Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Yeni Nesil Shounen Serileri

.

Yeni nesil shounenların arttığı bu dönemde böyle bir konu açmak istedim. Biliyorsunuz ki çok fazla shounen çıktı ve çıkmaya da devam ediyor ama insanların hangi yeni nesil shouneni en çok sevdiğini sormadan önce şu “araklama” veya “çalmak” konularını tartışmak da istedim.

Bana göre kendi atalarını en iyi şekilde yansıtan serilerden birisi olan Jujutsu Kaisen benim favorim, HxH ve Bleach seviyorsanız özellikle seride olan şeyler cidden hoşunuza gidecek. (kasıntı bir eleman değilseniz.)

Serilerde olan bu benzerliklerin artık seriye özgü bir şey olmadığını, bir battle shounenda olabilecek şeyler olduğunu da ayrıca kabul etmemiz gerekiyor bence.

Yani atalarının kullandığı şeyi kullanınca çalmış olmuyor. Hollow(insanlar dışında canlılar), nen(güç sisteminin temelini oluşturan terimler), Kurama(karakterin veya bir şeyin içinde yatan gizemli güç), Bankai(kişilere veya bir klanın veyasıl ailenin kullandığı teknik, özel güç)

Bu saydığım şeylerin artık shounenların temelleri olduğunu düşünüyorum tabii kullanılmaz kullanılır orası seriye kalmış.
Ben bu temellerin kullanıldığı serilerden zevk alıyorum en sonunda yıllar geçse de hâlâ bir shounen hayranıyım. :D

Sizin görüşleriniz neler? En sevdiğiniz yeni nesil shounenları yazabilirsiniz.

Altta örnek istendiği için Jujutsu Kaisen’in kullandığı ögeleri yazayım buraya ayrıca.

Lanetli Enerji = Nen vs.
Lanetler = Hollow vs.
Ryouiki Tenkai = Bankai vs.

Hikaye işlenişi açısından çok fazla Hunter x Hunter vibeı var. Sürekli diken üstünde hissettiriyor çizdiği arclarda, ayrıca ayrıntılı storytelling ve konuyu bağlama şekli de HxH benzerliği taşıyor.

Güçlerin çeşitliliği de ilerledikçe HxH‘e benziyor.

Karakterlerin havalılık durumları da Bleach ve Naruto’dan esinlenilmiş, hissediyorsunuz yani. (Üçlü arkadaş grubu, havalı villainler.)

Son düzenleme:
1-2 paragraflık değil de çağa ayak uyduramamış benim gibi ihtiyarlar için (bedenen gencim ama manga okuma açısından ihtiyarladım...) tanıtıcı bir ilk mesaj daha iyi olabilir.

Misal, X Mangası

x mangası, güç sistemi açısından Y mangasına benzerken evreninin genişliği ve ilerleyiş olarak Z mangasına benziyor. Kadın karakterler O mangası gibi aynı beden kıyafet giyiyor. Bazı karakterler N mangasındaki bazı karakterler gibi sinir sistemi hastalıklarına sebep oluyor...

Gibi.

1-2 paragraflık değil de çağa ayak uyduramamış benim gibi ihtiyarlar için (bedenen gencim ama manga okuma açısından ihtiyarladım...) tanıtıcı bir ilk mesaj daha iyi olabilir.

Misal, X Mangası

x mangası, güç sistemi açısından Y mangasına benzerken evreninin genişliği ve ilerleyiş olarak Z mangasına benziyor. Kadın karakterler O mangası gibi aynı beden kıyafet giyiyor. Bazı karakterler N mangasındaki bazı karakterler gibi sinir sistemi hastalıklarına sebep oluyor...

Gibi.
İlk mesaja Jujutsu Kaisen’i örnek olarak ekleyeyim istiyorsan bu mesajına hitaben. :D Güç sistemidir karakterleridir vs.

Sadece Jujutsu için demiyorum. Tabi onlarca manga vardır ve belki de çoğunu okumadın. O yüzden diğer okuyucu arkadaşların da destekleyeceği bir konu olmalı bence :)
Anladım, şu an ayrıntılı bir şekilde anlatmak için açmadım aslında konuyu, evde oturuyordum canım sıkıldı kafasında açtım. Şu anlık örnek olarak Jujutsu Kaisen duruyor üstte, kafamın boş olduğu vakitlerde daha ayrıntılı bir ilk mesaj yazmaya çalışırım.

La Bleach başlı başlına Yu Yu Hakusho çakması zaten. Birde üstüne Bleach cakilsa ne olur çakılmasa ne olur.
Mangalar belli geleneği devam ettiriyorlar. Haftalık mangada neyin orijinalliği bekleniyor her seriden. Herkes aynı tohumları farklı yerlere ekiyor sadece. Ürün aynı

Snk ve FMA gibi aylık serilerde de benzerlikler var.

Normal yani

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık