu. Sonuçta mangada net olan şeylerden bahsetmiyoruz burada, kendi görüşümüzle yorumluyoruz.

Bu kılıcın keskinliğinin olayı da bence hakiye bağlı çünkü yani kılıcın keskinliğini bilirsin ve ona göre kullanırsın normalde. Kılıç diğerlerinden keskinse neden bir sorun olsun ki bu, Zoro'nun zorlanmasını sağlayacak bir faktör değil. Ancak şu şekilde bir sorun olabilir, aynı kılıç farklı durumlarda farklı keskinlikteyse işte o zaman ayarlayamadığın için gücünü bir problem yaratır. Enma'da ne gördük, kılıç bazen kullanıcısının hakisini çekip çok daha keskin olabiliyor öyle ki bir uçurumu yağ gibi kesiyor. Aynı şey yani Sandai Kitetsunun Zoro hiç fark etmeden bir taşı şak diye kesmesiyle.

Haki kavramını bence Oda doğrudan söylemesede özellikle Zoro üstünden geliştiriyordu. Bunun en net örneği Daz Bones dövüşü bence. Zoro hakiyi bu dövüşten önce istediği gibi kontrol edemiyordu ancak kılıç ustası istediği zaman keser istemediği zaman kesemez mantığıyla gösterdi. Bu dövüş 194. bölümdeymiş mangada yani arada bu Sandai Kitetsuyu almasıyla 100 bölüm falan var, o kadar da bir aralık yok One Piece'in büyüklüğünü göz önüne alınca.

Sana bununla alakalı belkide son sorumu sorayım. Sence bu Daz Bones dövüşünde ki kılıç felsefesi haki temelli miydi? Eğer değildi dersen benim temellendirdiğim mantığı açıklamaya çalışmaya devam etmemin anlamı yok, perspektifimiz hiç benzemiyor demek olacak bu ki aslında sorun da değil bu. Sonuçta mangada net olan şeylerden bahsetmiyoruz burada, kendi görüşümüzle yorumluyoruz.
İşte Sandai Kitetsunun keskinliği hakiye bağlıysa Enmanin varlığı daha da sacmalasiyor, haki çeken bir kılıç varsa diğerine ne gerek var. Bir de bu kılıçların hepsini yapan aynı kişi. 3 tane kitetsu, Enma, ame no habakiri hepsini aynı adam yapıyor. Bu adam ilk kitetsuya bakıp ikinciyi sonra üçüncüyü yapmış. Hepsinin özelliği aynıysa Enmayi niye yapmış, ilk ketetsuyu verseymis Odene. Hepsinin haki çekme özelliği varsa Ame no niye haki çekmiyor ?

Sandai kitetsudan zoro sorunlu çocuk diye bahsediyor, her şeyin ruhu var muhabbetinden hareketle kılıçların da ruhu var, Sandai biraz haşarı diye açıklamak en mantıklısı herhalde. Netice olarak sandainin olayının hakiyle veya sihirle ilgili olmadığını düşünüyorum

Daz Bones olayıyla ilgili yukarda Cüneyt Arkının Katana videosunu atmistim. Tahtadan yapılan Katananin kulicustasinin elinde çeliği kesebilecegini söylüyor. Bu klasik kılıç ustalığı felsefesi, ben bunun da hakiyle ilgili olduğunu düşünmüyorum. Haki kullansan zaten kesersin çeliği, burada olan şey kılıç ustalığı. Adamın söylediği zaten çok basit, kılıç ustası istediği zaman keser istediği zaman kesemez, nefesini ayarlayıp teknik uygulayacak bu kadar. Bunun hakiyle ilgisi yok.

OP serisi zaten klasik kılıç ustalığıyla ilgili pek bir şey barindirmiyor. Tek tük barındırdığı sahnelerden biriydi o sahne. Kılıcın yolundan giden kimse yok, Zoro bile 2 yıllık arada saldı, hayalini terk etti.

Zoro açıkçası Jack seviyesi iken sağ kol seviyesine kadar geldi. H.hakiyi katmıyorum h.haki ile o seviyeyi de aştı.

Ve ona Wado sayesinde hızlıca alışıyor. Torpile gel.
Kılıç olmadan Zoro bu günlere gelemezdi. Kılıçları olmadan demek başka, herhangi bir kılıç olsaydı gelirdi demeye de gidiyor bu arada. Hani Luffy meyvesiz yapamazdı ya o bakımdan. Gerçi onun yumruklarını kullanabilme gibi bir avantajı da var ama olsun. Zoro'da King'e gerekirse ağzımla boğazını parçalarım minvalinde bir şeyler söylemişti. Kılıçla ağız antrenmanı yaptığı için epey güçlenmiştir ağzı.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık