Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Toriko (Manga)

29. ciltle insan dünyası arcı (ya da sagası artık her neyse) bitirdim. Buraya kadar denilecek tek şey var, mükemmel.
Geçen hafta bitirdim. Çok spoiler yok, genel bir yorum olacak.

Mangakanın bitirmeye zorlandığını okumuştum, ona göre fena bitirmemiş. Mesela Tite Kubo'ya da aynı süre verildi diye duymuştum, bir final arcı çizmesi için. Herif yavaş yavaş çizdi, Jump da ek süre vermedi, 3 bölümde bitirdi herif. Gene de çok da beğenemedim, aşırı hızlanıyor ve bayağı atlama var. İnsan dünyası sagasına 9 verirsem gurme dünyasına 7.5 verebilirim ancak.
Pair(Çift) arcından sonra büyük ihtimal derginin de baskısıyla seri aşırı hızlanıyor. Yani şöyle düşünün, Oda şu lastik gibi uzattığı Koca Ana(Tüm Kek) arcına 60 bölümden fazla harcadı, bundan sonra Kaido'ya 30, Shanks'a 30, Teach'e 30 bölüm harcayıp son savaşı çizse nasıl olacaksa o kadar hızlı olmuş. 4 menüyü direkt atlamak zorunda kalmış.

Satışların düşmesinde maalesef mangakanın da katkısı var, gurme dünyasının ilk arclarından olan Hava ve Çift arcları(aynı zamanda mangakanın baskı olmadan adamakıllı çizdiği arclar) insan dünyası arclarının altında kaldı benim için. Gerçi bunlara göre bakıp da derginin baskı yapması çok kötü olmuş, çünkü mangakanın hızlı çizmekle bile bayağı bölüm harcadığı Another arcı çok daha potansiyelli bir arctı. Diğer menülerin de böyle olabileceğini düşününce dergi seriye yazık etmiş bence.

Sona doğru güçler bayağı artıyor, ama bu artış hızlı olduğu için ben dövüşlerden pek zevk alamadım açıkçası. Ayrıca sonlarda Toriko ve Starjun'un öne çıkarılıp(mantıklı bir sebeple bile olsa da bana damdan düşer hissiyatı verdi) 4 kralın diğerlerinin geri plana atılması pek hoşuma gitmedi. Benim için seriyi iten adamlar ne ana kötü adamımız ne de Toriko'ydu gurme dünyasında. Başlarda Komatsu(sonra aşırı abartılması onu da bıktırdı benim için), 4 Kral( Toriko'yu yalnız başına ele almadan), Midora ve Jirou'ydu. Nitro gizemlerini de unutmamak gerek tabi.

Neyse uzun lafın kısası dergi baskısı olduğundan mangaka güzel bağlamış diyorsunuz, ama tam tatmin olamayabiliyorsunuz benim gibi.

Peki tavsiye eder miyim. Ederim. Sonuna eh desem bile diğer arcların güzelliği bile seriyi tavsiye etmeme sebep olur. Olgun Kola arcı, Meteor Sarımsağı arcı, Yüzyıl Çorbası arcı, Ozon Bitkisi arcı vb. çok iyi arclar bence. Ayrıca Toriko dövüşleri güçlerin iyi düşünülerek yapıldığı bir shounen serisi. Dövüşlerin hakkını veriyor mangaka. Eğer hikaye sonu kadar güzeldir, sonu muhteşem değilse yaklaşmam dersen, ben tavsiye etmem. Ama hikayenin her tarafından zevk alabiliyorsan çok güzel arcları olan bir seridir Toriko, aynı sonunu beğenmesem de hakkını verdiğim Naruto gibi. Şu anlık Toriko>Naruto benim için, gerçi Toriko'yu yeni bitirdiğimden dolayı kendimi ona daha yakın hissediyor da olabilirim, sonradan değişebilir fikrim.

Mangakanın bitirmeye zorlandığını okumuştum, ona göre fena bitirmemiş. Mesela Tite Kubo'ya da aynı süre verildi diye duymuştum, bir final arcı çizmesi için. Herif yavaş yavaş çizdi, Jump da ek süre vermedi, 3 bölümde bitirdi herif. Gene de çok da beğenemedim, aşırı hızlanıyor ve bayağı atlama var. İnsan dünyası sagasına 9 verirsem gurme dünyasına 7.5 verebilirim ancak.
Pair(Çift) arcından sonra büyük ihtimal derginin de baskısıyla seri aşırı hızlanıyor. Yani şöyle düşünün, Oda şu lastik gibi uzattığı Koca Ana(Tüm Kek) arcına 60 bölümden fazla harcadı, bundan sonra Kaido'ya 30, Shanks'a 30, Teach'e 30 bölüm harcayıp son savaşı çizse nasıl olacaksa o kadar hızlı olmuş. 4 menüyü direkt atlamak zorunda kalmış.

Satışların düşmesinde maalesef mangakanın da katkısı var, gurme dünyasının ilk arclarından olan Hava ve Çift arcları(aynı zamanda mangakanın baskı olmadan adamakıllı çizdiği arclar) insan dünyası arclarının altında kaldı benim için. Gerçi bunlara göre bakıp da derginin baskı yapması çok kötü olmuş, çünkü mangakanın hızlı çizmekle bile bayağı bölüm harcadığı Another arcı çok daha potansiyelli bir arctı. Diğer menülerin de böyle olabileceğini düşününce dergi seriye yazık etmiş bence.

Sona doğru güçler bayağı artıyor, ama bu artış hızlı olduğu için ben dövüşlerden pek zevk alamadım açıkçası. Ayrıca sonlarda Toriko ve Starjun'un öne çıkarılıp(mantıklı bir sebeple bile olsa da bana damdan düşer hissiyatı verdi) 4 kralın diğerlerinin geri plana atılması pek hoşuma gitmedi. Benim için seriyi iten adamlar ne ana kötü adamımız ne de Toriko'ydu gurme dünyasında. Başlarda Komatsu(sonra aşırı abartılması onu da bıktırdı benim için), 4 Kral( Toriko'yu yalnız başına ele almadan), Midora ve Jirou'ydu. Nitro gizemlerini de unutmamak gerek tabi.

Neyse uzun lafın kısası dergi baskısı olduğundan mangaka güzel bağlamış diyorsunuz, ama tam tatmin olamayabiliyorsunuz benim gibi.

Peki tavsiye eder miyim. Ederim. Sonuna eh desem bile diğer arcların güzelliği bile seriyi tavsiye etmeme sebep olur. Olgun Kola arcı, Meteor Sarımsağı arcı, Yüzyıl Çorbası arcı, Ozon Bitkisi arcı vb. çok iyi arclar bence. Ayrıca Toriko dövüşleri güçlerin iyi düşünülerek yapıldığı bir shounen serisi. Dövüşlerin hakkını veriyor mangaka. Eğer hikaye sonu kadar güzeldir, sonu muhteşem değilse yaklaşmam dersen, ben tavsiye etmem. Ama hikayenin her tarafından zevk alabiliyorsan çok güzel arcları olan bir seridir Toriko, aynı sonunu beğenmesem de hakkını verdiğim Naruto gibi. Şu anlık Toriko>Naruto benim için, gerçi Toriko'yu yeni bitirdiğimden dolayı kendimi ona daha yakın hissediyor da olabilirim, sonradan değişebilir fikrim.
Cok iyi ozetlemissin helal olsun :alkis:

Öncelikle yorum için teşekkür ediyorum, güzel özetlemişsin.

Serinin ikinci yarısıyla ilgili sıkıntılar aşikar zaten. Özellikle nasıl olur, ne çıkar, nasıl açıklanır dediğimiz çoğu şeyi atladı/ atlamak zorunda kaldı mangaka. Acacianın menüsü dışında nerdeyse GWye özel hiçbir yiyeceğe değinmedi. İnsan Dünyasinda bile en kolay coğrafyada en endemik canlıya rastlanırken GWde bu nimetlerden zibilyon tane çıkarabilirdi mangaka ama atlamak zorunda kaldı. Misal Jirounun menüsünü nerdeyse komple atladı, yakalatmadı ve bir kısmını yedirmedi. Diğer yandan Acaianın menüsünü bile adam akıllı işleyemedi. Ifade ettiğin gibi 4 kıtayı komple atlamak zorunda kaldı 1 sayfaya sığdırdı. Misal Sunny ile Livebearer nasil o mağaradan canlı çiktılar şimdi bile acayip merak ederim şahsen. Yine o 4 kıtada illaki antik medeniyetler olmalıydı, lakin hiçbiri ismen dahi açıklanamadı. Bunlar tabi ki GW saganın eksikleri olarak gördüğümüz belli başlı kısımlar.

Ancak, seriye beklentiler üzerinden değil de seride anlatılan hikaye olarak yani mangakanın dahiyane dokunuşuna baktığımızda adamın hakikaten iyi işlediğini düşünüyorum ben. Şöyle düşünün ortada bir kozmik afet (neo) var. Bunun varlığını hisseden dünya paniğe kapılıyor, 8K harekete geçiyor, dünyanın sonu bir geri sayım gibi yaklaşıyor adeta. Şimdi böyle bir ortamda mangakanın bizimkilerin malzeme yakalayışlariyla yahut yeni keşifleriyle, yeni karakter tanıtımlarıyla seriyi ağırlaştırmak yerine seviyeyi yukarı çekip işleyişi hızlandırması bana göre oldukça başarılı bir hamleydi. Yani Neo adlı varlığın yarattığı tehlikeyi ve etkilerini mangaka hypelayarak çok iyi yansıttı bence. İşleyişi beklenti olarak değil de mevcuda göre yorumlarsak oldukca başarılı buluyorum ben GW sagayı.

Öte yandan, Torikonun satışları hep aynı seviyedeydi, yani hep 250.000-300.000 skalasında gidip geliyordu. Asıl sorun Japonların nedense bu seriyi sevememelerinden geliyor bana kalırsa. Nedeni pekçok şey olabilir, fanservis yok Torikoda, meme yok ki kadın karakter sayısı bile oldukça az zaten, yine dram yok denecek kadar az say desen bir Midoranın geçmişi var 3 5 bölüm, bir Yudanın geçmişi var 1 2 bölüm toplasan 10 bölüm etmez dram. Hal böyle olunca zaten çok satmayan seri zamanla popülariteyi de kaybediyor işte. Eskiden Bleachin yerine 3. Seri olarak kapaklarda yer alırken GW sagada benim ağzı açık okuduğum bölümlerde anketlerde son sıralarda dolanıyordu. Bütün bunların toplamıyla seri dergi tarafından bitirildi işte. Tabi Shounen Jumpun genel politikasının değişmesi de bunda etkili oldu. Adamlar tüm uzun serileri birden bitirme kararı aldılar sanırım. Önce Naruto, sonra Bleach sonra Toriko sonra Kocikame bitirildi. Gintama da bitmek üzere diye hatırlıyorum. Sadece OP kaldı ki onda bile BM arcın başlarınin ne kadar hızlı ilerlediğini gördük. Bende Odayada hızlan dediler editör açıklama yaptı falan, belki Oda karışmayın bana kafama göre çizeyim demiş olabilir bilemiyorum o kadarını. :)

Bir yere kadar her şey normal ve güzel giderken, birden her şey abartı derecede artmaya başlıyor. Birbirlerine yumruk atıp, ileri uçuramayan adamlar dünyayı ikiye bölecek saldırılar yapmaya başlıyor. Saçmalıyor yani.
Kim onlar abi isim ver :) Önyargı gözünü kör etmiş maalesef. :) Torikoda çöp karakteri uçuramıyorsun zaten, adam teke gidiyor direk, güçlü veya denk karakterlerin de uçurulduğuna ilişkin sınırsız örnek verebilirim. O dediklerin OPta olur ancak, adam dağı ikiye böler çöpe çizik atamaz. :)

Kim onlar abi isim ver :) Önyargı gözünü kör etmiş maalesef. :) Torikoda çöp karakteri uçuramıyorsun zaten, adam teke gidiyor direk, güçlü veya denk karakterlerin de uçurulduğuna ilişkin sınırsız örnek verebilirim. O dediklerin OPta olur ancak, adam dağı ikiye böler çöpe çizik atamaz. :)
Seninle Toriko tartışmasına girecek kadar kafayı yemedim daha, Mahir. Ne desem, bir kılıf uyduracaksın zaten. Bizimkiler sıkıştıkça mangaka adamlara verdi de verdi gücü. Yedikçe güçlenme dalgası, birden fazla iştah şeytanı lafı falan da bunları haklı çıkarmıyor. Seri bir yere kadar güzeldi, Bunu ben de kabul ediyorum. Ancak bir yerden sonra seriyi hızlandırdı ve batırdı. Ben böyle görüyorum. Boşuna şu seriyi bana savunma.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık