Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Tom Bombadil Çıkmazı

[/SPOILER]

Maiar ihtimali bana da çok yakın geliyor, ancak bu nasıl bir boşvermişliktir ki Tek Yüzük'ten asla etkilenmeyecek seviyeye çıkmış? Yine ne olduğunu sadece kendisi ve karısı biliyor. Bu bağlamda, bildiğimiz tüm şeylerden önce var olduğu söyleyenebilir. Yine de Valar olma ihtimali yok. Kendi tabiri ile Vala ve Valie daha Arda'ya gelmeden önce, hatta Arda bile tam şekillenmemişken o varmış.
dedigim gibi, benim kitapta hatırladıgım, yüzük etki etmeyince,frodo sasırıyor ve bombadil kendi kendisinin efendisi olmakla övünüyor.sonrasında, gandalfa anlatıyorlar bunu.ordaki divandada yine yanlıs hatırlamıyorsam (lisede okumustum,hesap et :D ) sanırım bombadil, kendi kendisinin efendisi,yüzügü cıkarır bir yere koyar veya kaybeder,bu riske giremeyiz,üstelik sauron yüzügün orda oldugunu ögrenirse,bombadil bile sauronun tüm gücleriyle basa cıkamaz gibi bir sey geciyordu.sanırım bu son dedigimi elrond söylüyordu.

yani bu hatırladıgım bilgi ısıgında, maiadır diyorum.sadece kendi sihri ve iradesi,sauronunkinden cok fazla.aslında lüthienin yaptıgını göz önüne alırsak ve bombadil maiaysa, yaptıgı bence cok sasırtıcıda degil.kız melkora diz çöktürdü,gorthaur kimdir,bombadil kimdir :ehe:

dedigim gibi, benim kitapta hatırladıgım, yüzük etki etmeyince,frodo sasırıyor ve bombadil kendi kendisinin efendisi olmakla övünüyor.sonrasında, gandalfa anlatıyorlar bunu.ordaki divandada yine yanlıs hatırlamıyorsam (lisede okumustum,hesap et :D ) sanırım bombadil, kendi kendisinin efendisi,yüzügü cıkarır bir yere koyar veya kaybeder,bu riske giremeyiz,üstelik sauron yüzügün orda oldugunu ögrenirse,bombadil bile sauronun tüm gücleriyle basa cıkamaz gibi bir sey geciyordu.sanırım bu son dedigimi elrond söylüyordu.

yani bu hatırladıgım bilgi ısıgında, maiadır diyorum.sadece kendi sihri ve iradesi,sauronunkinden cok fazla.aslında lüthienin yaptıgını göz önüne alırsak ve bombadil maiaysa, yaptıgı bence cok sasırtıcıda degil.kız melkora diz çöktürdü,gorthaur kimdir,bombadil kimdir :ehe:
Senin bilgiler bayağı eskimiş. Bir yenilenme çalışması yapman lazım. Frodo, Altınyemiş'e Bombadil'in kim olduğunu sorduğunda "kendisi" diyor. Divan toplantısında yüzüğün Bombadil'e verilmesinin karşı çıkılmasının sebebi, kendisinin nötr konumda olmasından dolayı. Yani Sauron ya da bir başkasına yenileceğinden değil. Biri kendinden yüzüğü isterse, çıkarıp verecek konumda olduğu için. Bombadil taraf tutmaz, iyi ya da kötü değildir.

Luthien olayını da çok abartmamak gerek. Melkor'u sesini kullanarak uyutabildi. Her ne kadar gelmiş geçmiş en güçlü kadın elf savaşçısı olsa da, Melkor gibi bir Vala'yı dövüşte yenemez.

Bombadil, Eru'nun tam kendisi değil bana göre. Eldeki bilgilere bakarsak, Orta Dünya'yı Bombadil'in üzerine yapmışlar gibi bir durum var. Bir arkadaşımla da daha önce konuşmuştum. Ortak kararımıza göre, Bombadil Eru'nun Ainur'a verdiği ilk müzik temasıdır. Çünkü o müzik teması ile Arda yaratılmıştır.

Seri içinde hiç dikkat etmediğim bir isim.Yüzüklerin Efendisi serisinde böyle bir isimin/kişinin/cismin olduğunu bilmiyordum.
Konuya girerken'de bir çizgi roman konusudur diye tahmin ederek girdim,fakat bam başka bir şey çıktı.
Merak ettim bak şimdi.

Bombadil hiçliktir , Tolkienin siz herşey olarak düşünün ister maia ister valar ama ben bu karakteri hiçbirşey olarak kurguladım ne olduğunu ben bile bilmiyorum ama sadece kimse yokken o vardı belkide o ...

Diye düşünülmesi amaçlı oluşmuş karakterdi benim gözümde hepte öyle kalacak aslında Bombadil hiçliktir.

Çünkü silmarillionda adam o kaddar çok şeyi açıkladı ki birşeyin kafalarda kalıp efsaneleştirilmesi gerekiyordu işte o Bombadil.

Bombadil hiçliktir , Tolkienin siz herşey olarak düşünün ister maia ister valar ama ben bu karakteri hiçbirşey olarak kurguladım ne olduğunu ben bile bilmiyorum ama sadece kimse yokken o vardı belkide o ...

Diye düşünülmesi amaçlı oluşmuş karakterdi benim gözümde hepte öyle kalacak aslında Bombadil hiçliktir.

Çünkü silmarillionda adam o kaddar çok şeyi açıkladı ki birşeyin kafalarda kalıp efsaneleştirilmesi gerekiyordu işte o Bombadil.
Muhtemelen Bombadil'i okuyucuya bıraktı. Belki de Tolkien'e göre Bombadil, okuyucunun kendisiydi.

Smoker' ın söylediği gibi '' - Elrond önderliğinde toplanan konseyde yüzüğün Bombadil'e verilmesinden söz açılmış, ancak Gandalf onun umursamaz biri olduğunu bildiği için buna karşı çıkmıştır. ''

Gandalf konseyde istememiş üstüne fazla düşmenin anlamı yok gibi :oleyo2: :oleyo2:

Muhtemelen Bombadil'i okuyucuya bıraktı. Belki de Tolkien'e göre Bombadil, okuyucunun kendisiydi.
Tam Tolkiene yakışır bir hareket aslında , hiçlik yada herşey bu adam okuyucu Bombadili merak ettikçe lotrdan çıkacak silmarillionu okuyacak ve olaylar zinciri devam edecek aslında okuyucu o anahtarı bulmuş olacak Tolkien eserinde dediğin tam oturdu bombadil sıfatına.

Kim abi bu adam:D çok ilgimi çekti valla seriyi sadece fimlerden takip edip yazık ediyoz kendimize bütün kitaplarını okumak lazım üçlemeyi okumadan önce okunması gereken bi kitap varmı aynı evrende geçen(hobbit hariç) ?

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık